Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-06-13, 18:17
paraliotis Ο χρήστης paraliotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-01-2011
Περιοχή: katerini
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή το νεο μου ενυδρειο. γνωμες...

καλησπερα. μολις σημερα καταφερα να κολλησω το νεο μου ενυδρειο. ειναι ακομα σε πολυ πρωιμη φαση (δεν εχει μπει καν νερο) αλλα θα ηθελα να postαρω καποιες φωτογραφιες να μου πειτε την γνωμη σας και φυσικα τυχων λαθη που μπορουν να διορθωθουν οσο ειναι νωρις


ευχαριστω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  q-IMG_1387.jpg
Εμφανίσεις:  345
Μέγεθος:  52,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  q-IMG_1389.jpg
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  36,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  q-IMG_1390.jpg
Εμφανίσεις:  286
Μέγεθος:  36,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  q-IMG_1391.jpg
Εμφανίσεις:  283
Μέγεθος:  42,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  q-IMG_1392.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  38,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  q-IMG_1393.jpg
Εμφανίσεις:  295
Μέγεθος:  38,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-13, 18:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλοριζικο!

Να πω την αληθεια, αν δεν το γεμισεις και το αφησεις μερικες μερες να δεις οτι δεν χανει, κανενας δεν μπορει να σου πει τιποτα.

Απο εκει και περα:
- η βαση ειναι γερη? Αυτα τα ροδακια με ανησυχουν λιγο.
-εκει που παταει το ενυδρειο, στο εσωτερικο του πλαισιου, νομιζω πως καλο θα ηταν να υπηρχε ενα φελιζολ ή κατι τετοιο, ωστε να απορροφα τους κραδασμους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-06-13, 18:36
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

καταρχας καλοριζικο.να το χαιρεσαι
απο την μικρη εμπειρια που εχω οι κολλησεις ενταξει φαινονται αλλα αν δεν βαλεις νερο μεσα σιγουρος δεν μπορεις να εισαι.συμφωνω και για το φελιζολ.
περιμενουμε νεα
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-13, 20:34
paraliotis Ο χρήστης paraliotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-01-2011
Περιοχή: katerini
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

κατ'αρχην ειναι 300 λιτρα περιπου. το σκεφτηκα το φελιζον αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να κουνηθει απο την θεση που θα μπει.και αν χρειαστει θα αδειαζει πανω απο το μισο.

οσο για τα ροδακια θα πατανε κατω μονο αν ειναι να κουνηθει. οταν θα ειναι στην θεση του θα παταει πανω σε σταθερες βασεις οι οποιες θα μπανοβγαινουν με την χρηση γρυλου αυτοκινητου.

στην κατασκευη χρησημοποιηθηκε 2cm mdf που το περασα ενα χερι πολυεστερα για να αδιαβροχοποιηθει. πατος και πλατη ειναι ενιαια κομματια. μπροστινο και πλαινα τμηματα ειναι πλαισια. στον πατο εβαλα 0,5mm γυαλι και περιμετρικα 0,8mm. η πλατη οπως φαινεται ειναι φιμε μιας και τα κομματια ολα εκτος του πατου τα ειχα.

το μονο λαθος που εκανα αλλα το καταλαβα αργα ειναι οτι δεν καθαρισα με οινοπνευμα τα τζαμια πριν τα κολλησω. δεν ηταν βεβαια και πολυ βρωμικα αλλα δεν τα λες και καθαρα. τι επιπτωεις μπορει να εχει αυτο και τι να κανω??
-------------------------
επισης εχω καταληξει στο SUN HW-304A για φιλτρο. εχει κανεις προσωπικη εμπειρια απο αυτο???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paraliotis : 14-06-13 στις 20:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-06-13, 20:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν θα συνιστουσα το συγκεκριμενο φιλτρο. Η καταναλωση του ειναι κατι παραπανω απο παραπολυ μεγαλη (αν κρινει οτι π.χ. ενα αναλογο eheim θα ειχε καταναλωση 15w-20w) και επισης, αν παθει κατι, ανταλλακτικα δυσκολα να βρεις.

Μπορει τα γνωστα φιλτρα (eheim, fluval κλπ) να ειναι πιο ακριβα ως αρχικο κοστος, αλλα σε ποιοτητα, καταναλωση και ευρεση ανταλλακτικων ειναι πολυ ανωτερα. Αξιζουν για εμενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-06-13, 21:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

To φελιζολ μπαινει για να μην ανοiξει ο πατος οταν ακουμπαει απευθειας σε σκληρη επιφανεια το τζαμι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-13, 21:43
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Κοντρες δεν θα βαλεις??
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-13, 21:51
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Για πές μας τις διαστάσεις του ενυδρείου
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-06-13, 21:53
paraliotis Ο χρήστης paraliotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-01-2011
Περιοχή: katerini
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

το τζαμι μου ειναι ειδη κολλημενο στο ξυλο αν προσεξεις στις φωτογραφιες. ολο το ενυδρειο εινια κολλημενο στον ξυλινο εξωσκελετο δεν βγαινει.
γι'αυτο και δεν θελει και κοντρες. θυμιζω οτι το ξυλο ειναι παχους 2 εκατοστων βιδωμενο και κολλημενο. δεν νομιζω οτι θα το επηρεασουν 300 λιτρα νερο.
στην ουσια εχω ενα ξυλινο ενυδρειο επενδυμενο εσωτερικα με γυαλι. γιάυτο το λογο δεν χρησημοποιησα και πολυ χοντρο γυαλι. το γυαλι ειναι για να κραταει το νερο οχι την δυναμη του.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-06-13, 22:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα το mdf δεν ειναι ξυλο αλλα πριονιδι.
Κατα τη γνωμη μου θα ηταν πολυ καλυτερο να ειχες επιλεξει κοντρα πλακε θαλασσης.
Επισεις εχεις δυο υλικα με διαφορετικο συντελεστη διαστολης, και αυτο θελει παρα πολυ προσοχη με τις αλλαγες θερμοκρασιας. Το γυαλι βεβαια θα εχει ισως με μια ελαχιστη διαφορα τη θερμοκρασια του νερου, το mdf ομως οχι απαραιτητα.
Ετσι οπως το βλεπω, δε μπορω να πω οτι στο ματι δε μου αρεσει σαν κατασκευη (το αντιθετο) ουτε πως δεν φαινεται ο κοπος σου και το μερακι σου στο τελικο αποτελεσμα, ομως τεχνικα το θεωρω επιφοβο για να το γεμιζα με 300 λιτρα νερο.

Παράθεση:
στην ουσια εχω ενα ξυλινο ενυδρειο επενδυμενο εσωτερικα με γυαλι.
Δε νομιζω πως αυτο τεχνικα στεκει. Η λογικη του ξυλινου ενυδρειου (ειμαι σε φαση κατασκευης ενος τετοιου ) ειναι εντελως διαφορετικη, και εκει το μοναδικο μπροστινο τζαμι δε μας πολυαπασχολει αν θα ακολουθησει τις διαστολες του ξυλου. Εξ αλλου ακομα κι αν σχιστει η σιλικονη παλι θα κανει φλατζα γιατι το γυαλι θα παταει γερα απο την πιεση του νερου, ενω εσυ εχεις κολλησει τα γυαλια μεταξυ τους, και ολα μαζι πανω σε mdf (που εκτος των αλλων δεν ειναι ξυλο αλλα πριονιδι), και ακομα χειροτερα εβαλες 5ρι τζαμι που αν παρασυρθει απο τα σκευρωματα και τις διαστολες του mdf ισως ακομα και να σπασει.
Αν δε θες να ανασχεδιασεις το ολο project (που ειναι και το καλυτερο κατα τη γνωμη μου) τουλαχιστο γεμισε το με γερες κοντρες, οσο περισσοτερες μπορεις ωστε να μην εχεις εκπληξεις
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-06-13, 23:02
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Το παχος των τζαμιων ειναι επιφοβο...
Με ενα φιλο φτιαξαμε 300 αρι αλλα με 10αρι τζαμι κοντρες γυρω γυρω και 2 στην μεση!!
Δεν τα λες 300 λιτρα λιγα , εδω 180 αρι εχω με 6 αρι τζαμι μαμισιο και το φοβάμαι ...
Ελπιζω κατω απο στην βάση να εχεις βάλει και ενδιαμεσα σιδερα, το ξυλο λιγιζει!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-06-13, 23:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ναι, το 5αρι δεν θα το ελεγα και την καλυτερη επιλογη για 300 λιτρα. Εδω εγω εβαλα 6αρι σε 44 λιτρα. Νομιζω πως πρεπει να το ενισχυσεις με αρκετες κοντες τουλαχιστον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-06-13, 06:40
jimn Ο χρήστης jimn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Και εγώ με την λίγη γνώση που έχω θεωρώ ότι κόντρες και φελιζόλ είναι απαραίτητα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-06-13, 10:49
paraliotis Ο χρήστης paraliotis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-01-2011
Περιοχή: katerini
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

το ενυδρειο ειναι 118*56*51
σιγουρα θα ηταν καλυτερο το κοντρα πλακε απλα to mdf το ειχα και επειδη κανω και αλλες κατασκευες με αυτο οπως κουτες ηχειων οπου λογω πολλων db οι πιεσεις στιγμιαια ειναι τεραστιες ( 152+db για 8sec) ειμαι απολυτα σιγουρος για την αντοχη του σαν υλικο. περνοντας το και ενα χερι πολυεστερα το εκανα αδιαβροχο.
εξωτερικα το ξερω οτι δεν ειναι ομορφο αλλα ειναι απλα ενα μερος του τελικου project. θα μπουν φωτο μολις τελειωσει. με λιγα λογια δεν θα φαινεται πουθενα ξυλο.
οσο για τον πατο να αναφερω οτι κολληθηκε πρωτος πανω στο ξυλο πριν ξεκινησει η κατασκευη και κολληθηκε με πρεσσα μαραγκου. ενα ολοκληρο βραδυ εμεινε στην πρεσσα με μπολικη κολλα. εχει γινει ενα σωμα με το ξυλο πιστευω θα ειναι λιγο δυσκολο να εχω προβλημα απο εκει. το μονο που με απασχολει με τα κολληματα ειναι το θεμα του καθαρισματος τους που προανεφερα
-------------------------
φιλε nick74 το project μου ξεκινησε για ξυλινο αλλα δεν ηξερα τι υλικο να βαλω πανω στο ξυλο για να μονωθει και να μην ειναι τοξικο. δεν ειχα ψαξει αρκετα. το βρηκα βεβαια καταλαθος εχθες αλλα ηταν αργα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paraliotis : 15-06-13 στις 10:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-06-13, 10:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, πριν ρισκαρεις να βρεθεις με 300 λιτρα νερο στο σαλονι ρωτα καποιο μηχανικο καλυτερα η ναυπηγο (τεσπα καποιον που να εχει σπουδασει αντοχες υλικων) σχετικα με αυτο που εχεις φτιαξει γιατι κολλησες δυο υλικα τα οποια εχουν εντελως διαφορετικο συντελεστη διαστολων.
btw εγω και για καμπινες ηχειων εχω προτιμησει κοντρα πλακε θαλασσης και ειναι πιστευω πολυ καλυτερο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-06-13, 20:08
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Καλη αρχη.
Η γνωμη μου ειναι να βαλεις κοντρες στον πατο και απο πανω τους αλλο ενα κομματι τζαμι στα 8 χιλ. Δεν ξερω πως θα ειναι το καπακι αλλα καλο ειναι να βαλεις και επανω κοντρες.
Ομορφο φαινεται. Καλη συνεχεια.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-06-13, 20:24
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τους φίλους πιο πάνω.
Κόντρες...οπωσδήποτε, φίλε γιατί θα έχεις θέμα, που μπορεί να μην φανεί στην αρχή...αλλά αργότερα.
Γενικά φαίνεται καλή και προσεγμένη δουλειά...αλλά ''βάλε κόντρες''.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-06-13, 20:29
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Έκανες τόσο κόπο και έβαλες τόσο λεπτό τζάμι στον πάτο... κρίμα..

Εάν θα έχεις πρόβλημα θα φανεί στην πορεία δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να σου πεί με σιγουριά κάτι.. το καλύτερο που πρέπει να κάνεις ειναι αυτο που σου είπαν και οι άλλοι.. να βάλεις κόντρες..

Τα τζάμια έπρεπε να τα είχες καθαρίσει καλά... και σε αυτό δεν μπορεί να σου πεί κάποιος κατά πόσο η κόλληση ειναι γερή ή όχι..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-06-13, 20:39
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανες τόσο κόπο και έβαλες τόσο λεπτό τζάμι στον πάτο... κρίμα..
Αφού δεν το έστησε ακόμη μπορεί να βάλει διπλό πάτο και να είναι ήσυχος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ CHRIS4204 Γλυκό νερό - Γενικά 8 08-09-12 19:32
Γνωμες για καινουργιο ενυδρειο komori Γλυκό νερό - Γενικά 5 01-08-12 21:29
Γνωνες για το ενυδρειο μου thomas9 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 02-12-11 13:09
γνωμες για ενυδρειο 30 λιτρων με γαριδες. faceck Γαρίδες 16 29-06-11 16:06
Γνωμες για ενυδρειο Wave ababapanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 08-04-09 19:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06745 seconds with 16 queries