Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-01-19, 08:52
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ευχαριστω. Nαι τοσες φυσαλιδες ειχα, δεν ειχε ζωντανα μεσα τις πρωτες 2 βδομαδες και το μπουσταρισα CO2 και φως σε συνδυασμο με καλη οξυγωνωση. Τωρα φυσικα με τα ψαρια μεσα, το μειωσα σε πιο ασφαλη επιπεδα.
Στα φυτεμενα μου παντα ακολουθω εναν δικο μου κανονα: Καλη οξυγονωση , καλη κυκλοφορια , αριστη φιλτρανση και πολυ διοξειδιο και φως. Λιπανση απο την 1η μερα πληρης αλλα ελαχιστη και την αυξανω σταδιακα παρατηρωντας τη φυτομαζα και την αναπτυξη. Αυτα δουλευουν σε μενα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-01-19, 10:03
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Δεν σε προλαβα στα καλα χρονια καθοτι νεοτερος, αλλα εχω διαβασει πολλα ποστ σου σχετικα στα φυτεμενα!!
Πολυ ωραιο,περιμενουμε με αγωνια την εξελιξη
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-01-19, 13:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αλλο ενα διαμαντακι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-01-19, 21:36
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο το scape!
Με τα συγκεκριμένα ψάρια έχεις προηγούμενη εμπειρία σχετικά με τις γαρίδες;
Είναι shrimp safe;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-01-19, 18:55
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τα killi ειναι πανεμορφα. Τα ερωτευεσαι με το που τα βλεπεις, αλλα ειναι διαολακια ! τρυπωνουν σε καθε χαραμαδα και τρωνε οτι χωραει στο στομα τους. Χειροτερα και απο κιχλιδες. Οι γαριδες επαθαν ενα σοκ στην αρχη που τις κυνηγουσαν και τωρα κρυβονται. Παντως με αυτα μεσα γονο δεν προκειται να δω, αυτο το εχω παρει αποφαση. Οποτε εχω να διαλεξω...ή συνεχιζω με τα killi και ξεχναω τις γαριδες ή κραταω γαριδες και παω σε αλλα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-01-19, 21:13
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ή κολλας κάνα 30λιτρο και βάζεις τις γαρίδες
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-01-19, 21:19
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή κολλας κάνα 30λιτρο και βάζεις τις γαρίδες
+1 σε αυτο. Και ετσι θα μας κανεις να τρεχουν τα σαλια μας ακομα περισσοτερο
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-01-19, 10:08
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μια μικρη ενημερωση. Μπηκαν χτες γυαλινα οργανα εισαγωγης/εξαγωγης φιλτρου. Εγιναν μικροαλλαγες στο hardscape. Γενικα παει καλα αλλα εκανα 2 λαθη:
1. Εψαχνα αμμο να φωτισω λιγο το κεντρικο σημειο και αυτη που μου αρεσε τελικα δεν δειχνει ωραια. Ειναι πολυ φωτεινη ενω την ηθελα πιο μπεζ/κιτρινη , το παρακανα και εβαλα μπολικη, και η κοκκομετρια της ειναι χοντρη με αποτελεσμα να χαλαει την κλιμακα και να καταλαβαινεις αυτοματως οτι το ενυδρειο ειναι μικρο ενω εγω θελω να δειχνει μεγαλυτερο στις φωτος. Tωρα σε καθε αλλαγη νερου, αφαιρω σιγα σιγα την αμμο και σκεφτομαι να το αφησω με το αρχικο χαλικι αλλα στην μπροστινη ζωνη δεξια και αριστερα να το καλυψω με πετραδακια διαφορετικου μεγεθους αλλα στο ιδιο χρωμα με τις κυριες πετρες. Εχω την εντυπωση οτι αυτο θα του πηγαινει πολυ και θα το κανει πολυ φυσικο.
2. Τολμησα για μια μερα να ανεβασω το Chihiros στο max της εντασης του αντι για 1 ωρα στις 6 μπας και δω αναπτυξη στο fissidens κυριως. Pearling τρελλο αλλα απο την επομενη μερα κιολας πεταξε αλγες dust στα τζαμια και στα ξυλα και spot στα φυλλα των bucephalandra και anubias. Συμπερασμα: το chihiros ειναι πολυυυ δυνατο γι αυτο το ενυδρειο ετσι οπως ειναι με αργης αναπτυξης φυτα.Oποτε το κατεβασα 2 σκαλες και προσαρμοσα ξανα την λιπανση (τη μειωσα).

Τελος αποφασισα να βαλω τα Killie σε δικο τους ενυδρειο και να κοιταξω σε κοπαδοψαρο μικρο που να ειναι shrimp safe.

Γενικα το μικρο μεγεθος, με περιοριζει στα φυτα. Το πισω μερος ειναι ακομα αδειο. Τα stem plants θα το μπουκωσουν, οποτε τα αποφευγω. Εχω παραγγειλει Blyxa για την αριστερη πισω γωνια και μια κοκκινη Bucephalandra για χρωμα και πρεπει να βαλω και αλλη Eleocharis να πυκνωσει γρηγοροτερα.Ισως και μερικα Ranunculus να ταιριαζαν..δε ξερω ακομα, οπως με παει με τα φυτα. Επισης στο δεξι πλαινο εχω υψωσει ενα τοιχο απο 4 πετρες λαβας καλυμενες με java moss η οποια ομως δεν παει καθολου σε αυτο το ενυδρειο και μενει καχεκτικη (η java ποτε δεν μου πηγε καλα σε high tech) οποτε ψαχνω για αλλο ειδος moss και παρηγγειλα Xmas και wheeping να δω ποια θα κατσει καλυτερα.










Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-01-19, 11:12
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Welcome back που λενε και στο χωριο μου!

Πολυ χαιρομαι που εισαι παλι εδω Αλεξ,οσο για το ενυδρειο θεωρω οτι οι τοσες λιγες μερες προοδου του μας δινουν μια μικρη γευση για τι θα ακολουθησει.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-01-19, 21:04
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Nαι η άσπρη άμμος δεν πάει, κάνει πολυ αντίθεση.
Προσεξε με την αμμο, επειδη ειναι ψιλοτερη απο το χαλικι θα παει κατω στο υποστρωμα, φροντισε να κρατησεις ωστε πριν βγαλεις τις τελικες φωτος να την ανανέωσης.

Οι bucephlandra γιαυτο το ενυδρειο τις θεωρω μεγαλες, και δεν μπορεις να τις κλαδεψεις ωστε να ταιριαζουν καπως καλυτερα στο μεγεθος του ενυδρειου.

ΘΑ σου προτεινα να παιξεις περισσοτερο με το hard scape παρα με τα φυτα.

Θελει και αλλο βαθος...

Μεγαλα φυτα μπροστα, πισω τα πιο μικρα, ομοιως πετρες και ριζες, ετσι θα κερδισεος λιγο βαθος...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 21-01-19, 16:18
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γεια σου Ντίμη. Θα σας δω και απο κοντα στη πιτα, σε ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα.


Καλησπερα Νίκο !
Παράθεση:
Nαι η άσπρη άμμος δεν πάει, κάνει πολυ αντίθεση. Θα δω μηπως βρω πιο μπες και πιο λεπτη
Προσεξε με την αμμο, επειδη ειναι ψιλοτερη απο το χαλικι θα παει κατω στο υποστρωμα, φροντισε να κρατησεις ωστε πριν βγαλεις τις τελικες φωτος να την ανανέωσης. Ακομα πειραματιζομαι με το βυθο, θα το πετυχω που θα παει

Οι bucephlandra γιαυτο το ενυδρειο τις θεωρω μεγαλες, και δεν μπορεις να τις κλαδεψεις ωστε να ταιριαζουν καπως καλυτερα στο μεγεθος του ενυδρειου.
Κι εγω το παρατηρησα αυτο. Μια λυση ειναι να μπουν πιο βαθια αναμεσα στις πετρες ωστε να εξεχει η κορυφη μονο
ΘΑ σου προτεινα να παιξεις περισσοτερο με το hard scape παρα με τα φυτα.
Ναι αλλα θελει και φυτα, γιατι αν κυριαρχει το hardscape θα επισημανθει.

Θελει και αλλο βαθος... Δεν εχει τελειωσει ακομα Νικο. Φαντασου οτι πισω θελω να δημιουργησω ενα πυκνο χαλι απο Eleocharis , στη γωνια Blyxa και μετα να βαλω το υπολοιπο hardscape, δηλαδη τα μικροτερα ξυλα που θα προσομοιαζουν
ενα δασος. Η προοπτικη θα επιτευχθει με καποια τρικ στη φωτογραφιση, οπως για παραδειγμα το "καψιμο" με δυνατο backlight φωτισμο του σημειου στο κεντρο, ωστε να ""χαθει " ο οριζοντας. Καπως ετσι το εχω στο μυαλο μου αλλα θα με παει και το ενυδρειο μονο του. προς το παρον περιμενω τα εργαλεια 9ψαλιδια, τσιμπιδες κλπ) γιατι με τις χερουκλες μεσα, παω να φτιαξω κατι και χαλαω κατι αλλο.


Μεγαλα φυτα μπροστα, πισω τα πιο μικρα, ομοιως πετρες και ριζες, ετσι θα κερδισεος λιγο βαθος...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-01-19, 19:54
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Με τα χερια δεν γινεται..
Έμενα πάντα με άγχωνε να το εχω έτοιμο πριν το καλοκαίρι, γιατί μετά έπιαναν οι ζέστες και άρχιζαν οι αλγες.

Στο εξωτερικο παιζουν περισσοτερο με το hardscape παρα με τα φυτα.

Ριξε μια ματια στον Aga να παρεις μερικες ιδεες, και συνδυασμούς φυτών.

Δες ένα στήσιμο που είχα κάνει παλιά, για συνδυασμό γκαζόν, με είχε ταλαιπωρήσει πολυ και δεν βγήκε όπως ήθελα. Τα ξυλα ητανε ελιας.

Οι διαστασεις ειναι 50*35*32.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  A Path to the Sun.jpg
Εμφανίσεις:  320
Μέγεθος:  65,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 24-01-19, 20:24
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Καλως ηρθες και παλι Αλεξ! Μας ελειψες και εσυ και οι δημιουργιες σου!
Καλη επιτυχια σε οτι ασχοληθεις.
Το χομπυ ηταν φτωχοτερο χωρις εσενα.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 24-01-19, 23:20
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Θα μπορουσες να μας πεις, τα υψωματα δεξια-αριστερα με ποια μεθοδο τα κρατας να μην ισιωσει η αμμος;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 25-01-19, 11:51
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Θέμη, τα υψωματα σε αυτο το ενυδρειο δεν χρειαζονται κατι να τα συγκρατει. Οι πετρες και μονο τα κρατουν στο υψος τους.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 26-01-19, 10:08
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

πολύ όμορφο ενυδρείο, ο φωτισμός του τη νύχτα ειδικά είναι εξαιρετικός. Θα με ενδιέφερε να μάθω αυτόν τον φωτισμό πως τον πετυχαίνεις? Δηλαδή εγώ στο δικό μου μπορώ να αφαιρέσω το μαύρο καπάκι και να βάλω μια τέτοια λάμπα από πάνω?
Μου αρέσει το φως στο ενυδρείο και όταν δεν υπάρχει καπάκι από πάνω, να εμφανιστεί κάποιο φυτό επιφανείας ή κάποιο ζωντανό να σου λέει "γειά σου!"
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 26-01-19, 15:51
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέμη, τα υψωματα σε αυτο το ενυδρειο δεν χρειαζονται κατι να τα συγκρατει. Οι πετρες και μονο τα κρατουν στο υψος τους.
Σ ευχαριστω πολυ!!

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 12-08-19, 00:52
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Αλεξανδρε τι εγινε το scape?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 27-08-19, 11:21
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εγινε ενα απλο γαριδαδικο με blue neocaridina. Αυτο το ενυδρειακι λες και ηταν καταραμενο. Αλλαξα 2 φορες υποστρωμα. Κατι εφταιγε απο την αρχη, ψαρια, γαριδες ψοφουσαν. Δηλητηριο σκετο. Αλγες πολλες, εφευγα κι εγω συχνα και για μεγαλες περιοδους κι εμενε χωρις φροντιδα. Καμια φορα δεν μας καθεται καλα, ακομα και αν υποσχεται πολλα το scape, τι να κανουμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση Low Tech (εν δυνάμει high tech) tsodkostas Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 0 06-10-16 08:52
high tech vs apple snails Racikos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 19-10-13 17:13
Βοήθεια: μετάβαση από high-tech σε χαμηλών απαιτήσεων aquaman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 15-08-10 15:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06738 seconds with 16 queries