Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-11-12, 20:04
al6s Ο χρήστης al6s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2012
Περιοχή: trikala
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή αρχαριος σε φυτεμενο. τα φωτα σας!!!!!!

καλησπερα παιδες. κανω και εγω αρχη σε φυτεμενο. παντα μου αρεσαν, και με κιχλιδες δεν γινεται προφανως.... επειδη εγιναν λαθη με το κιχλιδοενυδρειο και βαλε βγαλε (πεταμενα λεφτα κυριως, δεν ειναι καιρος για τετοια) θελω συμβουλες για το υποστρωμα. βλεπω πολλους καλη ωρα James Findley ριχνουν μεσα εκτος απο το << χαλικι>> αλλα 2-3. προφανως ιχνοστοιχεια και υποστρωμα οπως το flourite. εχω ενα 100 που θα γινει φυτεμενο με diy c02 με μετριων απαιτησεων φυτα. λοιπον με τι αρχιζω απο <<υποστρωματα>> . κ γενικοτερα τι αλλο να προσεχω. ετοιμαζομαι να παραγγειλω απο petcumulus καποια πραγματα και θα ηθελα να ξερω τι θα χρειαστω για να ερθουν ολα μαζι...

ευχαριστω προκαταβολικα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-11-12, 21:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα υπαρχουν διαφορες συνταγες με ιχνοστοιχεια, ζεολιθο, καρβουνα, σταχτες (νυχτεριδες, κοκκαλα αυτοχειρα ... ) και δε συμαζευεται, αλλα για ξεκινημα σιγουρα δεν ειναι και το οτι καλυετρο ολα αυτα τα νοστιμα.
Απο τη στιγμη που πας για μετριων απαιτησεων απλα χαλικακι ή ακομα καλυτερα flurite πιστευω ειναι το ιδανικο (το flurite βγαινει και σε γηινο σκουρο χρωμα οπως και σε μαυρο που αναδεικνυουν τα χρωματα των ψαριων και των φυτων).
Αν θες βεβαια να προχωρησεις και να εμβαθυνεις στο ρολο των φυτων πολυ καλα βιβλια ειναι το aquarium plant paradise του Amano, το encyclopedia of aquarium plants του Peter Hiscock και ενα ακομα που ειναι και το καλυτερο ολων αλλα τωρα δεν το βρισκω για να σου πω τον τιτλο του (αν το βρω θα στο πω διαφορετικα ρωτα τον cogarg)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-11-12, 15:47
al6s Ο χρήστης al6s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2012
Περιοχή: trikala
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

να εισαι καλα φιλε nick. μολις διαβασα του Amano αλλα δεν μου ειπε κατι που δεν ηξερα ηδη :P απλα εχω διαβασει αρκετα και εχω δει αλλα τοσα τις τελευταιες ημερες που εχω μπερδευτει. ξερεις.... ο καθενας λεει τα δικα του!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-11-12, 21:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, δε χρειαζεται να μπερδευεσε,
Προς το παρον το μονο που θες ειναι μερικα φυτα και λιγο αμμο ή χαλικι και τιποτε περισσοτερο (το πολυ πολυ βαζεις flurite) κι ενα μελλετημενο φωτισμο (μην ξεχασεις να προσθεσεις στις λαμπες σου και μια η περισσοτερες λαμπες αναπτυξης φυτων πχ gro lux).
Οσο προχωραει ο καιρος θα δεις αν θα χρειαστει να προσθεσεις κατι απο λιπανση η οχι.

Τα βιβλια -και ειδικα του Αμανο- δε στα εδωσα για να αντιγραψεις τις τεχνικες που περιγραφουν, αλλα για να παρεις μια ιδεα.
Ειδικα ο Αμανο ως γνωστο φτιαχνει ενυδρεια με βαση τις αναγκες των φυτων κι οχι των ψαριων, οποτε δε θα ελεγα πως με ενδιαφερει να αντιγραψω τις τεχνικες του κατα γραμμα, ομως δεν παυει να ειναι μια πολυ σοβαρη πηγη πληροφοριων (και θα ελεγα ψεματα αν δεν ελεγα πως μ αρεσει να παιρνω "ματι" τις δημιουργιες του)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αρχαριος! φυτεμενο η οχι? alchemist Αρχάριοι γλυκού νερού 18 18-11-12 18:20
ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΖΗΤΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!! panoss77 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 13-04-12 10:58
Παρακαλώ τα φωτα σας για τα φωτα μου StamatisK Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 30-11-09 14:34
τα φωτα σας για τα φωτα παιδια...!!! Πάνος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 12-02-08 18:29
αρχαριος φυτεμενο με δισκους kanarini Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 6 12-01-08 08:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03771 seconds with 15 queries