Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-17, 23:58
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή Καφέ αλγη ή κάτι άλλο;

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: περίπου 75 καθαρα
Τυπος ενυδρειου: φυτεμένο
Χρονος λειτουργιας:6 μήνες
Υποστρωμα και ποιο: χαλαζιακο μαύρο ψιλο χαλικι
Φωτισμος : 36 ταμπλέτες των 24 λεντ (μεταξύ των οποίων 3 κόκκινες και 3 μπλε) και ενας λεντ προβολέας μπροστά 10w
Φωτοπεριοδος: 9 ωρες
Παροχη CO2:μπουκαλα 2 φυσαλιδες/δευτερόλεπτο ίσως και παραπάνω
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: DIY makro και mikro
Πρόγραμμα λιπανσης: εναλλαξ καθε μέρα 3ml από τα παραπάνω εκτός την ημέρα αλλαγής. Μέχρι πριν καν μήνα έριχνα 6ml αλλά είχα πολλή κλαδοφόρα και το μείωσα στα 3. Μπορώ να πω ότι μειώθηκε και η κλαδοφόρα λίγο.
Αλλαγες νερού (καθε πότε και πόσο %): 50% κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασια:25
Μετρησεις:*
ΝΗ3/ΝΗ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3:10
ΡΗ:7,4
Φιλτρανση: 400lt/h
Ιχθυοφόρτιση: 9 white clound, 5 cherry barbs
Ειδη φυτων: Pogostemon Helferi
Micranthemum 'Monte Carlo'
Alternanthera reineckii 'Mini'
Hygrophila Polysperma
Pogostemon erectus
Φυτομάζα 8-9
Περιγραφή αλγης: μάλλον πρόκειται για καφέ αλγη και το λεω αυτό γιατί στη δεύτερη φωτογραφία που φαίνεται το φυτό που είναι κολλημένο στο τζάμι, έβαλα το χέρι μέσα και είδα ότι αυτή η καφετίλα ήταν πάνω στο φυτό αλλά μολις κούνησα το φύλλο, είδα ότι είχε πιάσει και σα γλίτσα πάνω στο τζάμι και την ετριψα ελαφρά και έφυγε.
Πότε εμφανίστηκε: κάνα μήνα εχει
Αλλα σχόλια: εμφανίστηκε πολύ ελαφρά στη μοντε καρλο στα σημεία που την κλαδεψα κυρίως. Δε φαίνεται στις φωτο που δοκίμασα να βγάλω. Σκέφτομαι να κάνω 2 αλλαγές νερού την εβδομάδα (50%) και να ρίξω τοπικά εξελ. Έχω πολλά ramshorn αλλά δε ξέρω αν την τρώνε. Έχω την εντύπωση πως την τρώνε επομένως παίζει αυτό να μην είναι καφέ αλγη. Για καλύτερη κυκλοφορία νερού και ανάμειξη λιπασμάτων, έχω και έναν wavemaker μικρό.



Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20171111_215735.jpg
Εμφανίσεις:  595
Μέγεθος:  100,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20171111_215714.jpg
Εμφανίσεις:  607
Μέγεθος:  61,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-17, 00:40
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Πανο τελικα αυτο που σου ειπα εξελίσσεται?Στα αλλα φυτα σου εχεις?
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-17, 04:29
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο τελικα αυτο που σου ειπα εξελίσσεται?Στα αλλα φυτα σου εχεις?
Όχι Δημήτρη, μόνο στην μπροστινή ζώνη και έχει πιάσει στο pogostemon και στη μοντε καρλο λίγο. Εδώ και λίγες μέρες έχει αυξηθεί λιιιιιγο ναι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-17, 10:54
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Καλημέρα, όλα τα προβλήματα αλγης ξεκινούν από μια ανισορροπία μεταξύ παραμέτρων.

Το φίλτρο σου είναι μικρό για τα λίτρα, μιλάω για ονομαστική ροή. Σε ένα φυτεμένο που έχει αυξηθεί η φωτομαζα λογικό είναι να μειώνεται η καλή κυκλοφορία . Το μοντε καρλο έχει πυκνώσει και επειδή το έχω ζήσει μαζεύει αρκετή " μουργα " από κατω.

Επειδή δεν βλέπω όλο το ενυδρείο θέλω να μας πεις εάν έχεις φυτά γρηγορης ανάπτυξης. Με την πρώτη ματιά θεωρώ ότι δίνεις πολύ φως, ενδεχομενως λίγο co2 ( πότε καθάρισες τον πορολιθο) και επίσης δεν εχεις βρει τη ρουτίνα σου με την καινούργια λίπανση.

Να πω κάτι για τα DIY λιπασματα. Το λίπασμα που έχω για το δικό μου 80λιτρο το έχω κάνει με αναλογία σκόνης ώστε να βάζω 5ml δόση. Εάν το δώσω το ίδιο σε κάποιον δεν θα είναι ίδια η δοση. Εάν θες κανένα επιφάνειας πες να σου στείλω.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-17, 11:40
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, όλα τα προβλήματα αλγης ξεκινούν από μια ανισορροπία μεταξύ παραμέτρων.

Το φίλτρο σου είναι μικρό για τα λίτρα, μιλάω για ονομαστική ροή. Σε ένα φυτεμένο που έχει αυξηθεί η φωτομαζα λογικό είναι να μειώνεται η καλή κυκλοφορία . Το μοντε καρλο έχει πυκνώσει και επειδή το έχω ζήσει μαζεύει αρκετή " μουργα " από κατω.

Επειδή δεν βλέπω όλο το ενυδρείο θέλω να μας πεις εάν έχεις φυτά γρηγορης ανάπτυξης. Με την πρώτη ματιά θεωρώ ότι δίνεις πολύ φως, ενδεχομενως λίγο co2 ( πότε καθάρισες τον πορολιθο) και επίσης δεν εχεις βρει τη ρουτίνα σου με την καινούργια λίπανση.

Να πω κάτι για τα DIY λιπασματα. Το λίπασμα που έχω για το δικό μου 80λιτρο το έχω κάνει με αναλογία σκόνης ώστε να βάζω 5ml δόση. Εάν το δώσω το ίδιο σε κάποιον δεν θα είναι ίδια η δοση. Εάν θες κανένα επιφάνειας πες να σου στείλω.
Το μόνο φυτό γρήγορης ανάπτυξης είναι η πολυσπερμα. Η αλήθεια είναι ότι θέλω να βάλω μεγαλύτερη αντλια αλλά για τα 75 λίτρα δε πιστεύω ότι έχω και μικρή αντλία. Όταν λέμε; Δε βρήκα τις ρουτίνες μου μετά λιπάσματα εννοείς με τη μισή δόση που βάζω τώρα ενώ πριν έβαζα τη διπλάσια;
Σήμερα που θα κάνω αλλαγή νερού θα καθαρίσω και το φίλτρο. Έχω κάνα δίμηνο να το κανω, ίσως λίγο λιγότερο. Για φυτά επιφάνειας δετο σκέφτομαι γιατί δε θέλω να μειώσω τον φωτισμό να σου πω την αλήθεια. Τα φυτά δεν είναι ψηλά ώστε να μειώνεται η κυκλοφορία, άλλωστε έχω και ένα wavemaker μέσα. Δες φωτό να καταλάβεις πως είναι.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20171108_214420_678.jpg
Εμφανίσεις:  244
Μέγεθος:  105,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-17, 12:02
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Γυρνα τις εξόδους του νερού να χτυπάνε όλες στο μπροστινό τζάμι. Βάλε τον bazooka ακριβώς κάτω από το wavemaker. Σε 50 λίτρα high tech είχα fluval 204. Εάν έχεις μέσα μπουκωνει το φίλτρο με ελαφρόπετρα και με ενυδρειακες βαμβάκι αφαιρέσει εντελώς το δεύτερο και μείωσε το βιολογικό υλικό γιατί δε χρειάζεται. Όλες οι επιφανειες στο φυτεμένο δρουν ως βιολογικό υλικό.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-17, 12:21
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Γυρνα τις εξόδους του νερού να χτυπάνε όλες στο μπροστινό τζάμι. Βάλε τον bazooka ακριβώς κάτω από το wavemaker. Σε 50 λίτρα high tech είχα fluval 204. Εάν έχεις μέσα μπουκωνει το φίλτρο με ελαφρόπετρα και με ενυδρειακες βαμβάκι αφαιρέσει εντελώς το δεύτερο και μείωσε το βιολογικό υλικό γιατί δε χρειάζεται. Όλες οι επιφανειες στο φυτεμένο δρουν ως βιολογικό υλικό.
Στέφανε, το bazooka διαχέει έτσι το διοξείδιο που μόλις αυτό βγαίνει από το πορώδες υλικό, το χτυπάει η ροη του wavemaker και το σκορπίζει άμεσα παντού. Δες τη φώτο παραπάνω να δεις πως φαίνεται. Έχω πάντως παρά πολυ βιολογικο υλικό στο φίλτρο είναι η αλήθεια και σήμερα που θα το καθαρίσω,θα αφαιρέσω μάλλον κάμποσο. Εν τω μεταξύ ξέχασα να γράψω ότι έχω και αρκετά καλό βιοφιλμ στην επιφάνεια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-17, 12:43
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Πανο βγαλε ενα πογκοστεμον και ψεκασε το με διαλυμα χλωρινης 1/19.Αστο κανενα 10λεπτο εξω να δουμε καιγεται φευγει τι κανει τσπ(με ανησυχει αυτος ο αποχρωματισμος του φυτου).Αυτο που σου ειπε ο Στεφανος για παραμετρους εχει δικιο.Βρες ισσοροπια αναμεσα σε κεχα, πεχα, και διοξειδιο.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-17, 17:20
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Για αρχή, σήμερα έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού η οποία θα επαναλαμβάνεται καθε 4 μέρες (ουσιαστικά θα κάνω δυο καλές αλλαγές νερού την εβδομάδα), έβγαλα αρκετό από το βιολογικό υλικό γιατί το είχα παρακάνει με την ποσότητα και ήταν υπερβολή σε σχέση με τα λίτρα του ενυδρείου και τα ψάρια που έχω μέσα, έβαλα καινούριο ενυδρειακό βαμβάκι σε πολύ μικρότερη ποσότητα από αυτή που είχα και αντικατέστησα την αντλία του φίλτρου, 400 lt/h, με μία στα 800 lt/h. Γενικά αύξησα την κυκλοφορία στο διπλάσιο και ελάφρυνα κατά πολύ το φίλτρο από υλικά γιατί το είχα πολυ στουπωμένο. Θα δοκιμάσω Δημήτρη και το τεστ με την χλωρίνη αύριο (δεν έχω χλωρίνη τώρα) και λέω μέσα στην εβδομάδα να ρίξω τοπικά και λίγο excel αν δω οτι φεύγει με τη χλωρίνη.....αυτά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 12-11-17 στις 21:35
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γδάρσιμο ή κάτι άλλο; Undertaker Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 09-05-17 17:35
ramshorn ή κάτι άλλο ?? gkontos Αναγνωρίσεις ειδών 4 16-02-13 12:30
¶λγη η κάτι άλλο? antricos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 03-02-13 08:31
Μούχλα ή κάτι άλλο; giannisaek Γλυκό νερό - Γενικά 3 16-03-11 20:38
Αλγη, ή κάτι άλλο; ANXRI Αρχάριοι γλυκού νερού 5 03-10-08 19:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18068 seconds with 16 queries