Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-12-11, 21:06
Το avatar του χρήστη naias
naias Ο χρήστης naias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή Φίλτρο Άμμου Σε Γλυκό... ???

Ένα fluidized sand-bed filter ή ελληνιστί φίλτρο άμμου λειτουργεί θετικά σε ένα ενυδρείο γλυκού νερού;

Το έχει χτησιμοποιήσει κανείς; Υπάρχει τέτοια εμπειρία;
Έψαξα αρκετά στο internet και απο αυτά που μπορώ να καταλάβω είναι ότι ίσως και να βοηθάει σε ένα "βαρύ" απο άποψη ιχθυοφόρτου... Ίσως και σε ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα που υπάρχει περισσότερη βρωμισιά.

Σε ενυδρείο με χρυσόψαρα σκέφτομαι και εγώ να χρυσημοποιήσω ένα...
Υπάρχει και η άποψη βέβαια ότι κάποια στιγμή ανεβαίνουν πολύ τα νιτρικά, αλλά εγώ απο αυτά που διάβασα, στις περιπτώσεις που είχαμε μετρήσεις και όχι στα λόγια μόνο έτσι δεν είναι τα πράγματα !!! Ίσα ίσα που τα νιτρικά παρέμεναν σχεδόν μηδενικά όπως και το νερό ήταν εξαιρετικά διαυγές.

Υποθέτω πως αν έχεις φυτά δεν συνιστάτε, αλλά για εμένα που το θέλω για τα χρυσόψαρα δεν με πολυενδιαφέρει, εκτός απο κάτι anubies που έχω αλλά και αυτές κουτσουρεμένες γιατί τρώνε μέχρι και αυτές.

Δεν ξέρω μόνο πόσο εύκολο είναι να καθαριστεί αυτό το πράγμα μετά απο καιρό.

Επίσης πρέπει να τονίσω πως η άμμος που βρίσκεται μέσα σε αυτά τα φίλτρα είναι "ειδική" και δεν είναι η κοινή που χρησιμοποιούμε σαν υπόστρωμα.
__________________
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-12-11, 23:39
Don Ο χρήστης Don δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: Xanthi
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Η εμπειρία μου ειναι η εξής.
Ειναι βιολογικα φιλτρα μονο.
Σου προσφερουν (υπερβολικα) μεγαλο βιολογικο φορτιο ως αποτελεσμα πολυ πολυ χαμηλο PH.
Δεν τα καθαριζεις γιατι δεν εχεις τι.Μονο την αντλια καθαριζεις.Μην χρησιμοποιησεις προφιλτρο δεν εχεις λογο.
Οταν αναπτυχθουν τα βακτήρια οτιδηποτε περασει μεσα σε μερικες ωρες εχει εξαφανιστεί.
Δεν εχει να κανει με τα φυτα.Αν αντεχουν το χαμηλο PH
Αν θες τι γνωμη μου δες http://www.lifegardaquatics.com/
Αν μπορεις να το παρεις απο ebay καλος αλλιος στην ελλαδα θα δοσεις πολυ πανω απο 300ευρο ενω με λιγη τυχη απο ebay καμια 70usd + μεταφορικα.
Παρε την αντλια που συνιστουν.Μην κανεις πειραματα θα πληρωσεις αδικα,ειναι κατι που μηχανικα κατι που δουλευει με πολυ μεγαλη ακριβεια.
Ελπιζω να βοήθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-12-11, 23:53
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Λειτουργει και σε γλυκο απλα θελει μεγαλη προσοχη σε διακοπες ρευματος ... μερικοι υποστηρηζουν οτι ειναι ωρολογιακη βομβα που αν σκασει ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-12-11, 01:36
Don Ο χρήστης Don δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: Xanthi
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Δεν θα αμφισβητήσω τον δισκοπαθη και με καθε σεβασμο αλλα δεν μου εχει σκασει κανενα.Εχω δουλεψει της merlin,otto,kai lifegard.
Το κλαρίνο ειναι οτι αν δεν εχεις το προϊών της http://www.lifegardaquatics.com/ απο την υποπιεση που θα εχεις λογο της διακοπής και της μηχανικης τους θα βουλώσει ο σωλήνας εισαγωγής και (******) δια αυτον το λογο επειδη εγω ****** πολλες φορες και μου την ******* στα νευρα εβαλα UPS στην αντλια για να μην με **** η ΔΕΗ.Οχι οτι δεν ειχα προβλημα με το lifegard,οχι,αλλα πολυ λιγοτερα αποτι με τα αλλα.
Δεν σου εγγυώμαι οτι το προϊών της http://www.lifegardaquatics.com/ δεν χρειάζεται UPS απλα κατα την γνωμη μου ειναι το πιο καλομελετημένο.Εσυ βαλε UPS αν θελεις ή οχι αλλα σε λιγο που θα ξεκινήσουν απεργειες η ****ΔΕΗ θα σου χριστεί.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άμμος...? krispie Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 19-02-11 23:44
Άμμος nsi Γλυκό νερό - Γενικά 8 25-11-08 00:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11723 seconds with 15 queries