Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-10, 21:17
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή Νεα Λιμνη

Αγαπητοί φίλοι αποφάσισα να επισπεύσω τη κατασκευή της λίμνης μου και η αιτία μάλλον είναι αυτή η ενότητα στο φόρουμ

Λοιπόν προωθώ φωτογραφία απο 2 μέρες σκάψιμο στο χωρο . Εχει ποολυ δουλεια ακομα.

Θα γίνει με λαινερ η λίμνη .Στα υλικα οικοδομης δεν βρηκα λαινερ αδιάβροχο .Να κοιταξω κατασκευαστές πισινων? Επίσης θα ήθελα το φίλτρο μου να εχει uv πάνω για να ελέγχω καπως την αλγη .

Ή αληθεια είναι πως ηθελα να κανω μονος μου το φιλτρο αλλα ειδα οτι υπαρχουν στην αγορα καλες ευκαιρίες για φιλτρο με uv και αντλια με 200 ευρώ περιπου. Το φίλτρο οπωσδήποτε θα το τοποθετήσω με τέτοιο τρόπο κολλημένο με πέτρες ωστε να αναβλύζει το νερο σαν μινι καταρράκτης .

Για βαθος ακομα δεν κατέληξα .Πάω για πανω από 5000 λιτρα .Παιδιά χρειάζομαι την εμπειρία και τις ιδεες σας .

Ευχαριστώ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1012017.jpg
Εμφανίσεις:  922
Μέγεθος:  60,5 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-10, 22:12
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλώς όρισες και εσύ στην παρέα μας. Πολύ απλά τα όσα σκέφτεσαι. Τί ψάρια θα βάλεις στη λίμνη σου? ...και ποσότητα παρακαλώ... Βάθος? Διαστάσεις?

Λάινερς υπάρχουν πολλά με διάφορες ποιότητες. Μην κάνεις το λάθος και επενδύσεις λανθασμένα στο σημαντικότερο κομμάτι της λίμνης σου. Ρώτησε τον Σοφρώνη. Υπάρχουν πολλές ποιότητες, πάχος και υλικά κατασκευής, αναλόγως λίμνης. Επίσης κάτι που θα ήθελα να σε προειδοποιήσω, είναι ότι τελευταία στην Κύπρο, πολλά πετ σοπς πουλάνε λάινερ για κατασκευή εποχιακών δεξαμενών γεωργικής χρήσης. Το πουλάνε σε ιδιαίτερα χαμηλή τιμή, αλλά ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ!

Επίσης έχεις ελέγξει εάν:
1. Έχεις πρόσβαση ηλεκτρισμού σε κοντινό σημείο?
2. Υδροδότηση? (απο την υδατοπρομήθεια ή γεώτρυση?)
3. Ο παράγοντας ήλιος...πόσες ώρες την μέρα θα είναι εκτεθημένη η λίμνη σου στην άμεση ηλιακή ακτινοβολία?
4. Δέντρα...Υπάρχουν πάνω από τη λίμνη ή σε πολύ κοντινό σημείο? Αν ναι, τί δέντρα είναι? (ονόμασε αν γνωρίζεις, αν όχι είναι φυλλοβόλα)?

Αυτά για την ώρα...και έχουμε πολλά να πούμε.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-10, 22:31
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Βασίλη αν μου βγουν πιο λίγα τα λίτρα λέω για χρυσόψαρα μόνο .

thanks για το tip για το λαινερ

Εχω πρόσβαση για ηλεκτρισμό και το νερό δεν θα είναι από διάτρηση δυστυχώς .

Εχω πολλά δέντρα γύρω .Το πιο κοντινο φυλλοβόλο ειναι μια μικρη μουρια η οποία θα μετακομίσει .Εχω φυτέψει κοντά 10 μικρές παπαγιες οι οποίες θα γίνουν δέντρα σε κανα 6μηνο αφούείναι ταχείας ανάπτυξης .

Δεν έχει αρκετή κάλυψη ο χώρος από τον ηλιο όμως σχεδιάζω να βάλω πολλά φυτά στη λίμνη για να δημιουργήσω σκιά.

Πράγματι θελω να την κάνω με τον πιο απλο τρόπο τη λίμνη με την προυποθεση να είναι και λειτουργικός..(για αυτο θα χρειαστω τις συμβουλες σας)

Προτάσεις για φιλτρο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-05-10, 22:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη αν μου βγουν πιο λίγα τα λίτρα λέω για χρυσόψαρα μόνο
Είναι καλύτερα να μην τοποθετούνται ΚΟΙ σε λίμνες κάτω των 4000 λίτρων.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω πρόσβαση για ηλεκτρισμό και το νερό δεν θα είναι από διάτρηση δυστυχώς .
Γιατί δυστυχώς? Έχω και εγώ διάτρυση, αλλά το νερό μου κάθε άλλο παρά για ψάρια κάνει...Ίσα-ίσα που περνάει τα τεστ για χρήση του στο πότισμα. Έχουν χαλάσει πολύ οι υδροφόροι ορίζοντες στην Κύπρο τελευταία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω πολλά δέντρα γύρω .Το πιο κοντινο φυλλοβόλο ειναι μια μικρη μουρια η οποία θα μετακομίσει .Εχω φυτέψει κοντά 10 μικρές παπαγιες οι οποίες θα γίνουν δέντρα σε κανα 6μηνο αφούείναι ταχείας ανάπτυξης .
Εντάξει, οι παπάγιες είναι εξωτικά φυτά με υπέροχη κορμοστασιά..και φρούτα. όλα σε ένα! Η μουριά, καλά έκανε και πήρε πόδι. Φίκους τυγχάνει να έχεις?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει αρκετή κάλυψη ο χώρος από τον ηλιο όμως σχεδιάζω να βάλω πολλά φυτά στη λίμνη για να δημιουργήσω σκιά.
Αυτό θα σου πρότεινα και εγώ.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πράγματι θελω να την κάνω με τον πιο απλο τρόπο τη λίμνη με την προυποθεση να είναι και λειτουργικός..(για αυτο θα χρειαστω τις συμβουλες σας)
Η λίμνη "παράδεισος" είναι πολύ πιο κοντά από ότι σου φαίνεται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτάσεις για φιλτρο?
Πολλές! Είναι λίγα τα λίτρα σου, οπότε έχεις πολλές επιλογές που είναι η κάθε μια καλή από διαφορετική άποψη. Θέλεις να το κρύψεις? Στο θέμα του φίλτρου θα επανέλθουμε λίγο αργότερα, όταν βγεις στο παζάρι...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-05-10, 22:58
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Ενθαρρυντικά όσα μου λες Βασίλη !

Το φίλτρο που ανάφερα πιο πάνω ηταν το bioeasy uv αν ξερει κανεις καμιά πληροφορία.

Προς το παρον θα συνεχίσω το σκάψιμο για αυτό αν πρέπει να προσεξω σε αυτό το σταδιο πειτε μου το .

Δεν νομίζω να κανω διαφορετικά επίπεδα στο βυθό. Ελπιζω να μην είναι προβλημα αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-05-10, 23:07
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενθαρρυντικά όσα μου λες Βασίλη !

Το φίλτρο που ανάφερα πιο πάνω ηταν το bioeasy uv αν ξερει κανεις καμιά πληροφορία.

Προς το παρον θα συνεχίσω το σκάψιμο για αυτό αν πρέπει να προσεξω σε αυτό το σταδιο πειτε μου το .

Δεν νομίζω να κανω διαφορετικά επίπεδα στο βυθό. Ελπιζω να μην είναι προβλημα αυτο.
Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο φίλτρο...σχεδόν όλα τα πιεστικά φίλτρα όλων των εταιρειών έχουν προασμωσμένη UV αν αυτό σου λέει κάτι.

Εννοείς επίπεδες χωρίς βαθμίδες. Κανένα πρόβλημα για τα δεδομένα της Κύπρου. Φυτά θα βάλεις? Έχεις σκεφτεί αυτό το θέμα? Πόσο βάθος θα δώσεις?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-05-10, 23:23
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Δεν εχω αποφασίσει ακόμα για το βάθος .Προς το παρόν όσο πιο βαθιά σκάβω βρίσκω πιο μαλακό χώμα που είναι και αυτό ένααπόσυν . Θα δείξει η πορεία αλλά σκέπτομαι για 90 cm.

Βασικά ενας από τους λογους που θα κανω τη λίμνη είναι επειδή μου αρέσουν πολύ τα φυτά του νερού άρα από ότι καταλαβαίνεις θα είναι όσο πιο πολύ γίνετε φυτεμένη !Μηπως οι βαθμιδες γινοντε για ορισμενα φυτα που ενδεχομενως θελουν να ειναι πιο κοντα στην επιφανεια του νερου ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-10, 23:36
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
για 90 cm.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά ενας από τους λογους που θα κανω τη λίμνη είναι επειδή μου αρέσουν πολύ τα φυτά του νερού άρα από ότι καταλαβαίνεις θα είναι όσο πιο πολύ γίνετε φυτεμένη !Μηπως οι βαθμιδες γινοντε για ορισμενα φυτα που ενδεχομενως θελουν να ειναι πιο κοντα στην επιφανεια του νερου ?
Δύο τα κρατούμενα. Σίγουρα για να κρατήσεις φυτά σε μια λίμνη κοι θέλει υποδομή. Ναι, αν σου αρέσουν τα φυτά δημιουργείς βαθμίδες. Δεν φυτεύονται όλα τα φυτά στο ίδιο βάθος και βέβαια στα 90εκ. μόνο κάποιες νυμφαίες μπορούν να τοποθετηθούν. Μπορεί βέβαια να κατασκευάσεις και επίπεδη λίμνη αλλά θα πρέπει να τοποθετείς ψηλές βάσεις για να τοποθετήσεις απάνω τους τις γλάστρες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-10, 23:49
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

χρησιμο αυτο

Θα το προσεξω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-06-10, 20:48
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή



Παιδιά προωθώ φωτογραφίες από την μινι λιμνη μου(ουσιαστικά αποθήκη για τα φυτά της μελλοντικής λιμνης) .Πρόσεξα κατι εξαιρετικό . Εβαλα μεσα καμποσα νεογέννητα γκαππυ και η ανάπτυξη τους υπήρξε ταχεία . Ακομα και χρώματα εβγαλαν τα περισσότερα και ηδη ξεχωριζω τα γένη αρκετών από αυτά . Δεν ξαναδα τέτοιο πραγμα κ ασχολούμαι με τα ζωοτοκα εδώ και χρονια.
Λοιπόν μέσα υπάρχουν μεχρι στιγμής pistiastratiotes (του Αλέξανδρου) Whorled Pennywort (του Γιαννου) , Hydrocotyle vulgaris , luckybamboo, 3 νούφαρα εκ των οποιων το ένα είναι μεγαλο και τα αλλα 2 νανοι (το ένα είναι Nymphaea Pygmaea Rubra) και μια ιριδα .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P101202533.jpg
Εμφανίσεις:  688
Μέγεθος:  69,4 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-06-10, 20:56
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

ακομα μια
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P101203466.jpg
Εμφανίσεις:  678
Μέγεθος:  80,6 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-06-10, 20:56
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Τις δράκαινες (που τις πουλάνε επιτήδειοι σαν lucky bamboo) βγαλτες απο το νερο καλυτερα και φυτεψε τες σε χωμα..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-06-10, 22:22
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Για αυτο ειπα lucky Πραγματι δεν ειναι bamboo ομως εχει χαιδευτικα μεινει χαιδευτικα ως lucky . Μπορει η δρακαινα να ειναι στο νερο αρκει τα φυλλα της να ειναι απ εξω.
-------------------------
Εχω μεσα και ενα μινι cyperus (καποιο συγγενικο ειδος παπυρου τελοσπαντων)
-------------------------
[QUOTE=MIXALIS CYPRUS;454363]


Λοιπόν μέσα υπάρχουν μεχρι στιγμής pistiastratiotes (του Αλέξανδρου)





Βλακεια μου ...εννοουσα του Πανου απο Αλεξαντρουπολη
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 07-06-10 στις 22:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-06-10, 09:51
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

καλη δυμανη με δημιουργια και φαντασια μιχαλη!!!!!! αυτο με τις βαθμιδες προσεξετο! εμενα μου λειπει μια βαθμιδα αυτης της οχθεις που μπενουν καποια φυτα που ισα ισα θελουν νερο! αναγκαστικα και εβαλα καποιοεσ πλακες για να συκοσω τις γλαστρες !
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-06-10, 10:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτο ειπα lucky Πραγματι δεν ειναι bamboo ομως εχει χαιδευτικα μεινει χαιδευτικα ως lucky . Μπορει η δρακαινα να ειναι στο νερο αρκει τα φυλλα της να ειναι απ εξω.
...και έτσι να' ναι Μιχάλη, οι δράκενες εκεί έξω θα σου χαλάσουν με την πρώτη παγωνιά. Οπότε μην αγοράζετε τέτοια φυτά για τη λίμνη σας. Υπάρχουν δεκάδες άλλα φυτά που περιμένουν και συνήθως δεν υπάρχει ο χώρος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-06-10, 12:13
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
καλη δυμανη με δημιουργια και φαντασια μιχαλη!!!!!! αυτο με τις βαθμιδες προσεξετο! εμενα μου λειπει μια βαθμιδα αυτης της οχθεις που μπενουν καποια φυτα που ισα ισα θελουν νερο! αναγκαστικα και εβαλα καποιοεσ πλακες για να συκοσω τις γλαστρες !

Ευχαριστω αποστολη!Ναι ευτυχώς πρόλαβε ο Βασίλης και μου το ειπε. Κανω μια βαθμίδα που θα έχει απόσταση 40cm περίπου από την επιφάνεια .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
...και έτσι να' ναι Μιχάλη, οι δράκενες εκεί έξω θα σου χαλάσουν με την πρώτη παγωνιά. Οπότε μην αγοράζετε τέτοια φυτά για τη λίμνη σας. Υπάρχουν δεκάδες άλλα φυτά που περιμένουν και συνήθως δεν υπάρχει ο χώρος.
Αυτες θα μπουν σε βαζο εσωτερικου χορου το χειμωνα Βασιλη οπου τις ειχα και πριν . Μπορει να κανω ενα μικρο πειραμα με μια μονο για να δω ποσο και αν αντεχει στη λιμνη .Αν δειξει πως δεν τα παει καλα θα μεταφερθει.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 09-06-10 στις 12:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-06-10, 16:13
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

ok! κανε και μια βαθμιδα ποιο ρηχη σε ενα σημειο! και αν χανα εκανα λιμνη θα εκανα παρτερια χτιστα για να μην βαζω γλαστρες
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-06-10, 16:38
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
ok! κανε και μια βαθμιδα ποιο ρηχη σε ενα σημειο! και αν χανα εκανα λιμνη θα εκανα παρτερια χτιστα για να μην βαζω γλαστρες
οκ Αποστολη θα παιξω γενικα στην περιμετρο να δουμε τι θα βγει ,,
Θα εκανα και εγω παρτερια αν δεν την εκανα απο λαινερ .thnks
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-06-10, 16:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ Αποστολη θα παιξω γενικα στην περιμετρο να δουμε τι θα βγει ,,
Θα εκανα και εγω παρτερια αν δεν την εκανα απο λαινερ .thnks
Μιχάλη, και με λάινερ μπορούν να γίνουν ανεξάρτητα παρτέρια...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond g.jpg
Εμφανίσεις:  453
Μέγεθος:  18,4 KB  
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-06-10, 16:49
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη, και με λάινερ μπορούν να γίνουν ανεξάρτητα παρτέρια...

A! Oμορφα! Οταν ερθει η ωρα θα το μιλησουμε τοτε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-06-10, 16:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
A! Oμορφα! Οταν ερθει η ωρα θα το μιλησουμε τοτε
Όποτε θες. Μέχρι τότε μάλλον θα έχω και περισσότερο χρόνο...αν μου έρθουν βέβαια όλα δεξιά απ' εδώ και μπρος.

Εσύ σκάψε το σκαλοπατάκι που είπαμε και το παρτεράκι μπορεί να γίνει και κτιστό με τουβλάκι γύρω-γύρω. Μπορείς ακόμα να το εκμεταλλευτείς ακόμα περισσότερο ώστε να το μετατρέψεις σε είσοδο νερού πριν το φίλτρο ώστε να απορροφάται μεγάλο ποσοστό νιτρικών απο τα φυτά σου. Αυτό βέβαια πρέπει να προσεχθεί ιδιαίτερα καθότι θα χρειαστείς κάποιον τρόπο συμπλήρωσης του χαμένου νερού που θα εξατμίζεται.

Όμως....σου ξαναλέω! Οπωσδήποτε ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΛΑΪΝΕΡ. Μην κάνεις καμιά απολύτως έκπτωση σε αυτό το θέμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-06-10, 20:08
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Όποτε θες. Μέχρι τότε μάλλον θα έχω και περισσότερο χρόνο...αν μου έρθουν βέβαια όλα δεξιά απ' εδώ και μπρος.

Εσύ σκάψε το σκαλοπατάκι που είπαμε και το παρτεράκι μπορεί να γίνει και κτιστό με τουβλάκι γύρω-γύρω. Μπορείς ακόμα να το εκμεταλλευτείς ακόμα περισσότερο ώστε να το μετατρέψεις σε είσοδο νερού πριν το φίλτρο ώστε να απορροφάται μεγάλο ποσοστό νιτρικών απο τα φυτά σου. Αυτό βέβαια πρέπει να προσεχθεί ιδιαίτερα καθότι θα χρειαστείς κάποιον τρόπο συμπλήρωσης του χαμένου νερού που θα εξατμίζεται.

Όμως....σου ξαναλέω! Οπωσδήποτε ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΛΑΪΝΕΡ. Μην κάνεις καμιά απολύτως έκπτωση σε αυτό το θέμα.
Ευχαριστω Βασιλη για τις πληροφοριες ! Ακουγοντε ωραια αυτα που λες .Να δουμε τι θα καταφερουμε..Για το λαινερ μην ανυσηχεις ..Θα βαλω λαινερ ειδικο για πισινες !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-06-10, 09:53
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω Βασιλη για τις πληροφοριες ! Ακουγοντε ωραια αυτα που λες .Να δουμε τι θα καταφερουμε..Για το λαινερ μην ανυσηχεις ..Θα βαλω λαινερ ειδικο για πισινες !
το λαινερ για πισινες δε θα ειναι ακριβο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-06-10, 11:19
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Να πω και μια ιδεα που έκανα αυτοσχεδιάζοντας στη δικιά μου, μια και το σκαλοπάτι που είχα φτιάξει είχε κλίση και δε συγκρατούσε γλάστρες.
Πήρα σωλήνα tuborama που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοι και το εβαλα κατω απο το λάινερ. Το δικιμασα στη μια πλευρα της λιμνης μονο και ηταν πολυ θετικο το αποτελεσμα. Έβαλα ένα πεταλο στο χείλος του σκαλοπατιού, και άλλο ένα στην κανονική επιφάνεια.
Έτσι δημιουργείται μια μικρή προεξοχή που συγκρατεί πολύ καλά τις γλάστρες, αλλά και εμποδίζει το χώμα περιμετρικα να καθήσει με τον καιρο.

Μια που ήρθε η ωρα να διαλέξεις λάινερ, πρόσεξε, είναι μεγάλες οι διαφορές στην τιμή ανάλογα με το υλικό... Αυτο που χρησιμοποιείται πλέον είναι αυτό που περιέχει βουτύλιο και το κάνει να έχει υφή σαν λάστιχο, ωστε να διπλώνει άνετα (και ειναι πολυ πιο ακριβο)... Το κύριο πρόβλημα στα λάινερ είναι οι γωνίες που σχηματίζονται, οπου διπλώνεται το υλικό, σημείο που με την πάροδο του χρόνου, τον ήλιο και τον καιρό καταπονείται και σχίζεται. Ετσι τα απλά λάινερ στα σημεία εκείνα είναι πολύ ευπαθή.. Θα σου αντεξουν 5 χρονια και μετα ξαφνικα θα εχεις προβλημα...
Αν νομίζεις οτι τα πέντε χρόνια είναι αρκετός χρόνος και μετα θα κανεις αλλαγες, τότε μπορεις να προσανατολιστεις σε κατι φτηνότερο, αλλα αν το οργανωσεις απο την αρχη σωστα, πάρε κάτι καλό. Απο την εμπειρια μου, ακομα και μικρες τρυπες που δημιουργουνται με τον καιρο ή απο αλλες αιτιες, μπορουν να κλεισουν μονες τους απο το ίζημα ή απο την αδιαβροχοποίηση με τα χρόνια (λογω της πιεσης που ασκειται απο πανω, όπως οι φυσικές λίνες) του υποκείμενου χώματος.. Το πρόβλημα είναι οι μικρές διαρροές από τα πλάγια.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-06-10, 11:40
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Αν θα κάνεις παρτέρι σου προτείνω αυτό.






Μην αφήσεις 2-3 σκαλιά αλλά μόνο 1. Στην δικά μου περίπτωση τα πολλά σκαλιά αποδείχτηκαν άχρηστα με αποτέλεσμα να μου δεσμεύουν χώρο στην λίμνη.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-06-10, 13:24
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
το λαινερ για πισινες δε θα ειναι ακριβο
Ρώτησα τιμές για λαινερ για πισινες και πραγματι εχουν διπλασιες τιμες από το κανονικο .. Ομως εχω κατι γνωστους που ασχολούνται με αυτά και θα μου το χαρισουν στις διαστάσεις που το χρειάζομαι. Θ α το δω συντομα και ελπιζω να ειναι καλο υλικο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων

Μην αφήσεις 2-3 σκαλιά αλλά μόνο 1. Στην δικά μου περίπτωση τα πολλά σκαλιά αποδείχτηκαν άχρηστα με αποτέλεσμα να μου δεσμεύουν χώρο στην λίμνη.
Γιαννο εσυ το έκτισες και εκανες τα δικα σου εκει που πραγματικα είναι εντυπωσιακά αλλα δεν εχω πολύ χρονο για κατι τετιο και μαλλον θα κανω καμια πατεντα όπως εκανε και o japetus. Το χωμα που εχεις εκει πως και δεν σου γεμιζει τη λιμνη ? Βαζεις πετρες από πανω?Ναι μια βαθμιδα μονο θα κανω.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 10-06-10 στις 13:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-06-10, 18:57
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων


Γιαννο εσυ το έκτισες και εκανες τα δικα σου εκει που πραγματικα είναι εντυπωσιακά αλλα δεν εχω πολύ χρονο για κατι τετιο και μαλλον θα κανω καμια πατεντα όπως εκανε και o japetus. Το χωμα που εχεις εκει πως και δεν σου γεμιζει τη λιμνη ? Βαζεις πετρες από πανω?Ναι μια βαθμιδα μονο θα κανω.

Ναι από πάνω έχω βάλει πέτρες. Μην σε ανησυχεί ώμος ότι θα λερώνει το νερό. Στην αρχή βέβαια θα θολώσει πολύ προσθέτοντας το χώμα. Από εκεί και πέρα θα μετατραπεί σε ένα τέλειο φίλτρο. Αν θα βάλεις φυτά που θα έχουν κάποιο ύψος, γλάστρες μην βάλεις με την καμία. Ο αέρας θα στις ρίχνει κάθε λίγο και λιγάκι μέσα στο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-06-10, 23:53
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι από πάνω έχω βάλει πέτρες. Μην σε ανησυχεί ώμος ότι θα λερώνει το νερό. Στην αρχή βέβαια θα θολώσει πολύ προσθέτοντας το χώμα. Από εκεί και πέρα θα μετατραπεί σε ένα τέλειο φίλτρο. Αν θα βάλεις φυτά που θα έχουν κάποιο ύψος, γλάστρες μην βάλεις με την καμία. Ο αέρας θα στις ρίχνει κάθε λίγο και λιγάκι μέσα στο νερό.

ok ..οταν εχω την τελικη μορφη με τη βαθμιδα θα βαλω μια φωτο να μ πειτε πως το βλεπετε και εσεις και πως προτεινετε να συνεχισω ..

Τελειο φιλτρο? Ειναι το λεγομενο φιλτρο αμμου για λιμνες?Αν ειναι ετσι νομιζω πως βρηκαμε τον κυριο λογο που δεν εχεις αλγη και πρασινο νερο στη λιμνη σου γιατι διαβασα οτι ειναι μια απο τις πολλες ιδιοτητες του φιλτρου αμμου.Σκοπευα να σας ρωτησω σε καποια φαση στο αλλο θεμα για την χρηση του φιλτρου αυτου ως εναλλακτικη προταση για την uv.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-06-10, 06:02
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
ok ..οταν εχω την τελικη μορφη με τη βαθμιδα θα βαλω μια φωτο να μ πειτε πως το βλεπετε και εσεις και πως προτεινετε να συνεχισω ..

Τελειο φιλτρο? Ειναι το λεγομενο φιλτρο αμμου για λιμνες?Αν ειναι ετσι νομιζω πως βρηκαμε τον κυριο λογο που δεν εχεις αλγη και πρασινο νερο στη λιμνη σου γιατι διαβασα οτι ειναι μια απο τις πολλες ιδιοτητες του φιλτρου αμμου.Σκοπευα να σας ρωτησω σε καποια φαση στο αλλο θεμα για την χρηση του φιλτρου αυτου ως εναλλακτικη προταση για την uv.

Όπου υπάρχει χώρος για να ζήσουν κάποιοι οργανισμοί στην λίμνη μας αυτό θεωρείτε φίλτρο. Ακόμη και η λάσπη που πολλές φορές μυρίζει σαν αποχέτευση! Ο συνδυασμός χώματος και φυτού αυξάνει ακόμη ποιο πολύ το φιλτράρισμα. Ακόμη και τα σφουγγάρια είναι ένα πολύ καλό βιολογικό φίλτρο, αλλά επειδή το χρησιμοποιούμε σαν μηχανικό κάθε φορά που το καθαρίζουμε καταστρέφουμε την βιολογία που αποκτά.
Αν είχα λιγότερα ψάρια στην λίμνη μου θα μπορούσα να αφαιρέσω τα φίλτρα και να αφήσω την φύση να κάνει την δουλεία της.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-06-10, 16:57
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελειο φιλτρο? Ειναι το λεγομενο φιλτρο αμμου για λιμνες?Αν ειναι ετσι νομιζω πως βρηκαμε τον κυριο λογο που δεν εχεις αλγη και πρασινο νερο στη λιμνη σου γιατι διαβασα οτι ειναι μια απο τις πολλες ιδιοτητες του φιλτρου αμμου.Σκοπευα να σας ρωτησω σε καποια φαση στο αλλο θεμα για την χρηση του φιλτρου αυτου ως εναλλακτικη προταση για την uv.
Mιχάλη, δεν υπάρχει καμία απολύτως σχέση αυτό που σκέφτεσαι πιο πάνω με το συγκεκριμένο φίλτρο άμμου για λίμνες.
Αν και πολυδιαφημίστηκε αρχικά το συγκεκριμένο φίλτρο, δεν φάνηκε ικανό στις προσδοκίες των λιμνόφιλων γιατί πολύ απλά μακροπρόθεσμα δεν έκανε την δουλειά που το είχαν αγοράσει. Μιλάμε πάντα για λίμνες με ότι και αν αυτό σημαίνει. (τεράστιες ποσότητες στεραιάς ύλης, άρα και συχνότερο καθαρισμό του φίλτρου μας). Οι λόγοι που οι περισσότεροι λιμνόφιλοι το έχουν "αποδεσμεύσει" από τον χώρο φίλτρανσης είναι πολλοί. Κάποιοι από αυτούς είναι:
1. Από μόνο του δεν μπορεί να καλύψει την βιολογική λειτουργία μιας λίμνης, άρα πρέπει να εφαρμωστεί παράλληλα με ένα φίλτρο ανοικτού τύπου. Αυτό το γεγονός και συνάμα η μεγάλη πίεση νερού που χρειάζεται αναγκάζει τον κάτοχο να επενδύσει σε μεγαλύτερης δυναμικότητας αντλία από ότι χρειάζεται στην πραγματικότητα. ¶ρα ασύμφορο οικονομικά από κάθε άποψη.
2. Όπως και να το κάνουμε, ένα φίλτρο άμμου σε λειτουργία, επιτρέπει σε κάποια σημεία μεγάλη ροή και σε κάποια άλλα όχι τόσο μεγάλη ή και καθόλου. Αυτό το γεγονός (της μη ικανοποιητικής κυκλοφορίας) δημιουργεί νεκρά σημεία όπου αναπτύσσονται διάφορα παθογενή βακτήρια, με αποτέλεσμα την ελευθερία επικίνδυνων ενώσεων στο νερό.
3. Για να επιτευχθεί ικανοποιητικός καθαρισμός τέτοιων φίλτρων (με αντίστροφη ροή) χρειάζονται υπέρδιπλάσιες ποσότητες νερού από τα ξαδέλφια τους του ανοικτού τύπου.
4. Με την χρήση αυτού του τύπου φίλτρου, αμέσως μας αποτρέπει την χορήγηση αέρα στο χώρο φίλτρανσης. Αυτό το γεγονός από μόνο του, στερεί τα ψάρια μας από τις μεγάλες ποσότητες οξυγόνου που χρειάζονται.

¶λλο γεγονός που πρέπει να σχολιάσω, είναι την λάσπη που βρωμάει. Όταν σε ένα κλειστό κύκλωμα όπως και στη λίμνη μας συμβεί αυτό το γεγονός, τότε πάει να πει ότι δεν έχουμε καλή κυκλοφορία ή και οξυγόνωση σε αυτό το σημείο. Δες πιο πάνω στον αριθμό 2 που σου έγραψα για να καταλάβεις γιατί. Δεν είναι όμως σε καμία απολύτως περίπτωση καλό για τη λίμνη μας.

Στο χώρο αυτό των φυτών που πρόκειται να δημιουργήσεις, να προνοήσεις με κάποιο τρόπο να λειτουργεί σαν ρυάκι, έτσι να ανακυκλώνεται το νερό της λίμνης σου μέσω αυτού. Με αυτόν τον τρόπο θα δέχεται άμεσα την ευεργεσία των φυτών και παράλληλα θα οξυγονώνεις και αυτό το κομμάτι της λίμνης σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
κουνουποψαρα και λιμνη..... Pritanis Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 10-07-08 12:25
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18292 seconds with 16 queries