Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #11  
Παλιά 28-11-16, 22:59
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων


Τό καψα !!!
Πως κατάλαβες ότι τρέχει δοκάρι κατά μήκος του ενυδρείου ?
Στο σχέδιο έχω ένα δοκάρι που είναι στο πλάι του ενυδρείου στον ταβανι του σπιτιού.
Το δοκάρι αυτό πέφτει επάνω στην κολώνα που είναι και αυτή στην δεξιά πλευρά του ενυδρείου.
από κάτω από το ενυδρείο κατά μήκος δεν ξέρω αν περνάει δοκάρι.

Στον τύπο που έγραψες τώρα το 1,80 (το μόνο που κατάλαβα) είναι προφανώς το μήκος του ενυδρείου.
το 0,60 και το 1,08 μ2 φόρτισης τί είναι ???

ο ξυλότυπος τι είναι ???

Μου βαλες πολλά δύσκολα....
Ο ξυλότυπος με απλά λόγια είναι η κάτοψη του ορόφου σου που δείχνει τον οπλισμό σχεδιασμού σε θέση και χαρακτηριστικά. Με αυτό δηλαδή μπορεί να υπολογιστεί αναλυτικά το θεωρητικό ωφέλιμο φορτίο της κατασκευής.
Γενική θεώρηση : ελάχιστο ωφέλιμο φορτίο στο ποιο δυσμενές σημείο (εδώ στο κέντρο του δωματίου) 2ΚΝ/μ2 >> 204 Kg/μ2.
Ο υπολογισμός αυτός έχει διάφορες παραδοχές (συντελεστή ασφάλειας, δοκούς στήριξης κλπ). Στην περιοχή που θέλεις να το τοποθετήσεις το ωφέλιμο φορτίο είναι γενικά 3 φορές μεγαλύτερο >> 6ΚΝ/μ2 >> 612 Kg/μ2
Το 1,80 x 0,60 είναι η επιφάνεια που θα επιβληθεί το μόνιμο φορτίο του ενυδρείου >> 1,08 μ2. ¶ρα αν υποθέσουμε ότι το ενυδρείο γεμάτο με πλήρη εξοπλισμό και διακόσμηση θα είναι κάτω από 1000 kg (ρεαλιστικό νομίζω) θα έχεις φορτίο 926 kg/μ2.
Ο συντελεστής ασφαλείας υπολογισμών είναι τουλάχιστον 2 φορές για τον οπλισμό. Οπότε το 612 Kg/μ2 >> 1200 kg/μ2 περίπου.
Αν με ρώταγες επαγγελματικά αν σου υπέγραφα βεβαίωση ότι μπορείς με ασφάλεια να βάλεις εκεί το ενυδρείο δίχως να δω τον ξυλότυπο δεν … Όπως και κάθε άλλος συνάδελφος νομίζω. Η ερώτηση που θα έπρεπε να κάνεις θα ήταν ποιο είναι το μέγιστο μόνιμο φορτίο που θα μπορούσες να βάλεις με ασφάλεια.
Θα μπορούσα να γράψω ένα μικρό σεντόνι για τον τρόπο υπολογισμού του οπλισμού σε εποχές δίχως Η/Υ και λογισμικά, με χρήση πινάκων κλπ.
Επίσης η βέλτιστη στατικά θέση για το ενυδρείο σου είναι ακόλουθα με μπλε


Αυτό που έχει ενδιαφέρον να δεις είναι η αντοχή σε θλίψη του υλικού του δαπέδου που έχεις.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι μπορεί να είναι ???? nicpapa Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 27-07-11 00:54
Μονομάχος εν ώρα εργασίας... petran Αρχάριοι γλυκού νερού 6 13-11-08 10:03
Μπορεί να μπει χελωνάκι μέσα σε ενυδρείο? JENI Γλυκό νερό - Γενικά 2 21-03-08 12:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17804 seconds with 15 queries