Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-06, 20:29
xripas Ο χρήστης xripas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: κομοτηνή
Μηνύματα: 17
Arrow Νεος,απειρος και μαλλον ασχετος με αποριες...

Γεια σας.ειμαι καινουριος στο χωρο και στο χομπυ και θα ηθελα αν μπορουσατε να μου λυσετε καποιες αποριες μου...
Εχω αγορασει το ενυδρειο που πουλανε στα carrefour και στο μαρινοπουλο(αν το εχετε υποψιν).Ειναι το ενυδρειο των 120 λιτρων (100Χ30Χ40) με τον εξοπλισμο της συσκευασιας.(
Και τωρα τα ερωτηματα μου....
1)πως κρινεται τον εξοπλισμο του? επαρκει ή πρεπει να προσθεσω κατι?
2)εχω διαβασει τα σχετικα με στρωσιμο κτλπ του ενυδρειου αλλα δεν καταλαβα αν ξεκινωντας μπορω να βαλω μεσα και το υποστρωμα ,τα διακοσμητικα και τα υλικα του φιλτρου.
3)επισης ενας γνωστος μου ειπε οτι ποτε δεν εχει κανει τοσο μακροχρονιο και λεπτομερες στρωσιμο στα ενυδρεια του, και ποτε τα ψαρια του δεν ειχαν προβλημα. Τι συνεπειες θα ειχε αν εβαζα ψαρια μετα απο 4-5 μερες στο ενυδρειο χωρις σωστο στρωσιμο?

σας ευχαριστω προκαταβολικα και ελπιζω καποιος να με διαφωτισει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-06, 20:54
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

καλώς ήρθες χρίπας και καλό διάβασμα


1. αρκεί αρχικά, αργότερα ίσως πάρεις καλύτερη αντλία ή εξωτερικό φίλτρο
2. ναι μπορείς
3. θα έχεις απώλειες και όσα ζήσουν θα παρουσιάσουν προβλήματα αργότερα καθώς η αμμωνία είναι πολύ τοξική και προκαλεί άμεσα αλλά και μακροπρόθεσμα ζημιές στα βράγχια, δέρμα και ζωτικά όργανα των ψαριών

edit:να προσθέσω οτι θα χρειαστείς ένα καλό υλικό βιολογίας για το φίλτρο σου και όχι μόνο σφουγγάρι. κάτι σαν eheim - substrat ή sera - siporax
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-10-06, 00:47
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xripas
1)πως κρινεται τον εξοπλισμο του? επαρκει ή πρεπει να προσθεσω κατι?
2)εχω διαβασει τα σχετικα με στρωσιμο κτλπ του ενυδρειου
3)Τι συνεπειες θα ειχε αν εβαζα ψαρια μετα απο 4-5 μερες στο ενυδρειο χωρις σωστο στρώσιμο?

Καλως ήρθες κατ'αρχήν!
1)Από εξοπλισμό θές σαφώς καλύτερο,ίσως ένα εξωτερικό της εχέϊμ ή της σερα,εκτός αν στο ενυδρείο βάλεις μόνο 2-3 ψάρια που να μένουν σε σχετικά μικρό μέγεθος.και πάλι όμως....
2)-3) Εφόσον έχεις διαβάσει εδώ για το στρώσιμο πώς ρωτάς για τοποθέτηση ψαριάν από την 4η 5η μέρα?Αυτό,ακόμα κι άν του φίλου σου επιβίωσαν σίγουρα ταλαιπωρήθηκαν αρκετά μέχρι να προσαρμοστούν.
Για να έχεις κατά το πλείστον θετικά αποτελάσματα σου προτείνω να μή βάλεις ψάρι στο ενυδρείο πρίν τον 1 μήνα....
Όσο καλύτερο στρώσιμο κάνεις και όσο καλύτερα κάνεις την αρχή,τόσο λιγότερα προβλήματα θα σου εμφανιστούν στο μέλλον....
Οι συνέπειες λοιπόν άν βάλεις ψαράκια από νωρίς θα είναι πιθανότατα να σου ψοφήσουν μέσα σε 5-10 μέρες....Κρίμα δέν είναι,άν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για την καινούρια παρέα που θέλεις να αποκτήσεις (ψαράκια) φρόντισε να την κάνεις όσο πιό ευτυχισμένη μπορείς....η ζωή τους θα κρέμεται από τα χέρια σου.
Καλή αρχή σου εύχομαι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-10-06, 08:10
xripas Ο χρήστης xripas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: κομοτηνή
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ παιδιά για τις χρησιμες συμβουλες σας...με πεισατε. θα κανω λοιπον στρωσιμο με αμμωνια και βλεπουμε.
ελπιζω να τα καταφερω....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-10-06, 09:16
xripas Ο χρήστης xripas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: κομοτηνή
Μηνύματα: 17
Red face

παιδια για βοηθήστε με λιγο.
ψαχνωντας για υλικα βρηκα το παρακατω που παρεχετε σε βαζακι....
μπορει καποιος πιο εμπειρος να μου εξηγησει τι ακριβως κανει αυτο το κατασκευασμα?
παραθετω και φωτο
##WHITE DIAMOND Ammonia-Neutralizing Crystals is ideal for all freshwater aquariums and ponds. White Diamond removes up to 4 times more deadly ammonia to keep water clean and fish-safe. It protects against sudden ammonia "spikes" and helps control the presence of ammonia...especially during the break-in period. 440mL. ###
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  06_1.jpg
Εμφανίσεις:  251
Μέγεθος:  9,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-10-06, 09:29
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xripas
2)εχω διαβασει τα σχετικα με στρωσιμο κτλπ του ενυδρειου αλλα δεν καταλαβα αν ξεκινωντας μπορω να βαλω μεσα και το υποστρωμα ,τα διακοσμητικα και τα υλικα του φιλτρου.
Για τα υλικά του φίλτρου δεν τίθεται αν μπορείς να τα βάλεις μέσα. Επιβάλλεται να το κάνεις, αλλιώς τι θα στρώσεις? Όταν λέμε "στρώσιμο" του ενυδρείου, εννοούμε στρώσιμο των υλικών του φίλτρου!
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-10-06, 10:28
xripas Ο χρήστης xripas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: κομοτηνή
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Σημερα μολις, διαβασα για στρωσιμο με τροφη ψαριων.
θα ηθελα τη γνωμη σας πανω σε αυτο και επισης αν μπορειτε να μου πειτε πιο ειδος στρωσιματος θεωρηται το καλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-10-06, 16:28
xripas Ο χρήστης xripas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: κομοτηνή
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

ευχαριστω george για τα link αλλα εκει διαβασα και δε λεει κατι σχετικα για στρωσιμο με ψαροτροφη....ή εν το ειδα....
μια ερωτηση ακομη....
Αν βαλω υποστρωμα(χαλικακι) απο ηδη στρωμενο ενυδρειο(ενας φιλος μου αλλαζει το δικο του και μου προτεινε να το παρω εγω) θα με βοηθησει σε κατι?
Θα επιταχυνει τη διαδικασια του στρωσιματος?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-10-06, 16:58
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xripas
ευχαριστω george για τα link αλλα εκει διαβασα και δε λεει κατι σχετικα για στρωσιμο με ψαροτροφη....ή εν το ειδα....
μια ερωτηση ακομη....
Αν βαλω υποστρωμα(χαλικακι) απο ηδη στρωμενο ενυδρειο(ενας φιλος μου αλλαζει το δικο του και μου προτεινε να το παρω εγω) θα με βοηθησει σε κατι?
Θα επιταχυνει τη διαδικασια του στρωσιματος?
Στο υπόστρωμα υπάρχουν κάποια βακτηρίδια αλλά όπως είχε αναφέρει και κάποιος άλλος σε κάποιο ποστ (δεν θυμάμαι σε ποιό, sorry) Στο υπόστρωμα κατοικεί το 4-5% απο τα οφέλημα βακτηρίδια ενώ το υπόλοιπο 95% στο φίλτρο. (και εννοούμε στα υλικά του φίλτρου όπως επισήμανε και ο φίλος Liolios).
Οπότε δεν είναι και τόσο τρελή η βοήθεια που θα σου προσφέρει το υπόστρωμα του φίλου σου.
αυτό που μπορεί να κάνει ο φίλος σου για να σε βοηθήσει πραγματικά στο να επιταχύνεις το στρώσιμό σου είναι να σου δώσει ήδη στρωμένα υλικά απο το ΦΙΛΤΡΟ του (κανένα σφουγγάρι, λίγο μακαρόνι ή ό,τι άλλο έχει τελος πάντων).
Και με την βασική προυπόθεση πως το ενυδρείο του είναι ΧΩΡΙΣ ασθένειες γιατί αλλιώς θα τις κληρονομίσεις και εσύ .. και δεν το θές φαντάζομαι ...
Φρόντισε να κάνεις μια καλη αρχή στρώνοντας ΚΑΛΑ το φίλτρο σου και με ΚΑΛΑ υλικά για να μπορείς να κάνεις σωστό στρώσιμο και πάνω απο όλα για να εχεις αργότερα ένα απροβλημάτιστο ενυδρείο.
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-10-06, 17:00
Το avatar του χρήστη Eustratios
Eustratios Ο χρήστης Eustratios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2006
Περιοχή: Germany
Μηνύματα: 42
Talking

Apo prosopiki empeiria lutourgise apsoga....

den boro na steilo to link http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/start.htm
__________________
Με Αγαπη για το Χομπι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 13-10-06 στις 17:47
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-10-06, 19:48
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Στα παρακάτω λινκ, λίγο-πολύ αναφέρονται όλα όσα χρειάζεται ένας αρχάριος για να στρώσει το ενυδρείο του.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-10-06, 19:56
Το avatar του χρήστη fitilakias
fitilakias Ο χρήστης fitilakias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Περιοχή: KOMOTINI
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07114 seconds with 13 queries