Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-05-13, 15:41
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα παιδιά έχω παραγγείλει από το ebay αυτά

STC-1000 και αυτό Fan

και τα 2 θα έρθουν με DHL άρα μέχρι την Παρασκευή θα τα έχω !!!
το συνολικό μου κόστος ήταν κάπου στα 85usd

το STC μου είπε ότι το controller θα έρθει χωρίς πρίζα για το ρεύμα !! και ότι θα ταιριάζει σε 220V

το θέμα τώρα είναι πως τα συνδέω όλα αυτά μεταξύ τους, χωρίς να ανατινάξω το σπίτι ???


τέλος, είναι καλά αυτά που αγόρασα ή την πάτησα σαν αρχάριος ???
Φίλε μου ταπεινή μου γνώμη 85 usd δηπαδή περίπου 65 ευρώ για 6 ανεμιστηράκια και ένα controller είναι πάρα πολλά.επειδή κι εγω τώρα ετοιμάζομαι να κάνω τη κατασκευή,για τα ίδια πράγματα,δηλαδή 4 ανεμιστηράκια και τον ίδιο controller έδωσα 30 ευρώ.εκτός κι αν η τιμή εκτοξεύεται λόγω πιο γρήγορης παράδοσης
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-05-13, 16:10
mnck Ο χρήστης mnck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2013
Περιοχή: Αμφιαλη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου ταπεινή μου γνώμη 85 usd δηπαδή περίπου 65 ευρώ για 6 ανεμιστηράκια και ένα controller είναι πάρα πολλά.επειδή κι εγω τώρα ετοιμάζομαι να κάνω τη κατασκευή,για τα ίδια πράγματα,δηλαδή 4 ανεμιστηράκια και τον ίδιο controller έδωσα 30 ευρώ.εκτός κι αν η τιμή εκτοξεύεται λόγω πιο γρήγορης παράδοσης

Καλησπερα , θα ηθελες να μας πεις απο που εκανες τις αγορες σου και το κοστος πηγε τοσο χαμηλα ??? και σε ποσο καιρο τα ειχες στα χερια σου???
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-05-13, 16:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ο controller απο ebay κανει γυρω στα 20 δολλαρια, ας πουμε 17-18 ευρω. Απο εναν προμηθευτη που εχω παρει 3 φορες, σε 10 μερες τον εχω στο σπιτι μου. Ανεμιστηρακια προσωπικα παιρνω τα απλα 8Χ8 απο το πλαισιο με 3.90, αν θυμαμαι καλα. Τροφοδοτικο γυρω στα 5 ευρω. Μια κατασκευη με 2 ανεμιστηρακια, συνολο γυρω στα 30-35ευρω maximum.

Συνολο:πολυ φθηνοτερα απο τα 85 ευρω. Απλα, αν αφησουμε να κανουμε την κατασκευη ενω η θερμοκρασια εχει φτασει στους 30 βαθμους, θα πρεπει να δωσουμε οσα εδωσες. Αν το εκανες νωριτερα, θα ειχε βγει πολυ πιο φθηνο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-05-13, 16:46
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mnck Εμφάνιση μηνυμάτων
ξερεις και τιμη ????
περνω τηλεφωνο αλλα ειναι πολυ απασχολημενοι !!!!!!!!!!
μαζί με τον αισθητήρα κάτι λιγότερο από 50 ¤
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-05-13, 17:05
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Των φρονίμων τα παιδιά...

Οπως ήδη είπε ο Θοδωρής (nazgul) το κόστος ανέρχεται σε 30-35 ευρώ και αν τα ανεμιστηράκια ειναι μέσω ebay, μπορεί να πέσει και κάτω απο 30! - Εδώ φυσικά ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις

¶σε που μπορεί να έχεις αγοράσει controller με 7-8 ευρώ...(αν σου κάτσει!!) - πχ το λινκ που είχε δώσει ο lingistis πριν αρκετό καιρό

Αν η παραγγελία γίνει με ταχεια παραδοση, τότε σίγουρο το κόστος ανεβαίνει...οπότε και πάλι ισχύει η αρχή του μηνύματος...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-05-13, 18:50
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο controller απο ebay κανει γυρω στα 20 δολλαρια, ας πουμε 17-18 ευρω. Απο εναν προμηθευτη που εχω παρει 3 φορες, σε 10 μερες τον εχω στο σπιτι μου. Ανεμιστηρακια προσωπικα παιρνω τα απλα 8Χ8 απο το πλαισιο με 3.90, αν θυμαμαι καλα. Τροφοδοτικο γυρω στα 5 ευρω. Μια κατασκευη με 2 ανεμιστηρακια, συνολο γυρω στα 30-35ευρω maximum.

Συνολο:πολυ φθηνοτερα απο τα 85 ευρω. Απλα, αν αφησουμε να κανουμε την κατασκευη ενω η θερμοκρασια εχει φτασει στους 30 βαθμους, θα πρεπει να δωσουμε οσα εδωσες. Αν το εκανες νωριτερα, θα ειχε βγει πολυ πιο φθηνο.
Ετσι όπως λέει ο Θωδωρής είναι οι τιμές
είμαι κι εγώ ένας απο αυτούς που δεν φρόντισε έγκαιρα και τώρα περιμένω controller (έχει φύγει απο κίνα 03 του μήνα) κι εύχομαι να μην ανέβει τρελά η θερμοκρασία.μέχρι τώρα μέχρι και 32 βαθμούς έξω και με ανοιχτό καπάκι και με μικρότερη φωτοπερίοδο έχω σταθερά 25 βαθμούς.όπως είπαν τα παιδιά ένας controller,4 ανεμιστηράκια,ένα τροφοδοτικό μου στοίχισαν ακριβώς 40 ευρώ.άντε αν πάρεις και 4 φίλτρα σκόνης και 4 αντικραδασμικές βάσεις να πας στα 65 ευρώ.τα τελευταία δεν είναι απαραίτητα,αλλά αφού κάνεις που κάνεις τη δουλειά καλό είναι να τα βάλεις.εγώ τα έχω αγοράσει όλα και περιμένω τον κινέζο για να γίνει η εγκαυάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-05-13, 19:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ναι, φιλτρα και βασεις εχω παρει και εγω απο ebay, που βρισκεις πραγματικα πολυ φθηνα. Απλα, απαραιτητα δεν ειναι.

Αν αναλογιστουμε ποσα ξοδευουμε με την πρωτη ευκαιρια για τα ενυδρεια μας σε φιλτρα, χαλικια, φυτα και οτι μπορει να φανταστει ο καθενας, η ψυξη ειναι παρα πολυ φθηνη για να ρισκαρουμε τη ζωη ολων των ζωντανων μας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-05-13, 20:01
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, φιλτρα και βασεις εχω παρει και εγω απο ebay, που βρισκεις πραγματικα πολυ φθηνα. Απλα, απαραιτητα δεν ειναι.

Αν αναλογιστουμε ποσα ξοδευουμε με την πρωτη ευκαιρια για τα ενυδρεια μας σε φιλτρα, χαλικια, φυτα και οτι μπορει να φανταστει ο καθενας, η ψυξη ειναι παρα πολυ φθηνη για να ρισκαρουμε τη ζωη ολων των ζωντανων μας.
Θοδωρή αν δε σου κάνει κόπο μπορεις να μας πεις πως ψαχνεις στο ebay για αντικραδασμικές βάσεις και φίλτρα σκόνης για να το ξέρω για το επόμενο ενυδρείο.εννοώ με ποιες αγγλικές λέξεις κάνεις search.π.χ βάζεις dust filter pc funs?και για τις βάσεις?
-------------------------
Επίσης μπορεις να μου πεις απο ποιον προμηθευτή παίρνεις τον controller?ευχαριστώ πολύ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 13-05-13 στις 20:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-05-13, 20:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απο εδω παιρνω:
http://www.ebay.com/itm/All-purpose-...item4aa6f6d0cb

Τον θεωρω αρκετα εμπιστο, αφου εχω παρει 3 φορες και ηρθαν στις 10 μερες και τις 3.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-05-13, 22:18
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης αν καει καποιο απο τα ανεμηστηρακια αυτα δεν νομιζω οτι αντικαθιστατε, σε αντιθεση με αυτα του pc , που αν χρειαστει αντικαθιστας μονο οποιο ειναι ελαττωματικο και με μικρο κοστος.
Οχι, αλλαζουν. Βγενει το πλαϊνο με το σφυχτηρακι (σαν καπακι ειναι με βιδακια πανω-κατω) και τα ανεμιστιρακια μπαινουν ενα-ενα, συρταρωτα μεσα. Το εχω το συγκεκριμενο και επειδη τα ανεμιστηρακια ειναι της συμφορας (πολυ γρηγορα θα αρχισουν να κανουν θορυβο), το ενα δεν δουλευε απο την αρχη. Ετσι το ανοιξα και ευτυχως η βλαβη ηταν ενα.ξεκολημενο καλωδιο. Ομως δεν υπαρχει θεμα να τα αλλαξεις. Ειναι πολυ ευκολο.

Ps: Εχω αυτο με τα 4 φουρφουρια. Περισσοτερο αξιζει η ολη θηκη σαν κατασκευη παρα τα ανεμηστηρακια.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 14-05-13, 00:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
μαζί με τον αισθητήρα κάτι λιγότερο από 50 ¤
Ειχε γυρω στα 52 στην Εψεμ.
Αλλα εχω μαθει οτι δεν φερνουν πια τον 915, και φερνουν στη θεση του ενα καινουριο μοντελο, με περισσοτερα (αλλα αχρειαστα για εμας) μπλιμπλικια, που κανει πιο ακριβα ακομα.
Ισχυει?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ τα έχω αγοράσει όλα και περιμένω τον κινέζο για να γίνει η εγκαυάσταση.
Μη περιμενεις.
Στησε τα ανεμιστηρια απο τωρα.
Αν πισει παλι ζεστη και δεν εχει ερθει ο κοντρολερ, βαλτα να δουλεψουν κι ελεγχε τα εσυ οπως οπως, πχ αν εχεις παρεu πολυπακ τρoφoδoτικο 3-12V ρυθμισε to σε χαμηλα βολτ (πχ στα 7.5V να κανει λατι να μη ξεφυγει η θερμοκρασια), ή/και αν εχεις κανενα χρονοδιακοπτη να τα ανοιγοκλεινει.
Οταν ερθει ο κοντρολερ τα βαζεις πανω του και ησυχαζεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 14-05-13 στις 00:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-05-13, 09:34
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχε γυρω στα 52 στην Εψεμ.
Αλλα εχω μαθει οτι δεν φερνουν πια τον 915, και φερνουν στη θεση του ενα καινουριο μοντελο, με περισσοτερα (αλλα αχρειαστα για εμας) μπλιμπλικια, που κανει πιο ακριβα ακομα.
Ισχυει?
-------------------------

Μη περιμενεις.
Στησε τα ανεμιστηρια απο τωρα.
Αν πισει παλι ζεστη και δεν εχει ερθει ο κοντρολερ, βαλτα να δουλεψουν κι ελεγχε τα εσυ οπως οπως, πχ αν εχεις παρεu πολυπακ τρoφoδoτικο 3-12V ρυθμισε to σε χαμηλα βολτ (πχ στα 7.5V να κανει λατι να μη ξεφυγει η θερμοκρασια), ή/και αν εχεις κανενα χρονοδιακοπτη να τα ανοιγοκλεινει.
Οταν ερθει ο κοντρολερ τα βαζεις πανω του και ησυχαζεις.
Αυτό προυποθέτει οτι μπορώ να τα στήσω μόνος μου.Αλλά επειδή δε θέλω να χτυπήσει ρεύμα τις γαρίδες μου ή εμένα, περιμένω τον controller και το σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης μεΑο για να τα στήσει φιλαράκι όλα μαζί.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-05-13, 09:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ αλλα τα ανεμιστηρακια δεν λειτουργουν με 220V
Αν πιασει καμια ζεστη και δεν εχει ερθει ο κοντρολλερ, ενωνεις τα ανεμιστηρακια μεταξυ τους παραλληλα, συνδεεις τις ακρες του καλωδιου στο τροφοδοτικο, που δινει μαξιμουμ 12V στην εξοδο και εισαι ετοιμος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-05-13, 09:59
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ αλλα τα ανεμιστηρακια δεν λειτουργουν με 220V
Αν πιασει καμια ζεστη και δεν εχει ερθει ο κοντρολλς, ενωνεις τα ανεμιστηρακια μεταξυ τους παραλληλα, συνδεεις τις ακρες του καλωδιου στο τροφοδοτικο, που δινει μαξιμουμ 12V στην εξοδο και εισαι ετοιμος.
Το ξέρω εντάξει πλάκα κάνω για την ηλεκτροπληξία.ίσως το προσπαθήσω.απλά το πρόβλημα μου είναι οτι το καπάκι που θα μπουν τα ανεμιστηράκια είναι κουρμπαριστό.θα δημιουργηθεί κενό όταν μπουν τα ανεμισυηράκια.ίσως βάλω σιλικόνη για ενυδρεία στα κενά
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-05-13, 06:01
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχε γυρω στα 52 στην Εψεμ.
Αλλα εχω μαθει οτι δεν φερνουν πια τον 915, και φερνουν στη θεση του ενα καινουριο μοντελο, με περισσοτερα (αλλα αχρειαστα για εμας) μπλιμπλικια, που κανει πιο ακριβα ακομα.
Ισχυει?

όντως έχουν τον 915lx που όπως είπες κάνει επιπλέον πράγματα, όπως πχ μπορείς να κατεβάσεις τα δεδομένα των μετρήσεων σου στο pc. η τιμή του αν θυμάμαι καλά ήταν 48 ¤.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 15-05-13, 09:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
όντως έχουν τον 915lx που όπως είπες κάνει επιπλέον πράγματα, όπως πχ μπορείς να κατεβάσεις τα δεδομένα των μετρήσεων σου στο pc. η τιμή του αν θυμάμαι καλά ήταν 48 ¤.
Βαλε ενα δεκαρικο ακομα.
Τον πηρε ενας φιλος πριν κανα μηνα,
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 18-05-13, 14:53
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα παιδιά έχω παραγγείλει από το ebay αυτά

STC-1000 και αυτό Fan

και τα 2 θα έρθουν με DHL άρα μέχρι την Παρασκευή θα τα έχω !!!
το συνολικό μου κόστος ήταν κάπου στα 85usd

το STC μου είπε ότι το controller θα έρθει χωρίς πρίζα για το ρεύμα !! και ότι θα ταιριάζει σε 220V

το θέμα τώρα είναι πως τα συνδέω όλα αυτά μεταξύ τους, χωρίς να ανατινάξω το σπίτι ???


τέλος, είναι καλά αυτά που αγόρασα ή την πάτησα σαν αρχάριος ???
από εκτές τα έχω στην κατοχή μου και τα δύο, μιλάμε για σουπερ fast shipping :ρ

πως τα συνδέω
μόνο αυτά τα δύο δεν θα βάλω θερμάστρα
αρα δεν θέλω κάτι περίπλοκο όπως το ποστ που μου βάλατε !!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 20-05-13, 10:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δε γίνεται πιο απλό από όσο περιγράφεται εδώ. Οδηγίες με λόγια έχει, φωτογραφίες, σχέδια, πόσο πιο απλό; Και να μην καταλαβαίνεις τι κάνεις κάν' το όπως το βλέπεις. Αλλιώς πρέπει να στο φτιάξει άλλος.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 20-05-13, 11:43
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

βασικά αυτό που δεν καταλαβενω είναι γιατί πρέπει να κάνω όλες αυτές τις γεφυρώσεις από την στιγμή που μόνο τον ανεμιστήρα θα βάλω πάνω !!!

ακόμα γιατι το καφέ σύρμα πάει παντού ???
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 20-05-13, 12:07
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τότε δε θα βάλεις τα καλώδια του 3-Παροχή ρεύματος θερμαντικού σώματος (δηλαδή τα δύο που ξεκινάνε από το 3 -το καφέ που πάει στην επαφή 1 και το μπλε που πάει στην επαφή 6). Και το πράσινο που πάει από το 2 στο 5 και από το 5 στο 7 μπορείς να το βάλεις κατευθείαν από το 2 στο 7.

Το καφέ πάει παντού γιατί ο ελεγκτής έχει ελεγχόμενους διακόπτες και όχι παροχή, επομένως κάπως πρέπει να φτάσει το ρεύμα στο θερμαντήρα/ανεμιστήρα. Αυτό γίνεται είτε με γεφυρώσεις είτε με ανεξάρτητες γραμμές, όπου θα έχεις άλλες δύο πρίζες. Για παράδειγμα όπως φαίνεται εδώ για τον eliwell και με τους δύο τρόπους.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 20-05-13, 12:18
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ασχετο, αλλα γιατι να μην βαλεις το θερμαντικο σωμα? Θα σε γλυτωσει απο πολυ κοπο μεχρι να φερεις τον θερμαντηρα στη σωστη θερμοκρασια. Και θα εισαι σιγουρος οτι δεν θα κολλησει, πολυ βασικο πιστευω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-05-13, 13:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασχετο, αλλα γιατι να μην βαλεις το θερμαντικο σωμα? Θα σε γλυτωσει απο πολυ κοπο μεχρι να φερεις τον θερμαντηρα στη σωστη θερμοκρασια. Και θα εισαι σιγουρος οτι δεν θα κολλησει, πολυ βασικο πιστευω.

Σωστος.
Αφου τροπικα ψαρια θα εχει στο ενυδρειο, θα βαλει και θερμαντηρα το χειμωνα.
Αφου θα κανει που θα κανει "τον κοπο" να κανει τις συνδεσμολογια για την ψυξη, χαθηκε ο κοσμος να το εχει ετοιμο και για τη θερμανση?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 21-05-13, 15:54
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν παρατήρησα κάποιο λαμπάκι αλλά όποτε τον ακουμπάω είναι κρύος !!
μια χαρα ειναι ο θερμοστατης σου
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψάρια για ψηλές θερμοκρασίες νερού Aquablue Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 21-09-10 00:32
SOS υπερβολικό ΝΟ2 valantis315 Αρχάριοι γλυκού νερού 14 03-05-10 22:23
Θερμοκρασίες > 30'C sailim Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 13-03-10 08:26
Γατόψαρα σε χαμηλές θερμοκρασίες? GIWRGOS Γατόψαρα Ν. Αμερικής 20 28-01-05 19:11
foreground εύκολο για υψηλές θερμοκρασίες harris Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 08-11-04 12:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07801 seconds with 16 queries