Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-02-13, 23:12   #1
Απορία
Nikosptol25
Junior Member
Εγγραφή: 11-02-2013
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 13

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Nikosptol25 Ο χρήστης Nikosptol25 δεν είναι συνδεδεμένος 11-02-13, 23:12
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά...Είμαι νέος στο Forum και στα ενυδρεία...
Οπότε όπως καταλαβαίνετε θα ήθελα βοήθεια σε πολλά...
Αυτό που θέλω να μάθω πάντως για την ώρα είναι αν ενώ έχω ήδη μέσα στο ενυδρείο μου ψαράκια,και τα έχω και αρκετό καιρό μάλιστα,κάνει να ρίξω αντιχλώριο;;;
Εμφανίσεις: 4566
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-13, 23:14
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλώς ήρθες!
το αντιχλώριο το βάζουμε σε όση αναλογία χρειάζεται για να προετοιμάσουμε το νερό που αλλάζουμε. μέχρι τώρα πώς κάνεις τις αλλαγές σου? πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο σου? ότι χρειάζεσαι ρώτα ελεύθερα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-13, 23:17
Το avatar του χρήστη aNe
aNe Ο χρήστης aNe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2009
Περιοχή: Αγια Παρασκευη Αθηνα
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε και καλως ηρθες στο forum.
Αντιχλωριο ριχνεις οπωσδηποτε στις αλλαγες νερου.Αν θελεις πες μας περισσοτερες λεπτομερειες για το ενυδρειο σου και τα ψαρακια που εχεις μεσα.
Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-13, 23:30
Nikosptol25 Ο χρήστης Nikosptol25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2013
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Το έχω περίπου έναν χρόνο...Είναι ενυδρείο των 120 λίτρων και ως τώρα αυτό που έκανα στο ενυδρείο μου ήταν να αλλάζω περίπου τα 3/4 του νερού με καθαρό από την βρύση μια φορά τον μήνα...Χωρίς να βάλω τίποτα από διάφορες ουσίες...π.χ. αντιχλώριο,βακτήρια,και ότι άλλο μπορεί να χρειαζόταν...
-------------------------
Όσο για τα ψαράκια που έχω μέσα...Θα σας τα πω έτσι όπως ξέρω κι εγώ τα ονόματά τους...Έχω αγγελόψαρα(5)γκουράμι(5)καρχαριάκια(2)γκαππι(13)πλ ατι(2)μολι(1)τετρα βαμενα(4)και εναν γλιφτη...Πολλά ε;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikosptol25 : 11-02-13 στις 23:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-13, 23:37
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikosptol25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω περίπου έναν χρόνο...Είναι ενυδρείο των 120 λίτρων και ως τώρα αυτό που έκανα στο ενυδρείο μου ήταν να αλλάζω περίπου τα 3/4 του νερού με καθαρό από την βρύση μια φορά τον μήνα...Χωρίς να βάλω τίποτα από διάφορες ουσίες...π.χ. αντιχλώριο,βακτήρια,και ότι άλλο μπορεί να χρειαζόταν...
-------------------------
Όσο για τα ψαράκια που έχω μέσα...Θα σας τα πω έτσι όπως ξέρω κι εγώ τα ονόματά τους...Έχω αγγελόψαρα(5)γκουράμι(5)καρχαριάκια(2)γκαππι(13)πλ ατι(2)μολι(1)τετρα βαμενα(4)και εναν γλιφτη...Πολλά ε;;;
απο που να αρχισουμε και που να τελειωσουμε! ας προσπαθησουμε!

1) τα ψαρια σου θελουν πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο και δεν πανε ολα μαζι. πρεπει επειγοντως να τα δωσεις!

2) αν δεν εβαζες αντιχλωριο με καθε αλλαγη νερου τα καημενα τα βασανιζες! Α και οι αλλαγες σου επρεπε να ειναι εβδομαδιαιες

3) δεν υπαρχουν γλειφτες, μαλλον εννοεις καποιο ειδος πλεκο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-13, 23:37
Το avatar του χρήστη Tetra
Tetra Ο χρήστης Tetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή



Για ένα καρχαριάκι μόνο θες 1,5 μετρο ενυδριο...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-13, 23:39
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ανατριχιασα.....τα πολλα σε πειραξαν??

Ειναι τελειως ασυμβατα μεταξυ τους, ολα σου τα ψαρια. Τα αγγελοψαρα ειναι πολυ μεγαλα ψαρια για το υψος του ενυδρειου σου θελουν 50cm μινιμουμ υψος. Μαλακο νερο και οξινο ph, επεξεργασμενο και οχι βρυσης δηλαδη, οπως και τα νεον και τα γκουραμι Τα βαμμενα ψαρια....ασχολιαστο.

Kαρχαριακια υπαρχουν πολλα. Silver shark εννοεις? Και αυτο ναναι θελει 1,5 μετρο ενυδρειο.

Ξεκινα διαβασμα στους αρχαριους να μαθεις τα βασικα. Πρεπει να στρωσεις ΠΟΛΛΑ στο ενυδρειο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-02-13, 23:39
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πρέπει να αλλάζεις νερό κάθε εβδομάδα το 1/4 με 1/3 περίπου. θα πάρεις αντιχλώριο. πάνω στην συσκευασία γράφει πόσα ml είναι και σε πόσα λίτρα αντιστοιχεί. θα υπολογίσεις πόσο πρέπει να βάζεις για κάθε λίτρο και ανάλογα με τα λίτρα της αλλαγής σου, θα το υπολογίσεις πολλαπλασιάζοντας και θα το ρίχνεις ή στο νερό της αλλαγής ή στο ενυδρείο σου.
τώρα οτι τα ψάρια είναι πολλά είναι βέβαιο.
για τον αν ταιριάζουν μεταξύ τους θα σου πουν τα παιδιά που ξέρουν ή διάβασε και μόνος σου εδώ στο φόρουμ να δεις γιατί δεν τα γνωρίζω τόσο καλά να σου απαντήσω άμεσα.
πάντως οτι ενδιαφέρεσαι και το ψάχνεις είναι καλό και για σένα και βέβαια για τα ψάρια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-02-13, 23:45
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
πρέπει να αλλάζεις νερό κάθε εβδομάδα το 1/4 με 1/3 περίπου. θα πάρεις αντιχλώριο. πάνω στην συσκευασία γράφει πόσα ml είναι και σε πόσα λίτρα αντιστοιχεί. θα υπολογίσεις πόσο πρέπει να βάζεις για κάθε λίτρο και ανάλογα με τα λίτρα της αλλαγής σου, θα το υπολογίσεις πολλαπλασιάζοντας και θα το ρίχνεις ή στο νερό της αλλαγής ή στο ενυδρείο σου.
τώρα οτι τα ψάρια είναι πολλά είναι βέβαιο.
για τον αν ταιριάζουν μεταξύ τους θα σου πουν τα παιδιά που ξέρουν ή διάβασε και μόνος σου εδώ στο φόρουμ να δεις γιατί δεν τα γνωρίζω τόσο καλά να σου απαντήσω άμεσα.
πάντως οτι ενδιαφέρεσαι και το ψάχνεις είναι καλό και για σένα και βέβαια για τα ψάρια σου.
-δε χρειαζεται πανω απο 30% ανα βδομαδα.
-Αντιχλωριο θα παρεις μονο το prime.
-Δε ριχνουμε το αντιχλωριο στο ενυδρειο αλλα εκει που προετοιμαζουμε το νερο αλλαγης. ΕΑΝ για καποιο λογο το ριχνουμε πρωτα στο ενυδρειο και μετα ριχνουμε νερο βρυσης κατευθειαν τοτε το αντιχλωριο θα πρεπει να ειναι μετρημενο για ΟΛΑ τα λιτρα του ενυδρειο και οχι μονο της αλλαγης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-02-13, 23:46
Nikosptol25 Ο χρήστης Nikosptol25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2013
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Αν θέλεις πάτα στην αναζήτηση του google "ψαρι γλιφτης" στις εικονες και θα σου βγαλει...
Αν βγαλω ποια θα ειναι αυτα και ποσα;;;Αααα και κατι που ξεχασα να σας πω ειναι οτι μολις χθες πηρα ενα ακομη ενυδρειο μαλλον 35λιτρων ετσι οπως το βλεπω και εκει μεσα εχω βαλει τα 3 ημερων μικρα γκαππι που εχω...Ναι παρολο που τα βασανιζα γεννησαν κιολας...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-02-13, 23:50
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πριν βάλεις τα μωρά μέσα πρέπει να κάνεις προετοιμασία στρωσίματος φίλτρου.
και να βάλεις νερό από το ενυδρείο σου, μην τα ρίξεις μέσα σε εντελώς φρέσκο νερό έστω κι αν έχει αντιχλώριο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-02-13, 23:53
Nikosptol25 Ο χρήστης Nikosptol25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2013
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Πριν αρχισω να γραφω στο φορουμ ημουν σε ενα πετ σοπ και πηρα ηδη αντιχλωριο αλλα ειναι της Sera,επισης πηρα και ΝΟ3 τεστ παλι της Sera(αυτο ειναι για τα νιτρικα αν θυμαμαι καλα απο οσα μου ειπαν στο πετ σοπ)...Εκανα ενα τεστ στο ενυδρειο μου και μου εβγαλε 25mg/l...Πως ειναι;;;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-02-13, 23:55
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

είναι υψηλά και οφείλεται στις αραιές αλλαγές που κάνεις. κάθε βδομάδα αλλαγή το 30% θέλεις. έχεις θερμαντήρα στο ενυδρείο? και τι φίλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-02-13, 23:55
Nikosptol25 Ο χρήστης Nikosptol25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2013
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Μαρια το νερο που εβαλα στο καινουριο ενυδρειο ηταν απο το μεγαλο...Δεν ειχα βαλει μεσα καθαρο...Και το φιλτρο ηταν ηδη χρησιμοποιημενο...Δεν ηταν καινουριο το ενυδρειο ουτε το φιλτρο ουτε τπτ...Ακομη και χαλικι κατω εβαλα απο το μεγαλο που ειχα..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-02-13, 23:57
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikosptol25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρια το νερο που εβαλα στο καινουριο ενυδρειο ηταν απο το μεγαλο...Δεν ειχα βαλει μεσα καθαρο...Και το φιλτρο ηταν ηδη χρησιμοποιημενο...Δεν ηταν καινουριο το ενυδρειο ουτε το φιλτρο ουτε τπτ...Ακομη και χαλικι κατω εβαλα απο το μεγαλο που ειχα..
τώρα μιλάς για το μικρό, στο μικρό έβαλες τα μωρά? να σου ζήσουν κιόλας. τι τα ταίζεις?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-02-13, 00:00
Nikosptol25 Ο χρήστης Nikosptol25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2013
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολλυ...Ναι για το μικρο ηταν αυτα τα τελευταια που ειπα...
-------------------------
Και τα ταιζω απο αυτην την τροφη που εδινα και στα μεγαλα..Ξερεις τα φυλαρακια..Αλλα την τριβω πολυ καλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikosptol25 : 12-02-13 στις 00:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-02-13, 00:01
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikosptol25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις πάτα στην αναζήτηση του google "ψαρι γλιφτης" στις εικονες και θα σου βγαλει...
Αν βγαλω ποια θα ειναι αυτα και ποσα;;;Αααα και κατι που ξεχασα να σας πω ειναι οτι μολις χθες πηρα ενα ακομη ενυδρειο μαλλον 35λιτρων ετσι οπως το βλεπω και εκει μεσα εχω βαλει τα 3 ημερων μικρα γκαππι που εχω...Ναι παρολο που τα βασανιζα γεννησαν κιολας...
με εκανες κιμα τωρα, ολα τα ξερεις....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-02-13, 00:01
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Το ΝΟ3 θα κατέβει με τις αλλαγές. Είναι ψηλό αλλά θα διορθωθεί εύκολα με τις σωστές αλλαγές.
τα μωράκια δεν είπες τι τα ταϊζεις. θέλουν ειδική διατροφή, αρτέμια λέγεται.
κάτσε να σου απαντήσει και κανένας που ξέρει καλύτερα γιατί δεν είμαι και η καλύτερη σύμβουλος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-02-13, 00:05
Nikosptol25 Ο χρήστης Nikosptol25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2013
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
με εκανες κιμα τωρα, ολα τα ξερεις....
Λες πως εχω δικιο δλδ ή ειναι ειρωνια;;;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-02-13, 00:08
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikosptol25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λες πως εχω δικιο δλδ ή ειναι ειρωνια;;;
"φιλε μου" μπηκες σε ενα φορουμ να ρωτησεις καποια πραγματα, προσφερθηκα λοιπον να σε βοηθησω. Αντι να κατσεις να συζητησουμε λοιπον και να μαθεις και 1-2 πραγματα 1) μας την ειπες για τους γλειφτες (ας το γραφουμε σωστα τουλαχιστον) επειδη ετσι στο βγαζει το google και 2) μας την ειπες επειδη σου ειπα οτι βασανιζες τα ψαρια σου (συγνωμη, δηλητηριαζες επρεπε να ειχα πει).

Η ερωτηση ειναι "θες να μαθεις εστω και τα λιγα που ξερω και τα πολλα που ξερουν αλλοι η οχι"?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-02-13, 00:08
Nikosptol25 Ο χρήστης Nikosptol25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2013
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ΝΟ3 θα κατέβει με τις αλλαγές. Είναι ψηλό αλλά θα διορθωθεί εύκολα με τις σωστές αλλαγές.
τα μωράκια δεν είπες τι τα ταϊζεις. θέλουν ειδική διατροφή, αρτέμια λέγεται.
κάτσε να σου απαντήσει και κανένας που ξέρει καλύτερα γιατί δεν είμαι και η καλύτερη σύμβουλος
Ειπα πως τα ταιζω σαν αυτη την τροφη που εδινα και στα μεγαλα...Απλα την τριβω παρα πολυ καλα...Σκονη γινεται...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-02-13, 00:08
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikosptol25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειπα πως τα ταιζω σαν αυτη την τροφη που εδινα και στα μεγαλα...Απλα την τριβω παρα πολυ καλα...Σκονη γινεται...
κανει κι αυτη
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-02-13, 00:12
Nikosptol25 Ο χρήστης Nikosptol25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2013
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
"φιλε μου" μπηκες σε ενα φορουμ να ρωτησεις καποια πραγματα, προσφερθηκα λοιπον να σε βοηθησω. Αντι να κατσεις να συζητησουμε λοιπον και να μαθεις και 1-2 πραγματα 1) μας την ειπες για τους γλειφτες (ας το γραφουμε σωστα τουλαχιστον) επειδη ετσι στο βγαζει το google και 2) μας την ειπες επειδη σου ειπα οτι βασανιζες τα ψαρια σου (συγνωμη, δηλητηριαζες επρεπε να ειχα πει).

Η ερωτηση ειναι "θες να μαθεις εστω και τα λιγα που ξερω και τα πολλα που ξερουν αλλοι η οχι"?
Και η απαντηση μου ειναι οτι εννοειται πως θελω να μαθω...Και δεν σου την ειπα πουθενα...Απλα δεν ηξερα 1ον πως λενε το ψαρι και σου ειπα να πατισεις να δεις για να καταλαβεις...2ον τονισα οτι παρολο που οπως ειπες τα βασανιζα ή εστω τα δηλιτιριαζα γεννησαν κιολας...Και το ειπα γιατι θελω βοηθεια και για τα μικρα...Αυτα...Συγνωμη αν το πηρες αλλιως αλλα δεν ειχα τετοια προθεση...
Ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-02-13, 00:19
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikosptol25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και η απαντηση μου ειναι οτι εννοειται πως θελω να μαθω...Και δεν σου την ειπα πουθενα...Απλα δεν ηξερα 1ον πως λενε το ψαρι και σου ειπα να πατισεις να δεις για να καταλαβεις...2ον τονισα οτι παρολο που οπως ειπες τα βασανιζα ή εστω τα δηλιτιριαζα γεννησαν κιολας...Και το ειπα γιατι θελω βοηθεια και για τα μικρα...Αυτα...Συγνωμη αν το πηρες αλλιως αλλα δεν ειχα τετοια προθεση...
Ευχαριστω!!!
πολυ ωραια λοιπον. δεν υπαρχει λογος παρεξηγησης, οποτε παμε παρακατω.

γλειφτες - απλα η ονομασια αυτη δεν ειναι σωστη και αποδοκιμαζεται εδω στο φορουμ γιατι ουτε γλειφουν αυτα τα ψαρια, ουτε καθαριζουν (ουσιαστικα) ουτε τιποτα

το οτι τα δηλητηριαζες καλως η κακως ειναι αληθεια. Απλα επειδη τους αλλαζες μαλλον το νερο μονο μια φορα το μηνα ισως να την γλυτωσαν. Το χλωριο της βρυσης μπορει να σκοτωσει τα ψαρια πολυ γρηγορα για αυτο και με καθε αλλαγη νερου πρεπει να ριχνουμε αντιχλωριο. η αλλαγη γινεται συνηθως με 2 τροπους

1) προετοιμασια του νερου σε εναν κουβα ΜΕ αντιχλωριο μετρημενο για τα λιτρα που θα αλλαξουμε (ας πουμε στην περιπτωση σου θα πρεπει να κανεις αλλαγη 36 λιτρα την εβδομαδα και να βαζεις στον κουβα αντιχλωριο καταλληλο για 36 λιτρα.

2) εισαγωγη νερου κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο (κακη επιλογη αλλα ας πουμε οτι για τον Α Β λογο την κανεις. Εκει θα πρεπει το αντιχλωριο να το ριξεις στο ενυδρειο ΠΡΙΝ (αλλα καλο ειναι ΚΑΙ μετα) απο την προσθηκη νερου και να εισαι για ΟΛΑ τα λιτρα του ενυδρειου και οχι μονο για τα 36 της αλλαγης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-02-13, 00:26
Nikosptol25 Ο χρήστης Nikosptol25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2013
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ωραια ως εδω...Αυτο με το αντιχλωριο μπορω να το κανω και στο μικρο ενυδρειο που εχω τα μωρα γκαππυ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-02-13, 00:27
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ναι εννοείται ίδιες αλλαγές αναλογικά θα κάνεις και σ αυτό, θα αλλάζεις γύρω στα 10 λίτρα πόσα μικρά έχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-02-13, 00:29
Το avatar του χρήστη aNe
aNe Ο χρήστης aNe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2009
Περιοχή: Αγια Παρασκευη Αθηνα
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Πρώτα απ' όλα να ξέρεις ότι οι περισσότεροι απο μας ξεκινήσαμε με τραγικά λάθη, πολύ λίγοι ήταν οι τυχεροί που ξεκίνησαν σωστά (ας μην το ξεχναμε παιδια αυτο).
Απο δω και πέρα τι κάνουμε είναι το θέμα.

Αν έχεις όρεξη να το δουλέψεις συνέχισε να διαβάζεις άρθρα απο εδω μέσα, και να ρωτάς.
Αν όμως βαριέσαι σου προτείνω να δώσεις τα ψαράκια και το ενυδρείο και να μην ασχοληθείς, γιατί το χόμπυ είναι φανταστικό, μόνο όμως αν το δουλεύεις.

Αρχικά, θα χρειαστείς και μετρήσεις αμμωνίας, NO2, pH.
Επίσης αλλαγή νερού αρκετά πιο συχνά, γύρω στη μια φορά την εβδομάδα, με αντιχλώριο στο νερο βρύσης. Όχι βακτήρια.

Για το μικρό, μπορείς προς το παρόν να βάλεις τα μωρά σου αλλά και πάλι είναι πολύ μικρό. Τα λίτρα του κάνουν για εναν μονομάχο ή γαριδούλες.
Εν πάσει περιπτώσει, κάνε μια αλλαγή νερού.
Τροφή κάνει αυτή που βάζεις.

Για το μεγάλο έχεις θέμα. Πολλά ψάρια, με διαφορετικές απαιτήσεις μεταξύ τους, με μεγάλες ανάγκες σε λίτρα. Τα περισσότερα θα χρειαστεί να τα βγάλεις.

Αυτό με το αντιχλώριο το κάνεις σε όλα τα ενυδρεία.

Υπομονή, και καλό διάβασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-02-13, 00:44
Nikosptol25 Ο χρήστης Nikosptol25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2013
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Οκ θα τις κανω...Ειχα 8 και το ενα ή καπου μου κριβεται ή μας αφισε ...Καθε φορα που προσπαθω να τα μετρισω τα βγαζω 7 παντως...Ισως να κρυβεται ομως στο φυτο που εβαλα πριν απο κανενα 2ωρο περιπου...Πηρα κερατοφυλλο και αλλο ενα που δεν θυμαμαι το ονομα του...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανατριχιασα.....τα πολλα σε πειραξαν??

Ειναι τελειως ασυμβατα μεταξυ τους, ολα σου τα ψαρια. Τα αγγελοψαρα ειναι πολυ μεγαλα ψαρια για το υψος του ενυδρειου σου θελουν 50cm μινιμουμ υψος. Μαλακο νερο και οξινο ph, επεξεργασμενο και οχι βρυσης δηλαδη, οπως και τα νεον και τα γκουραμι Τα βαμμενα ψαρια....ασχολιαστο.

Kαρχαριακια υπαρχουν πολλα. Silver shark εννοεις? Και αυτο ναναι θελει 1,5 μετρο ενυδρειο.

Ξεκινα διαβασμα στους αρχαριους να μαθεις τα βασικα. Πρεπει να στρωσεις ΠΟΛΛΑ στο ενυδρειο σου.
Ναι το silver shark εννοω...Αλλα γιατι θελει 1,5 μετρο ενυδρειο;;;Μια σταλια ψαρακια ειναι...Μηπως μεγαλωνουν πολυ;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aNe Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτα απ' όλα να ξέρεις ότι οι περισσότεροι απο μας ξεκινήσαμε με τραγικά λάθη, πολύ λίγοι ήταν οι τυχεροί που ξεκίνησαν σωστά (ας μην το ξεχναμε παιδια αυτο).
Απο δω και πέρα τι κάνουμε είναι το θέμα.

Αν έχεις όρεξη να το δουλέψεις συνέχισε να διαβάζεις άρθρα απο εδω μέσα, και να ρωτάς.
Αν όμως βαριέσαι σου προτείνω να δώσεις τα ψαράκια και το ενυδρείο και να μην ασχοληθείς, γιατί το χόμπυ είναι φανταστικό, μόνο όμως αν το δουλεύεις.

Αρχικά, θα χρειαστείς και μετρήσεις αμμωνίας, NO2, pH.
Επίσης αλλαγή νερού αρκετά πιο συχνά, γύρω στη μια φορά την εβδομάδα, με αντιχλώριο στο νερο βρύσης. Όχι βακτήρια.

Για το μικρό, μπορείς προς το παρόν να βάλεις τα μωρά σου αλλά και πάλι είναι πολύ μικρό. Τα λίτρα του κάνουν για εναν μονομάχο ή γαριδούλες.
Εν πάσει περιπτώσει, κάνε μια αλλαγή νερού.
Τροφή κάνει αυτή που βάζεις.

Για το μεγάλο έχεις θέμα. Πολλά ψάρια, με διαφορετικές απαιτήσεις μεταξύ τους, με μεγάλες ανάγκες σε λίτρα. Τα περισσότερα θα χρειαστεί να τα βγάλεις.

Αυτό με το αντιχλώριο το κάνεις σε όλα τα ενυδρεία.

Υπομονή, και καλό διάβασμα.
Ευχαριστω παρα πολυ...Θα τα καταφερω...Το υποσχομαι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikosptol25 : 12-02-13 στις 00:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-02-13, 07:20
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Εαν θελεις να εχεις ψαρια που ζουν σε νερο βρυσης χωρις επεξεργασια
κρατας τα γκαπι και τα μολι και δινεις τα αλλα.Αντιχλωριο βαζεις σε καθε
αλλαγη νερου συμφωνα με τις οδηγιες που γραφει η συσκευασια,δεν ειναι
αναγκη να ειναι ντε και καλα το prime και της sera που πηρες καλο ειναι.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-02-13, 14:00
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν θελεις να εχεις ψαρια που ζουν σε νερο βρυσης χωρις επεξεργασια
κρατας τα γκαπι και τα μολι και δινεις τα αλλα.Αντιχλωριο βαζεις σε καθε
αλλαγη νερου συμφωνα με τις οδηγιες που γραφει η συσκευασια,δεν ειναι
αναγκη να ειναι ντε και καλα το prime και της sera που πηρες καλο ειναι.
γιατι να μην ειναι ντε και καλα το prime βρε stav? ειναι το πιο οικονομικο και το χρησιμοποιει πολυς κοσμος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορία DIY CO2 ShadowVValker Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 16-06-12 13:15
Μια απορία. Παναγιώτης Κ Malawi 1 02-01-12 10:13
Απορία Angel_Nick Δίσκοι 5 08-10-10 11:44
Απορία για KH Gorgi Γλυκό νερό - Γενικά 9 26-04-05 10:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08931 seconds with 13 queries