Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-06-06, 07:57
Το avatar του χρήστη dialpistis
dialpistis Ο χρήστης dialpistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2006
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 40
Lightbulb Αντιμετώπιση Καυσωνα.... με Νερο

Προτου η ανοδος της θερμοκρασίας γίνει επικαιρη... σε κουβέντα με φίλο που ασχολίτε με το χόμπι... σαν αντιμετώπιση του προβλήματος της ανωδου το καλοκαίρι πρότεινε το εξης απλο. Μπουκάλι εμφιαλομένο στην καταψυξη. και μετα στερεωμα του πάνω στις κόντρες ωστε να μπαινει μέρος του στο νερο. Σε 1-2 μέρες λιώνει και μετά απλα αλλάζεις το μπουκάλι... λαμβάνοντας υπόψην πάντα οτι η θερμοκρασία έξω σπάει θερμόμετρα.. ιούλιος-αυγουστος.
Σαν λύση την βρήκα.. πρακτική ..(αν και αντιαισθητική..) οικονομική σίγουρα.. και χωρις τις πατέντες που θα χρειαζόνταν σε περιπτώσεις εγκατάστασης ανεμιστήρων.
θέλω να ακούσω και τι δίκή σας άποψη.
__________________
Life is a ride... in 2 weals
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-06, 08:07
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το θέμα με το μπουκάλι είναι ότι δεν μπορείς να ελέγξεις πόσο θα πέσει η θερμοκρασία. Με έναν controller (ο οποίος για μένα θα πρέπει να υπάρχει σε κάθε ενυδρείο) συνδεδεμένο με ένα – δύο ανεμιστηράκια, κάνουμε τη δουλειά μας, άψογα. Βέβαια έχουμε και εξάτμιση αλλά και αυτό λύνεται.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-06-06, 08:35
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

συμφωνω με τον γιαννη.δεν νομιζω κατ'αρχας οτι ειναι πρακτικο,απο οτι ακουσα τουλαχιστο απο αυτους που το προσπαθησαν......δεν πιστευω οτι ειναι λυση κατι τετοιο.......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-06, 08:57
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Θα έχεις σίγουρα απότομη πτώση της θερμοκρασίας, το οποίο δεν είναι καλό... Πριν καιρό με τις πολλές ζέστες με τον κολλητό μου , κάναμε το εξής πείραμα στο 120άρι του. Μέσα σε ένα σακουλάκι ναυλον βάλαμε 5-6 παγάκια και το βυθίσαμε στο νερό. Η θερμοκρασία μέσα σε 4-5 λέπτα έπεσε 0,4-0,5C!!!
Φαντάσου με ολόκληρο μπουκάλι παγωμένο νερό... Φυσικά μετα που θα λιώσει το μπουκάλι θα έχεις αντίστοιχα και απότομη άνοδο της θερμοκρασίας...
Επίσης μεγάλη προσοχή θέλει και το ανεμιστηράκι. Π.χ. στον κολλητό μου που έχει πρόβλημα θερμοκρασίας στο δωμάτιο που είναι το ενυδρείο (το θερμόμετρο χτύπαγε 31-31,5 άνετα!) με χρήση ενός ανεμιστήρα διαμέτρου 9cm ( μόνο κατα την διάρκεια της φωτοπεριόδου) η θερμοκρασία έπεσε στους 25,5 με ημερήσια εξάτμιση νερού 3lt!!!! (Aπαραίτητη χρήση controller)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-06-06, 21:33
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
απο οτι ακουσα τουλαχιστο απο αυτους που το προσπαθησαν......δεν πιστευω οτι ειναι λυση κατι τετοιο.......
άκου το και από έναν ακόμα... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ !!!
το προηγουμενο καλοκαίρι το προσπάθησα στο 160άρι, και το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικότατο !!!
Ο πάγος κρατούσε για ελάχιστο χρόνο, και η θερμοκρασία κατέβαινε επίσης ελάχιστα.
Η καλύτερη (και πολύ οικονομική) λύση είναι τα ανεμιστηράκια. Φαίνεται λίγο μπελάς αν σκεφτείς ότι έχεις να κάνεις συνδέσεις, να τα στερεώσεις κλπ, αλλά πίστεψέ με είναι πολύ λιγότερο μπελάς απ'ότι ακούγεται. Και το αποτέλεσμα πολύ καλο.
Αν κατάφερα εγώ (με βοήθεια βέβαια, έστω και από τηλεφώνου) να τα εγκαταστήσω, που με κατσαβίδια καλώδια και ρεύματα είμαι τσακωμένη από τα γεννοφάσκια μου, μπορεί πολύ εύκολα οποιοσδήποτε!!
Είναι πολύ λίγο το παίδεμα , και μόνο στην αρχή, αλλά μετά θα ησυχάσει το κεφαλάκι σου (και το ενυδρείο σου), έστω κιαν όπως λέει και ο Liolios έχεις απώλεια νερού.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-06-06, 22:05
Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ο χρήστης ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 202
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Με έναν [/FONT]controller[FONT=Verdana] (ο οποίος για μένα θα πρέπει να υπάρχει σε κάθε ενυδρείο)
Για θυμηστε μου κανεναν αξιοπιστο,και σε καλη τιμη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-06, 22:21
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Για θυμηστε μου κανεναν αξιοπιστο,και σε καλη τιμη.
eliwell IC915
τιμή περίπου 40 με 45 ευρώ
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-06, 10:21
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dialpistis
Σε 1-2 μέρες λιώνει
Εννοείς σε 1-2 ΩΡΕΣ

Για παραπάνω δεν το βλέπω…
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-06-06, 10:32
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

To 1 -2 μερες που κάνει να λιώσει το ξεχνάς λόγω της θερμοκρασίας από τις λάμπες που είναι κοντά αλλά και χωρίς αυτές. Εαν θέλεις κάτι εναλακτικό και φτηνό κας σε μικρες παγοκύστες , αλλά πάντα υπο επιτήρηση. Το πιο οικονομικό πάντως είναι τα ανεμιστηράκια τα συνδέεις με τον χρονοδιακόπτη που έχεις για τις λάμπες και είσαι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-06-06, 10:34
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Νομίζω πως η λύση με το ανεμιστηράκι είναι η καλύτερη όσον αφορά τη σχέση κόστους απόδοσης. Το πρόβλημα όμως είναι η εξάτμιση, όπου για τις αναπληρώσεις νερού χρειάζεται α.ο για να μην ανέβει η σκληρότητα στα ύψη. Φυσικά το ίδιο πρόβλημα θα αντιμετωπίσεις και με το μπουκάλι με το παγωμένο νερό (πέραν όλων αυτών που σου είπαν οι υπόλοιποι).
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απιονισμένο νερό (Reverse Osmosis) newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 24 16-06-03 10:57
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 21-12-02 01:02
ΥΔΡΟΧΛΩΡΙΚΟ ΟΞΥ ( ΗCl) η" ΑΚΟΥΑΦΟΡΤΕ??? Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 10-12-02 19:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06631 seconds with 13 queries