Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-20, 23:19
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Μπραβο Πανο χαρας την υπομονη σου με τα καπακια .Εχω στο φιλτρο μου δυο μεγαλα σακια γεματα με καπακια αλλα δεν τους εχω κανει τρυπες.Εχω την εντυπωση οτι το κ1 θα πρεπει να ειναι πανω πανω για να ειναι πιο αναλαφρο,γιατι στο moving bed k1 δινει μεγαλυτερη βιολογια, απο το να το βαλεις στατικο.Και κατι αλλο νομιζω ειδα ενα καπακι απο το βαρελι σου με τρυπες ,παρατηρησες κατι και το τρυπησες για καποιο λογο? Παντως μπραβο σου που παλευεις συνεχεια με την αναβαθμηση των φιλτρων σου ειναι ο πνευμονας της λιμνης,εγω να δω ποτε θα παω να φτιαξω τιποτα στη λιμνη εχω εγκλωβιστει με την καραντινα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-20, 14:26
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Γιώργο για τα καλά σου λόγια. Τώρα με τον κορονοϊό βρήκα τον χρόνο που χρειαζομουν για να τρυπήσω τα καπάκια.
Το Κ1 σε moving bed θα συμφωνήσω ότι δουλεύει καλύτερα από το στατικό. Τα έχω πάνω πάνω όπως λες, αλλά δυστυχώς στατικά. Επειδή γέμισα το βαρέλι με άλλα υλικά δυστυχώς δεν μπορεί να δουλέψει το moving bed όπως το είχα παλιά. Επειδή όμως έχω βάλει μπόλικο βιολογικό υλικό, το νερό είναι κρύσταλλο, παρόλη την μεγάλη ιχθυοφορτωση.
Το καπάκι του βαρελιού το τρυπησα για να το βάλω μέσα στο βαρέλι και να διαχωρίσω τα υλικά. Τελικά το έκανα με άλλον τρόπο. Βάζοντας καφάσια.
Ετοιμάζω μια καινούργια αναβάθμιση στον μηχανικό φίλτρο. Το παλεύω κάτι μήνες. Μου ήρθαν επιτέλους έξτρα υλικά. Θα φτιάξω καινούργιο βίντεο και θα ενημερώσω.
Αν είχες εγκλωβιστεί και εσύ στην λίμνη σου θα έκανες σίγουρα ωραία πράγματα. Τώρα που φτιάχνει ο καιρός σου εύχομαι να την επισκεφτείς σύντομα και να την χαρείς όσο μπορείς. Τώρα αρχίζουν τα καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-05-20, 10:24
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

24 Ιουνίου του 2019 σας είχα πει για τα αποτελέσματα μετά από αγορές που είχα κάνει σε διάφορες κάλτσες (felt vs nylon). Αφού κάθισα και διάβασα διάφορα πράγματα, ξόδεψα χρήμα και χρόνο, έβγαλα κάποια αποτελέσματα. Μετά από σχεδόν ένα χρόνο, έφτιαξα μια ιδιοκατασκευή για τις νάιλον κάλτσες και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα. Την προσπάθεια μου μπορείτε να την δείτε στο παρακάτω βίντεο. Το βίντεο είναι μεγάλο. Ελπίζω να μην σας κουράσει.

https://youtu.be/KexVheMXrJ0
BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-05-20, 16:40
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Μπραβο ρε Πανο με τις πατεντες σου !!! Αυτες οι καλτσες κανουν την δουλεια σαν του sieve filter και απο οτι βλεπω μαζευουν πολυ πραγμα.Αν βρεις και μια πατεντα να ειναι αυτοκαθαριζομενες θα εισαι super.Παντως βλεποντας αυτο καταλαβενεις τι ζορι τραβανε η αντλιες απο οτι ρουφανε.Εγω το καλοκαιρι μαλλον θα κανω καμια μελετη για diy sieve.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-05-20, 12:54
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δύσκολο να γίνουν αυτοκαθαριζομενες οι κάλτσες. Πρέπει να είσαι συνέχεια εκεί και να τις καθαρίζεις. Όταν φύγω για διακοπές θα τις αφαιρέσω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Το sieve filter το γλυκοκοιτάζω Κοίταζα να αγοράσω σίτα αλλά υπάρχουν διάφορες επιλογές. Οι καλές κοστίζουν αρκετά. Έχει παρει ένας φίλος σίτα και περιμένω να μου πει τα αποτελέσματα απο τα πειράματα που κάνει. Σε αυτό φαίνεται να δουλεύει καλύτερα ο αυτοκαθαρισμός.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-05-20, 21:32
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τα ψάρια μας καλό είναι αν γεννάνε και να αδειάζει η κοιλιά τους. Αν δεν γίνει αυτό έχουν άλλη μια ευκαιρία να απορροφήσουν το χειμώνα τα αυγά. Αυτό όμως με την πάροδο του χρόνου μπορεί να δημιουργήσει διάφορα προβλήματα, ακόμα και θάνατο. Έτσι, κάθισα και τους ετοίμασα βούρτσες και πήγαν εκεί και γέννησαν. Επιτέλους έφτιαξα και το βίντεο.

https://youtu.be/_1zOL_aGBYQ
BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-09-20, 12:29
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ωραία, τις έφτιαξα τις βούρτσες. Τώρα τι? Δούλεψαν? Είχα περισσότερα νεογέννητα από την άλλες φορές? Ήταν μια αποτυχία?

Υπήρχαν διάφορες ερωτήσεις που μου έγιναν όλο αυτό το διάστημα από αρκετούς φίλους. Αποφάσισα να φτιάξω ένα καινούργιο βίντεο για να σας δείξω τί έγινε πριν από 4 μήνες. Θα μπορούσα να έφτιαχνα μπόλικα βίντεο με αυτό το θέμα. Υπάρχει και κάποιο υλικό που τελικά δεν το έβαλα, γιατί θέλει τελικά καλύτερα πλάνα και καλύτερη ανάλυση. Πάρτε μια μικρή γεύση των όσων ακολούθησαν αρχές με μέσα καλοκαιριού.

https://youtu.be/rcP9nj06uto
BORKED
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
η λίμνη μας!!! tanale Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 01-02-13 16:09
φίλτρο για λίμνη xristosss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-05-11 00:06
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06224 seconds with 15 queries