Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-06, 21:52
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή Ελλειψη οξυγονου......

Στη γεννηστρα που εχω το ζευγαρι των δισκων μου εχω προβλημα..... Το ενυδρειο ειναι 150 λιτρα , γυμνο και εχει ενα φιλτρο 2213 με σπρει μπαρ στην επιφανεια...... Η θερμοκρασια ειναι 29-30 βαθμους και χρησιμοποιω τυρφη για το ph που ειναι γυρω στο 6,8. Το νερο ειναι αο και εχω σκληροτητα γυρω στο 4. Αυτο που παρατηρω ειναι οτι συχνα οι δισκοι αναπνεουν γρηγορα με αποκορυφωμα εχθες που τους βρηκα στην επιφανεια..... Οταν βγαλω το σπρει μπαρ πανω απο την επιφανεια του νερου η ηρεμια αποκαθισταται..... Το θεμα ειναι γιατι να εχω προβλημα οξυγονωσης του νερου.....Αναταραξη στην επιφανεια εχω καλη, το καπακι εχει μεγαλα κενα για να αεριζεται οποτε;;;;; Λιγο περιεργο δεν ειναι;;;; CO2 δεν εχωστο συγκεκριμενο ενυδρειο......Μηπως τελικα χρειαζεται αεραντλια, γιατι με το σπρει μπαρ πανω απο την επιφανεια εχουν καταστραφει τα νεφρα μας.........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-06, 22:14
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μηπως στην επιφανεια εχεις κανενα φιλμ (λαδια) απο τις πρωτεινες των τροφων? Αυτο σε συνδιασμο με την ψηλη θερμοκρασια θα μπορουσε να δημιουργει προβλημα στην οξυγονωση.

Δοκιμασε να βαλεις το spray bar μεσα αλλα γυρνα το υπο γωνια να πεταει το νερο προς τα πανω.. Ετσι θα αυξησεις την αναταραξη και θα γλιτωσεις και τα νεφρα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-06, 22:54
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Nα πω και γω τι κανω, για να αφαιρεσω αυτο το φιλμ απο την επιφανεια του νερου?
Ακουμπαω στην επιφανεια του νερου ενα κομματι χαρτι κουζινας.Τραβαει αυτο το λαδακι και ολα οκ.Αν δω οτι εχει ακομα,επαναλαμβανω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-06, 23:55
Το avatar του χρήστη drakoulis
drakoulis Ο χρήστης drakoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2005
Περιοχή: Πολύγωνο
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

μήπως το φιλμ στην επιφάνεια είναι ένδειξη μη σταθερου συστήματος?????

Είχα και εγώ φιλμ στην αρχη του ενυδρείου και άκουγα να λέτε για την τροφή κτλπ.

Εφάρμοσα το κόλπο με το χαρτί κουζίνας και όλα μια χαρα. Μέτα από λίγες μέρες ξανά και ξανά και ξανά, μέχρι που δεν εμφανίζεται πια. Μήπως σταθεροποιήθηκε το σύστημα? Λίγο απλοική η σκέψη μου αλλά καμιά φορά δεν ξέρεις, η τύχη του πρωτάρη να πεί κάτι σωστό
__________________
φιλικά, Γιώργος
120lt
Fishes:: 2xBlue Gourami | 12xHarlequin |4xPakistan Loach (YoYo) | 3xHillstream Loach | 1xAncistrus|
Plants:: Hygropfila Polysperma | Cryptocoryne Wenditii | Cryptocoryne Willisii | Limnophila Sessiliflora | Anubias Barteri | Egeria Densa |
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-01-06, 08:24
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

το φιλμ σε ενα νεο ενυδρειο μπορει να προερχεται είτε επειδη ταίζουμε πολύ για τα ψαρια που εχει μέσα, είτε γιατί φεύγει απο καποιο υλικό. το εχω δει να συμβαινει σε νέο υπόστρωμα. δεν ειναι κανενα τεράστιο προβλημα, και εκτός από χαρτί μπορει κανείς να το μαζέψει κατα την αλλαγή νερού βυθιζοντας στην επιφανεια ενα ταπερ και ρουφωντας με το λαστιχο της αλλαγης νερό μέσα από αυτό.
βεβαιως, εκτος απο την ποσοτητα, παιζει ρόλο και το είδος και η μάρκα της τροφής.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-01-06, 13:44
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Μαρεσει που χωρις να σας απαντησω φτιαξατε ολοκληρη ιστορια με το φιλμ και το δεσατε και κομπο......... Φιλμ δεν υπαρχει στην επιφανεια, ουτε και υποστρωμα ........ Το πιο πιθανο ειναι λογω της θερμοκρασιας αλλα και παλι μου κανει εντυπωση......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-01-06, 21:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

τοτε να αρχισω να σου βαζω αλλες, πιο κακες ιδεες...
μηπως τα ψαρια εχουν καποιο παρασιτο στα βραγχεια που τους δυσκολευει την αναπνοή. ειναι τραβηγμενο, το ξερω, αλλά για όλα πρεπει να υπαρχει μια εξηγηση.
θα ελεγα να επαιρνες ενα τεστ οξυγονου και να μετραγες το ενυδρειο σου, τη γενηστρα και το ενυδρειο καποιου άλλου με δισκους που αναπνεουν κανονικά.
δεν χρειαστηκε να το χρησιμοποιησω ποτε και δεν ξερω ποση ακριβεια εχει βεβαια, αλλά ειναι ένα βήμα. ( και το τεστ ειναι μαλλον φθηνό).
επισης και με καποιο ψάρι ευαίσθητο στο οξυγονο (πχ σαε) θα μπορουσες να βγαλεις μερικα συμπερασματα, αλλα αυτο έχει αλλα προβληματα....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ελλειψη ασβεστιου σε Ludwigia spec. Cuba ; gaia Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 24-12-04 11:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04019 seconds with 13 queries