Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-05-11, 10:30
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή εκτροφεια παπαγαλων

Παιδια καλησπερα!σκεφτομαι τωρα το καλοκαιρι να αγορασω εναν παπαγαλο αλλα δεν θελω να τον παρω απο πετ σοπ μηπως ξερει κανεις να μου πει ενα καλο εκτροφειο προς Δραμα Θεσσαλονικη για παπαγαλους η κανενα φορουμ για συζητηση περι αυτων. με ενδιαφερουν african grey blue and gold macaw και double yellow amazone αν ξερει κανεις καμια πληροφορια η πρωσοπικη εμπιρια δεκτη
ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-11, 10:35
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

ενδιαφέρον θέμα

πάντα είχα την εντύπωση ότι τουλάχιστον οι μεγαλόσωμοι παπαγάλοι είναι είδη προς εξαφάνιση ,συλλαμβάνονται παράνομα στην φύση και διακινούνται λαθραία

μακάρι να υπάρχει εκτροφείο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-05-11, 12:37
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

οτι υπαρχει υπαρχει αλλα θελω να βρω ενα αξιποπιστο και καλο εκτροφειο γιατι οι παπαγαλοι εχουν αρρωστιες που δεν φενονται αρχικα και μετα σε χαιρετανε χωρις να ξερεις τον λογο..και στο τελος διαπιστωνεις οτι απο τη αρχη ο παπαγαλος ειχε προβλημα αλλα και δεν του ειχαν γινει οι απαρετητες εξετασεις..
περιμενω απαντισεις..!!
-------------------------
αυτος εδω http://www.youtube.com/watch?v=50z_L...eature=related στο βιντεο
ειναι ο double yellow amazon η κανω λαθος?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ραφαηλ10 : 23-05-11 στις 12:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-11, 13:21
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

τι παπαγαλο ψαχνεις?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-05-11, 13:26
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Αν σε ενδιαφερει κυριως η εκπαιδευση να κοιταξεις για african grey που ειναι και το ποιο *εξυπνο* ειδος....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-05-11, 13:50
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλησπερα!!! εκτροφεια υπαρχουν 2-3 στην Ελλαδα. απο το ενα ειναι ο δικος μου παπαγαλος. ταισμενος στο χερι απο μωρο οποτε μαθαινει να ειναι μετον ανθρωπο γιατι τον νιοθει μανα του...
απο εκει και περα πριν παρεις παπαγαλο, θα πρεπει να διαβασεις αρκετα, δεν ειναι ενα κατοικιδιο σαν ολα τα αλλα.
ενας παπαγαλος ειναι ισως το πιο δυσκολο κατοικιδιο που μπορει να εχει καποιος.
πρεπει να διαβασεις και να δεις αν μπορεις να παρεις παπαγαλο, να αποφασισεις τι παπαγαλο θελεις, και αν μπορεις εσυ και οι γυρο σου ( τα γυρο τετραγωνα ) να ανεχθουν τις φωνες του...
το εκτροφειο ειναι το πιο ευκολο τελικα πιστεψε με...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-05-11, 13:59
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

wow
γηράσκω αεί διδασκόμενος.......

που είναι το εκτροφείο να πάω για επίσκεψη?
υπάρχουν και εκθέσεις παπαγάλων όπου κρίνεται η μορφολογία τους?
γιατί είναι απο τα πιο δύσκολα κατοικίδια???
θέλει μπόλι και πιάνει άλγες αν δεν έχεις καλή ισορροπία θρεπτικών συστατικών διοξειδίου και φωτός?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-05-11, 14:33
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
wow
γηράσκω αεί διδασκόμενος.......

που είναι το εκτροφείο να πάω για επίσκεψη?
υπάρχουν και εκθέσεις παπαγάλων όπου κρίνεται η μορφολογία τους?
γιατί είναι απο τα πιο δύσκολα κατοικίδια???
θέλει μπόλι και πιάνει άλγες αν δεν έχεις καλή ισορροπία θρεπτικών συστατικών διοξειδίου και φωτός?
απο τα πιο δυσκολα ναι!!! διαβασε λιγο για τις αναγκες ενος παπαγαλου και θα καταλαβεις!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
ενδιαφέρον θέμα

πάντα είχα την εντύπωση ότι τουλάχιστον οι μεγαλόσωμοι παπαγάλοι είναι είδη προς εξαφάνιση ,συλλαμβάνονται παράνομα στην φύση και διακινούνται λαθραία

μακάρι να υπάρχει εκτροφείο
απο αγρια δεν υπαρχει κατι νομιμο, αν βρεις κατι θα ειναι παρανομο και να σε πιασουν εχεις ασχημους μπελαδες, οτι υπαρχει στην αγορα εχει στο ποδι δαχτυλιδι που αναγραφει ημερομηνια γεννησης και στοιχεια εκτροφειου.
χωρις δαχτυλιδι...μπελαδες...
-------------------------
βαζω ενα λινκ απο εδω το φορουμ, οταν ειχα ρωτησει για να αγορασω κι εγω τον παπαγαλο μου, πριν χρονια....
οποιος ενδιαφερεται μπορει να διαβασει και να δει τα λινκ....
ειδικα αυτο που λεει για τους αυτοτραυματισμους τον παπαγαλων αν παραμελειθουν....

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26676
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 23-05-11 στις 14:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-05-11, 14:38
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Το μονο εκτροφειο που ξερω ειναι το http://www.parrotdisevalley.gr/GR/index.php
Εχει παρει ενας φιλος απο εκει και ολα μια χαρα σκεφτομουν να παρω και εγω εγω αλλα οντως με τις φωνες και τους γειτονες ειναι ενα θεμα και μιας και μενω στη ζουγκλα της Αθηνας σε πολυκατοικια δυστηχως δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχω προβληματα με τους ζουλου γυρω μου ,απο τιμες μου ειχε πει οτι ειναι πιο χαμηλες απο τα Pet τωρα δες ψαξε και ρωτα το πιο βασικο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-05-11, 15:46
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

WOW
ευχαριστώ παιδιά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-05-11, 16:41
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια..εμενα μου αρεσουν o blue and gold macaw ο yellow amazona kai o african grey αναμεσα σε αυτα ειμαι..!!
-------------------------
εγω και αυτο βρηκα το εκτροφειο http://www.parrotsgreece.webs.com/
το αλλο που μας εβαλε ο φιλος μας ειναι απο ροδο και πιστευω πως δεν συμφερει να τον παρεις τον παπαγαλο απο εκει γιατι δεν τον εχεις δει καν ασε που θα ταλεπορηθει στην μεταφορα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ραφαηλ10 : 23-05-11 στις 16:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-05-11, 16:57
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατί είναι απο τα πιο δύσκολα κατοικίδια???
Με το ραμφος τους μπορουν να κοψουν μεχρι και αλουμινιο.Να συνεχισω με πιο *μαλακά* παραδειγματα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-05-11, 18:14
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια..εμενα μου αρεσουν o blue and gold macaw ο yellow amazona kai o african grey αναμεσα σε αυτα ειμαι..!!
-------------------------
εγω και αυτο βρηκα το εκτροφειο http://www.parrotsgreece.webs.com/
το αλλο που μας εβαλε ο φιλος μας ειναι απο ροδο και πιστευω πως δεν συμφερει να τον παρεις τον παπαγαλο απο εκει γιατι δεν τον εχεις δει καν ασε που θα ταλεπορηθει στην μεταφορα

οι παπαγαλοι που σου αρεσουν ειναι πολυ μεγαλοι. με οτι αυτο συνεπαγετε....
μιλαμε οτι θελουν κλουβα σαν σπιτι, και με χοντρα σιδερα, γιατι κοβουν και λυγιζουν τα παντα...
εγω θα σου ελεγα να το σκεφτεις πολυ πριν κανεις την κινηση να δωσεις 2000-3000 ευρω για να παρεις κατι επιδη μονο σου αρεσει...
εισαι σε μικρη ηλικια και σε λιγο θα εχεις αλλες ορεξεις και οχι να εισαι συνεχεια με τον παπαγαλο που θα το χρειαζεται, οι γονεις σου μπορει να μην θελουν να τον φροντιζουν, να μην θελουν τις φωνες του ( θα τον ακουν 1-2 τετραγωνα πιο μακρυα αν νευριαζει ) μπορει να μην θελουν τυχον αλλεργιες, αν θελεις μπορω να πω κι αλλα, οχι για να μην τον παρεις αλλα για να σκεφτεις τα παντα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-05-11, 18:30
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

εχεις δικαιο σε ολα αυτα που λες πρεπει να το σκεφτω καλα πριν να τον παρω..χωρο και χρονο εχω αλλα οπως ειπες στο μελλον μπορει να αλλαξουν τα πραγματα..απλος πληροφοριες θελω να παρω.παντως πιο πολυ κλεινω προς τον αφρικαν κρει!που δεν ειναι και πολυ μεγαλος οπως τον μακαο ουτε τοσο ακριβως
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-05-11, 18:54
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις δικαιο σε ολα αυτα που λες πρεπει να το σκεφτω καλα πριν να τον παρω..χωρο και χρονο εχω αλλα οπως ειπες στο μελλον μπορει να αλλαξουν τα πραγματα..απλος πληροφοριες θελω να παρω.παντως πιο πολυ κλεινω προς τον αφρικαν κρει!που δεν ειναι και πολυ μεγαλος οπως τον μακαο ουτε τοσο ακριβως
και ακριβος ειναι και μεγαλος...
ο δικος μου ειναι μικρο-μεσαιος, και ειναι 40 εκατ. περιπου και με ανοιγμα φτερων μακια 60αρια εκατ. πεταει και νομιζεις πως θα σε σκοτωσει...
φαντασου οι πιο μεγαλοι που ειναι 3-4 φορες πιο μεγαλοι σε μεγεθος..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-05-11, 18:56
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

εσυ τελικα τι παπαγαλο πηρες?ρωτησα για τιμη αφρικαν γκρει και μου ειπαν οτι εχει 1300 με 1000 εκει γυρο ακριβως δεν λεω..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-05-11, 19:04
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
εσυ τελικα τι παπαγαλο πηρες?ρωτησα για τιμη αφρικαν γκρει και μου ειπαν οτι εχει 1300 με 1000 εκει γυρο ακριβως δεν λεω..
η τιμη ειναι αναλογα με το αν ειναι μωρο η οχι, αν ειναι ταισμενο στο χερι, και αν εχει δαχτυλιδι, που δειχνει οτι δεν ειναι πιασμενο απο την φυση αλλα γεννημενο σε εκτροφειο...
εγω αυτος που εχω ειναι ενας blue crow conure
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-05-11, 19:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

παπαγαλο μονο με κλειστο δαχτυλιδι!!!
και να ειναι μωρο...διαφορετικα δε ξερεις τι παιρνεις..(τι μπορει να εχει περασει και τι φοβιες εχει). θα βρεις πολλους φθηνους (στη μιση τιμη περιπου πολλες φορες) απο αγγελια....αλλα δε θα το συνιστουσα με τιποτα. ειναι εξισου απαιτητικο με ενα σκυλο αλλα στα ειδη που θες..σκεψου ο σκυλος να ζουσε 50-70-80 χρονια!!
μπορεις να αναλογιστεις την ευθυνη σου??
πρεπει ισως να σκεφτει καποιος ακομη και να τον συμπεριλαβει στη διαθηκη του...
πολυυυυ μεγαλη προσοχη. ειναι εξαιρετικη δεσμευση αν σε νοιαζει το πουλι. εκτος αν δε σε νοιαζει αν αυτοτραυματιζεται..πεσει σε καταθλιψη και τελικα πεθανει αργα και βασανιστικα δυστυχισμενος.
εγω εχω τυψεις και για το 8ωρο που λειπω στη δουλεια να φανταστεις.
ευχομαι καποια μερα να σταματησει να αγοραζει παπαγαλους ο καθε τυχαρπαστος. δυστυχως ειναι απο τα πολλα κατοικιδια-θυματα. στην αυστραλια υπαρχουν οργανωσεις που παιρνουν απο τα σπιτια παραμελημενα-κακοποιημενα πουλια. τα "ασυλα" αυτα εχουν κυριολεκτικα γεμισει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-05-11, 19:49
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

"αν αυτοτραυματιζεται..πεσει σε καταθλιψη και τελικα πεθανει αργα και βασανιστικα δυστυχισμενος."
τελικά σχεδόν όλα τα ζώα έχουν πολλά να μας "πούν" πέρα απο μιά φανταχτερή εμφάνιση-αρκεί να έχουμε την ικανότητα της "ακοής" ζωντανή...

ακόμα και το γουρούνι είναι καταπληκτικό κατοικίδιο όσο παράδοξο κι αν ακούγεται....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-05-11, 20:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ετσι ακριβως.
καποιοι επιστημονες θεωρουν οτι πολλοι παπαγαλοι εχουν την αντιληψη ενος 2χρονου παιδιου. γιαυτο μιμουνται την ομιλια μας, γιαυτο κανουν ναζια και σκερτσα...ξερουν τι θελουν και το διεκδικουν...αναγνωριζουν προσωπα και φωνες απο μακρυα..εχουν αναγκη απο επαφη και χαδια.
το διανοειστε να αφησετε ενα 2χρονο παιδι μονο του?? η να ασχολουνται οι γονεις του μαζι μου λιγα λεπτα μονο τη μερα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-05-11, 21:22
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

αχα
με βλέπω με παπαγάλο
για λέγε για λέγε
έχουν φόρουμ ?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-05-11, 23:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

προσωπικα δε συμμετεχω σε φορα για πουλια γιατι δεν εχω χρονο...
αν καποιο αλλο μελος εχει κατι υποψιν να σου προτεινει..διαφορετικα...Google..
αν εχεις οικογενεια ειναι πιο πιθανο ακομη και οταν λειπει το "ταιρι" του..το πτηνο να εχει παρεα και ερεθισματα απο τα αλλα μελη της οικογενειας.

ξεκαθαρισε καταρχην αν θελεις 2+ ή εναν μονο του για εξημερωση. διαβασε για τις αναγκες τους...το μεγεθος τους..το προσδοκιμο ζωης..την ενταση των φωνων τους...τη δυσκολια διατροφης τους και ασε τελευταιο το γουστο σου.
να εισαι σιγουρος οτι μπορεις να ικανοποιησεις τις ιδιαιτερες αναγκες του ειδους κι επειτα την "αισθητικη" σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-05-11, 00:26
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

κατεληξα στον african grey.
Θελω μονο ενα πουλι για εξημερωση επισης θελω να πω πως ολα +φωνω απολυτα μαζι σου και σε ευχαριστω για τις σημαντικες για μενα πληροφοριες που μου δινεις!!Αν ξερει κανεις για το συγκεκριμενο ειδος να πει κατι την γνωμη αποψη εμπειρια διατρωφικες συνηθειες, συμπεριφορες,ιδιαιτεροτητες?
επισης κανενα εκτροφειο για αγορα και πως θα το ζητησω ποσο μηνων ?
να πω οτι θελω ενα απογαλακτισμενο african grey με κλειστο δαχτυλιδι και ολες τις απαρετητες ιατρικες εξετασεις και ειμαι καλημενος ή δεν χρειαζετε να τα πω αυτα καν γιατι ειναι αναγκασμενει να μου τα δωσουν οι εκτρωφεις.?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-05-11, 13:45
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δυστυχως...αν και "θεωρητικα" εχει σταματησει το εμποριο αγριων πτηνων...κυκλοφορουν ακομη πολλοι παπαγαλοι χωρις-ή με ανοιχτο- δαχτυλιδι (που πιαστηκαν αγριοι) λογω του μεγαλου ορου ζωης τους.
οποτε τιποτα δεν εννοειται. εσυ θα αναφερεις οτι θελεις μωρο και με κλειστο δαχτυλιδι ταισμενο στο χερι. αυτα τα πουλια δενονται πολυ με αυτον που τα φροντιζει...αλλα δε γινονται τοσο καλοι γονεις αν αποφασισεις καποια στιγμη να ασχοληθεις με αναπαραγωγη.
και σε πετσοπ θα βρεις..αν και καλυτερα ειναι να επισκεφθεις ο ιδιος ενα εκτροφειο...να δεις τις γενες του..να διαλεξεις ενα μικρο..και οταν ειναι ο καιρος να το παρεις.
εφοσον λοιπον σκεφτεσαι για γκριζο αφρικανικο (θα τον ακουσεις και ως Ζακο) να ξερεις οτι ζει πολλααααα χρονια...θεωρειται ο καλυτερος μιμος...δεν ειναι πολυ ιδιαιτερη η διατροφη του (σκεψου οτι καποια ειδη παπαγαλων π.χ. πρεπει να ταιζονται με νεκταρ) και οτι θα ειναι πολυ προσκολλημενος μαζι σου. δεν ειναι τοσο θορυβωδης οσο οι λατινοι π.χ. (μακαο, αμαζονες) αλλα αν παραμεληθει θα δεις σιγουρα αφυσικες και ενοχλητικες συμπεριφορες.
αν εισαι πραγματικα αποφασισμενος για την ευθυνη αυτη για το υπολοιπο της ζωης σου....διαβασε σχετικα στο ιντερνετ οσ αμπορεις περισσοτερα και προχωρησε.
οσο χαζο και να αγουγεται...ειναι σαν να κανεις ενα γαμο.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 24-05-11 στις 17:27
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-05-11, 14:35
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

σε ευχαριστω για την απααντηση.Απο το πρωι διαβαζω για αυτο το πουλι το κεφαλι μου πονεσε εχεις δικαιο για αυτο που λες το καλυτερο εναι να παω απο εκει να δω το πουλι πως μεγαλωνει συμπεριφορα και ολα τα σχετικα και μετα να σκεφτομαι για αγορα..μια ερωτηση οταν λεμε ταισμενος στο χερι τι σημαινει..?δηλαδη απο την πρωτη μερα με το καλο οταν θα τον παρω θα μπορω να τον ταιζω με το χερι μου δεν θελει χρονο αυτο για να γινει?επισης πως θα ξεκινησω να τον βγαζω εξω απο το κλλουβι του?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-05-11, 17:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

"ταισμενος στο χερι (hand fed) σημαινει πως τον απομακρυναν απο τη φωλια ...και δε μεγαλωσε το πουλι απο το γονεις του ...αλλα απο ανθρωπινο χερι. γιαυτο και τα πουλια αυτα ειναι τοσο εξοικειωμενα με τον ανθρωπο απο μωρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-05-11, 17:45
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασε για τις αναγκες τους...το μεγεθος τους..το προσδοκιμο ζωης..την ενταση των φωνων τους...τη δυσκολια διατροφης τους και ασε τελευταιο το γουστο σου.
να εισαι σιγουρος οτι μπορεις να ικανοποιησεις τις ιδιαιτερες αναγκες του ειδους κι επειτα την "αισθητικη" σου.
πολύ πλήρης συλλογισμός!!!

μου επιτρέπεις να το πάρω αυτούσιο (με μικροαλλαγές) για το σκυλοφόρουμ ως απάντηση σε θέματα επιλογής φυλής?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-05-11, 18:54
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

και πως μπορω να καταλαβω οτι ειναι ταισμενος στο χερι αν δεν τον εχω δει για παραδειγμα ποτε το πουλι?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-05-11, 19:00
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
και πως μπορω να καταλαβω οτι ειναι ταισμενος στο χερι αν δεν τον εχω δει για παραδειγμα ποτε το πουλι?
γιατι δεν μπαινεις σε ενα παπαγαλοφορουμ???
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-05-11, 19:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ πλήρης συλλογισμός!!!

μου επιτρέπεις να το πάρω αυτούσιο (με μικροαλλαγές) για το σκυλοφόρουμ ως απάντηση σε θέματα επιλογής φυλής?
ειναι γεγονος πως ο βαθμος δεσμευσης-ευθυνης ειναι το ιδιο υψηλος και στα σκυλια και στους παπαγαλους...
η φροντιδα τους θα πρεπει να γινεται πολυ συνειδητοποιημενα.

Ραφαηλ...θα το καταλαβεις γιατι ενας οχι ταισμενος στο χερι δε θα πλησιασει το χερι σου και θα αποτραβηχτει. θα δειχνει φοβισμενος στην πολυ στενη επαφη. ενας ταισμενος στο χερι θα σου γυρεψει χαδια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φροντιδα παπαγαλων vila Άλλα ζώα 17 10-04-11 16:43
Αρωστια παπαγαλων? maikl Άλλα ζώα 3 08-08-07 13:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09058 seconds with 13 queries