Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-05-12, 11:51
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή Διαρροη Ρευματος

Χαιρετω σας.Λοιπον εχθες την ωρα που βουτηξα το χερι μου στο ενυδρειο σε ενα σημειο οπου ειχα εναν μικροτραυματισμο νιωθω να με χτυπαει ρευμα.Τελος παντων για να μην πολυλογω κατελιξα στο οτι η διαρροη ειναι απο τον εξωτερικο θερμοστατη.Το παραδοξο ειναι οτι εβαλα αλλον εσωτερικο και και αυτος παρουσιαζει διαρροη(και οι 2 το κανουν μονο οταν ειναι αναμενοι για να ζεστανουν το νερο).Παιδια εσας ποια ειναι η γνωμη σας?Τι να κανω?Να γειωσω το ενυδρειο ή να παρω καινουργιο θερμοστατη?Επισης 2 πολυ βασικες αποριες.Παιζει να φταιει το πολυπριζο?Και πανω απο ολα τα ψαρια νιωθουν ρευμα οταν ειναι τραυματισμενα?Οπως και εγω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-05-12, 11:56
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

εγω πιστευω οτι τα ψαρια εχουν απο μονα τους γειωση αλλα δεν ξερω κιολας....
εγω θα εβαζα γειωση αλλα θα εβρισκα και αλλον ενα θερμοστατη να δοκιμασω μηπως εχουν προβλημα οι παλιοι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-05-12, 12:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εγω θα επαιρνα καινουριο θερμαντικο κατευθειαν.κοιταξε το και το πολυπριζο ομως καλου κακου.και δοκιμασε να το συνδεσεις και σε αλλη πριζα στον τοιχο.και δοκιμες με δοκιμαστικο.οχι με το χερι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-05-12, 12:06
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν έχει διαρροή κάποια ηλεκτρική συσκευή στο ενυδρείο σου υπάρχει σοβαρός κίνδυνος ηλεκτροπληξίας. Το να βάλεις γείωση στο ενυδρείο δεν είναι μία λύση που θα σταματήσει τη διαρροή. Το νόημα είναι ότι αν έχεις διαρροή και έχεις γειώσει το ενυδρείο θα πέσει στον πίνακά σου το ρελέ διαφυγής (κανονικά πρέπει να έχεις εκτός αν έχει κάνει μ... ο ηλεκτρολόγος οπότε και θα πρέπει να βάλεις). Αυτό είναι ένα μέσο προστασίας σε περίπτωση που παρουσιαστεί διαρροή, οπότε να μη σε σκοτώσει. ¶μα ξέρεις ότι έχεις διαρροή δεν έχει κάποιο νόημα αυτή η ιστορία. Τα ψάρια δε νομίζω ότι έχουν κάποιο θέμα.

Τσέκαρε σίγουρα ποιες είναι οι συσκευές που σε χτυπάνε. Αν έχεις κάποιο πολύμετρο μπορεί να σε βοηθήσει. Δες μήπως φταίνε τα φώτα.

Και πολλή προσοχή! Το ρεύμα δεν είναι παιχνίδι! Αν δεν ξέρεις τι κάνεις τα πετάς και παίρνεις καινούργια, δε βάζεις τα χέρια σου για δοκιμές.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-12, 12:08
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Τα ψαρια ζουνε τρωνε και απλωνουν αυγα κανονικοτατα δεν μοιαζουν να τους ενοχλει κατι.Απλα ο φοβος μου ειναι αν οταν ειναι χτυπημενα γιατι ενταχει δισκοι ειναι τσαμπουκαδες ανα διαστηματα εχουν ειδηκα οταν θελουν να απλωσουν αυγα νιωθουν οτι τους χτυπαει ρευμα γιατι δεν ξερω ποσο καιρο εχω αυτην την διαρροη και αν πονανε καιρο τωρα θα το εχω φοβερες τυψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-12, 12:10
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεν τα χτυπάει ρεύμα. Εσένα χτυπάει όταν κλείνεις κύκλωμα βάζοντας μέσα τα χέρια σου. Δεν είναι παιχνίδι αν είναι από διαρροή.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-12, 12:15
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Οχι οχι παιδια με δοκιμαστικο το εκανα και εγω.Ρελε φυσικα και εχω.Οταν λεω οτι ενιωσα ρευμα μην φανταστεις κατι τραγικο ισα ισα σαν τσουξιμο καπως.Το κανουν μεχρι στιγμης 2 θερμοστατες τι να πω δεν ξερω.Το ρελε σε καμια περιπτωση δεν επεσε.Ειμαι και σκραπας τελιως στα ηλεκτρολογικα και δεν ξερω να βγαλω ακρη ιδιαιτερα.Θα δοκιμασω και να το βαλω σε αλλη πριζα μηπως ειναι αυτο.Μεχρι εχθες παντως οπου δεν ειμουν χτυπημενος εγω στα χερια ποτε δεν με ειχα ξανανιωσει ρευμα και ακομα και τωρα με το αλλο χερι μεσα δεν νιωθω τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-12, 12:31
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

για μενα καλυτερα να δεις πιο εχει διαροη και να το διορθωθεις μην μπερδευτης και σε τηναξει το ρευμα καμια μερα και βγεις καμενος!!!
εμενα εχανε απο ενα φιλτρο sun sun και το αλλαξα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-12, 12:53
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Ηλπιζα να γλιτωσω την 50ρουμπα σε αυτους τους χαλεπους καιρους αλλα οπως το βλεπω τελικα δεν την γλιτωνω.Ευχαριστω παντως παιδια μαλλον θα παω για καινουργιο θερμοστατη
-------------------------
Ισχυει οτι μπορει να αναβει λογο επαγωγικου ρευματος το κατσαβιδι?Γιατι ρε παιδια η αληθεια ειναι πως αν ειχα οντως διαρροη δεν επρεπε να πεφτει το ρελε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StefanosS : 05-05-12 στις 12:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-05-12, 12:57
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

ρελε γιανα πεσει νομιζω οτι θελει να εχει καποιο ποσοστο διαροης και οχι 1-2-10watt αλλα δεν ειμαι και σιγουρος παντος καλο ειναι να το αλλαξεις....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-05-12, 17:13
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από StefanosS Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------
Ισχυει οτι μπορει να αναβει λογο επαγωγικου ρευματος το κατσαβιδι?
Ισχυει.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-05-12, 00:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παιδια ΜΗΝ βαζετε γειωσεις στα ενυδρια, ειναι λαθος για πολλους και διαφορους λογους.
Η καλυτερη λυση προστασιας ειναι μετασχηματιστες 1:1 (δηλαδη παιρνουν 220 και βγαζουν 220 και κανουν απλως γαλβανικη απομονωση)
Ειναι σχετικα φθηνοι και βρισκονται ευκολα σε μεγαλα ηλεκτρολογεια (και σε μαγαζια που ασχολουνται αποκλειστικα με τυλιγματα μετασχηματιστων ειναι ακομα φθηνοτεροι)

Το ρελαι δεν εξαρταται απο τα watt αλλα απο τα mA, συνηθως ειναι στα 60
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-05-12, 00:14
ChrisLust Ο χρήστης ChrisLust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

συνηθως ειναι 30 mA δηλαδη 6 περιπου watt,δεν αξιζει να γειωσεις ενυδρειο δεν εχει νοημα...δεν μας νοιαζει που να διοχετευσουμε την διαρροη αλλα πωσ να την σταματησουμε...οποτε δοκιμασε εναν αλλον θερμοστατη...επισης αν ειχε διαρροη εισαι τυχεροσ που την γλιτωσες ,προφανως επειδη δεν ησουν εσυ γειωμενος...η τεσπα γιαυτο δεν επεσε ο ρελες...αλλαξε την το ρευμα δεν ειναι για να παιζεις
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-05-12, 08:02
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8330
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-05-12, 09:53
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Συμφωνώ κι' εγώ με αλλαγή του ελαττωματικού εξοπλισμού που προκαλεί τη διαρροή. Όταν αντιμετωπίζουμε τέτοιο θέμα δεν κοιτάμε να γειώσουμε ή ότι άλλο, αλλά να απομακρύνουμε και να αντικαταστήσουμε την πηγή της διαρροής.
Και στο δικό μου ενυδρείο έτυχε με κάποιον Jagger και χωρίς δεύτερη σκέψη και εφόσον τον επιθεώρησα για οτιδήποτε φαινομενικό που δεν βρήκα, τον άλλαξα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-05-12, 16:10
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

στο ενυδρείο έχεις εσωτερικό φίλτρο?? αν ναί δοκίμασε να το απομωνόσεις και να δείς αν εφταιγε αυτό(μου έχει συμβεί και εμενα ετσι) επίσης να προσέχεις να έχεις το πολύμπριζο σε τέτοιο σημείο οπου σε περίπτωση που θα πέσει νερο απο το εννυδρειο και θα κυλήσει στα καλώδια(θερμοστατη κλπ ) που πάνε προς τα κει ,να μην βραχυκυκλώσουν ολα..!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-05-12, 01:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παιδια ενας μετασχηματιστης 1:1 δεν ειναι πολυτελεια και ουτε ειναι πανακριβος.
Σε ολα τα εργαστηρια ηλεκτρονικων με τετοιο ρευμα δουλευουμε και κυριολεκτικα δεν τρεχει τιποτα ακομα κι αν ποιασεις τον ενα πολο κι ας εχει οχι 220 v αλλα και 100000.
Γειωσεις παντως ΜΗΝ βαζετε σε ενυδρεια μονο κακο θα κανετε και στα ψαρια σας αλλα και στο σπιτι σας σε περιπτωση που πεσει το ρελε και λειπετε
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-05-12, 08:08
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κακό στο σπίτι κάνει μόνο η γείωση στο ενυδρείο; Να αφαιρέσουμε γενικά τη γείωση και το ρελέ διαφυγής από το σπίτι; Στο λέω λίγο υπερβολικά γιατί επιμένεις αρκετά ενώ παραπάνω έβαλα ένα σύνδεσμο όπου έχει γίνει μεγάλη κουβέντα όπου εξηγείται το τι και πώς.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-05-12, 17:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Θεωρητικα το ιδανικο θα ηταν ΚΑΙ στο σπιτι να εχεις τα παντα σε ενα μετασχηματιστη 1:1
Η Γειωση ειναι απαραιτητη για καποιες ηλεκτρονικες συσκευες που ακτινοβολουν παρασσιτικες συχνοτητες και γενικα για οτιδηποτε χρησιμοποιει υψηλες συχνοτητες, αλλα για αλλους πλεον λογους, οχι για ασφαλεια. (αν και για λογους ασφαλειας ειναι απαραιτητη αν εχουμε αντικεραυνικα φιλτρα γραμμης, κεραιων κτλ)
Τωρα κατα ποσο αυτο θελει να το κανει ο καθε ενας ειναι αλλη ιστορια και σιγουρα εδω δεν ειναι το καταλληλο φορουμ για τετοιου ειδους συζητηση, ομως το πιο σπανιο ατυχημα σε σπιτι ειναι η ηλεκτροπληξια οποτε θα ηταν υπερβολη κατι τετοιο και για να προεβαινε καποιος μη ειδικος σε τετοιου ειδους ενεργεις θα πρεπει ειτε να ειναι υποχονδριος ειτε να εχει πολλα λεφτα που δεν ξερει τι να τα κανει.
Στα εργαστηρια ομως που δουλευουμε συσκευες υπο ταση και που φτιαχνουμε νεες κατασκευες που πρακτικα δεν εχουμε εξακριβωσει ακομα αν λειτουργουν σωστα η συγκεκριμενη λογικη εγκαταστασης εκτος οτι ειναι και υποχρεωτικη με νομο μπορει να γινει και ζητημα ζωης και θανατου.
Τωρα απο κει και περα αν ρωτας σε εντελως θεωρητικο επιπεδο, η αν εισαι δισεκατομμυριουχος και δεν ξερεις τι να κανεις τα λεφτα σου, τοτε ναι, το καλυτερο θα ηταν η υπαρξη μετ/η 1:1, ηλεκτρονικου σταθεροποιητη τασης με χαμηλη ταχυτητα αποκρισης και ups online (πλακα πλακα στο δωματιο που εχω τους υπολογιστες ετσι εχω κανει την εγκατασταση σπιτι, αλλα εμενα τυχαινει πολλες φορες και μου μενουν συσκευες που αγοραζονται για καποια εγκατασταση και τελικα στην πορεια κατι γινεται και ειτε κοβουν οι πελατες τιμη οποτε κοβω κι εγω απο την εγκατασταση κατι, ειτε αλλαζουν τα σχεδια στην πορεια για διαφορους λογους )
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-11-15, 17:48
mixalakis Ο χρήστης mixalakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2014
Περιοχή: ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 647
Προεπιλογή

επαθα ακριβώς το ίδιο σήμερα στο σαμπ.

εβγαζα ενα ενα τα καλώδια και εβαζα το δακτυλο με την πληγή.

επικεντρώθηκε το πρόβλημα στον θερμαντήρα. τον αλλαξα με εναν αλλο κι εκανε το ιδιο. να σημειώσω ότι τον δευτερο δεν το βούτηξα όλον μέσα...
__________________
REEF LIGHT
Main display : 80x60x60h , Sump : 60x50x40h
Lighting : Kessil A360W Controller : Apex
Circulation: 2 X Tunze 6055 Return pump: Sicce 4000
Skimmer : RLSS 6
Heating : Eheim 300 Cooling : Teco TK500


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-11-15, 18:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalakis Εμφάνιση μηνυμάτων
επαθα ακριβώς το ίδιο σήμερα στο σαμπ.

εβγαζα ενα ενα τα καλώδια και εβαζα το δακτυλο με την πληγή.

επικεντρώθηκε το πρόβλημα στον θερμαντήρα. τον αλλαξα με εναν αλλο κι εκανε το ιδιο. να σημειώσω ότι τον δευτερο δεν το βούτηξα όλον μέσα...
Σε χτύπησε κανονικά ή απλά ένοιωσε σα στατικό ηλεκτρισμό?
Υπάρχουν άνθρωποι με πολύ χαμηλή αντίσταση που ακόμα και επαγωγικα ή απλά δυνορευματα τα καταλάβαιναν σα χτύπημα όπως υπάρχουν και άλλοι που έχουν τόσο υψηλή αντίσταση που πιάνουν με γυμνά χέρια τις μπάρες των 380 και δε νοιώθουν τίποτα (έχω γνωρίσει άτομα και των δύο κατηγοριων). Επίσεις όλοι μας έχουμε φάσεις που υπό συνθήκες γινόμαστε υπερευαισθητοι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-11-15, 19:40
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Οι θερμοστατες όπως κ τα φίλτρα ,φωτισμος δεν έχουν γείωση.βγάλε ένα ενα αυτά κ βαλτα μεμονωμένα στην πρίζα έτσι θα βρεις ποιο φταίει.τα φίλτρα δουλεύουν με μαγνήτη πηνίο όχι όπως τα ποιο πολλά μίξερ για παράδειγμα.οι θερμοστατες έχουν μια πολύ μικρή ασφάλεια εσωτερικά που καίγεται σ περίπτωση διαρροής (από νερό) κοίτα προσεχτικά τα φώτα σου!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-11-15, 19:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Μη βάζετε γείωσης. Αν κάποιος θέλει προστασία ας σκεφτεί σοβαρά την αγορά μετασχηματιστη 1:1
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-11-15, 20:14
mixalakis Ο χρήστης mixalakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2014
Περιοχή: ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 647
Προεπιλογή

Τα τσέκαρα ένα ένα . Ο θερμοστάτης έκανε την δουλειά . Αλλά και ο δεύτερος ;;; Γείωση αυτοί δεν έχουν ... Το χτύπημα που ένιωθα ήταν σαν κι αυτό που σου δίνει ο θερμοσίφωνας όταν είναι ανοιχτός αλλά όχι τόσο δυνατά.
Ο 1:1 που τον πουλάνε ;;
__________________
REEF LIGHT
Main display : 80x60x60h , Sump : 60x50x40h
Lighting : Kessil A360W Controller : Apex
Circulation: 2 X Tunze 6055 Return pump: Sicce 4000
Skimmer : RLSS 6
Heating : Eheim 300 Cooling : Teco TK500


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-11-15, 20:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ας με διορθώσει κάποιος με περισσότερες γνώσεις αλλά αν βάλεις μετασχηματιστή 1:1 πάλι θα αισθάνεσαι τη διαρροή αλλά δεν θα είναι τόσο επικίνδυνο. Από την άλλη αν έχεις διαρροή και έχεις ρελέ διαφυγής , θα έπεφτε, αν όμως βάλεις μετασχηματιστή τότε το ρελέ φοβάμαι πως δεν θα ενεργοποιηθεί σε περίπτωση διαρροής ή βραχυκυκλώματος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-11-15, 23:19
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Ας μας πει καποιος με περισσοτερες ηλεκτρολογικες γνωσεις.
Εγω παντως μετασχηματιστη 1:1 εχω στον παγκο μου για να δοκιμαζω συσκευες που μπορει να βραχυκυκλωνουν ωστε να μην μου ριχνουν τις ασφαλειες.
Ο ρελες διαφυγης πεφτει σε συσκευες με γειωση.

Παντως για να νιωθεις ηλεκτρισμο στο χερι, στανταρ εχει διαρροη ηλεκτρισμου ο θερμαντηρας. Ειναι η μονη συσκευη που εχει ρευμα μεσα στο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-11-15, 23:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Με 1:1 δεν σε διαρεει ρεύμα, δεν κάνεις κυκλωμα με τίποτα άρα είναι σα να βρίσκεσαι εκτός.
Μπορεί να είναι θεωρητικά ένα επί πλέον έξοδο αλλά είναι η απόλυτη προστασία.
Η γείωση μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις -δε θα τις αναλύσω τώρα αλλά είναι αρκετες- να λειτουργήσει αρνητικά ενώ ένας 1:1 μόνο καλό κάνει.
Αν δε γνωρίζεις μαγαζί που να τυλίγει μετ/ες σε όποιο καλό ηλεκτρολογειο και να πας έχει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-11-15, 23:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Νίκο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-11-15, 23:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Το auto correct με έχει κάνει να ακούγομαι σα τον Τσακαλωτο λολ
Τα δίωρο ωσάν όλα η ξέφυγε τπτ?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-11-15, 08:28
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

καλημερα,
δεν καταλαβα τι εννοεις?
π.χ. ο θερμαντηρας εχει διαρροη και περναει μια α ταση στο νερο.
τι διαφορα εχει αν τα 220V τα εχει κατευθειαν απο την πριζα του δικτυου και αν τα περνει απο τον μετασχηματιστη? Παλι 220 περνει, παλι την ιδια διαρροη θα εχει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διαρροη στο ενυδρειο..... tyxeros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 27-12-09 11:02
Διαρροη!!!! skullman2 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 14-01-09 19:38
Διαρροη ρευματος poseidonbc Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 25-04-08 10:08
διαρροη steady DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 15-06-05 01:41
διαρροη SOS steady DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 28-04-05 09:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08761 seconds with 13 queries