Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-03-13, 23:27
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή Ξεκίνημα με νεροχελώνες. Να το επιχειρήσω?

Καλησπέρα σε όλους

Επειδή μάλλον τα "μικρόβια" είναι πολλά...μετά τα ψάρια άρχισα διάβασμα για τις νεροχελώνες και ειλικρινά εντυπωσιάστηκα από ορισμένους!
Κυρίως για τις προσπάθειες τους να προσφέρουν στις νεροχελώνες τους όσα περισσότερα μπορούν

Στο δια ταύτα.
"Βρέθηκα" με μια γυάλα diy (να σαι καλά constantine )..με διαστάσεις 53Χ38Χ35 και σκέφτομαι να την μετατρέψω σε χελωνιέρα, ως εξής:

Εφόσον ισχύει πως όταν είναι το χελωνάκι είναι μικρό, το νερό δεν πρέπει να ξεπερνά τα 10-20 εκ, σκέφτηκα πως η θέρμανση του νερού με έναν 100αρι θερμαντήρα (ήδη υπάρχει) θα ήταν πανέυκολη, σκεφτόμουν την πρώτη χρονιά από τον Απρίλη έως και τον Σεπτέμβρη η χελωνιέρα να είναι σε εξωτερικό χώρο και μετά να μεταφερθεί σε εσωτερικό χώρο.

Για φίλτρο σκέφτομαι το http://www.petsupermarket.gr/3094/%C...-75-150lt.html
(με σκοπό να "βγάλει" τα λεφτά του...και να μην ψάχνομαι μετά από λίγο καιρό!). Εννοείται οτι θα μεταφερθεί μπόλι από το ενυδρείο μου.

Για λάμπα σκέφτομαι την "πράσινη" : http://www.exo-terra.com/en/products...cent_bulbs.php, με κάποιο φωτιστικό και σε απόσταση 20 εκ από τη "στεριά".

Βυθός ανύπαρκτος, εκτός από κάποιες μεγάλες και επίπεδες πέτρες. Ουτε χαλίκια, ούτε πετραδάκια, ούτε τπτ

Λέω να μην δοκιμάσω με περισσότερα από ένα χελωνάκια (για πολλούς λόγους)

Θα ήθελα τη γνώμη όσων έχουν άποψη (λείπει κι ο πράσινος (exelix) ... billias - περιμένω άποψη ), για όλα τα παραπάνω ή για οτιδήποτε μου "ξεφεύγει".

Δεν κάνω καμία αναφορά σε διατροφή, βιταμίνες, φάρμακα, γιατί νομίζω πως 1ον οι επιλογές είναι πολλές και 2ον βρήκα ήδη κάποια πολύ ξεκάθαρα θέματα στο φόρουμ!

Μια επισήμανση : Στο υπόμνημα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490, αναφέρεται πλύσιμο του φίλτρου με καθαρό νερό (ευτυχώς επισημαίνεται σε επόμενο ποστ, πόσο λάθος είναι η συγκεκριμένη συμβουλή). Ίσως θα έπρεπε να διορθωθεί ή να διαγραφεί το συγκεκριμένο.

Έχω ήδη στο μυαλό μου, αν όλα πάνε καλά να προχωρήσω σε μεγαλύτερη diy κατασκευή (αν φυσικά το "μικρόβιο"...πιάσει!)

Ακούω γνώμες
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-03-13, 23:57
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους

Επειδή μάλλον τα "μικρόβια" είναι πολλά...μετά τα ψάρια άρχισα διάβασμα για τις νεροχελώνες και ειλικρινά εντυπωσιάστηκα από ορισμένους!
Κυρίως για τις προσπάθειες τους να προσφέρουν στις νεροχελώνες τους όσα περισσότερα μπορούν

Στο δια ταύτα.
"Βρέθηκα" με μια γυάλα diy (να σαι καλά constantine )..με διαστάσεις 53Χ38Χ35 και σκέφτομαι να την μετατρέψω σε χελωνιέρα, ως εξής:

Εφόσον ισχύει πως όταν είναι το χελωνάκι είναι μικρό, το νερό δεν πρέπει να ξεπερνά τα 10-20 εκ,(το βάθος το νερού πρέπει να είναι το διπλάσιο από το μήκος του καβουκιού) σκέφτηκα πως η θέρμανση του νερού με έναν 100αρι θερμαντήρα (ήδη υπάρχει) θα ήταν πανέυκολη, σκεφτόμουν την πρώτη χρονιά από τον Απρίλη (καλύτερα από Μάη)έως και τον Σεπτέμβρη η χελωνιέρα να είναι σε εξωτερικό χώρο και μετά να μεταφερθεί σε εσωτερικό χώρο.ναι γιατί θα μεταβολίζει καλύτερα την D.

Για φίλτρο σκέφτομαι το http://www.petsupermarket.gr/3094/%C...-75-150lt.html
(με σκοπό να "βγάλει" τα λεφτά του...και να μην ψάχνομαι μετά από λίγο καιρό!). Εννοείται οτι θα μεταφερθεί μπόλι από το ενυδρείο μου.

Για λάμπα σκέφτομαι την "πράσινη" : http://www.exo-terra.com/en/products...cent_bulbs.php, με κάποιο φωτιστικό και σε απόσταση 20 εκ από τη "στεριά". (δεν την ξέρω την λάμπα αυτή, πρέπει να είναι αυτή που χρησιμοποιείται στα ερπετά)

Βυθός ανύπαρκτος, εκτός από κάποιες μεγάλες και επίπεδες πέτρες. Ουτε χαλίκια, ούτε πετραδάκια, ούτε τπτ (σωστό)

Λέω να μην δοκιμάσω με περισσότερα από ένα χελωνάκια (για πολλούς λόγους) (συμφωνώ, αν είναι ζευγάρι, το θηλυκό μπορεί να γίνει επιθετικό αφού γεννήσει τα αυγά του και να σκοτώσει το αρσενικό , κάτι που έγινε σ εμένα).

Θα ήθελα τη γνώμη όσων έχουν άποψη (λείπει κι ο πράσινος (exelix) ... billias - περιμένω άποψη ), για όλα τα παραπάνω ή για οτιδήποτε μου "ξεφεύγει".

Δεν κάνω καμία αναφορά σε διατροφή, βιταμίνες, φάρμακα, γιατί νομίζω πως 1ον οι επιλογές είναι πολλές και 2ον βρήκα ήδη κάποια πολύ ξεκάθαρα θέματα στο φόρουμ!

Μια επισήμανση : Στο υπόμνημα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490, αναφέρεται πλύσιμο του φίλτρου με καθαρό νερό (ευτυχώς επισημαίνεται σε επόμενο ποστ, πόσο λάθος είναι η συγκεκριμένη συμβουλή). Ίσως θα έπρεπε να διορθωθεί ή να διαγραφεί το συγκεκριμένο. (ναι πρέπει να διορθωθεί) επιπλέον είναι ιδίως όταν είναι μικρά πολύ ευαίσθητα στο χλώριο του νερού και στην αμμωνία.

Έχω ήδη στο μυαλό μου, αν όλα πάνε καλά να προχωρήσω σε μεγαλύτερη diy κατασκευή (αν φυσικά το "μικρόβιο"...πιάσει!)

Ακούω γνώμες
έχω μία χελώνα θηλυκή 25χρόνια. την είχα με αρσενικό. τυχαία προέκυψαν ζευγάρι γιατί όταν τα πήρα ούτε ήξερα να τα ξεχωρίσω, ούτε το κατάστημα ήξερε και ήταν και πολύ μικρά σε μέγεθος μεγάλου κουμπιού.
τα χω ξαναγράψει. την εποχή εκείνη δεν υπήρχε εύκολη πληροφόρηση, ευτυχώς μου έδωσε αντιχλώριο και πιο πολύ με το ένστικτο και την παρατήρηση τα μεγάλωσα.
α.μεγαλώνουν πολύ. η δική μου τώρα έχει την κάθετη πλευρά του καβουκιού γύρω στους 28 πόντους (χωρίς πόδια και κεφάλι μόνο καβούκι)
β. λερώνουν πολύ
γ. δεν συγκατοικούν με κανένα ψάρι
δ. ζουν πολύ και είναι δυνατά ζώα εφ όσον τύχουν προσοχής τα δύο πρώτα χρόνια της ζωής τους και πάρουν "τ' απάνω τους".
ε. είναι χαριτωμένα, έχουν αλληλλεπίδραση με τον ανάδοχό τους.

πρέπει να της δημιουργήσεις μια ξηρά που θα λιάζεται ,που να έχει όμως αρκετό περιθώριο για να μην σου πηδήξει έξω από το ενυδρείο.
δεν ξέρω τι άλλο να σου πω οτι χρειάζεσαι ρώτησέ με.
για το μέλλον, έχω φυλάξει μια ιδέα που κι εγώ σκέφτομαι για την χοντρούλα μου
αν είσαι γενικότερα φιλόζωος, να την πάρεις και να σου ζήσει, εγώ το καλοκαίρι την αφήνω στο μπαλκόνι και κόβει βόλτες και στο πάτωμα. της αρέσει
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  χελωνιέρα DSC01111.jpg
Εμφανίσεις:  5843
Μέγεθος:  71,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-03-13, 00:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τι ωραια κατασταση εχεις κανει εκει Μαρια? Πολυ ομορφο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-03-13, 00:12
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ωραια κατασταση εχεις κανει εκει Μαρια? Πολυ ομορφο.
μπα δεν είναι η δική μου, αυτό θέλω να κάνω κ εγώ. κάποιος εδώ στο φόρουμ έβαλε αυτή την φωτό κι επειδή την βρήκα ιδανική την φύλαξα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-03-13, 00:10
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Δε θα προτεινα να παρεις χελωνα καθοτι τιποτα δε μπορει να σε προετοιμασει για τη μεγαλη ευθυνη που αναλαμβανεις. Ενα ζωο που οπως σου ειπε και η Μαρια ζει πολλα χρονια και λερωνει ΠΟΛΥ. Οταν πηγαινα γυμνασιο πηρα ενα χελωνακι το οποιο εχασα μετα απο λιγο καιρο. Αγορασα μετα ενα ακομα. Το κρατησαμε 18 χρονια. Εαν καποιο με ειχε πληροφορησει για το τελικο μεγεθος δε νομιζω οτι θα το αγοραζα. Ηταν η αφορμη να παρω το πρωτο μου ενυδρειο. Δυστυχως εφτασε σε ενα μεγεθος που δε μπορουσα να την καθαριζω συνεχεια και επιπλεον εκανε και θορυβο πλατσουριζοντας. Τελικα πηρα την αποφαση να την αφησω να ζησει σε μια λιμνουλα με αλλες ομοιες χελωνες στην παραλια της Θεσσαλονικης γιατι δε μοπρουσα να την εχω ευτυχισμενη. Ισως καποιοι κατακρινουν την ενεργεια αυτη αλλα το σκεφτηκα πολυ καλα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-03-13, 00:24
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θα προτεινα να παρεις χελωνα καθοτι τιποτα δε μπορει να σε προετοιμασει για τη μεγαλη ευθυνη που αναλαμβανεις. Ενα ζωο που οπως σου ειπε και η Μαρια ζει πολλα χρονια και λερωνει ΠΟΛΥ. Οταν πηγαινα γυμνασιο πηρα ενα χελωνακι το οποιο εχασα μετα απο λιγο καιρο. Αγορασα μετα ενα ακομα. Το κρατησαμε 18 χρονια. Εαν καποιο με ειχε πληροφορησει για το τελικο μεγεθος δε νομιζω οτι θα το αγοραζα. Ηταν η αφορμη να παρω το πρωτο μου ενυδρειο. Δυστυχως εφτασε σε ενα μεγεθος που δε μπορουσα να την καθαριζω συνεχεια και επιπλεον εκανε και θορυβο πλατσουριζοντας. Τελικα πηρα την αποφαση να την αφησω να ζησει σε μια λιμνουλα με αλλες ομοιες χελωνες στην παραλια της Θεσσαλονικης γιατι δε μοπρουσα να την εχω ευτυχισμενη. Ισως καποιοι κατακρινουν την ενεργεια αυτη αλλα το σκεφτηκα πολυ καλα.
Το ξέρω πως είναι δέσμευση και μάλιστα πολύ μεγαλύτερη από τα ψάρια
Αλλά νομίζω πως αυτό είναι το υπερ του εγχειρήματος. Οτι δένεσαι με το συγκεκριμένο ζώο
Και μόνο που λες πως το 2ο σας χελωνάκι το κρατήσατε 18 χρόνια...είναι

Οσο για το μέγεθος της χελώνας και την απαραίτητη αλλαγή σε μεγαλύτερο ενυδρείο, το θεωρώ δεδομένο, εάν κι εφόσον "μπω στον χορό"!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν ξέρω τι άλλο να σου πω οτι χρειάζεσαι ρώτησέ με...
Μαρία ευχαριστώ. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το επιχειρήσω..

EDIT : Κάτι τέτοια διαβάζω... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12388
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 31-03-13 στις 00:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-03-13, 00:34
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξέρω πως είναι δέσμευση και μάλιστα πολύ μεγαλύτερη από τα ψάρια
Αλλά νομίζω πως αυτό είναι το υπερ του εγχειρήματος. Οτι δένεσαι με το συγκεκριμένο ζώο
Και μόνο που λες πως το 2ο σας χελωνάκι το κρατήσατε 18 χρόνια...είναι

Οσο για το μέγεθος της χελώνας και την απαραίτητη αλλαγή σε μεγαλύτερο ενυδρείο, το θεωρώ δεδομένο, εάν κι εφόσον "μπω στον χορό"!
-------------------------


Μαρία ευχαριστώ. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το επιχειρήσω..

EDIT : Κάτι τέτοια διαβάζω... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12388
η δέσμευση είναι ίδια με ένα οποιοδήποτε κατοικίδιο που ζει αρκετά. άσχετα που ζει σε κατοικία τύπου ενυδρείου, είναι ένα ζώο που ακόμα και σε κουβά μπορείς να το μετακινήσεις μαζί σου για οποιοδήποτε λόγο χρειαστεί. δεν θα αρρωστήσει και δεν θα πεθάνει αν χρειαστεί για μια βδομάδα ή 15μέρες να ζήσει σε μια λεκάνη με λίγο νερό εφ όσον την βλέπει ο ήλιος ή ένα πορτατίφ κάποιες ώρες την ημέρα. δεν είναι απαραίτητο να κουβαλήσεις φίλτρο μαζί σου αφού αν φροντίζεις την καθαριότητα του νερού της είναι εντάξει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-03-13, 09:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
η δέσμευση είναι ίδια με ένα οποιοδήποτε κατοικίδιο που ζει αρκετά. άσχετα που ζει σε κατοικία τύπου ενυδρείου, είναι ένα ζώο που ακόμα και σε κουβά μπορείς να το μετακινήσεις μαζί σου για οποιοδήποτε λόγο χρειαστεί. δεν θα αρρωστήσει και δεν θα πεθάνει αν χρειαστεί για μια βδομάδα ή 15μέρες να ζήσει σε μια λεκάνη με λίγο νερό εφ όσον την βλέπει ο ήλιος ή ένα πορτατίφ κάποιες ώρες την ημέρα. δεν είναι απαραίτητο να κουβαλήσεις φίλτρο μαζί σου αφού αν φροντίζεις την καθαριότητα του νερού της είναι εντάξει.
+1000
Η αλήθεια είναι πως έχω αρκετό διάβασμα ακόμη, για να είμαι σίγουρος για τα επόμενα βήματα μου...
Αλλά εκτός από την ανάγκη για κάποιο μεγάλο ενυδρείο μελλοντικα, δεν βρίσκω άλλο πλην (-)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-04-13, 19:35
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Exclamation

!πανεμορφο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-04-13, 16:08
billm Ο χρήστης billm δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-04-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

γεια σας.σήμερα πήρα δύο μικρά χελωνάκια.το ένα έχει μια κόκκινη γραμμή και το άλλο μια κίτρινη νομίζω.τα έχω σε ένα ενυδρείο 50x20 με ένα νησάκι για να βγάινουν έξω απτο νερό.είμαι άσχετος και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.για τροφή τα έχω πάρει γαρύδες που μου έδωσαν απο το πετ σοπ.πολύχρομες πέτρες που μου έδωσε και 2-3 πλαστικα μικρά δέντρα έχει μέσα.ο χώρος είναι μικρός?λάμπα δεν έχω.θέλω να πάρω αλλά δεν υπάρχει καπάκι από πάνω.τι μπορώ να κάνω?ούτε φίλτρο έχω.τι χρειάζομαι γενικά δεν ξέρω.στο πετ σοπ μου είπε ότι δεν θα έχουν κάποιο πρόβλημα και έτσι να μείνουν.δεν το πιστεύω αυτό.τι νερό να βάζω.τώρα έβαλα ενφιαλωμένο.βρύσης δεν κάνει ε?για διακόσμηση τι μπορώ να βάλω χωρίς να υπάρχει πρόβλημα για την υγεία τους?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-04-13, 16:11
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλώς ήρθες!!!
να σου ζήσουν!!!
κάνε copy το ποστ, άνοιξε καινούργιο θέμα στο άλλα ζώα, κάνε paste, για να έχεις δικό σου θέμα και θα σου απαντήσουμε εκεί.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Οι χελώνες μου Crazy_Beaver Άλλα ζώα 40 29-10-13 17:58
Νεροχελώνες και θολό νερο venetsianos3 Αρχάριοι γλυκού νερού 20 17-03-13 21:38
Νεο σπιτι για τις νεροχελώνες μου. Σπύρος Μ Άλλα ζώα 26 22-10-08 14:37
Να το επιχειρήσω; (neolamprologus multifasciatus) iziogas Tanganyika 5 22-11-07 17:40
Χελώνες ramsys Γλυκό νερό - Γενικά 13 06-06-07 22:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10708 seconds with 14 queries