Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Fish Only

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-07-06, 17:07
joman Ο χρήστης joman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Περιοχή: Βελγιο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Nano fish only?

Φίλοι μου σας χαιρετώ.
Παρακολουθώ εδώ και καιρό τις άκρως ενδιαφέρουσες συζητήσεις που γίνονται στο φόρουμ, και σήμερα σκέφτηκα να γράψω και εγώ μερικές από τις ερωτήσεις μου.
Αποφάσισα μετά το φυτεμένο κοινωνικό μου ενυδρείο, να περάσω σε κάτι πιο αλμυρό.
Με λίγο ψάξιμο είδα πως είναι δυνατό να καταφέρουμε κάτι τέτοιο και σε πολύ λίγα λίτρα.
Για την ακρίβεια βάλθηκα να στήσω το όλο σύστημα σε ένα ενυδρειάκι 21 καθαρών λίτρων νερού.
Έχει 10 μέρες που το γέμισα με την κατάλληλη αναλογία νερού-αλατιού, και έβαλα και ένα όμορφο κομμάτι ζωντανού βράχου 3,5 κιλών.
Στις μετρήσεις που έκανα σήμερα έχω τις εξής ενδείξεις: ΡΗ=8.5, KH=9, NH3NH4=0, NO2=0, NO3 +- 50.
Η αρχική μου πρόθεση είναι να βάλω 1-2 ψαράκια, καμιά γαριδούλα και κανένα εριμήτη.
Για αργότερα βλέπουμε.
Και αρχίζω τις ερωτήσεις.
Με τις τρέχουσες τιμές των μετρήσεων μπορώ να βάλω ήδη τον εριμήτη και τη γαρίδα;(κάπου διάβασα πως αν υπάρχει ζωντανός βράχος μπορούμε να βάλουμε και κανένα ψαράκι κατά το στρώσιμο χωρίς κίνδυνο)
Είδα ότι υπάρχει και μια "διακοσμητική" άλγη, η caulerpa racemosa.
Αν φυτέψω λίγη θα δώσει ένα χεράκι στην καταπολέμηση του ΝΟ3 ή δεν είναι απαραίτητη;
Τέλος για ψάρια σκεφτόμουνα να βάλω ένα ζευγάρι κλόουν, αλλά με λίγο διάβασμα που έριξα για το συγκεκριμένο είδος, μάλλον αδύνατον φαντάζει για τα λιγοστά μου λίτρα.
Προτείνονται το λιγότερο 100 λίτρων ενυδρεία, καθώς επίσης και η ανεμώνη που τους είναι απαραίτητη έχει τεράστιες απαιτήσεις(φωτισμό φίλτρανση) σε σχέση με τα δικά μου 11 watt…
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο ψαράκι με μικρό μέγεθος και το δυνατόν περισσότερο με έντονα χρώματα;
¶ρχισα ένα ψάξιμο στα είδη που υπάρχουν, ονομαστικά, αλλά με βλέπω να θέλω καμιά βδομάδα μέχρι τελικά να βρω κάτι που να ταιριάζει στην περίπτωση, δίχως ένα χεράκι βοήθειας.
Για να δούμε με τ αλμυρό νερό, θα τα βγάλω πέρα ή θα πνιγώ σε μια κουταλιά 21 λίτρων..

*Από εργαλεία καθαρισμού-συντήρησης έχω βάλει 2 εσωτερικά φιλτράκια με σφουγγάρι και λίγο μακαρονάκι, το θερμοστάτη, και μια λάμπα PC 11watt.
Δυνατότητα για περεταίρω εξοπλισμό, skimmer κτλ. Δεν υπάρχει λόγω έλλειψης χώρου, αλλά και λόγω του καπακιού στο ενυδρειάκι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-07-06, 19:49
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Καλώς ήλθες στην αλμύρα λοιπόν. Διάλεξες ένα ενυδρείο αρκετά μικρό, τόσο που ξέρουμε ότι θα σου δημιουργήσει ορισμένα προβλήματα επιπλέον, από ένα μεγαλύτερο. Με λίγη καλή θέληση όμως όλα γίνονται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joman
Στις μετρήσεις που έκανα σήμερα έχω τις εξής ενδείξεις: ΡΗ=8.5, KH=9, NH3NH4=0, NO2=0, NO3 +- 50.
Καλές οι μετρήσεις για αρχή. Βέβαια δεν έχει ξεκινήσει ο κύκλος στα φίλτρα σου. Ο βράχος θα βοηθήσει σε αυτό σημαντικά.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joman
Η αρχική μου πρόθεση είναι να βάλω 1-2 ψαράκια, καμιά γαριδούλα και κανένα εριμήτη.
Για αργότερα βλέπουμε.
Δεν νομίζω να μπορείς να βάλεις κάτι άλλο.

Για τις ερωτήσεις σου τώρα.
Βάλε προς το παρόν μόνο 1-2 ερημίτες τπτ άλλο.
Μακροάλγη μην βάλεις γιατί μετά φουντώνει ή ακόμα χειρότερο πεθαίνει (θέλει πολύ φως).

__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη accnt : 23-07-06 στις 19:51
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-07-06, 21:41
joman Ο χρήστης joman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Περιοχή: Βελγιο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Accnt σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Για τα προβλήματα λόγω μεγέθους που λες έχω ήδη μια ιδέα, υπάρχει όμως και η καλή θέληση, οπότε προχωράμε
Για τα φίλτρα τώρα, ξέχασα να αναφέρω πως το ενυδρειάκι το είχα με γλυκό νερό πριν, και το ένα από τα δύο φίλτρα ήτανε μέσα.
Οπότε αν η διαδικασία και τα βακτηρίδια είναι ίδια στις δυο κατηγορίες νερού(που φαντάζομαι ναι), μιλάμε μάλλον για στρωμένο φιλτράκι.
Όχι ότι έχει τον μεγάλο όγκο, αλλά λέμε τώρα..
Στο ότι λέω να βάλω ίσως και κάτι άλλο, δεν εννοώ ψάρια(σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση να αντέξουν πάνω από 2 λόγω μεγέθους), αλλά ίσως κανένα μαλακό κοράλι.
Απ ότι κατάλαβα έχουν λιγότερες απαιτήσεις από τα σκληρά, και τα βρίσκω εξίσου όμορφα.
Βέβαια και αυτό δεν ξέρω αν είναι δυνατό να επιβιώσει με τον υπάρχοντα εξοπλισμό, οπότε είναι ακόμα υπό συζήτηση.
¶λγη όχι, 1-2 ερημίτες άμμεσα, και καμιά γαριδούλα; όχι ακόμα για την ώρα ή δεν πρέπει καθόλου;
Από ψαράκια καμιά πρόταση;(τους κλόουν τους ξεχνάω έτσι; ), φαντάζομαι πως χρειάζεται ακόμα 1-2 βδομάδες στρώσιμο πριν τα βάλω, αλλά απλά να έχω μια ιδέα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-07-06, 07:50
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Διαφορετικά τα βακτηρίδια σε θαλασσινό ενυδρείο οπότε δεν έχεις φίλτρο. Δεν σε νοιάζει όμως θα στρωθεί εκ νέου.
Για κοράλλι σε βλέπω για κάνα μανιτάρι ή κάνα πολύποδα.
Γαρίδα μη βάλεις ακόμα γιατί είναι ευαίσθητες σε μη στρωμένα ενυδρεία.
Μπορείς να βοηθήσεις λίγο την διαδικασία στρωσίματος με έτοιμα βακτηρίδια, όταν βάλεις τους ερημίτες σε καμιά βδομάδα. Αυτοί είναι πιο σκληροτράχηλοι.
Για ψάρι αργότερα ίσως κάποιον dottyback. Φτάνουν σε μήκος γύρω στους 7 πόντους, αλλά αν δεις τι λίτρα προτείνονται θα απογοητευτείς. Σε αυτό το πρόβλημα μάλλον δεν θα βρεις λύση.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-07-06, 08:40
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Φιλε Joman καλως ηλθες...

Λιγα τα λιτρα σου και πιστευω πως με nano fish only δεν θα ικανοποιηθεις αφου οι επιλογες ψαριων για τα λιτρα σου ειναι φτωχες...
Ριξε μια ματια εδω και συγκεκριμμενα στα ψαρια που ειναι για 10 gallons:
http://www.liveaquaria.com/product/s...fm?pCatId=2124
Αρα κατι σε ευκολο nano-reef θα ηταν πιο ενδιαφερον ...να μπει δηλαδη κατι απο αυτα που προτεινει ο accnt (μανιτάρι ή κάνα πολύποδα).

Νερο βαζεις βρυσης ή μηπως υπαρχει RO ? Επειδη το συστημα ειναι μικρο και δεν εχεις skimmer καλυτερα να υιοθετησεις ενα προγραμμα συχνων αλλαγων νερου που θα κραταει τα οργανικα σου χαμηλα ...ειναι πολυ ευκολο για τα λιτρα σου να αλλαζεις ας πουμε 5 λιτρα καθε εβδομαδα / δεκα μερες. Αρα , ενα καλο νερο και ενα ποιοτικο αλατι θα πρεπει να υπαρχει ...

Για τα φιλτρα , θα ηταν καλο να υπαρχει ενα χημικο φιλτρακι (με ανθρακα/αντιφωσφωρο) ... οι ποσοτητες χημικων υλικων που θα χρειαστεις ειναι αστεια μικρες ...για βιολογια ισως να μπορουσες να στηριχτεις αποκλειστικα σε ζωντανο βραχο αφου προσθεσεις αλλα 3 κιλα και κανα δυο κυκλοφορητες για να χτυπανε το βραχο ... στα λιτρα σου υπαρχουν κατι νανο-κυκλοφορητες της Tunze πολυ μικρου παχους , 300 λ/ω , με κοστος 10 ευρω εκαστος: http://www.aquaristic.net/shop/shop....-Mini-5024.04/
Ετσι , θα μπορουσες να ''απελευθερωσεις'' και να μετατρεψεις το φιλτρακι σου σε μηχανικο / χημικο .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-07-06, 11:52
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Φιλε joman τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα και αμφιβαλω εαν θα μπορεις να κρατησεις αξιοπρεπως καποιο ψαρι μεσα εκτος απο κανενα damsel...και αυτο παιζει.

Το φιλτρο που δουλευε στο γλυκο νερο εγω θα το καθαριζα εντελως πριν το βαλω στο αλμυρο..τωρα ομως ειναι αργα. Αυτο που σου ειπε ο accnt ισχυει και θα πρεπει να περιμενεις να στρωσουν τα φιλτρα σου στο αλμυρο νερο.

Βασικα στην θεση σου θα εκανα πανω κατω οτι λεει ο Tricky...συχνες αλλαγες με καλο αλατι και νερο (κατα προτειμηση απο Α/Ο). Εαν βαλεις κι αλλο βραχο μεσα φροντισε να ειναι στρωμενος γιατι αν βαλεις αστρωτο θα σου ξανακεκινησει ο κυκλος και θα πρεπει να περιμενεις για να βαλεις καποιο ζωντανο...εκτος κι αν αντεχεις την αναμονη .
Αληθεια υποστρωμα εχεις βαλει και τι? Τι θερμοκρασια εχεις? Απο εξατμηση πως πας...αναπληρωνεις καθημερινα?

Τις αντλιες της Tunze που λει ο tricky τις εχω δουλεψει...πιστευω πως θα μπουκωνουνε πολυ ευκολα και θα πρεπει να τις καθαριζεις πολυ συχνα (καθε εβδομαδα ισως)...αν δεν σε πειραζει χτυπα τες...ειναι πολυ μικρες για τα 300 λιτρα/ωρα που δινουν...εναλλακτικα maxi jet.

Τωρα για ζωντανα ΙΜΗΟ ειναι καλυτερα να ξεκινησεις με κανενα σαλιγκαρι και κανενα ερημιτη (κοκκινο οχι μπλε). Εαν εχεις βαλει υποστρωμα βαλε καμια 10αρια Νασαριους (σαλιγκαρια) και κανενα Trochus ή Turbo. Μην παρεις οτι βρεις...ψαξε γι'αυτο που ζητας συγκεκριμενα...ειναι λιγα τα λιτρα σου για να βαλεις οτι να'ναι.
Αργοτερα μπορεις καλιστα να προσθεσεις μια γαριδα (καλυτερα μια cleaner π.χ. Lysmata amboinensis) και ισως και καποιο μικρο goby αλλα εισαι οριακα.

Δεν πειραζει ομως...μην μασας...προχωρα και εαν δεις οτι σ'αρεσει ειμαι σιγουρος οτι θα κανεις οτι μπορεις για να προσφερεις τις καλυτερες συνθηκες στα ζωντανα σου.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
SALT WATER FISH NAMES nkarvounis Mη Reefsafe 2 27-12-02 03:31
ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ FRESH WATER nkarvounis Γλυκό νερό - Γενικά 6 20-12-02 10:41
Fish Atlas on line Tolis Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 0 10-12-02 18:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06100 seconds with 14 queries