Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-09, 17:41
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή Γέννησαμε!!!

Καλησπερα , αυτες τις μερες παρακολουθω τις θυληκες μου Gyppines που πρεπει να ειναι ετοιμες να γεννησουν , οποτε και εψαχνα το ενυδρειο για τα μικρα , Μολις πριν λιγο παρατηρησα 3-4 μικρα τα οποια ειναι κατω στα φυτα και κανουν βολτες !!! τους εριξα φυλαρακι τροφη την οποια την ετριψα με το χερι , και αμεσως ορμηξαν να φανε . Χρειαζεται κατι να κανω τωρα ? αλλαγη νερου που ελεγα να κανω να την κανω η να μεγαλωσουν λιγακι ? Επισης η θυληκια ειναι ακομα φουσκωμενη full οποτε περιμενω και αλλα και μαλλον πολλα . Το ενυδρειο μου ειναι 300 litra οποτε πιστευω να μην εχω προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-09, 18:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

να σου ζησουν!!! αλλαγες θα κανεις κανονικα...μη σου πω και συχνοτερες λογω πιθανον υπολλειματων τροφης...
βαλε και κερατοφυλλο στην επιφανεια αν δεν εχεις πολλα φυτα για καταφυγιο...για να ζησουν περισσοτερα....τι αλλα ψαρια εχεις μεσα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-09, 19:13
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
να σου ζησουν!!! αλλαγες θα κανεις κανονικα...μη σου πω και συχνοτερες λογω πιθανον υπολλειματων τροφης...
βαλε και κερατοφυλλο στην επιφανεια αν δεν εχεις πολλα φυτα για καταφυγιο...για να ζησουν περισσοτερα....τι αλλα ψαρια εχεις μεσα??
Ευχαριστω,

Λογο οτι το ενυδρειο μου ειναι ψηλο , εχω αναγκαστει και εχω φυτα κατω και οχι πολλα στην επιφανεια , στην επιφανεια εχω μονο κατι ψευτικα που επιπλεουν για τα μικρα ετσι και θελησουν να πανε επανω , αλλα προς το παρων τουλαχιστον αυτα που εχω βρει και ζουν μεχρι τωρα ειναι στα φυτα κατω και εκει κρυβονται οταν ερχονται τα μεγαλυτερα .

Αυτη την στιγμη εκτος απο τα guppy εχω και δυο ξιφορορους και εναν silver shark , δεν ξερω αν τα εχουν δει τα μικρα , παντος αυτα ξερουν πολυ καλα να κρυβονται .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-07-09, 14:23
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

na ta xeresai !!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-07-09, 14:23
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Τελικα τα μικρα ειναι γεννημενα καποια περισοτερες ημερες απο οτι ειχα δει ... γιατι καποια ειναι εμφανως μεγαλυτερα απο αλλα , και εχουν αρχισει να κανουν βολτες και εξω απο τις κρυψονες τους ...

Βεβαιος ειχα και ενα δυσαρεστο σημερα , ο αρσενικος χιφοφορος μας την εκανε ... αιτια δεν ξερω , θα παρω μετροισεις σε λιγο και θα δουμε .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-07-09, 17:15
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Καλησπερα , 5η ημερα και ολλα τα gupakia ειναι μια χαρα ... εχουν αρχισει και ανεβενουν προς τα επανω σιγα σιγα και τα αλλα δεν τα κυνηγανε και πολυ ... Το θεμα ειναι οτι οι θυληκες ειναι ακομα φουσκωμενες , λετε να εχω και αλλα μικρα συντομα ? Ειναι οι πρωτη τους γεννα . Επισης ετοιμαζομαι για αλλαγη 100 λιτρων , και ας ελπιζουμε οτι δεν θα παει κανενα στην αποχετευση απο τα μικρα ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-07-09, 17:36
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

περιπου καθε μηνα γεννανε....οποτε συντομα φυσικα και θα εχεις κι αλλες γεννες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04772 seconds with 13 queries