Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-06-10, 12:00
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

..στην υπερχειληση μια ,και αλλη μια στο βαθος της λιμνης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-06-10, 12:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
..στην υπερχειληση μια ,και αλλη μια στο βαθος της λιμνης
Εντάξει Ηλία, να χρησιμοποιήσεις την αντλία της υπερχείλισης για να την στρέψεις στον καταρράκτη σου. Αυτό εννοούσα από την αρχή.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-06-10, 13:01
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Εμ.. ναι αλλα θα χασω την μιση ροη απο τον καταραχτη..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-06-10, 13:10
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Για μένα ένα τέτοιο σύστημα φιλτραρίσματος σε μια λίμνη είναι απλά απαγορευτικό.
Θα προσπαθήσω να αιτιολογήσω την τοποθέτηση μου αυτή.
Όπως επίσης θα ήθελα να μου εξηγήσουν τα ωφελεί του συγκεκριμένου φιλτραρίσματος.

1.. η εκτεθειμένες αποικίες βακτηριδίων που υπάρχουν μέσα στο φιλολογικό υλικό κινδυνεύουν, τι κινδυνεύουν δηλαδή δεν υπάρχουν καν.
Α.. Γιατί ένα αεράκι θα στέγνωση τα βακτηρία.
Β.. Μια χαμηλή θερμοκρασία θα παγώσει τα βακτηρία.

2.. Ο τρόπος, του να αναγκάζετε όλη η βρωμιά να πέραση μέσα από την αντλία και μετά να γίνει η φιλτρανση από τα κουβαράκια είναι λάθος.
A.. Η απόδοση της αντλίας, μια και συνεχεία θα μαζεύει βρωμιές.
B.. Αν η λίμνη έχει φυτά και γενικά ρυπαίνετε από φύλλα κλαδιά κτλ. Το συχνό καθάρισμα της αντλίας θα την καταστήσει κουραστική.
Γ.. Αν η αντλία έχει μεγάλη δύναμη μιλάμε για καθημερινή ενασχόληση στο να βγάζουμε και να ξεμπλοκάρουμε την αντλία.
Δ.. Αν μια λίμνη έχει τριχοειδές άλγη απλά θα πρέπει να ξεμπλοκάρουμε την αντλία ίσως και παραπάνω από μια φορά την ημέρα.
Ε.. γιατί η φθορά της αντλίας είναι δεδομένη και η διάρκεια ζώνης της

3.. πουθενά δεν υπάρχει πρώτη η αντλία και μετά το βιολογικό υλικό.
Ακόμα και σε μικρά εσωτερικά φίλτρα ενυδρείων το βιολογικό υλικό προηγείται της αντλίας. Τυχαίο?? Δεν νομίζω.

4.. Το να τραβάει η αντλία του συγκεκριμένου συστήματος βρομόνερα από το βάθος μιας λίμνης είναι καταστροφικό. Αν κάποιος θέλει να εφαρμόσει ένα παρόμοιο σύστημα (χωρίς τα κουβαδάκια) καλό θα είναι να τραβάει νερό από την επιφάνια και να προστατεύσει την αντλία με ένα προφιλτρο. Η χρήση του συστήματος είναι καλή μονό για οξυγόνωση.

5.. κάποιοι εφαρμόζουν τέτοια συστήματα και σε ενυδρεία αλλά εκεί έχουμε κύριος απλά βρώμικο νερό ενώ σε λίμνες έχουμε σκουπίδια φύλλα και γενικά χοντρά κομμάτια βρωμιάς.

Αυτά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-06-10, 13:19
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Η δικια μου που ειναι στον πυθμένα εχει απο μονη της, αμα δεις περίβλημα με μικρες τριπες για προστασια απο ψαρια και σκουπιδια..
Και ποτε μα ποτε δεν μου μπουκωσε...
Και επιπλεον για αυτο εχουμε το σκιμμερ.. για να "περνει" τα εππιπλεοντα σκουπιδια πριν βυθιστούν..

Αα.. και για την αντλια που εχω στην υπερχειληση που ειναι στον πατο.. επισης δεν εχει μπουκωσει ποτε..(ολες οι βρωμιες εκει πηγαιναν)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-06-10, 14:40
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικια μου που ειναι στον πυθμένα εχει απο μονη της, αμα δεις περίβλημα με μικρες τριπες για προστασια απο ψαρια και σκουπιδια..
Και ποτε μα ποτε δεν μου μπουκωσε...
Και επιπλεον για αυτο εχουμε το σκιμμερ.. για να "περνει" τα εππιπλεοντα σκουπιδια πριν βυθιστούν..

Αα.. και για την αντλια που εχω στην υπερχειληση που ειναι στον πατο.. επισης δεν εχει μπουκωσει ποτε..(ολες οι βρωμιες εκει πηγαιναν)

Τυχαιο?...
..δεν νομιζω!!!
Εγώ έκανα αναφορά.
Ότι θέλει προστασία η αντλια από προφιλτρο.
Δευτέρων εγώ έκανα αναφορά στο σύστημα που βλέπω.
Δεν μπορώ να ξερώ τι πατέντα έχει κάνει κανείς. Ούτε τι λίμνη έχει.
¶λλος μπορεί να έχει λίμνη χωρίς φυτά κάτω από σκέπαστρο και να πει ότι είναι αποτελεσματικό.
Μίλησα για ποιου λογούς ότι το θεωρώ ακατάλυτο όπως επίσης για ποιες λίμνες δεν κάνει.

Απλά όσα κουβαδάκια και να βάλει κάποιος είναι άχρηστα.
Αν είναι εκτός νερού.

Στην παρουσίαση του συστήματος , δεν γίνετε πουθενά αναφορα ότι πρέπει να έχεις σκιμερ. Υπερχειλίσεις και εκείνο και το άλλο. Απλά γινετε αναφορα ότι είναι αυτονομο και ότι τραβάει νερό από το βάθος της λίμνης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-06-10, 19:34
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην παρουσίαση του συστήματος , δεν γίνετε πουθενά αναφορα ότι πρέπει να έχεις σκιμερ. Υπερχειλίσεις και εκείνο και το άλλο. Απλά γινετε αναφορα ότι είναι αυτονομο και ότι τραβάει νερό από το βάθος της λίμνης.
...γίνεται αναφορά να συνδυαστεί με ένα άλλο φίλτρο το οποίο θα μπορεί να υποστηρίξει το μηχανικό φιλτράρισμα. Οπότε εννοείται ότι πρώτα γίνεται το μηχανικό φιλτράρισμα και μετά ακολουθεί το βιολογικό.

Ηλία μου, οι αντλίες σου είναι αρκετά καλές σε ροή. Αν θα κρατήσεις αποκλειστικά τη μια γα το shower, θα πρέπει να το κατασκευάσεις με τουλάχιστον 1 μέτρο μήκος γλάστρα. Διαφορετικά, μπορείς να μετατρέψεις την εξαγωγή του πιεστικού σου σε δύο, οπότε τροφοδοτείς ταυτόχρονα και καταρράκτη και shower. Κοίτα όμως οι βάνες που θα βάλεις να είναι ελέγχου, ώστε να ελέγχεις εσύ τη ροή τους. Αν δεν το κάνεις αυτό, είναι δεδομένο ότι το περισσότερο νερό θα πηγαίνει προς τον καταρράκτη, αφού στο shower θα υπάρχει αρκετή πίεση στο σημείο ψεκασμού του νερού.

Δεν ξέρω αν τα είπα τόσο απλά ώστε να γίνω κατατοπιστικός...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-06-10, 13:53
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμ.. ναι αλλα θα χασω την μιση ροη απο τον καταραχτη..
Ηλία μου, είναι καλύτερα να έχεις μικρότερη ροή στον καταρράκτη σου, αλλά να έχεις μεγαλύτερη βιολογική υποστήριξη και οξυγόνωση, γιατί θα την χρειαστείς. Οξυγόνωση και βιολογία είναι οι πιο σημαντικοί παράγοντες που προσέχουμε όταν έχουμε κοι.

Όπως έχω αναπτύξει και πιο παλιά το θέμα των πιεστικών φίλτρων, πρέπει ΠΑΝΤΑ να τα συνδυάζουμε με ακόμα ένα είδος φίλτρανσης για πιο σταθερή βιολογία. Τα πιεστικά στον καθαρισμό τους, χρησιμοποιούν πολύ μεγάλες πιέσεις, οπότε έτσι χάνεται μέρος της βιολογίας τους. Είτε τα συνδυάζουμε λοιπόν με ένα φίλτρο ανοικτού τύπου, είτε αυτό που παρουσιάζουμε εδώ. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που πολλοί κατόχοι λιμνών που έχουν πιεστικά, τα αδειάζουν εντελώς, αφήνοντας μέσα μόνο υλικά μηχανικής φίλτρανσης.

Ποιάς δυναμικότητας είναι οι αντλίες σου Ηλία?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-06-10, 14:42
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

..2 X 16.000
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05626 seconds with 13 queries