Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-03-10, 10:02
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή Δημιουργια λιμνης.

Καλημερα.Εχτες κοιταγα εναν ανεκμεταλευτω χωρο που εχω στον κηπο μου και ελεγα να το κανω λιμνη.Στην σκεψη μου αυτη βρεθηκε συμφωνος ο πατερας μου και ειπε οτι θα βοηθησει...Ολα καλα ομως υπαρχει ενα προβλημα.Δεν ξερω απο που να ξεκινησω τι να κανω και γενικα δεν ξερω που παν τ τεσσερα.Η λιμνη σκεφτομαι να γινει σαν συντριβανι και να εχει και μερικα ψαρακια.Θα ηθελα την βοηθεια σας και την υποστηριξη σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-03-10, 10:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα.Εχτες κοιταγα εναν ανεκμεταλευτω χωρο που εχω στον κηπο μου και ελεγα να το κανω λιμνη.Στην σκεψη μου αυτη βρεθηκε συμφωνος ο πατερας μου και ειπε οτι θα βοηθησει...Ολα καλα ομως υπαρχει ενα προβλημα.Δεν ξερω απο που να ξεκινησω τι να κανω και γενικα δεν ξερω που παν τ τεσσερα.Η λιμνη σκεφτομαι να γινει σαν συντριβανι και να εχει και μερικα ψαρακια.Θα ηθελα την βοηθεια σας και την υποστηριξη σας.
Σε καλωσορίζω και επίσημα στην κατηγορία. Είμαι σίγουρος ότι η συμμετοχή σου θα σου προσφέρει τις κατάλληλες πληροφορίες που ζητάς ώστε να δημιουργήσεις το βιότοπο που σκέφτεσαι, χωρίς λάθη και παραλήψεις. Ένα να ξέρεις! Στο χώρο αυτό, τα λάθη χρυσοπληρώνονται με χρήμα και πάρα, μα πάρα πολύ χρόνο.

Ξεκινάμε από την αρχή.

Τί ψαράκια θα ήθελες να βάλεις στη λίμνη σου?
Κουνουπόψαρα? Χρυσόψαρα? ΚΟΙ?
(Η πιο πάνω απάντηση, θα μας υποδείξει το μέγεθος-λίτρα της λίμνης σου).

Σημαντικά να απαντηθούν είναι επίσης:
1. Υπάρχει κοντινή πρόσβαση ΔΕΗ?
2. Υπάρχει κοντινή πρόσβαση υδατοπρομήθειας? (Αν ναι, από το δίκτυο ή από πηγάδι/διάτριση)?
3. Υπάρχουν φυσικοί ή τεχνητοί φράκτες του αέρα περιμετρικά ή σε κάποιο σημείο του χώρου?
4. Έχει κάλυψη το σημείο? Τεχνητή κατασκευή, δέντρα?
Αν έχει δέντρα, μήπως είναι φυλλοβόλα?
5. Ανάλογα με το κονδύλι που θα αφιερώσεις, ανάλογη θα είναι και η κατασκευή. Αν π.χ. δεν διαθέτεις πολλά και θέλεις κάτι πολύ γρήγορο, θα πρέπει να συζητούμε καθαρά για θέμα liner (πλαστική μεβράνη) κατάλληλη για τέτοιο σκοπό. Αν όμως θέλεις να δημιουργήσεις κάτι το διαχρονικό το οποίο όμως θα καθηστερίσει κάπως περισσότερο, τότε θα σου πρότεινα τη λύση τσιμεντένιας/σιδεροσύνδεσης κατασκευής.

Το σιντριβάνι, σε εξασφαλίζει από πλευράς παροχής οξυγόνου.Δεν παύει όμως οτι πρέπει να σκέφτεσαι παράλληλα και κάποιο χώρο για το φίλτρο.

Όπως και να έχει, η λιμνούλα στην αυλή έχει κάτι το διαφορετικό από το ενυδρείο στο σπίτι. Εκεί, με σωστή διαχείρηση του χώρου, μπορείς να έχεις μια καθόλα ξεκούραστη τροπική γωνιά, όπου δύσκολα θα αποχωρίζεσαι, ιδιαίτερα κατά την καλοκαιρινή περίοδο. ¶σε που περιμετρικά της λίμνης, θα δημιουργηθεί ένας πλουσιότατος βιότοπος από πλευράς πανίδας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-03-10, 11:15
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

1 ναι ειναι 3 μετρα απο την εισοδο του σπιτιου μου
2ναι με νερο βρυσης σκληρο
3ναι γιατι ειναι κολλητα σε μαντρα γωνια
4ναι εχει 2 μουριες εκει διπλα
5 μιλαμε κατι ενδιαμεσο απο λιμνη και συντριβανι και τα δυο μαζι αν ειναι εφικτο...
επισης το βαραει ηλιος αρκετα

οσον αναφορα το θεμα ψαριων δεν ξερω ακομη αλλα μαλλον κοι θα μπουν.
το κονδυλι δεν θελω να ειναι τσουχτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-03-10, 11:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
1 ναι ειναι 3 μετρα απο την εισοδο του σπιτιου μου
2ναι με νερο βρυσης σκληρο
3ναι γιατι ειναι κολλητα σε μαντρα γωνια
4ναι εχει 2 μουριες εκει διπλα
5 μιλαμε κατι ενδιαμεσο απο λιμνη και συντριβανι και τα δυο μαζι αν ειναι εφικτο...
επισης το βαραει ηλιος αρκετα

οσον αναφορα το θεμα ψαριων δεν ξερω ακομη αλλα μαλλον κοι θα μπουν.
το κονδυλι δεν θελω να ειναι τσουχτερο.
Ξεκινάω από το πρώτο:
Εντάξει. Τότε θα πρέπει να προβείς στη δημιουργία ανεξάρτητου διακόπτη ΔΕΗ κατάλληλου για εξωτερική χρήση, ώστε να μπορείς με ένα διακόπτη να ελέγχεις εύκολα και ασφαλισμένα τις ηλεκτρικές συσκευές που απαιτούνται για τη λίμνη, ιδιαίτερα κατά την περίοδο όπου εργάζεσαι στις καθαριότητες της ίδιας, αλλά και των ηλ. συσκευών της.

2. Έχεις καθόλου μετρήσεις του νερού?
3. οκ
4. Οι μουριές είναι εκείνα τα φυλλοβόλα δέντρα με τα πλατιά μεγάλα φύλλα? Αν ναι, ίσως αντιμετωπίσουμε κάποια προβλήματα κατά την χειμερινή περίοδο. Με κάποιο τρόπο πρέπει να αποφύγουμε την πτώση αυτών των φύλλων στη λίμνη για διάφορους λόγους, με τον κυριότερο το βούλωμα της αντλίας.
5. Ναι, είναι εφικτή η δημιουργία λίμνης με συντριβανάκι. Αυτό όμως που πρέπει να γίνει, είναι και χώρος φίλτρανσης. Κάτι που αν το κάνεις DIY δε θα σου στοιχίσει ιδιαίτερα.
6. Μπορείς να μας πεις περίπου ποιές είναι οι ώρες όπου η λίμνη θα δέχεται την άμεση ηλιακή ακτινοβολία? Δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά ίσως χρειαστείς UV.

Μπορείς να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία του χώρου?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-03-10, 11:35
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Για την πτωση μπορουμε να απλωσουμε απο πανω ενα διχτακι γιατι ειναι πλατια τα φυλλα της.Το νερο ειναι πολυ σκληρο και ειναι πανω απο 8 το ph.Για τον ηλιο θα σε γελασω..Απο τις 8 μεχρι τις 5 σιγουρα.Οταν λες diy?Πως περιπου θα γινει?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-03-10, 12:29
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Γεια χαρα και παλι.Εχτες μελετουσαμε τον χωρο και καταληξαμε σε ενα σχεδιο.Η λιμνη δεν θα γινει στρογγυλη αλλα θα ειναι οβαλ πολυ 'ανοιχο' και με μια στοιβα πετρες που θα αναβλυζει νερο.Τ απογευμα ισως ξεκινησει το σκαψιμο.Το εσωτερικο θα τσιμεντωθει με καλουπια.Πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο το φιλτραρισμα πως θα γινει στα ψαρια?
-------------------------
Με το μπετον τι γινεται μηπως εχω προβλημα τοξικοτητας?Το φιλτρο πως περιπου θα γινει?Θα με βοηθουσαν ιδιαιτερα πληροφοριες ειδικες αλλα και γενικες απο ολους σας.Καθε γνωμη προταση δεκτη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kokos125 : 16-03-10 στις 12:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
δημιουργια ταπητα thu vu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 13-04-08 21:20
δημιουργια δημοσκοπισης orck Greek Aquarist's Boards 1 14-02-08 16:49
Δημιουργια Background spookie Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 3 28-09-07 08:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05097 seconds with 14 queries