Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-11-12, 14:48
agge Ο χρήστης agge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή atomic co2 diffuser..ξερει κανεις?

καλησπερα σας..ψαχνω ενα καλο διαχυτη co2 και επεσα πανω σε αυτο http://greenleafaquariums.com/co2-di...ffuser-45.html και αυτο
http://greenleafaquariums.com/co2-di...ffuser-12.html τα γνωριζει καποιος?χρειαζεται 30psi και πανω για να λειτουργησει..δηλαδη πανω απο 2 bar?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-11-12, 15:43
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agge Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σας..ψαχνω ενα καλο διαχυτη co2 και επεσα πανω σε αυτο http://greenleafaquariums.com/co2-di...ffuser-45.html και αυτο
http://greenleafaquariums.com/co2-di...ffuser-12.html τα γνωριζει καποιος?χρειαζεται 30psi και πανω για να λειτουργησει..δηλαδη πανω απο 2 bar?
μετα απο χρηση και εμπειρια και με τους 2 θα παρεις τον 1ο. ΟΧΙ αυτον που διοχετευει το co2 Mαζι με το νερο. Μπουκωνει και μπορει να σου πεταξει κανα σωληνακι και να αρχισει να σταζει νερο....
ΕΓΩ εχω δοκιμασει ΜΟΝΟ αυτους απο ebay. ΑN εσυ βρεις καλυτερη μαρκα δοκιμασε το.
Παντως προτεινω τον 1ο. Γενικα τα σπανε αυτοι οι διαχυτηρες!!! βγαζουν τελειως fog το co2
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-11-12, 15:49
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Δηλαδη ποια ειναι η διαφορα με αυτους τους διαχυτηρες με το να βαλεις απευθειας το co2 στην εισαγωγη του φιλτρου;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-11-12, 15:54
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

αυτο το ματζαφλαρακι ειναι απο πηλο νομιζω η καποιο ειδος κεραμικου με πιο μικρες τρυπες/πορους απο τους διαχυτηρες τουλιπα/καμπανα style.
Δουλευουν μονο με 2bar. Ετσι βγαζει πααααρα πολυ μικρες φουσκαλες (atomizing...ας πουμε) αρα καλυτερη διαχυση.
Η εισαγωση στο φιλτρο που λες πως θα γινει? Αποκλειετε να εχει το ιδιο αποτελεσμα με τα atomizers...
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-11-12, 16:07
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

παιδια αυτοι δουλευουν μονο με μπουκαλα;;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-11-12, 16:07
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Επειδη τα δοκιμασα καποτε και αυτου του ειδους τους διαχυτηρες,σε πληροφορω πως δεν ειχαν διαφορα με την διαχυση που εκανα πριν απευθειας στο εξωτερικο φιλτρο.Η εισαγωγη στο φιλτρο γινεται με το να βαλεις το σωληνακι μεσα στο καλαθακι του μπαστουνιου που ρουφαει το νερο.Σε αυτο δηλαδη.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1507
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-11-12, 16:10
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια αυτοι δουλευουν μονο με μπουκαλα;;;
ναι ναι!! θελει γυρω στα 2bar πιεση να δουλεψει....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη τα δοκιμασα καποτε και αυτου του ειδους τους διαχυτηρες,σε πληροφορω πως δεν ειχαν διαφορα με την διαχυση που εκανα πριν απευθειας στο εξωτερικο φιλτρο.Η εισαγωγη στο φιλτρο γινεται με το να βαλεις το σωληνακι μεσα στο καλαθακι του μπαστουνιου που ρουφαει το νερο.Σε αυτο δηλαδη.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1507
Αρα δλδ περναει το co2 μεσα στο φιλτρο διασπατε οσο μπορει και βγαινει στην εξοδο....χμμμ....ναι αλλα βγαινει σε τοσο μικρες φυσαλλιδες σαν fog?
H εισαγωγη αεριου στο φιλτρο δεν δημιουργει θορυβο στην λειτουργια του?
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaspiou : 24-11-12 στις 16:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-11-12, 16:12
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Στην εισοδο του φιλτρου, διαχεεται μεσα στο καδο απτα υλικα και το spray bar το κανει λιωμα. Αλλα επειδη ειναι ψηλα, η διαχυση δεν ειναι αποτελεσματικη, αλλα ειναι πολυ καλη. Εγω τοβαλα σε ενα ξεχωριστο μικρουτσικο φιλτρακι κατω κατω πριν την προπελα, και στην εξοδο, λιγο filter wool. ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ δουλεια, αλλα κανει αρκετο θορυβο επειδη ζοριζεται το φιλτρακι απτο filter wool. Θα την βρω την ακρη :P
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-11-12, 16:14
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Αρα δλδ περναει το co2 μεσα στο φιλτρο διασπατε οσο μπορει και βγαινει στην εξοδο....χμμμ....ναι αλλα βγαινει σε τοσο μικρες φυσαλλιδες σαν fog?
H εισαγωγη αεριου στο φιλτρο δεν δημιουργει θορυβο στην λειτουργια του?[/QUOTE]

Ο θορυβος σε μενα οταν το δουλευα ετσι,δεν ηταν ιδιαιτερος.Οσο για τις φυσαλιδες,ναι το εκανε σαν ομιχλη.Δοκιμασε το και θα το διαπιστωσεις μονος σου.Αλλωστε,αυτα τα diffuser για μενα,το μονο που χρησιμευουν,ειναι να μην εχεις το σωληνακι του co2 μεσα στο ενυδρειο.Εχεις ομως αλλη μια εξτρα ενωση απο εξω με οτι αυτο συνεπαγεται....
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-11-12, 16:16
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

βαλτε co2 atomizer στο youtube να δειτε πως κανει την διαχυση. Εμενα μου αρεσε και το δοκιμασα. Επισης δεν εχω καμια γκουμουτσα μεσα στο ενυδρειο μου απλα αυτο το πραγματακι....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα δλδ περναει το co2 μεσα στο φιλτρο διασπατε οσο μπορει και βγαινει στην εξοδο....χμμμ....ναι αλλα βγαινει σε τοσο μικρες φυσαλλιδες σαν fog?
H εισαγωγη αεριου στο φιλτρο δεν δημιουργει θορυβο στην λειτουργια του?
Ο θορυβος σε μενα οταν το δουλευα ετσι,δεν ηταν ιδιαιτερος.Οσο για τις φυσαλιδες,ναι το εκανε σαν ομιχλη.Δοκιμασε το και θα το διαπιστωσεις μονος σου.Αλλωστε,αυτα τα diffuser για μενα,το μονο που χρησιμευουν,ειναι να μην εχεις το σωληνακι του co2 μεσα στο ενυδρειο.Εχεις ομως αλλη μια εξτρα ενωση απο εξω με οτι αυτο συνεπαγεται....[/QUOTE]

οχι εγω μεσα στο ενυδρειο το εχω, το atomizer ειναι χαμηλα κατω. Επισης για να βαλεις το σωληνακι co2 στο καλαθακι μεσα δεν θα το εχεις? εμενα το καλαθακι μου ειναι χαμηλα κατω....παλι δεν θα εχεις σωληνακι μεσα?
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaspiou : 24-11-12 στις 16:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-11-12, 16:17
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην εισοδο του φιλτρου, διαχεεται μεσα στο καδο απτα υλικα και το spray bar το κανει λιωμα. Αλλα επειδη ειναι ψηλα, η διαχυση δεν ειναι αποτελεσματικη, αλλα ειναι πολυ καλη. Εγω τοβαλα σε ενα ξεχωριστο μικρουτσικο φιλτρακι κατω κατω πριν την προπελα, και στην εξοδο, λιγο filter wool. ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ δουλεια, αλλα κανει αρκετο θορυβο επειδη ζοριζεται το φιλτρακι απτο filter wool. Θα την βρω την ακρη :P

Μπορεις να κατεβασεις το spraybar πιο χαμηλα και να την κανεις την δουλεια σου.Τωρα για το φιλτρακι που ζοριζεται,οπως καταλαβαινεις θες μεγαλυτερο φιλτρακι.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-11-12, 16:17
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

[QUOTE=vaspiou;714234]ναι ναι!! θελει γυρω στα 2bar πιεση να δουλεψει....
-------------------------
ευχαριστω
κατι που να δουλευει με DIY και να ειναι δοκιμασμενο;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-11-12, 16:20
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

[QUOTE=korasidikos;714241]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ναι!! θελει γυρω στα 2bar πιεση να δουλεψει....
-------------------------
ευχαριστω
κατι που να δουλευει με DIY και να ειναι δοκιμασμενο;
εγω σε αυτο δεν ξερω κατι...μονο σε μπουκαλα ο,τι εχω δοκιμασει...

ps. η υπογραφη σου τι ακριβως σημαινει?? Κατι δεν πιανω....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-11-12, 16:20
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

οχι εγω μεσα στο ενυδρειο το εχω, το atomizer ειναι χαμηλα κατω. Επισης για να βαλεις το σωληνακι co2 στο καλαθακι μεσα δεν θα το εχεις? εμενα το καλαθακι μου ειναι χαμηλα κατω....παλι δεν θα εχεις σωληνακι μεσα?[/QUOTE]


Ναι δικιο εχεις,το σωληνακι μεσα,απλα αυτο το diffuser που ειχα ηταν εξωτερικο.Εκοβες το λαστιχο της εισαγωγης πριν το φιλτρο και εβαζες το diffuser.Οσο για την γκουμουτσα,στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν θα εχεις ουτε αυτο το πραγματακι.Μονο το σωληνακι του co2.Παντως η τελεια διαχυση γινεται οταν δεν υπαρχουν καθολου φυσσαλιδες...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-11-12, 18:14
agge Ο χρήστης agge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

διαβασα παντως οτι ειναι πολυ αποτελεσματικος τροπος διαχυσης..διασπα το co2 σε πολυ μικρες φυσαλλιδες..δηλαδη οι κεραμικοι δισκοι σε τι bar πρεπει να δουλεψουν για να γινει διαχυση? http://greenleafaquariums.com/co2-di...5mm-sprio.html κατι τετοιο θα ηταν καλυτερο απο το atomizer?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-11-12, 18:17
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agge Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασα παντως οτι ειναι πολυ αποτελεσματικος τροπος διαχυσης..διασπα το co2 σε πολυ μικρες φυσαλλιδες..δηλαδη οι κεραμικοι δισκοι σε τι bar πρεπει να δουλεψουν για να γινει διαχυση? http://greenleafaquariums.com/co2-di...5mm-sprio.html κατι τετοιο θα ηταν καλυτερο απο το atomizer?

αυτο εχει μεγαλη επιφανεια και πιανει αλγη ευκολα. Επισης βουλωνει με την ιδια ευκολια. Ενω το αλλο ειναι κυλινδρικο και βγαζει και απο κατω co2.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-11-12, 18:29
agge Ο χρήστης agge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο εχει μεγαλη επιφανεια και πιανει αλγη ευκολα. Επισης βουλωνει με την ιδια ευκολια. Ενω το αλλο ειναι κυλινδρικο και βγαζει και απο κατω co2.
αρα καλυτερα το atomizer? με προβληματιζει διοτι δεν το χρησιμοποιουνε πολλοι..για 120 λτ full planted ποσα mm atomizer 45-50-55 mm?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-11-12, 18:32
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agge Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα καλυτερα το atomizer? με προβληματιζει διοτι δεν το χρησιμοποιουνε πολλοι..για 120 λτ full planted ποσα mm atomizer 45-50-55 mm?
και τα jbl δεν τα χρησιμοποιουν πολλοι αλλα ειναι απο τα καλυτερα...δεν σημαινει κατι αυτο. παρε να δεις αν σου κανει...παρε τα μεσσαια mm να εισαι καλυμμένος/νη (με μπερδεψε το nick σου)
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-11-12, 18:37
agge Ο χρήστης agge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα απο χρηση και εμπειρια και με τους 2 θα παρεις τον 1ο. ΟΧΙ αυτον που διοχετευει το co2 Mαζι με το νερο. Μπουκωνει και μπορει να σου πεταξει κανα σωληνακι και να αρχισει να σταζει νερο....
ΕΓΩ εχω δοκιμασει ΜΟΝΟ αυτους απο ebay. ΑN εσυ βρεις καλυτερη μαρκα δοκιμασε το.
Παντως προτεινω τον 1ο. Γενικα τα σπανε αυτοι οι διαχυτηρες!!! βγαζουν τελειως fog το co2

πως μπουκωνει? το συνδεεις στο λαστιχο που ειναι η εξοδος του νερου σωστα?
-------------------------
επισης με ψηνει ιδιαιτερα αυτος http://greenleafaquariums.com/co2-di...user-17mm.html αλλα ειναι ακριβος..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agge : 24-11-12 στις 18:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-11-12, 18:39
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Εγώ προτείνω αυτή την διάχυση και πιστεύω ότι είναι η καλύτερη
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-11-12, 18:41
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agge Εμφάνιση μηνυμάτων
πως μπουκωνει? το συνδεεις στο λαστιχο που ειναι η εξοδος του νερου σωστα?
-------------------------
επισης με ψηνει ιδιαιτερα αυτος http://greenleafaquariums.com/co2-di...user-17mm.html αλλα ειναι ακριβος..
ναι στην εξοδο. αλλα εμενα καπως μπουκωσε και δεν περναγε το co2 μεσα απο το κεραμικο. ισως βρωμιζει, δεν ξερω.Παρε ενα atomizer απο το ebay με λιγα ευρω να δοκιμασεις....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-11-12, 18:42
agge Ο χρήστης agge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ προτείνω αυτή την διάχυση και πιστεύω ότι είναι η καλύτερη
οκ αλλα δεν ειναι τοσο αισθητικη αλλη μεθοδος που να ειναι τοσο αποτελεσματικη υπαρχει? εχω μπερδευτει...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-11-12, 18:42
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ προτείνω αυτή την διάχυση και πιστεύω ότι είναι η καλύτερη

καλο το μπιμπερο, αλλα αμα δεν θες γκουμουτσες μεσα στο ενυδρειο σου προτεινω atomizer. αλλιως μπιμπερο...ναι...
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-11-12, 18:43
agge Ο χρήστης agge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι στην εξοδο. αλλα εμενα καπως μπουκωσε και δεν περναγε το co2 μεσα απο το κεραμικο. ισως βρωμιζει, δεν ξερω.Παρε ενα atomizer απο το ebay με λιγα ευρω να δοκιμασεις....
thanks!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-11-12, 18:45
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
καλο το μπιμπερο, αλλα αμα δεν θες γκουμουτσες μεσα στο ενυδρειο σου προτεινω atomizer. αλλιως μπιμπερο...ναι...
Προσωπικά θέλω αποτέλεσμα και δεν με ενδιαφέρει και τόσο το αισθητικό μέρος.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-11-12, 18:49
agge Ο χρήστης agge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
καλο το μπιμπερο, αλλα αμα δεν θες γκουμουτσες μεσα στο ενυδρειο σου προτεινω atomizer. αλλιως μπιμπερο...ναι...
κατι ακομα δουλευουν σε πιεση μεγαλυτερη απο 2 bar..οι κεραμικοι δουλευουν και σε χαμηλοτερη πιεση?ρωταω γιατι καπου διαβασα οτι και τα atomizer κεραμικα ειναι..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-11-12, 18:51
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agge Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι ακομα δουλευουν σε πιεση μεγαλυτερη απο 2 bar..οι κεραμικοι δουλευουν και σε χαμηλοτερη πιεση?ρωταω γιατι καπου διαβασα οτι και τα atomizer κεραμικα ειναι..
κεραμικα ειναι ολα. οι οπες αλλαζουν. σκεψου οτι εχεις mm ή micron οπες (μαλλον) και θες το co2 να περασει μεσα απο κει. Αρα χρειαζεσαι μεγαλυτερη πιεση.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-11-12, 19:00
agge Ο χρήστης agge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
κεραμικα ειναι ολα. οι οπες αλλαζουν. σκεψου οτι εχεις mm ή micron οπες (μαλλον) και θες το co2 να περασει μεσα απο κει. Αρα χρειαζεσαι μεγαλυτερη πιεση.

αρα τελειωνει και γρηγοροτερα το co2 στην μπουκαλα..χαλαλι αρκει να ειναι αποτελεσματικοτερο σε σχεση με τους δισκους..τουλαχιστον ετσι φαινεται μαλλον τοτε παω για αυτον http://greenleafaquariums.com/co2-di...ffuser-55.html..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-11-12, 19:02
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agge Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα τελειωνει και γρηγοροτερα το co2 στην μπουκαλα..χαλαλι αρκει να ειναι αποτελεσματικοτερο σε σχεση με τους δισκους..τουλαχιστον ετσι φαινεται μαλλον τοτε παω για αυτον http://greenleafaquariums.com/co2-di...ffuser-55.html..
ΟΧΙ, εχεις καλυτερη διαχυση. ετσι χανεις ελαχιστο ποσοστο αρα το co2 σου διαρκει περισσοτερο. Η πιεση δεν εχει σχεση με το ποσο γρηγορα τελειωνει το co2. αμα το φουλαρεις ναι θα τελειωσει γρηγοροτερα.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-11-12, 20:11
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Eχω χρησιμοποιησει και το εξωτερικο φιλτρο (με diy co2), και το μπιμπερο, και τους γυαλινους, και τους κεραμικους.
Στο εξωτερικο φιλτρο, ναι μεν εχεις πολυ καλη διαχυση, με τιμημα το αεριο που παγιδευεται μεσα στο φιλτρο, και απελευθερωνεται μαζικα κανοντας θορυβο, οπως και μακροχρονια φθειρεται η φτερωτη και κανει θορυβο, οποτε πας για αλλαγη. (σε ενα eheim eco την αλλαξα στα 5 χρονια αλλιως θα πηγαινε ακομα)
Το μπιμπερο, καλη διαχυση, χωρις σφουγγαρι κατω γιατι στομωνει ευκολα, και επισης μαζευει αεριο στο πανω μερος, επισης ειναι αντιαισθητικο.
Απο τους γυαλινους, προτιμω τους κεραμικους, μιας και βγαζουν πολυ πιο ψιλη φυσσαλιδα, αλλα χρειαζονται πολυ καλη κυκλοφορια για να γινει καλη διαχυση.
Τελικα κατεληξα σε ενα μικρο φιλτρακι (200λ/ω) που το σωληνακι το οδηγω στην εισοδο του, το οποιο το εχω τοποθετησει χαμηλα, και βρηκα την ησυχια μου.
Την διαχυση εκτος απο το pearling και την αναπτυξη των φυτων, την ελεγχω με ph controller.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ? ελενη Δίσκοι 3 24-10-08 16:29
ΜΑ'Ι'ΝΑ -Ξερει κανεις? maikl ¶λλα ζώα 2 18-01-08 14:11
ξερει κανεις??? thanasis76 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 21 29-11-07 16:07
Ξερει κανεις... targas21 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 04-02-05 06:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09008 seconds with 13 queries