Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-11, 22:34
kikonec Ο χρήστης kikonec δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: αλεξανδρουπολη,κομοτηνη.
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Api test χαλασμένα ή όχι;

Παιδιά έχω τα τεστ της api και στην αμμωνία δείχνει το χρώμα κοντά στο 0,25 δηλαδή πιο κοντά στο πράσινο-κίτρινο είναι το χρώμα και όχι στο κίτρινο 0.

Αλλά η ερώτηση είναι; βάζω στο μπουκαλάκι καθαρό νερό από την βρύση και πάλι δείχνει το ίδιο χρώμα, τι γίνεται είναι χαλασμένο το τεστ τις αμμωνίας;
Μπορεί να έχει αμμωνία το νερό της βρύσης;

Το test είναι πακέτο με τα ph, nitrate, nitrite αυτα δείχνουν τουλάχιστον κάτι

Κάτι τελευταίο που θέλω να δω είναι: αν κάνω test το νερό της βρύσης πόσο πρέπει να δείξει nitrate & nitrite
Γιατί αν δείχνει το ίδιο με το ενυδρείο μου δλδ nitrite 0 nitrate 10 και δεν πρέπει είναι χαλασμένα τα test
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-11, 23:05
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

και εγω ανακαλυψα προχτες οτι στα νιτρικα μου δειχνει το ιδιο με το νερο της βρυσης καιλεω οτι κατι παιζει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-11, 23:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ολα μπορουν να συμβαινουν.

Μπορει και η βρυση να εχει αμμωνια νιτρικα νιτρωδη κλπ και το ενυδρειο.

Μπορει και να μην εχουν τιποτα ενυδρειο και βρυση και να ειναι ληγμενο ή χαλασμενο το τεστ (αποθηκευση σε λαθος θερμοκρασια ή εμειναν ανοιχτα) ή να το χαλασε καποιος καταλαθος (πχ να επεσε κατι μεσα στα μπουκαλακια ή μπερδευοντας συνεχως τα καπακια απο τα μπουκαλακια).

Μπορει και να μη διαβαζει καποιος σωστα το τεστ (θελει καλα φωτισμενο χωρο και το μπουκαλακι να στεκεται μπροστα απο το ασπρο του χαρτιου με τις τιμες)

Αν εχεις κανενα φιλο κοντα ζητα του να σου κανει ενα τεστ με τα δικα του υγρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-12-11, 00:38
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Προσεχε αυριο θα σας ποσταρω το τι επαθα με το τεστ νο3 της αpi ...εχασα ολοκληρο φυτεμενο και τα 2/3 των ψαριων και ολα τα ασπονδυλα εξαιτιας των λαθων μετρησεων που μου εβγαλε και μου λεγανε μηπως το ενα και μηπως το αλλο....

Δυστυχως εμενα με εκαψε...μου εδειχνε κοντα στο 5 και οταν πηρα το προφι τεστ no3 μου εδειξε οτι ειχα πιασει κοκκινο!!!! πανω απο 100 για να μην πω 400!!!

ΠΡΟΣΕΞΕ - ΠΡΟΣΕΞΕ ΚΑΛΑ...ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΛΟ....

Οποιος το αμφισβητει να κανει ενα πμ να ου δωσω τη συζητηση σε αλλο παρομοιο forum οπου γελουσε ο καθε πικραμενος και εγω βεβαι εκνα αλλαγες νερου και εκλεγα ενα στρωμενο μεχρι την ημερα του καταραμενου api ενυδρειο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-12-11, 00:44
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Μου φαινεται οτι καποιος εχει σπουδασει γκαντεμοδυναμικη!
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-12-11, 00:45
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Kαι εγώ έχω το ίδιο θέμα από την μέρα που τα πήρα. Έχω δοκιμάσει και με έλεγχο σε νερό με prime (που δεσμεύει αμμωνία) και έχω δώσει νερό να το τεστάρουν με εργαστηριακά τεστ και βγήκε 0.

Τα τεστ είναι LOT του 2010 και το πρόβλημα το είχα από την πρώτη μέρα που τα πήρα αλλά πίστευα πως έφταιγε πως το ενυδρείο που ήταν καινούριο και δεν τα επέστρεψα εγκαίρως.

Τώρα απλά ξέρω ότι το λίγο πράσινο είναι οκ. Ίσως σε κάποιες παρτίδες να μην καλίμπραραν σωστά χρωματικά το καρτελάκι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-12-11, 00:45
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

α και κατι αλλο....δεν λειτουργει οπως ενημερωθηκα οταν χρησιμοποιεις buffer ή τυρφη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-12-11, 00:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOSTASGAVALAS Εμφάνιση μηνυμάτων
α και κατι αλλο....δεν λειτουργει οπως ενημερωθηκα οταν χρησιμοποιεις buffer ή τυρφη.
Ποιο τεστ δεν λειτουργει με τυρφη και buffers, της αμμωνιας? και γιατι?
Απο που ενημερωθηκες???
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-12-11, 01:20
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

delta δεν θυμασαι το θεμα στο αλλο φορουμ....αν θυμαμαι καλα κιεσυ μου ειχες πει οτι τεστακια και buffers η τυρφη δεν δειχνουν σωστα....θυμασαι??

kιεσυ και ο lasal και σας ευχΑΡιστω βεβαια μου ανοιξατε τα ματια και ξυπνησα και τωρα ειμαι μια χαρα. Οντως χαριν σε σας το πεταξα οπως και τα buffers kai tiς ρητινες και οτι αλλο τετοιο ειχα και πηγα σε πιο φυσικες λυσεις....

ενδεικτικα σου αναφερω την απαντηση που με ταρακουνησε αλλα ηταν πια αργα για το ενυδρειο μου οταν εγραψα οτι χρησιμοποιω τυρφη και buffers δες τι μου γραψατε....

<<
Καταχωρήθηκε 04 Οκτώβριος 2011 - 23:42
Αν κατάλαβες τα τεστάκια σου αυτή τη στιγμή δεν δείχνουν την πραγματική εικόνα.>>....αυτο μου γραψατε και ανοιξα τον κουβα και τερμα και με τα buffrers και με τα apy!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-12-11, 09:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ξαναδιαβασε πιο προσεκτικα για τι πραγμα μιλαγαμε.
Για μετρηση CO2 και οχι για αμμωνια νιτρωδη νιτρικα.
Μη τα μπερδευουμε ολα μαζι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-12-11, 11:48
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παντως ο lastal το ειχε πει καθαρα ...τα τεστακια...

Καταχωρήθηκε 04 Οκτώβριος 2011 - 23:42
Αν κατάλαβες τα τεστάκια σου αυτή τη στιγμή δεν δείχνουν την πραγματική εικόνα.

Βλεπεις ειχε πει τα τεστακια σου και μιλουσαμε για τα τεστ co2 και νο3 ειπε τεστακια οχι το τεστ...

Το θεμα ειναι οτι μετα απο αυτα εμενα μου εκανε καλο αφου σταματησα να ασχολουμαι με τα buffer και πηγα σε πιο φυσικες μεθοδους καλιμπραρισματος του νερου μου...


Το αλλο ομως θεμα που δεν μπορουμε να παραβλεψουμε ειναι οτι τουλαχιστον οπως εγω το ειδα καθαρα τωρα το βλεπει και συμφουριστας οτι το συγκεκριμενο τεστ, θελεις λογω παρτιδας, θελεις λογω μαγαζιου, θελεις λογω συντηρησης, θελεις λογω αστοχιας , θελεις λογω γκαντεμιας, και ατυχιας.....οπως και να το πεις τελικα δουλευει κατα περιπτωση....

Εγω ξερεις πολυ καλα οτι δεν κατηγορω ποτε κατι αν δεν ειμαι σιγουρος....και γιαυτο ειμαι σιγουρος 100%...θα δεις που θα ελθουν και αλλες περιπτωσεις τετοιες....

Το τυχαιο που ειναι επαναλαμβανομενο παυει να αποτελει τυχαιο ....

Δεν εχω τιποτα με την apy αλλα το εχω ξαναπει και παλιοτερα...ενα της sera που ειχε ληξει και δεν το ειχα παρει χαμπαρι σε προστατευε απο το αττυχημα δηλαδη εφτανε μεχρι ενα χρωμα το ψιλοκαφε αν θυμαμαι καλα και μετα ακομα και ολοκληρο κουταλι τροπος του λεγειν να εριχνες μεσα το χρωμα δεν αλλαζε παρα ελαχιστα....οποτε καταλαβαινες οτι δεν δουλευε...
Το αντιστοιχο της api ομως οταν εριχνες στο δοκιμαστικο σωληνα 1 μλ αμεσως αλλαζε χρωμα πραγμα που σου εδινε την ψευδαισθηση οτι δουλευε...δεν δουλευε ομως σωστα αναλογα με τις συγκεντρωσεις και ενω μου εδειχνε γυρω στο 5-10 νιτρικα εγω ειχα πανω απο 450!!! και ετσι καηκα....

Γιαυτο λεω τα τεστ με πολυ προσοχη...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-12-11, 12:18
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

εχω κανει ακριβως την ιδια ερωτηση πριν κατι μηνες.. με αυτα τεστ κι εγω εβλεπα πως εχω αμμωνια 0,25.. εκανα στην βρυση.. το ιδιο... αρα?? το πολυ εντονο κιτρινο που πρεπει να ειναι για το 0 .. δεν προκειται να το δουμε ποτε τοσο εντονα στο τεστ μας.. εχω 4 ενυδρεια και 2 λιμνες.. σε ολα μου εβγαζε ανοιχτο κιτρινο .. ποτε δεν μου εβγαζε το εντονο κιτρινο για μηδενικη αμμωνια.. μην ανυσηχεις για τιποτα. πρασινο μην δεις προσεξε.
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.Ά Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-12-11, 13:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOSTASGAVALAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως ο lastal το ειχε πει καθαρα ...τα τεστακια...

Καταχωρήθηκε 04 Οκτώβριος 2011 - 23:42
Αν κατάλαβες τα τεστάκια σου αυτή τη στιγμή δεν δείχνουν την πραγματική εικόνα.

Βλεπεις ειχε πει τα τεστακια σου και μιλουσαμε για τα τεστ co2 και νο3 ειπε τεστακια οχι το τεστ...
Σου ειχα γραψει καθαρα:
Παράθεση:
Ο πινακας CO2 δεν ισχυει υπο την παρουσια φωσφορικων και δει buffers.
Ουτε και τα τεστακια CO2
Ο Lasal δεν ανεφερε μεν ποια τεστακια εννοει, αλλα δεν μιλησε δε καθολου για buffers και τυρφη. Απλα ειπε οτι δεν εχεις σωστες μετρησεις.

Τα μπερδεψες και μετεφερες τις πληροφοριες λαθος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-12-11, 16:01
kikonec Ο χρήστης kikonec δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: αλεξανδρουπολη,κομοτηνη.
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω κανει ακριβως την ιδια ερωτηση πριν κατι μηνες.. με αυτα τεστ κι εγω εβλεπα πως εχω αμμωνια 0,25.. εκανα στην βρυση.. το ιδιο... αρα?? το πολυ εντονο κιτρινο που πρεπει να ειναι για το 0 .. δεν προκειται να το δουμε ποτε τοσο εντονα στο τεστ μας.. εχω 4 ενυδρεια και 2 λιμνες.. σε ολα μου εβγαζε ανοιχτο κιτρινο .. ποτε δεν μου εβγαζε το εντονο κιτρινο για μηδενικη αμμωνια.. μην ανυσηχεις για τιποτα. πρασινο μην δεις προσεξε.
Αυτό ήθελα αντώνη ότι μπορεί πχ να μην δω ποτέ το κίτρινο που έχει το χαρτάκι αλλά να μην είναι χαλασμένο το test!
Μένει να το testαρο με κάτι που έχει πολύ αμμωνία και αν δείξει θα δουλεύει στάνταρ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-12-11, 16:42
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOSTASGAVALAS Εμφάνιση μηνυμάτων
α και κατι αλλο....δεν λειτουργει οπως ενημερωθηκα οταν χρησιμοποιεις buffer ή τυρφη.
Λοιπον για να επανορθωσω δεν ισχυει το παραπανω που γραφω για το τεστ νο3 αλλα ισχυει κανονικα για τεστ co2....

Παντως εγω και μονο εγω προσωπικα επιμενω οτι το τεστ ΝΟ3 της apy δεν λειτουργησε σε μενα τονιζω σωστα και μου εδωσε ψευδεις μετρησεις....

Και οταν πηρα το τεστ ΝΟ3 της salifert αν θυμαμαι καλα αμεσως μου εδειξε οτι τα νο3 μου ηταν στο θεο....δηλ τι να κανω τωρα για να αποδειξω κατι το αυτονοητο και αυταποδεικτο....αλλωστε και το παλικαρι οπως και το αλλο παραπανω λενε σχεδον τα ιδια ....

Δυστυχως με καποια τεστ η λογω παρτιδας η λογω διατηρησης κατι δεν παει καλα...ετυχε να ειναι της apy...αν δω στο μελλον κατι περιεργο σε κατι αλλο παλι θα το αναφερω...

Αυτη η στιγμη χρησιμοποιω το ph test της apy και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος το gh kai kh της sera και δεν μπορω να πω οτι εχω καποιο σοβαρο προβλημα το τεστ νο3 της salifert και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αν και θα ηθελα μια καλυτερη πιο πλουσια υποδιαιρεση στα ppm αφου απο τα 10 παει αμεσως στα 20 και δεν ειναι και τοσο ευκρινεσ το 5 με το 10......και τελος για po4 χρησιμοποιω της jbl που ειναι κορυφαιο και σαν κατατμιση των ppm και χρωματικα.... αλλα και πανακριβο...

Οταν δοκιμασω και αλλα θα σας πω.....

Παντως καποια στιγμη αφου λιγο πολυ ολοι χρησιμοποιουμαι τα τεστ θα επρεπε να κανουμε ενα thread οπου θα βαθμολογουνται ωστε να πηγαινουμε σε στοχευμενες αγορες και οχι να καταληγουμε πειραματοζωα εταιριων...και ξερετε γιατι???

Γιατι οταν μια παρτιδα φευγει ελαττωματικη δειχνει ελλειπεις σοβαροτητα αφου στα ενυδρεια μας εχουμε ζωντανα και οχι ψευτικα ψαρια.

Εγω δηλαδη θα προσπαθησω να χρησιμοποιησω διαφορων εταιριων τεστ και καποια στιγμη θα καταληξω πχ το τεστ ph με την apy το po4 με την jbl και ουτω καθεξης....γιατι δηλ να μην ειναι σε ενα thread oλες οι αποψεις ωστε να καταληγουμε στη σωστοτερη αγορα του τεστ και σε τιμη και σε χρωμα και σε αναλυση ppm???
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-12-11, 17:38
kikonec Ο χρήστης kikonec δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: αλεξανδρουπολη,κομοτηνη.
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

παιδια επειδη ακομα δεν μπορεσα να βρω κατι να τεσταρω το τεστ μου...

πως μπορω να κανω κατι ωστε να ανεβασω την αμμωνια σε ενα δειγμα νερου?
για να το παρω και μετα να το εξετασω με το test Και να δω αν δειξει παραπανω, θα καταλαβω οτι δουλεύει...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-12-11, 22:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παρε καθαρη αμμωνια απτο φαρμακειο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-12-11, 22:51
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Επειδή κι εγω έχω τεστ της ΑΠΙ και ειδικά αυτο της αμμωνίας μου εμφανίζεται ώς κιτρινολαχανί ακόμη και στο νερο της βρύσης, έμαθα να το βλέπω έτσι το 0. Πιστεύω ότι το 0 της εταιρείας δηλ δεν είναι ακριβώς αυτο που δείχνει το χαρτάκι, αλλά ελαχιστα πιο πράσινο. Αν δει κανείς το χρώμα του σωλήνα με φόντο το χέρι του, θα το δεί κίτρινο. Βάζοντας το δίπλα στα χρώματα της καρτέλας, του δείχνει σχεδόν το 0,25 ενώ είναι 0. Δεν υπαρχει όμως λόγος ανησυχίας. Είναι θέμα μη σωστης απεικόνισης των χρωμάτων στην καρτέλα του τεστ.
Αυτό που πραγματικά δεν μου αρέσει ώς τεστ απο την εταιρεία αυτη, είναι το τεστ του ph διότι με τις διπλές καρτέλες και τις διαφορετικές διαβαθμίσεις χρωμάτων και τιμών, μπορείς να μπερδευτείς ειδικά στην αρχή που δεν έχεις εξασκηθεί με αυτό το τεστ. Το ίδιο πχ χρώμα του σωλήνα, στη μια καρτέλα το αντιλαμβάνεσαι ώς χ τιμή, ενώ το ίδιο χρώμα στην άλλη καρτέλα σαν ψ τιμή, και με μεγάλη απόκλιση μεταξύ τους.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-12-11, 01:17
kikonec Ο χρήστης kikonec δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: αλεξανδρουπολη,κομοτηνη.
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή κι εγω έχω τεστ της ΑΠΙ και ειδικά αυτο της αμμωνίας μου εμφανίζεται ώς κιτρινολαχανί ακόμη και στο νερο της βρύσης, έμαθα να το βλέπω έτσι το 0. Πιστεύω ότι το 0 της εταιρείας δηλ δεν είναι ακριβώς αυτο που δείχνει το χαρτάκι, αλλά ελαχιστα πιο πράσινο. Αν δει κανείς το χρώμα του σωλήνα με φόντο το χέρι του, θα το δεί κίτρινο. Βάζοντας το δίπλα στα χρώματα της καρτέλας, του δείχνει σχεδόν το 0,25 ενώ είναι 0. Δεν υπαρχει όμως λόγος ανησυχίας. Είναι θέμα μη σωστης απεικόνισης των χρωμάτων στην καρτέλα του τεστ.
συμφωνο απολυτα μαζι σου γιατι εκανα τεστ και με καθαρο νερο και παλι μου εβγαζε 0.25 απο τις καρτελες,ποτε δεν μου εβγαλε το καθαρο κιτρινο!

μενει να παρω αμμωνια να το δοκιμασω να δω τι θα δείξει αλλιως δεν θα ησυχάσω!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-12-11, 02:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για σιγουρια μετρα και σε νερο απο ΑΟ αν μπορεις.
Αυτο δεν εχει σιγουρα αμμωνια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δοκιμαστικο paludarium 80l-test-test..1-2...test!! kwstas_original Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 60 04-08-10 11:31
test NO3 CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 9 27-01-06 10:31
marine PH test vs freshwater PH test DimmyF Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 11-07-05 23:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13432 seconds with 15 queries