Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-12-09, 23:16  
Απορία για artemia!
 
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex
Senior Member
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος 14-12-09, 23:16
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Kαλησπέρα παιδιά. Έχω μια απορία. Εχω διαβασει πολλα αρθρα και εχω δει πολλα βιντεο σχετικα με την εκκολαψη αυγων αρτεμιας. Η απορια μου ειναι η εξης: Υστερα απο την εκκολαψη, πως μπορω να διατηρησω τις αρτεμιες και να τις μεγαλωσω, ωστε να ταιζω και μεγαλυτερα ψαρια? Τι θα χρειαστω για να το κανω αυτο?
Εμφανίσεις: 5370
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 18-12-09, 01:57
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ηταν που μου ελεγες Γιωργο για αποκελυφοποιηση? πηρα χτες καθαρη χλωρινη και στην επομενη εκκολαψη θα το εφαρμοσω.
Ευχαριστω κι εγω για το link
Ναιιιιι!!!! τελεια ... τωρα θα πρεπει να θυμηθω να παρω και εγω χλωρινη!! χαχαχαχαχα!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-12-09, 10:31
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ispyii Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό τι είναι ρε παιδιά?
Συγγενικό?Το έχει πάρει καποιος?

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.d...STRK:MEBIDX:IT
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυγά αρτέμιας είναι και αυτά.
Είναι κάποιο άλλο είδος γαρίδας, όχι αρτέμια:
1. Είναι του γλυκού νερού (τα αρτέμια είναι θαλασσινά)
2. Έχουν διπλή ουρά (τα αρτέμια έχουν μονή)
3. Τα δίνει με άλλα ποσοστά πρωτείνες, μικρότερη ζωή, μεγαλύτερο τελικό μέγεθος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
... μου δημιουργήθηκε απορία στο θέμα που παραθέτω. Όταν εκκολάπτω αρτέμια για να ταΐσω τα ψαράκια, δεν μπορώ να αποφύγω να μεταφέρω και κάποια αυγά που δεν έχουν εκκολαφθεί ή και τσόφλια. Βάζω μια πηγή φωτός και μαζεύονται αυτά που μόλις έχουν εκκολαφθεί και μετά τα ρουφάω με σύριγγα. Όση ώρα όμως και να περάσει, συνεχίζουν να αιωρούνται στη στήλη του νερού αυγά που δεν έχουν εκκολαφθεί ή/και τσόφλια οπότε αναπόφευκτα ρουφάω κι από αυτά... Είναι βλαβερά; Έχω διαβάσει ότι είναι δύσπεπτα για το γόνο αλλά είναι βλαβερά και για τα ενήλικα ψάρια; Και ποιός είναι ο τρόπος να σιφωνάρω αποκλειστικά και μόνο τα ζωντανά; Μήπως αν τα αφήσω περισσότερη ώρα θα καθίσουν όλα τα αυγά στον πυθμένα; Πόση ώρα όμως ζουν χωρίς οξυγόνωση; Συγνώμη για την άσχετη παρέμβαση αλλά νομίζω ότι χρήζει διεκρίνησης..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις δικιο ... Για τα μικρα ειναι δυσπεπτα τα αυγα ... Μπορεις να αφαιρεσεις το κελυφος απο τα αυγα ετσι ωστε αν τα τρωνε να μην εχουν προβληματα τα μικρα σου αλλα αντιθετα ειναι πιο θρεπτικα απο τις αρτεμιες τις ιδιες - ενω εχουμε συγχρονα και καλυτερο ποσοστο εκκολαψης! Εγω ολο ξεχναω να παρω χλωρινη χωρις αρωματικα για αυτο δεν το κανω ... και ολο λεω κατι ξεχασα... κατι ξεχασα! Εδω Ελλαδα ειμαστε λιγο τεμπεληδες αφου δεν μπαινουμε στη διαδικασια αυτη!! Ειναι απλο: http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?t=51
Παιρνω το θαρρος να βαλω λινκ απο τους δισκοτρελοπαρεα ... ()μια που δεν εχω δει κατι εδω παρομοιο.
Τα μεγαλα ψαρια δε νομιζω να εχουν το ιδιο προβλημα (στη πεψη) ...

1. Εγώ χρησιμοποιώ για την εκκόλαψη μπουκάλα νερού 1,5 lt. Η απόσταση είναι μεγάλη, τα περισσότερα αυγά κατακάθονται και άλλα επιπλέουν. Φωτίζεις τη μεσαία ζώνη και τραβάς με σωληνάκι του αέρα από τη μεσαία ζώνη. Είναι ελάχιστα τα ποσοστά των αυγών που θα πιάσεις έτσι.

2.Υπάρχει και μια αρτεμιαστρα που είναι στρογγυλή και στο κέντρο μόνο, παίρνει φως. Μπορείς να τα βάλεις εκεί, αφού κάνεις την πρώτη διαλογή όπως στο 1. Μόνο τα αρτέμια μπορούν να ξεπεράσουν τα εμπόδια που έχει μέσα, κολυμπώντας για να πάνε στο φως. Εκεί έχει ένα μικρό δικτάκι έτοιμο για να τα πιάσεις.

3. Κάνεις ότι λέει το link που παρέθεσε ο georgarask.

4. Αγοράζεις έτοιμα αυγά χωρίς το κέλυφος (είναι λίγο πιο ακριβά).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
OK ευχαριστώ πολύ!
-------------------------
Βρηκα στο aqua club design εναν θερμοστατη που λενε οτι ειναι ο πιο μικρος που υπαρχει. Ειναι για 2 εως 20 λιτρα και ειναι για θερμοκρασια στους 26 βαθμους. Κανει να τον χρησιμοποιησω σε μικρο ενυδρειακι περιπου 8 λιτρων που θα μεγαλωνω τις αρτεμιες? (θερμοκρασια 26 βαθμοι Κελσιου)
-------------------------
Και κατι αλλο. Αν εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτα τα αβγα που θα παραθεσω στον παρακατω λινκ μπορει να μου πει για ποσες περιπου εκκολαψεις ειναι? (στο περιπου).

http://s7d5.scene7.com/is/image/Pets.../T710495_56354
Αφού τον δίνει από 2 έως 20 lt δεν βλέπω το λόγο να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις (αν και τα 2 lt τα "βλέπω" πολύ λίγα).

Σε καλύπτει σαν ποσότητα, θα σου δώσει αρκετές φορές αρτέμια (καμιά 30ρια). Δεν θυμάμαι εάν είναι αυτό που έχει μια πορτοκαλί μεζούρα μέσα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη almost : 18-12-09 στις 10:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
artemia Σπύρος Μ Γλυκό νερό - Γενικά 7 22-02-09 16:19
Απορία για artemia!! Perazzi Γλυκό νερό - Γενικά 9 21-11-08 18:44
Hobby Artemia Artemia breeder deMetrIs Γλυκό νερό - Γενικά 4 21-08-06 15:12
artemia sakis! Γλυκό νερό - Γενικά 23 29-04-06 18:07
Artemia lasal Γλυκό νερό - Γενικά 0 03-02-05 11:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04053 seconds with 13 queries