Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-12, 23:12
Το avatar του χρήστη Amras015
Amras015 Ο χρήστης Amras015 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2012
Περιοχή: Άγιοι Ανάργυροι
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή diy co2 διευκρίνηση

Έχω αρχίσει να φτιάχνω το diy Co2 που υπάρχει στο φόρουμ ( στην ουσία έχω αρχίσει να πίνω την coca cola ). η ερώτηση είναι... το σωληνάκι που καταλήγει στο ενυδρείο, μπαίνει στο φίλτρο που είναι σε χρήση στην υποδοχή της φωτογραφίας ? το φίλτρο που έχω είναι το dolphin f800
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dolphin-f-800-xl.jpg
Εμφανίσεις:  338
Μέγεθος:  5,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-12, 23:24
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

το καλυτερο ειναι να το βαλεις καπου στην εισοδο νερου στο φιλτρο να προσεξεις όμως γενικα να μην σου παει μειγμα στο νερο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-12, 23:25
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Συνέχισε να πίνεις τη Coca cola

Φτιάξε το μείγμα και τελειωσε τη κατασκευή και αφου δεις ότι

από το σωληνάκι βγαίνει co2 τότε θα δεις πως θα κάνεις τη διαχυση
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-12-12, 23:49
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Για τα DIY συστήματα CO2 η καλύτερη λύση στη διάχυση είναι με την βοήθεια εσωτερικού φίλτρου. Βάζεις το σωληνάκι εκεί που τραβάει νερό το φίλτρο και τα υπόλοιπα τα κάνει η φτερωτή του φίλτρου. Να προσέξεις μόνο η έξοδο του φίλτρου να μην είναι κοντά στην επιφάνεια και ποτέ μην συνδέεις σωληνάκι στο φίλτρο να βγάζει αέρα μαζί με το νερό. Τέλος, το ιδανικό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις ένα δεύτερο φιλτράκι (όσο πιο μικρό βρεις) για αυτή τη δουλειά. Με αυτό τον τρόπο θα μπορέσεις να το βάλεις πολύ χαμηλά (κοντά στον βυθό σου) και θα αφήσεις το κύριο φίλτρο κοντά στην επιφάνεια ώστε να πετυχαίνεις την επιθυμητή ανατάραξη αυτής.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-12-12, 23:58
Το avatar του χρήστη Amras015
Amras015 Ο χρήστης Amras015 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2012
Περιοχή: Άγιοι Ανάργυροι
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Έχω ένα φιλτράκι από τα tzampo (ήταν στο 15lt και το έχω αντικαταστήσει με ένα dophin μικρό). Το φιλτράκι του τζάμπο κάνει για αυτή τη δουλεία. ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-12, 00:03
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Το dolfin κανει λογικα και του τζαμπο θα κάνει, το σωλινακι πρέπει να το βάλεις στην εισαγωγή του νερού στο φίλτρο όπως είπε και ο skydiver ώστε υο διοξείδιο να περασει απο το impeller του φίλτρου και να διασπαστεί μικροφυσαλιδες..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-12, 00:06
Το avatar του χρήστη Amras015
Amras015 Ο χρήστης Amras015 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2012
Περιοχή: Άγιοι Ανάργυροι
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. τα υλικά του φίλτρου τα αφήνω μέσα σωστά?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-12-12, 08:36
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

απλα χωστο σε μια απο τις σχησμες στην εισαγωγη του φιλτου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-12-12, 09:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα DIY συστήματα CO2 η καλύτερη λύση στη διάχυση είναι με την βοήθεια εσωτερικού φίλτρου. Βάζεις το σωληνάκι εκεί που τραβάει νερό το φίλτρο και τα υπόλοιπα τα κάνει η φτερωτή του φίλτρου. Να προσέξεις μόνο η έξοδο του φίλτρου να μην είναι κοντά στην επιφάνεια και ποτέ μην συνδέεις σωληνάκι στο φίλτρο να βγάζει αέρα μαζί με το νερό. Τέλος, το ιδανικό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις ένα δεύτερο φιλτράκι (όσο πιο μικρό βρεις) για αυτή τη δουλειά. Με αυτό τον τρόπο θα μπορέσεις να το βάλεις πολύ χαμηλά (κοντά στον βυθό σου) και θα αφήσεις το κύριο φίλτρο κοντά στην επιφάνεια ώστε να πετυχαίνεις την επιθυμητή ανατάραξη αυτής.
+1!!!!
Προσοχή στις γρίλιες φίλτρου. Αν το σωληνάκι σου εχει μεγάλο πάχος και οι γρίλιες έχουν μικρό άνοιγμα, ίσως να έχεις θέμα

Απλά να προσθέσω πως η Coca Cola κάνει κακό! Θα μπορούσες να την χαρίσεις στο αφέντικο σου, στην πεθερά σου...για δώρο χριστουγέννων!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-12-12, 11:43
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
+1!!!!
Προσοχή στις γρίλιες φίλτρου. Αν το σωληνάκι σου εχει μεγάλο πάχος και οι γρίλιες έχουν μικρό άνοιγμα, ίσως να έχεις θέμα

Απλά να προσθέσω πως η Coca Cola κάνει κακό! Θα μπορούσες να την χαρίσεις στο αφέντικο σου, στην πεθερά σου...για δώρο χριστουγέννων!

Αν δεν χωράει το σωληνάκι σου στις γρίλιες του φίλτρου σου, μπορείς με ένα ζεστό καρφί να ανοίξεις μια οπή ώστε και το σωληνάκι σου να χωράει αλλά να μην σπάσεις και τις γρίλιες προσπαθώντας με άλλο τρόπο να ανοίξεις μεγαλύτερο χώρο για να περνάει το σωληνάκι σου. Αν πάλι καταφέρεις και το περάσεις να σιγουρευτείς πως δεν το έχεις κλείσει εντελώς. Αν το κλείσεις εντελώς δύο κοινά μπορούν να συμβούν. Ή το σύστημα θα αρχίσει να χάνει από εκεί που είναι πιο εύκολη η διαρροή ή αν δεν υπάρχει τέτοιο αδύναμο σημείο στο σύστημά σου, θα σου σκάσει το μπουκάλι. Οπότε καλού κακού αν τα κενά ανάμεσα στις γρίλιες σου είναι πολύ μικρά και το σωληνάκι περνάει με ιδιαίτερη δυσκολία, το πιο ορθό θα ήταν να ανοίξεις κάποιο σημείο ανάμεσα στις γρίλιες περισσότερο με ένα ζεστό καρφί. Μην ανησυχείς, δεν χαλάει το φίλτρο.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-12-12, 14:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω οταν το δοκιμασα στην εισαγωγη του φιλτρου, εκανε τοσο θορυβο η φτερωτη απο το αεριο που εμπαινε στο θαλαμο (ειχα μια φυσαλιδα το δευτερολεπτο), που σκεφτηκα οτι τσαμπα λεφτα εδωσα για "αθορυβο" φιλτρο
Ασε που φθειρεται η φτερωτη ετσι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-12-12, 17:31
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασε που φθειρεται η φτερωτη ετσι.
Φθείρεται με την απόδοση του DIY (1φυσ/1-3δευτ.) ;

Και στο κάτω κάτω φυσαλίδες σπάει όχι χαλίκια...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-12-12, 18:05
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Δεν κεντραρει οταν περναει αερας απο μεσα, οσο και αν ειναι αυτο. Με 1/1 περναει μπολικος. Και εγω ετσι τοχω αλλα οχι για πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-12-12, 18:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Φθείρεται με την απόδοση του DIY (1φυσ/1-3δευτ.) ;

Και στο κάτω κάτω φυσαλίδες σπάει όχι χαλίκια...
Οταν κανει θορυβο, δεν ειναι γιατι χτυπαει η φτερωτη στα τοιχωματα του θαλαμου?
Εφοσον ειναι φτιαγμενη να λειτουργει αιωρουμενη μεσα στο θαλαμο, οταν χτυπαει πανω σε αυτον, δεν φθειρεται?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-12-12, 19:20
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
το καλυτερο ειναι να το βαλεις καπου στην εισοδο νερου στο φιλτρο να προσεξεις όμως γενικα να μην σου παει μειγμα στο νερο
Εκεί το είχα, αλλά οι φυσαλλίδες από τη διάχυση της αερόπετρας, της ρουφούσε το φίλτρο αμέσως μη διανύοντας τη μέγιστη απόσταση μέσα στο ενυδρείο.....

Ακόμα δεν μπορώ να εντοπίσω ποια είναι η σωστή θέση μέσα στο ενυδρείο και ειδικά στην περίπτωση που έχουμε εσωτερικό φίλτρο.....

Τώρα έχω δοκιμάσει κάτω ακριβώς από την έξοδο του φίλτρου που βγαίνει με μεγάλη ροή....

Αλλά είναι αυτό σωστό?

Κάποιος έμπειρος να βοηθήσει?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-12-12, 21:31
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν κανει θορυβο, δεν ειναι γιατι χτυπαει η φτερωτη στα τοιχωματα του θαλαμου?
Εφοσον ειναι φτιαγμενη να λειτουργει αιωρουμενη μεσα στο θαλαμο, οταν χτυπαει πανω σε αυτον, δεν φθειρεται?
Έτσι είναι αλλά πόσο μπορεί να την πιέσει μια μικρή φυσαλίδα για να την φθείρει. Ακόμη και να καταφέρει να την φθείρει κάποια στιγμή όμως τι ψυχή έχει ένα φιλτράκι των 5€-10€-15€; από το να μην έχεις καλή διάχυση εγώ το προτιμώ αυτό αν και δεν νομίζω πως θα χαλάσει η φτερωτή. Τα DIY έχουν που έχουν χάλια απόδοση (ειδικά τώρα το χειμώνα) άμα χάνουμε και λόγο διάχυσης δεν νομίζω πως αξίζει τον κόπο για όλες αυτές τις ρουτίνες. Τώρα αν μιλάμε για κανονικά συστήματα πάμε αλλού... Αλλά ακόμη και έτσι να είναι δεν θα το λυπόμουν το φιλτράκι. Βέβαια με αυτόν τον τρόπο διάχυσης αν τον εφαρμόζουμε σε κανονικά συστήματα και με μεγάλη συχνότητα (1-2φυσ/δευτ) πιθανότατα να μας παρουσιαστεί το φαινόμενο της σόδας αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία όπου μας πάει σε άλλες λύσεις. Όπως και να έχει είμαι απ' αυτούς που υποστηρίζουν αυτόν τον τρόπο διάχυσης ως έναν από τους καλύτερους.



ΥΓ. Όταν λέω φιλτράκι εννοώ κάτι σαν αυτό ή αυτό.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-12-12, 21:42
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Χωρίς να ειμαι καθόλου έμπειρος θα σου πω αυτό που έκανα στο δικό μου ενυδρείο πριν 2-3 μέρες.
Επειδή είναι μεγάλο το μήκος μου και η ανατάραξη δεν ήταν αρκετή είχα πρωτεϊνικό φιλμ και για να λύσω αυτο το πρόβλημα αγόρασα (μεταχειρισμένο) ενα μικρό κυκλοφορητή θαλασσινου νερού.Η αεροπετρα δεν μου έκανε δουλειά ο διαχυτήρας ειναι λιγο ακριβος (για το κόστος του DIY CO2), στην είσοδο του φίλτρου δεν ήθελα , και δοκίμασα απο περιέργεια να βάλω το σωληνάκι στο πάνω μέρος του κυκλοφορητή και το αποτέλεσμα ειναι να βλέπω πολύ μικρές φυσαλίδες σε μεγαλο μέρος του ενυδρείου (την φυσαλίδα την σπάει παρα πολυ καλα και την στελνει με δύναμη ).
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  15122012168.jpg
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  44,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-12-12, 22:15
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν κανει θορυβο, δεν ειναι γιατι χτυπαει η φτερωτη στα τοιχωματα του θαλαμου?
Εφοσον ειναι φτιαγμενη να λειτουργει αιωρουμενη μεσα στο θαλαμο, οταν χτυπαει πανω σε αυτον, δεν φθειρεται?
δελτα οχι δεν χτυπα στα τοιχοματα απλα ξενεριζει (δηλ στιγμιαία γυρναει χωρις αντισταση απο το νερο)

κανενα φιλτρο δεν μου χαλασε απο Co2 με μπουκαλα


Ιοαννις

Το να μην βλεπεις φυσαλιδες ειναι το μεγιστο και καλυτερο αποτελεσμα που μπορεις να εχεις
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-12-12, 22:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ για να το λες.
Εγω παντως το εβγαλα με τη μια, δεν αντεχα το θορυβο καθε λιγο φςςςς φςςςς.

ΥΓ Φυσικα σταδιακα τα πεταξα ολα, διοξειδια, λιπασματα κλπ, μεχρι και τα φυτα που τα ηθελαν ολα αυτα και κρατησα τα υπολοιπα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-12-12, 07:46
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

η καλυτερη λυση :Ρ ο θορυβος ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-12-12, 00:03
Το avatar του χρήστη Amras015
Amras015 Ο χρήστης Amras015 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2012
Περιοχή: Άγιοι Ανάργυροι
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Τελικά τελείωσα με την κατασκευή (αφού ήπια το περιεχόμενο - καθάρισα το μπουκάλι - έβαλα τα σωληνάκια- περίμενα μια μέρα- έφτιαξα το μείγμα - το τοποθέτησα -έβαλα μια βαλβίδα αντεπιστροφής - τοποθέτησα το άκρο σε ένα μινι φίλτρο της dolphin περίμενα λίγες ώρες και δουλεύει). ο τρόπος είναι ίδιος με αυτό http://www.youtube.com/watch?v=liuXWQcJCcU
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-01-13, 07:43
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
το καλυτερο ειναι να το βαλεις καπου στην εισοδο νερου στο φιλτρο να προσεξεις όμως γενικα να μην σου παει μειγμα στο νερο
ερώτηση τα βακτήρια του φίλτρου δεν θέλουν οξυγόνο? για να επιζήσουν? τα flter tubes για αυτό δεν φημίζονται? δεν ξέρω κατά ποσο είναι σωστό να μπει στην είσοδο του νερού στο φίλτρο. νομίζω καλύτερα στην έξοδο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-01-13, 08:06
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ειναι τοσο μικρη ποσοτητα που δεν υπαρχει κανενα προβλημα εγω εβαζα την μουκαλα Co2 στην εισοδο του φιλτρου με απολυτος κανενα προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-01-13, 10:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orbion Εμφάνιση μηνυμάτων
ερώτηση τα βακτήρια του φίλτρου δεν θέλουν οξυγόνο? για να επιζήσουν? τα flter tubes για αυτό δεν φημίζονται? δεν ξέρω κατά ποσο είναι σωστό να μπει στην είσοδο του νερού στο φίλτρο. νομίζω καλύτερα στην έξοδο.
Το διοξειδιο ειναι ενα διαφορετικο στοιχειο απο το οξυγονο.
Δεν σημαινει οτι παρεχωντας διοξειδιο, μειωνεις το οξυγονο.
Το θεμα ειναι οτι το αεριο που μπαινει στο φιλτρο κανει τη φτερωτη να κανει θορυβο μεσα στο θαλαμο της και μαλλον να την καταπονει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια,διευκρίνηση Γιώργος972 Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 11 10-11-08 03:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07420 seconds with 16 queries