Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-12-08, 01:17   #1
Νεα Αρχη...
 
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas
Member
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος 19-12-08, 01:17
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας,
Πηρα την μεγαλη αποφαση,αυριο θα παω να αγορασω το νεο μου ενυδρειο.Μετα απο μια ερευνα αγορας κατεληξα σε ενα της ELITE το EF_1200 με διαστασεις 1208mm x 428mm x 640mm.
Λογω του οτι περασα πολλα με το πρωτο μου ενυδρειο θελω να αφησω πισω πολλα και να κανω μια νεα αρχη.Θα ηθελα την βοηθεια σας.
Το νεο μου ενυδρειο θα φιλοξενισει αποκλειστικα σκαλαρια,οποτε θα ηθελα να στησω το ενυδρειο συμφωνα με της απαιτησεις τους.

Ακομη σκεφτομαι για ενα φιλτρο 1000 λ/ω και ενας θερμοστατης 300w.
Το θεμα ειναι τι χαλικι να παρω?εχω ψαξει αρκετα στο internet και εχω δει πολλα set-up με σκαλαρια να εχουν απο ψιλη αμμο,χοντρο χαλικι,ποτε μαυρο και ποτε ασπρο.Τι ειναι ποιο σωστο να μπει?

Πως σας φαινεται το ενυδρειο?φιλτρο και θερμαοστατης οκ?
Αυτα για αρχη,αν ολα πανε καλα αυριο θα ρωτησω και αλλα!!!

Συγνωμη αν σας κουρασα.

Υ.Γ
Εκανα το λαθος στο στησιμο του πρωτου ενυδρειου και δεν ρωτησα αρκετα απλα διαβαζα παρομοια post με οποια απορια ειχα και εβγαζα τα δικα μου συμπερασματα.Κατι το οποιο αποδειχθηκε λαθος!!!
Εμφανίσεις: 2656
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-08, 01:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλη νεα αρχη λοιπον!!!

το ενυδρειο σου ειναι μεικτα 330 λιτρα (καθαρα ακομη λιγοτερα) οποτε η ροη του φιλτρου και τα βατ του θερμοστατη ειναι ικανοποιητικα...

το ενυδρειο σου εχει υψος και αυτο το κανει καταλληλο για σκαλαρια..

οσο για το χαλικι προσωπικα προτιμω την αμμο....συνανταται στο βιοτοπο τους και ειναι καταλληλη αν βαλεις και κορυντορας μαζι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-08, 13:20
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Καλή αρχη. Ελπιζω αυτή τη φορα όλα να πανε καλα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-12-08, 22:35
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Καλησπερα,τελικα χθες εστησα το νεο μου ενυδρειο,εβάλα υπόστρωμα χαλικι,τα ξύλα και τα πρωτα φυτα.Το νερο ακομα ειναι θολο αλλα πιστευω πως ειναι λογο τον ξυλων.
Πήγα σε ενα φαρμακειο να ζητησω αμμωνια αλλα δεν ειχαν(η τουλαχιστον ετσι μου ειπαν.)
Καπου διαβασα πως μπορω να ριξω τροφη μερα-παραμερα για να ανεβασω την αμμωνια ισχυει?.
Εκανα μια μετρηση σημερα και ειχα αμμωνια περιπου 0.5-1mg ,αυτη εμφανιστικε λογο των φυτων?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-12-08, 22:50
mpampis 1969 Ο χρήστης mpampis 1969 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2007
Περιοχή: χαλκιδα
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Kαλη αρχη πατριωτη.
Και μενα τα αγαπημενα μου ειναι τα σκαλαρια και μια και πετυχα αναπαραγωγη αν θελησεις εχω να σου δωσω.
Οσο για το στρωσιμο για να μην ψαχνεσε με αμμωνια αν θελεις μπορω να σου δωσω μπολι για πιο γρηγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-12-08, 22:56
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω,Θα σου στειλω pm,ειμαι απο Αλιβερι αλλα θα κατεβω καποια στιγμη Χαλκίδα να αγορασω καποια πραγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-12-08, 22:57
mpampis 1969 Ο χρήστης mpampis 1969 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2007
Περιοχή: χαλκιδα
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thgparas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ'ευχαριστω,Θα σου στειλω pm,ειμαι απο Αλιβερι αλλα θα κατεβω καποια στιγμη Χαλκίδα να αγορασω καποια πραγματα.
ΟΚ οποτε θες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-08, 23:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλη νεα αρχη λοιπον.

Αφου εβαλες χαλικι και οχι αμμο, ξεχασε τα κορυ ως συγκατοικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-12-08, 23:10
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη νεα αρχη λοιπον.

Αφου εβαλες χαλικι και οχι αμμο, ξεχασε τα κορυ ως συγκατοικο.
Σ'ευχαριστω,ναι το ηξερα απο την αρχη οτι δεν μπορω να βάλω κορυ με το χαλικι.Στο μυαλο μου εχω ενα set-up μονο με σκαλαρια.Ισως και για το στησιμο αυτο ηταν καλυτερα αμμος αλλα μου κολλησε το χαλικι και το εβαλα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-12-08, 00:22
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

καλή επιτυχία!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-12-08, 00:42
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blondi Εμφάνιση μηνυμάτων
καλή επιτυχία!!!
Σ'ευχαριστω...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-12-08, 17:12
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Εκανα και ενα post αλλα δεν ξερω γιατι,δεν ειχα απαντηση.Αλλα μαλλον ηταν δικο μου λαθος εξ'αρχης,επρεπε να το γραψω εδω.Θα ηθελα να μου απαντησετε αν η ημερομηνια που αναγραφεται στα υγρα test(εγω εχω της Nutrafin) ειναι παραγωγης η ληξης?Και αν μπορω να ριξω PH και Σκληροτητες με τυρφη.
Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-12-08, 18:10
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε μου χρονια πολλα!!
οι μερες ειναι εορταστικες και η κινηση πεσμενη.....μην ανησυχεις και θα σου απαντησουν...για τα τεστ της nutrafin δε τα εχω δει ποτε μου....οποτε περιμενε καποιον που τα χρησιμοποιει να σουαπαντησει..η ρωτησε στο καταστημα που τα πηρες....αν εχει τα γραμματα lot ειναι ημερομηνια ληξης..

οσο για την τυρφη η απαντηση ειναι ναι...αν κανεις μια αναζητηση εδω θα βρεις πολλα ποστ για την τυρφη και τη χρηση της...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-12-08, 18:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
.....αν εχει τα γραμματα lot ειναι ημερομηνια ληξης..
Οχι απαραιτητα, στα APi ειναι ημερομηνια εμφιαλωσης το lot.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-12-08, 19:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

λαθος....το exp αν εχει ειναι ημερομηνια ληξης....το lot ειναι αλλος κωδικος..ευχαριστω σπυρο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-12-08, 21:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τιποτα Πανο, να΄σαι καλα.

Η τυρφη ειναι ενας φυσικος και αρεστος τροπος απο τα ψαρια για μαλακωμα νερου.
Θα πρεπει ομως να αφιερωνεις λιγο χρονο παραπανω απο οτι με αλλους τροπους μαλακωματος.

Εχω χρησιμοποιησει δυο "μεθοδους" χρησης τυρφης.
1. τυρφη στο φιλτρο και στο βαρελι προετοιμασιας.
2. τυρφη στο βαρελι μονο.
(χρηση μονο στο φιλτρο δεν ενδυκνειται αφου το νερο της αλλαγης χωρις προετοιμασιας με τυρφη θα ειναι πολυ διαφορετικων συνθηκων με το ηδη μαλακο του ενυδρειου και θα προκαλειται προβλημα στα ψαρια)

- Στην πρωτη μεθοδο, πρεπει καθε 15-30 μερες να ανοιγεις το φιλτρο ομως. (Αν ειναι η ροη του φιλτρου απο πανω προς τα κατω καλως, αλλα αν ειναι αναποδα θα πρεπει να αδειαζεις ολο το φιλτρο για να κανεις αλλαγη)
Η δραση της τυρφης δεν κραταει παρα πολυ και πρεπει να αλλαζεται με φρεσκια.
Επισης για να μην γινονται αποτομες αλλαγες στις συνθηκες του νερου θα πρεπει να γινεται μερικη αλλαγη με φρεσκια τυρφη.
Ετσι εγω ειχα δυο "καλτσες" με τυρφη μεσα στο φιλτρο (σε αρχικο καλαθι) και τις αλλαζα εναλλαξ.
Πρεπει να μην ειναι σφιχτη η τυρφη μεσα στην καλτσα για να περναει απο μεσα καλα το νερο, και πρεπει τα καλτσακια να πιανουν ολη την επιφανεια για να μην υπαρχουν διαφυγες του νερου απο "τρυπες" αριστερα-δεξια αφου το νερο "ψαχνει" παντα την ευκολη διαφυγη και ετσι δεν θα περναει απο την τυρφη.
Παραλληλα εχω βαρελι χωρητικοτητας ισης με το 1/3 του ενυδρειο (οση η πσοστητα της συνηθισμενης αλλαγης).
Αλλοι εχουν συνδεδεμενο πανω του, μικρο εξωτερικο φιλτρο που εχουν μεσα την ποσοτητα της τυρφης. (παλι σε δυο "καλτσακια" για ομαλη δραστικοτητα)
Εγω βαζω μεσα ενα εσωτερικο φιλτρο απο juwel που εχω ξηλωσει απο ενυδρειο.

- Στη δευτερη περιπτωση, κανεις χρηση της τυρφης μονο στο βαρελι και γλυτωνεις τα ανοιγματα του φιλτρου.
Χρηση δυο "καλτσων" και αλλαγη καθε 15-30 εναλλαξ οπως και πριν.

Η "δοσολογια" εξαρταται απο διαφορους παραγοντες οπως η δραστικοτητα της καθε τυρφης, η ποσοτητας της τυρφης σε σχεση με τα λιτρα του νερου, ο χρονος προετοιμασιας και οι τιμες που θελουμε να επιτυχουμε αναλογα τα ψαρια μας.
Η πιο ασφαλης μεθοδος (και για τα ψαρια που δεν θελουν αποτομες αλλαγες) ειναι να αρχισουμε προστεθωντας σταδικα μικρη ποσοτητα τυρφης και κανωντας παραλληλα μετρησεις μετα απο μερικες μερες (για να εχει προλαβει να δρασει).

Θα δεις διαφορα (προς τα κατω) σε kH και κατ'επεκταση σε pH.
Μη φοβηθεις τις χαμηλες τιμες του kH καθως αν δεν κανεις χρηση CO2 δεν υπαρχει φοβος να εχεις ασταθεια στο pH.
Χρησιμοποιουσα τυρφη σε ενυδρειο για ενα χρονο με 0,5 kH και σταθεροτατο pH.

Αλλος (ευκολος) τροπος μαλακωματος ειναι η χρηση αντιστροφης οσμωσης (ΑΟ).

Πλεον χρησιμοποιω και τα δυο (τυρφη στο βαρελι με νερο απο ΑΟ).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-12-08, 02:17
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Καλησπέρα....Στο βαρέλι απλα μπορω να την εχω μεσα?δεν χρειαζεται και καποιος κυκλοφοριτης να κανει καλυτερη κυκλοφορια μεσα στο νερο?Σκεφτικα να αγορασω ενα δευτερο εξωτερικο φιλτρο να βαλω μεσα ενα μεγαλο μερος απο τυρφη.Αν και μετραω σκληροτητες με sticks (Αυριο μαλλον θα αγορασω υγρα τεστ)οι σκληροτητες ειναι πολυ μεγαλες.Kh=15 και Gh >21.Πλεον εχω μπει στην διαδικασια να σκεφτω και για Α/Ο αλλα δεν ξερω τι κοστος εχει.Οχι μονο η αγορα του αλλα και η αντικατασταση των φιλτρων του.και κατι τελευταιο,την τυρφη την εχω βάλει σε τουλι.κανει(ειναι ακομα στο ντουλαπι δεν την εχω βάλει πουθενα.) εκει κανει η να την βάλω καπου αλλου οπως ενυδρειακη καλτσα?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-12-08, 09:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thgparas Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Καλησπέρα....Στο βαρέλι απλα μπορω να την εχω μεσα?δεν χρειαζεται και καποιος κυκλοφοριτης να κανει καλυτερη κυκλοφορια μεσα στο νερο?
2. Σκεφτικα να αγορασω ενα δευτερο εξωτερικο φιλτρο να βαλω μεσα ενα μεγαλο μερος απο τυρφη.
3. Αν και μετραω σκληροτητες με sticks (Αυριο μαλλον θα αγορασω υγρα τεστ)οι σκληροτητες ειναι πολυ μεγαλες.Kh=15 και Gh >21.
4. Πλεον εχω μπει στην διαδικασια να σκεφτω και για Α/Ο αλλα δεν ξερω τι κοστος εχει.Οχι μονο η αγορα του αλλα και η αντικατασταση των φιλτρων του.
5. και κατι τελευταιο,την τυρφη την εχω βάλει σε τουλι.κανει(ειναι ακομα στο ντουλαπι δεν την εχω βάλει πουθενα.) εκει κανει η να την βάλω καπου αλλου οπως ενυδρειακη καλτσα?
1. Εννοειται, και οχι απλα κυκλοφηρητης, οπως ειπα πιο πανω πρεπει το νερο να "περναει" μεσα απο την τυρφη, δλδ χρειαζεται καποιο φιλτρο ειτε εσωτερικο στο βαρελι, ειτε εξωτερικο, ειτε diy (ιδιοκατασκευη) με κυκλοφορητη.
2. Αν προβεις σε αγορα φιλτρου για το ενυδρειο, ειδικα για χρηση της τυρφης, θα προτεινα ενα μικρο φιλτρο (πχ eheim 2211) αποκλειστικα μονο για την τυρφη με καποια σφουγγαρια μονο για μηχανικο φιλτραρισμα.
Θα το μετανοιωσεις στην πορεια αν βαλεις την τυρφη στο κυριως φιλτρο σου, γιατι θα αναγκαζεσαι να το ανοιγεις συχνα για την αλλαγη της τυρφης και οταν στρωσει το ενυδρειο σου και με ενα καταλληλο προφιλτρο, το ανοιγμα του φιλτρου θα ειναι περιττο, χρονοβορο και κακο για την βιολογια και το ιδιο το φιλτρο.
Αλλα αν εχεις τυρφη στο ενυδρειο πρεπει να προετοιμαζεις υποχρεωτικα και στο βαρελι με τυρφη (οποτε χρειαζεσαι και 2ο φιλτρο) αφου το νερο της αλλαγης πρεπει να ειναι ιδια ποιοτητας με του ενυδρειου.
Με λιγα λογια, ειναι προτιμοτερο να δουλευεται το νερο του βαρελιου με τυρφη, παρα του ενυδρειου.
3. Και καλα θα κανεις. Απεφυγε τα τεστ της sera και προτιμησε τα τεστ της APi.
4. Αν κινηθεις σε αγορα απο ιντερνετ θα γλυτωσεις πολλα χρηματα.
Παραδειγμα Ελλαδα, πηγα για προφιλτρο και το ειχαν 27¤ !!!!!!
Οι οσμωσεις στο νετ ξεκινανε απο 60¤. (μια mobile 3 σταδιων κομπλε με μεταφορικα).
σημ: αν δεν εχεις αρκετη πιεση στη βρυση σου ή πας σε μεγαλης αποδοσης ΑΟ (πανω απο 100 GPD (γαλλονια την ημερα) πρεπει να παρεις και ειδικη αντλια. http://stores.ebay.co.uk/moses-water...aveZSaveQQtZkm
Τα προφιλτρα απο 5,5¤ το ενα. (αν τα παρεις μαζι ολα θα γλυτωσεις εξτρα μεταφορικα)
Aλλαζονται (αναλογα) καθε 10000 λιτρα, για φουλ χρηση της ΑΟ καθε 6 μηνες.
σημ: τα προφιλτρα δεν ειναι ολα ιδια για ολες τις οσμωσεις, πρεπει να παρεις τα καταλληλα.
Η μεμβρανη απο 40¤. (αλλαζεται οταν αρχισει το TDS meter και δεχνει συνεχεια ανεβασμενες τιμες)
5. Οχι, δεν κανει. Το τουλι ειναι για βιολογικα υλικα (πχ siporax, substrat)
Θα την βαζεις σε "καλτσα" ειτε ενυδρειακη ειτε γυναικεια αλλα αχρησιμοποιητη. Τα χρηματα ομως ειναι ιδια οποτε προτιμησε μια ενυδρειακη.
Εγω χρησιμοποιω αυτη http://www.dohse-aquaristik.com/EN/product/10656
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-12-08, 15:55
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Σέυχαριστω.Σε λιγο θα παω για να αγορασω test και λαμπες.Θα ρωτησω και για Α/Ο να δουμε τι τιμες θα μου πουνε.Μαλλον την ειχα στο μυαλο μου ποιο απλη την χρηση της τυρφης αλλα μου φαινετε πολυ μπελας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-12-08, 16:52
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Γεια σας.Αγορασα test για την γενικη σκληροτητα εψαξα για test της API αλλα δεν βρήκα και αγορασα της wave δεν ξερω αν ειναι πολυ αξιοπιστα αλλα σε σχεση με τα sticks πιστευω ειναι καλυτερα...Απο δευτερα θα προσπαθησω να παραγγειλω απο internet.

Το θέμα ειναι πως μετα απο ενα τεστ που εκανα μου εβγαλε 27!!!Ηξερα πως εχουμε στην περιοχη πολυ σκληρο νερο αλλα οχι και ετσι....

Μεχρι τωρα εριχνα τροφη για το στρωσιμο εκανα καποιες μετρησεις και εχω αμμωνια 1,5
ΝΟ2 1 mg/l και
NO3 75 mg/l

Ηθελα να βάλω μπολι απο το πρωτο μου ενυδρειο 110 λ αλλα επειδη ειχα καποιους θανατους απο gyppies φοβαμαι μηπως μεταφέρω καμια ασθενεια.
Βεβαια εχω περιπου 1 μήνα που στο ενυδρειο ολα κυλουν καλα χωρις καμια απολεια.

Μπορω σε αυτην την φάση του στρωσιματος να βάλω μπολι η να συνεχισω ετσι μηπως εχουμε κανενα απροοπτο με την μεταφορα του μπολιασματος απο το παλιο.

Ελπιζω να μην προκαλεσα ζαλη!!!!!

Σας ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-12-08, 16:58
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

AN είναι σωστές οι μετρήσεις σου, τότε δε χρειάζεται να ρίξεις μπόλι, καθώς τα αυξημένα νιτρικά σημαίνουν ότι ο κύκλος έχει ολοκληρωθεί, και μόλις μηδενιστούν αμμωνία και νιτρώδη θα μπορείς να βάλεις ψάρια..

Πόσο καιρό ρίχνεις τροφή για να στρώσεις? Έριξες κάτι άλλο?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-12-08, 18:17
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Μονο τροφη ριχνω.Στην αρχη εβαλα και 2 blue gurami αλλα τα εβγαλα και τα γυρισα στο παλιο.Μαζι εριξα και τα "βακτηρια" που αγορα αλλα απο οτι διαβασα δεν κανουν και τιποτε.Οταν στρωσει θελω να δω τι θα κανω και με την σκληροτητα,αγορασα τυρφη αλλα δυσκολο να την ριξει τοσο πολυ αν δεν εχω Α/Ο.ετσι ειναι η κανω λαθος?οποτε μαλλον θα αργισουν λιγο να μπουν τα πρωτα σκαλαρια!!!!

ξεχασα...Ριχνω 11 μερες τροφη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11681 seconds with 14 queries