Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-05-11, 02:38
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή Siporax vs Substrat pro

Έχω ένα εξωτερικό φίλτρο το οποίο αυτήν την στιγμή περιέχει denilite,zeolite κεραμικό μακαρόνι και τα κλασσικά μπλε σφουγγάρια τα παραπάνω υλικά ομολογώ τα αγόρασα κατόπιν πίεσης του καταστηματάρχη και χωρίς να έχω κάνει την απαραίτητη έρευνα πριν τα πάρω ( το ξέρω βλακεία μου ).Απ'οτι βλέπω όμως οι περισσότεροι εδώ χρησιμοποιείτε ή siporax ή substrat pro και η ερώτηση μου είναι η έξης. Αξίζει να αλλάξω τα υλικά μου με κάτι τέτοιο και αν ναι ποιο θα μου προτείνατε να βάλω? To φίλτρο είναι ένα eheim 2213
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-05-11, 07:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Zeolite καθε ποτε σου ειπε να το αλλαζεις?
Γιι ποια χρηση στο προτεινε?

Denilite ποιο ειναι? καποιο λινκ?

Το 2213 σε τι ενυδρειο λειτουργει? (διαστασεις-ψαρια)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-11, 12:01
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Μου είπε μια φορα να αλλαζω το ζεολιτη ανα 6 μηνες και αυτο αν θελω και πως αν δν θελω μολις χασει τις ιδιοτιτες του μετα λειτουργει σαν βιολογικο υλικο η εταιρια ειναι HS(και το denilite ιδια μαρκα ειναι) το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα και ειναι σε φαση στρωσιμο δν εχει ψαρια μεσα.Oσο για το θεμα χρησης δν μου ειπε ξεκαθαρα μου ειπε απλα πως το νερο θα ειναι κρυσταλο απο κα8αριοτητα.Ξερω επρεπε να ρωτησω αλλα εκεινη την ωρα βιαζομουν παρα πολυ και ειχα ειδη σηκωσει το μισο μαγαζι οποτε δν εδωσα την απαραταιτητη σημασια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-05-11, 13:04
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Στο παλιό μου ενυδρείο των 120 λίτρων, με φίλτρο 2215, είχα μέσα σφουγγάρια και ζεόλιθο τον οποίο και δεν άλλαξα ποτέ. Πράγματι το νερό ήταν πεντακάθαρο (βέβαια και το φίλτρο ήταν σούπερ). Το ενυδρείο αυτό τρέχει μέχρι σήμερα - συμπληρώνει τέσσερα χρόνια - με τον ίδιο ζεόλιθο χωρίς κανένα πρόβλημα, με κανονική ιχθυοφόρτωση, έχει έναν πλέκο ανσίστρους, ένα κοπάδι 7 ατόμων red eye tetras και τέσσερα corydoras. ¶ρα για να έχει ακόμα άριστες μετρήσεις, σημαίνει ότι όντως ο ζεόλιθος (έχει απωλέσει βέβαια την ιδιότητα της συγκράτησης της αμμωνίας) λειτουργεί πλέον σαν βιολογικό υλικό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-05-11, 14:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ξερετε με ποιο τροπο "φιλτραρουν" τον νερο οι Ζεολιτες? Ιοντοανταλλαγη?

Σας εχει ενημερωσει ο πωλητης ή εχει οδηγιες το προιον για τη χρηση του?

Πχ σας εχει πει οτι δεν δουλευει σε ενυδρειο που γινεται προσθηκη σοδας ή (πχ αφρικανικο) ή με χρηση αλατιου?
Οτι κατα την ιοντοανταλλαγη απελευθερωνει νατριο που καποια ψαρια δεν το σηκωνουν?

Ξερετε οτι αν προσθεσετε αλατι καποια στιγμη θα απελευθερωσει στο νερο οτι τοξικα εχει κρατησει? πχ αμμωνια

Μηπως θα ηταν φρονιμο να φροντισουμε για τη βιολογικη φυσικη φιλτρανση του νερου και να αφησουμε αυτα τα υλικα για περιπτωσεις αμεσης αναγκης?

Παράθεση:
Ας αρχίσουμε λοιπόν μαθαίνοντας πως λέγονται στα ελληνικά ορισμένα πράγματα. Για παράδειγμα, ζεόλιθος (κατά το "μονόλιθος" ίσως δεν υπάρχει. Υπάρχει ζεολίτης (κατά το "περλίτης") και είναι όντως ορυκτό. Για την ακρίβεια υπάρχουν ζεολίτες (πληθυντικός) μια και σαν ορυκτό δεν έχει μία σταθερή σύσταση (παίζει ο αριθμός και ο τύπος των κατιόντων που περιέχουν).

Δεύτερον, ως ορυκτό, δεν απορροφά τίποτα αλλά κάνει ιοντοανταλλαγή. Η διαφορά είναι τεράστια από όλες τις απόψεις. Απορροφά ο ενεργός άνθρακας (προσροφά για την ακρίβεια) ενώ εδώ έχουμε ιοντοανταλλαγή - δηλαδή παίρνει μεν ammonium (ελληνικά αμμώνιο = ΝΗ4+) και nitrit (αγγλικά: nitrites, ελληνικά : νιτρώδη) αλλά αφήνει ιόντα νατρίου στο νερό του ενυδρείου. Και μάλιστα τόσα ιόντα νατρίου όσες ρίζες αμμωνίου τραβάει. Αυτό γίνεται μέχρι να έρθει σε χημική ισορροπία η αντίδραση.. (αυτό το αφήνουμε για τώρα).

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν το νερό περιέχει ήδη ιόντα νατρίου (π.χ. προσθήκη αλατιού ή διτταντρακικών - σόδας) τότε απλά δεν δουλεύει καν (θαλασσινά ενυδρεία, ενυδρεία με αφρικάνες κ.λ.π.). Επίσης, αν προστεθεί αλάτι ενώ αυτός είναι ήδη στο ενυδρείο, τότε θα αφήσει και μέρος του αμμωνίου που έχει κατακρατήσει για να ξαναβρει την ισορροπία του. Αυτός είναι άλλωστε και ο τρόπος αναγέννησής του. Το βάζουμε σε αλατόνερο (υπερ-κορεσμένο για την ακρίβεια, νάχει μείνει και αδιάλυτο αλάτι δηλαδή κάτω) και αυτό αφήνει το αμμώνιο και ξαναπαίρνει το νάτριο. Ξεπλένουμε 2-3 φορές με αλατόνερο και μετά το κρατάμε σε αλατόνερο μέχρι να το ξαναχρειαστούμε.

Με πολύ λίγα λόγια, το κάθε υλικό έχει ολόκληρη ιστορία πίσω του, δεν είναι απλά δύο κουβέντες που βρήκαμε στο διαδίκτυο ή σε ένα προσπέκτους και άντε βάλτο στο ενυδρείο σου. Γιατί μετά έχουμε εκπληξούλες (συνηθέστατα δυσάρεστες) και μένουμε με την απορία γιατί έγινε ό,τι έγινε..

Οντως είναι πορώδες υλικό και κάνει για αποικισμό βακτηριδίων αλλά υπάρχουν πολύ καλύτερα υλικά για αυτό το σκοπό χωρίς τον κίνδυνο να αφήσουν στο ενυδρείο ό,τι κράτησαν επί 6 μήνες ξαφνικά..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EB%E9%E8%EF%F2
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-11, 02:26
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Γνωμη μου βγαλε ολα τα αχρηστα και στουμπωσε το βιολογια! Αυτο που θες να κανεις (δισκογεννηστρα) σε αυτα τα λιτρα χρειαζεται πολυ βιολογια (μια που δεν εχεις και αλλο ενυδρειο για μεγαλωματα!).

Το σιποραξ που εχω χρονια δεν εχει δειξει ακομα φθορες το substrat αδειασα απο το φιλτρο πολλα τριμματα του και πια δε μου "γεμιζει" το ματι!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-11, 12:00
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Και τα δυο πολυ καλα υλικα, σχεση τιμης-αποδοσης siporax θα ελεγα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-06-11, 13:39
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

ποσο (ζωη) εχουν αυτα τα υληκα φιλτρανσης? σιποραχ και σαμπ στρατ προ? και πως καταλαβενουμε πως πρεπει να τα αλαξουμε? εχουν ημερομηνεια ληξης?
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-06-11, 13:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσο (ζωη) εχουν αυτα τα υληκα φιλτρανσης? σιποραχ και σαμπ στρατ προ? και πως καταλαβενουμε πως πρεπει να τα αλαξουμε? εχουν ημερομηνεια ληξης?
Το σιποραξ αθανατο, το substrat pro ειναι πιο ευαισθητο και λιωνει σταδιακα πχ 3-4 χρονια διαρκεια.
Να το αντικαταστησεις χωρις λογο δεν χρειαζεται. Απλα οταν δεις και εξαφανιζεται και πεφτει η σταθμη στο καλαθι των υλικων συμπληρωνεις λιγο καινουριο. Το "εξαφανισμενο" συνηθως εχεις γινει σκονη στο πατο του φιλτρου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-06-11, 14:06
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Απο λιγο ψαξιμο το siporax ειναι πιο οικονομικο αλλα με μικροτερη επιφανεια βιολογιας απο το substrat και το matrix,(siporax=270 m2)
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1847
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1283
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=678
Aπο προσωπικη εμπειρια το substrat οταν πιασει για τα καλα βιολογια στουμπωνει το φιλτρο επειδη ειναι σε μορφη μπιλιας οποτε αραια και που χρειαζεται λιγο πλυσιμο με νερο του ενυδρειου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-06-11, 22:35
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σιποραξ αθανατο, το substrat pro ειναι πιο ευαισθητο και λιωνει σταδιακα πχ 3-4 χρονια διαρκεια.
Να το αντικαταστησεις χωρις λογο δεν χρειαζεται. Απλα οταν δεις και εξαφανιζεται και πεφτει η σταθμη στο καλαθι των υλικων συμπληρωνεις λιγο καινουριο. Το "εξαφανισμενο" συνηθως εχεις γινει σκονη στο πατο του φιλτρου.
: smt023
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billias : 08-06-11 στις 22:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Substrat pro vs Siporax vs Matrix... lingistis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 28 19-01-18 14:48
SIPORAX-SUBSTRAT beteranos Γλυκό νερό - Γενικά 31 14-01-09 00:55
Γνώμες για στήσιμο εξωτερικού φίλτρου με Siporax - Substrat aquaman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 05-01-09 08:23
JBL vs SUBSTRAT PRO andreas K Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 27-11-07 23:34
substrat - siporax Fanis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 20-01-06 09:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05200 seconds with 13 queries