Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 23-11-15, 11:21
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή νεό στήσιμο πολλοί προβληματισμοί...

Καλημέρα σε όλους,
πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός μεταχειρισμένου ενυδρειου juwel rio 400.
Το ενυδρείο έχει τρύπα Φ40 στην πλάτη και sump 200 λιτρα.

Επειδή θέλω να κάνω μια "μόνιμη" κατασκευή χωρίς προβλήματα θα ήθελα τις συμβουλές σας.
Να επισημάνω οτι υπάρχει σιδερένια βάση η οποία θα ξυθεί και θα βαφτεί και κατόπιν θα ντυθεί με ξύλο. Επειδή θα μπεί πάνω σε ξυλινο πάτωμα σκέφτομαι να βαλω και κάτω απο τα πόδια ξύλο ώστε να κατανεμηθεί ομοιόμορφα όλο το βάρος στο πάτωμα (για να μην πέφτει όλο το βάρος σε 6 ξυλάκια του πατώματος.

Ο κυριότερος προβληματισμός μου ειναι για τις κόντρες του juwel που έχω διαβάσει διάφορα προβλήματα τα οποία θα ήθελα να αποφύγω.
Να τονίσω οτι το ενυδρείο δεν έχει κάποιο πρόβλημα ή διαροή.

Η ερώτηση μου είναι αξίζει να βγάλω τις πάνω κόντρες και να βάλω νέες απο γυαλί περιμέτρικά?
Τον πάτο εφόσον η σιλικόνη ειναι καλή αξίζει να την ξύσω για να βάλω κόντρες? (θα μπρούσα ίσως να τις βάλω περιμετρικά και στον πάτο 3-4mm πάνω απο την βάση για να μην πειράξω την υπάρχουσα σιλικόνη)
Θα μπορόυσα στον πάτο να φτιάξω ένα σιδερένιο πλαίσιο που να είναι είναι 1-2mm μεγαλύτερο και να το γεμίσω σιλικόνη? ή δεν θα προσφέρει τίποτα? (ίσως και κάτι αντίστοιχο για το πάνω μέρος?) Υπάρχει φίλος σιδεράς που μπορεί εύκολα να με εξυπηρετήσει (όλα τα υπόλοιπα θα τα κάνω μόνος μου)

Ο επόμενος προβληματισμός μου ειναι σχετικά με το sump. Δεδομένου οτι υπάρχουν δύο eheim 2080 αξίζει να ασχοληθώ μαζί του ή απλά να χρησιμοποιήσω τα 2080?
Επειδη έχω περάσει διάφορα με διαροές απο φίλτρα και σκεπτόμενος τα επιπλέον λίτρα και τις ευκολίες του sump, το οτι κρύβω όλο τον εξολπισμό είμαι υπερ (πάντα ζήλευα αυτούς που έχουν)
Απο την άλλη αμφιβάλω αν θα προσφέρει κάτι παραπάνω απο τα 2080 και ενδεχομένως η κατανάλωση κτλ να ειναι μεγαλύτερη.
Τέλος δεν έχω καταλήξει αν θα με κιχλίδες αφρικής (μάλλον Tanganyika) ή φυτεμένο με δίσκους που στην δεύτερη περίπτωση απο οτι έχω διαβάσει φυτα και sump δεν πολυπάνε...

Ευχαριστώ εκ των προταίρων για τις συμβουλές σας
__________________
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγή βυθού - προβληματισμοί Immortal Αρχάριοι γλυκού νερού 1 14-10-12 21:26
Προβληματισμοί.... Immortal Γλυκό νερό - Γενικά 4 08-06-12 14:36
πολλοί θάνατοι στο ενυδρείο mikrosaquaristas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 19 27-06-11 19:16
2η Γέννα και έντονοι προβληματισμοί ioannis_79 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 7 03-06-11 21:55
Πολλοί αρσενικοί betta σε 1 ενυδρείο? joker Bettas 7 25-09-05 17:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08949 seconds with 14 queries