Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-05-14, 15:42
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή Αγορά καπάκι ενυδρείου

Αγόρασα ένα επιπλέον ενυδρείο ή μάλλον μια μεγάλη Γυάλα 60χ30χ30 αλλά το θέμα είναι επειδή είναι DIY και ήταν σε προσφορά δεν έχει καπάκι. Επειδή δεν το έχω όμως στις κατασκευές παρόλο που είδα πολλά threads με DIY καπάκια δεν μπαίνω στην διαδικασία γιατί η αλήθεια θα το ξεκινήσω αλλά το θέμα είναι πως θα μείνω στην αρχή χωρίς αποτέλεσμα. Γνωρίζει κανείς λοιπόν απο που θα μπορούσα να αγοράσω ένα καπάκι σε αυτές τις διαστάσεις?

ΥΓ: Ελπίζω να το έκανα post στο σωστό section
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-05-14, 17:03
Το avatar του χρήστη lepa83
lepa83 Ο χρήστης lepa83 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2012
Περιοχή: Μεταμόρφωση - Αττικής
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

μήπως?

http://www.petsupermarket.gr/3133/%C...60-x-35cm.html
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-14, 18:28
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lepa83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι αυτο σιγουρα ειναι 60χ35

Αυτο
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-05-14, 18:36
Το avatar του χρήστη Nickthefish
Nickthefish Ο χρήστης Nickthefish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Καλησπέρα χρειαζεσαι ενα καπάκι απο ενυδρείου juwel record 600 ή απο eheim mp aquastar 60.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-05-14, 18:58
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΜΕΤΑΦΟΡΑ BIOFILTER ΣΕ RIO 300

Αγαπητή μου Ελένη είναι πολύ εύκολο,θυμίσου δεν χρειάζεται ζόρισμα.Καθαρίζεις με μια ενειδρειακή ξύστρα - μην χρησιμοποιήσεις άλλο αιχμηρό εργαλείο για να μην κάνεις χαρακιές - τα τζάμια από τη σιλικόνη αλλά και το φίλτρο.Στη γωνία που θέλεις να το τοποθετήσεις βάλε 5-6 σφηνάκια ή κάτι άλλο για ν' ακουμπήσεις επάνω το φίλτρο αφού πρώτα μετρήσεις την απόσταση από το ψηλότερο σημείο του φίλτρου μέχρι το καπάκι να είναι ίση κι όχι μεγαλύτερη από την απόσταση που έχει το κόκκινο σημάδι του ενυδρείου από το καπάκι του.Αν το σιγούρεψες είσαι έτοιμη,βάζεις σιλικόνη πάνω στις 2 πλευρές του θα εφάπτονται στο ενυδρείο και 2τουλάχιστον κόντρες,μία από κάθε πλευρά που θα κρατούν συνεχώς σφιχτά εφαπτόμενο το φίλτρο στα τζάμια.¶στο για σιγουριά έτσι την πρώτη μέρα.
-------------------------
Συγγνώμη παιδιά,σε άλλο θέμα έκανα post reply και βρέθηκα εδώ χωρίς να το καταλάβω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 03-05-14 στις 18:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-05-14, 20:43
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Αν το θελεις σαν απλο σκεπαστρο χωρις φωτα,θυριδες/πορτακια κλπ
τοτε παιρνεις ενα κομματι απο plexi ή γυαλι στις διαστασεις σου
με μεντεσεδακια,πομολακι κλπ και τελιωσες.
Οποτε αν δεν το κανεις diy απο πλεξιγκλας ή απο ξυλο
μου φαινεται θα το πληρωσεις
πιο ακριβα απο οτι θα επαιρνες ενα καινουργιο στα ιδια λιτρα με
καπακι λαμπες και φιλτρο που συνηθως εχει στο πακετο
π.χ http://www.petsupermarket.gr/6904/%C...CE%BF-54l.html
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-05-14, 22:48
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgosg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το θελεις σαν απλο σκεπαστρο χωρις φωτα,θυριδες/πορτακια κλπ
τοτε παιρνεις ενα κομματι απο plexi ή γυαλι στις διαστασεις σου
με μεντεσεδακια,πομολακι κλπ και τελιωσες.
Οποτε αν δεν το κανεις diy απο πλεξιγκλας ή απο ξυλο
μου φαινεται θα το πληρωσεις
πιο ακριβα απο οτι θα επαιρνες ενα καινουργιο στα ιδια λιτρα με
καπακι λαμπες και φιλτρο που συνηθως εχει στο πακετο
π.χ http://www.petsupermarket.gr/6904/%C...CE%BF-54l.html
Για να είμαι ειλικρινής σκέφτομαι πως στο τέλος ενώ θα το ξεκινήσω με όρεξη θα καταλήξω να κάνω καπάκι πατάτα . Πάντως μου καρφώθηκε μια ιδέα για να αποφύγω και σιλικόνες και και, να πάρω σε πλαίσιο να μου φτιάξουν από αλουμίνιο και απο πάνω να τοποθετήσω το plexiglass χωνευτό. Το θέμα είναι ότι ενώ το ενυδρείο κανονικά είναι 60*30 βγαίνει 60,50-30,50 θα πρέπει σε αυτές τις διαστάσεις να το κάνω ή λίγο πιο μεγάλο. Κάτι άλλο στην περίπτωση που θα ασχοληθώ και για να μην ανοίγω και άλλο θέμα εάν θέλω σε αυτές τις διαστάσεις να βάλω και δύο λαμπίτσες τι λάμπες πρέπει και τι ύψος έχουν αυτές. Εννοώ τι ύψος πρέπει να το κάνω για να χωράνε και να αφήνει και λίγο αέρα χωρίς να γίνεται αντιαισθητικό. Επίσης χωράνε να τοποθετήσω και ένα ανεμιστηράκι έστω.? Πολλές ερωτήσεις αλλά εφόσον μπω σε αυτήν την διαδικασία τουλάχιστον να είμαι σίγουρος για το καθετί.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nickthefish Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα χρειαζεσαι ενα καπάκι απο ενυδρείου juwel record 600 ή απο eheim mp aquastar 60.
Αυτό είναι κατάφαση να φανταστώ ή ερώτηση :P
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-05-14, 22:55
Το avatar του χρήστη Nickthefish
Nickthefish Ο χρήστης Nickthefish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Κατάφαση φιλε μου,τα μοντέλα ενυδρείων που σου έγραψα παραπανω είναι στις διαστάσεις της γυαλας σου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-05-14, 22:57
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nickthefish Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατάφαση φιλε μου,τα μοντέλα ενυδρείων που σου έγραψα παραπανω είναι στις διαστάσεις της γυαλας σου.
Σε ευχαριστώ αν και το πρόβλημα μου δεν ήταν ότι δεν γνωρίζω τι καπάκι χρειάζομαι. Τουλάχιστον όσον αφορά τα έτοιμα. Αλλά το ότι δεν μπορώ να βρω εδώ σε ελληνικά καταστήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-05-14, 23:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fishbone Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να είμαι ειλικρινής σκέφτομαι πως στο τέλος ενώ θα το ξεκινήσω με όρεξη θα καταλήξω να κάνω καπάκι πατάτα . Πάντως μου καρφώθηκε μια ιδέα για να αποφύγω και σιλικόνες και και, να πάρω σε πλαίσιο να μου φτιάξουν από αλουμίνιο και απο πάνω να τοποθετήσω το plexiglass χωνευτό. Το θέμα είναι ότι ενώ το ενυδρείο κανονικά είναι 60*30 βγαίνει 60,50-30,50 θα πρέπει σε αυτές τις διαστάσεις να το κάνω ή λίγο πιο μεγάλο. Κάτι άλλο στην περίπτωση που θα ασχοληθώ και για να μην ανοίγω και άλλο θέμα εάν θέλω σε αυτές τις διαστάσεις να βάλω και δύο λαμπίτσες τι λάμπες πρέπει και τι ύψος έχουν αυτές. Εννοώ τι ύψος πρέπει να το κάνω για να χωράνε και να αφήνει και λίγο αέρα χωρίς να γίνεται αντιαισθητικό. Επίσης χωράνε να τοποθετήσω και ένα ανεμιστηράκι έστω.? Πολλές ερωτήσεις αλλά εφόσον μπω σε αυτήν την διαδικασία τουλάχιστον να είμαι σίγουρος για το καθετί.
Δεν χρειάζεται πλαίσιο από αλουμίνιο, μια γωνιά αλουμινίου εσωτερικά για κοντρα γιατι το πλεξιγκλας πετσικάρει με το καιρό.
Μισο πόντο τον χρειάζεσαι να τον προσθέσεις για να υπάρχει λίγο κενό.
Το ύψος εξαρτάται από τα φώτα που πρόκειται να βάλεις και το ύψος της στάθμης του νερού σε σχέση με τα τζάμια. Να υπολογίζεις πάνω από 8 πόντους.
Το πλέξιγκλας θέλει λίγη προσοχή βέβαια στη κατασκευή, δεν είναι και τόσο φθηνό αλλά αν πιάνουν τα χέρια σου φτιάχνεις τα πάντα.
Και αφού είσαι από Πειραιά έχει κοντά σου για να αγοράσεις τα υλικά.
-------------------------
Εδω αναφέρω αρκετές πληροφορίες για κατασκευές με πλεξιγκλας
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74654
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 03-05-14 στις 23:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-05-14, 13:12
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Τελικά πήρα το καπάκι. Στο 30χ60 έχει μια Τ8 λάμπα βέβαια αλλά οκ. Δεν ξέρω αν χρειάζεται να του κάνω τπτ
-------------------------
¶ κάτι που το είχα απορία. Επειδή πήρα ρυθμιστή αυτόματο για την λαμπίτσα θα ανάβει απο τις 18:00-0:00. Θα έπρεπε μήπως να τις σπάσω τις ώρες κάποιες στιγμές το πρωί και μετά το απογευματάκι και βράδυ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fishbone : 04-05-14 στις 13:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-05-14, 13:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fishbone Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ κάτι που το είχα απορία. Επειδή πήρα ρυθμιστή αυτόματο για την λαμπίτσα θα ανάβει απο τις 18:00-0:00. Θα έπρεπε μήπως να τις σπάσω τις ώρες κάποιες στιγμές το πρωί και μετά το απογευματάκι και βράδυ?
Οχι , μη το κάνεις, είναι καλύτερα να είναι συνεχόμενη η φωτοπερίοδος, στη φύση ο ήλιος δεν βγαίνει 2 φορές την ημέρα. Απλά βρες τη περίοδο που σε βολεύει να το βλέπεις τις ώρες που θα είσαι σπίτι, εγώ πχ το έχω 14:00 με 00:00 γιατί είμαι σπίτι μετά το απόγευμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-05-14, 13:23
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι , μη το κάνεις, είναι καλύτερα να είναι συνεχόμενη η φωτοπερίοδος, στη φύση ο ήλιος δεν βγαίνει 2 φορές την ημέρα. Απλά βρες τη περίοδο που σε βολεύει να το βλέπεις τις ώρες που θα είσαι σπίτι, εγώ πχ το έχω 14:00 με 00:00 γιατί είμαι σπίτι μετά το απόγευμα
Δυστυχώς δεν το πολυχαίρομαι γιατί εγώ γυρίζω σπίτι 23 οπότε στην ουσία να ανάβει για τα ψαράκια. Γιατί αν είναι να το ανάβω την ώρα που θα γυρίζω θα ενοχλεί τα ψαράκια αφού απο βράδυ θα γίνεται μέρα και μετά ξανά βράδυ. Απλώς καλύτερα είναι να το ανάβω πριν δύσει ο ήλιος οπότε να μην πηγαίνουν στο απόλυτο φως απο το σούρουπο. Να το αφήσω δηλαδή 18:00-00:00?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-05-14, 13:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fishbone Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς δεν το πολυχαίρομαι γιατί εγώ γυρίζω σπίτι 23 οπότε στην ουσία να ανάβει για τα ψαράκια. Γιατί αν είναι να το ανάβω την ώρα που θα γυρίζω θα ενοχλεί τα ψαράκια αφού απο βράδυ θα γίνεται μέρα και μετά ξανά βράδυ. Απλώς καλύτερα είναι να το ανάβω πριν δύσει ο ήλιος οπότε να μην πηγαίνουν στο απόλυτο φως απο το σούρουπο. Να το αφήσω δηλαδή 18:00-00:00?
6 ώρες δηλαδή, δεν είναι άσχημα, αν είσαι ξύπνιος μέχρι της 01:00 βάλτο να το βλέπεις και εσύ λίγο, να το έχεις 7 ώρες δηλαδή. Μη ξεχνάς πως τα τροπικά ψάρια έχουν ήλιο πάνω από 10-11 ώρες την ημέρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY καπάκι ενυδρείου billos95 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 22 17-01-14 18:32
Καπάκι ενυδρείου sexygirl01 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 25-10-07 08:51
Καπάκι Ενυδρείου Filippos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 08-06-04 17:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06029 seconds with 13 queries