Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-07-11, 16:40
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Προβληματακι με polysperma hygrophila και Cabomba caroliniana

Kαλησπερα σε ολους. Το ενυδρειο μου τρεχει εδω και 3 μηνες περιπου. Τα 2 αυτα φυτα ( polysperma hygrophila και Cabomba caroliniana) εχουν μπει απο τις πρωτες 15 του στρωσιματος το οποιο μου κρατησε 30 ημερες. Ο φωτισμος μου ειναι 18w με 6500k σε 40 καθαρα λιτρα. Δεν εχω ριξει κανενα λιπασμα, θερμοκρασια μεχρι στιγμης το καλοκαιρι το ανωτερο 27,5 βαθμους και αμεσως, οποτε βλεπω τετοια θερμοκρασια ανοιγω ανεμιστηρα ωστε να παει στους 26. Συνηθως ειμαι αναμεσα στους 26-27. Το ενυδρειο εχει για υποστρωμα 7 κιλα seachem flourite red και 1 κιλο απο κατω jbl aquabasis plus. Γιατι εδω και μερικες μερες, σαν να καραφλιαζει η Cabomba caroliniana (θα δειτε σε φωτογραφια πιο κατω τι εννοω) και γιατι καποια απο τα φυλλα της polysperma hygrophila ειναι λιγο καφετια και οχι τοσο ζωντανα? Πιο πριν δεν ειχα καποιο παρομοιο προβλημα. Η κρυπτοκορινα που εχω τα παει περιφημα. Ακομα οταν ψηλωσαν πολυ μερικα κλωναρια της polysperma hygrophila, τα κλαδεψα ελαφρως, εκοψα δηλαδη 2-3 δαχτυλα απο το φυτο. Και ενα απο τα κλωναρια της Cabomba caroliniana, το πρωτο που αρχισε να ''καραφλιαζει'' (δεν καραφλιαζουν ολα) το κλαδεψα λιγο και εκεινο, μονο οσο ειχε ''καραφλιασει''. Μπορει να εχει σε κατι ελλειψη για τα φυτα το ενυδρειο μου?

Εδω φωτογραφιες:




Ευχαριστω, εκ των προτερων.
-------------------------
Μπορειτε να δειτε και σε αυτο το ποστ http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=102 που ανεβασα σημερα, το βιντεακι ειναι σημερινο, τα φυτα για να καταλαβετε καλυτερα απο τις φωτογραφιες. Στο 43 δευτερολεπτο φαινεται και καλα η Cabomba caroliniana.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 24-07-11 στις 16:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-07-11, 22:06
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

η πολυσπερμα αν και δεν φαινεται καλα στην φωτο αν κιτρινιζει ισως να θελει λιγο καλιο ή και σιδηρο
αν ομως καφετιαζει οπως λες και αυτο βλεπεις να γινεται σε φυλλα που εχουν φτασει κοντα στην λαμπα δεν ειναι κακο αλλα θα παρει ενα κοκκινο χρωμα
η πολυσπερμα αν εχει καλο φωτισμο γινεται κοκκινη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-07-11, 00:08
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Καλό θα ήταν να έριχνες ένα γενικό λιπασμα , γιατί και τα δύο φυτά τραβάνε πολλυ..
Ειδικά η caboba τραβάει πολλά νιτρικά .
Μπορείς να πάρεις μετρηση για νιτρικά να δείς πόσα εχεις και αναλόγως πράτεις.
Το καράφλιαμσα που λές μπορεί να οφέιλεται και στο co2 η απο την θερμοκρασία.
Την μπάλα άλγης γιατι την έβαλες???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-07-11, 13:48
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.

Την μπαλα αλγης την εβαλα λογω του οτι οταν εστρωνα το ενυδρειο την βρηκα σε ενα πετ σοπ και εμφανισιακα μου αρεσε και μιας και την ειχε μολις 2,40 ευρω την πηρα. Δεν μου εχει διμηουργησει καποιο προβλημα μεχρι στιγμης. Την γυριζω και εγω που και που για να παιρνει φως απο ολες τις πλευρες. Αν δω κατι ανησυχιτικο θα την βγαλω. Βεβαια και οι γονοι πηγαιναν εκει και τσιμπαγαν που απο οτι μου ειπαν μπορει να υπηρξε infusoria μεσα στη μπαλα moss αυτη που και αυτη ειναι μια τροφη τους.

Τωρα για τα Νο3, θα κανω αυριο ενα τεστ να δω που κυμαινομαι και θα σας γραψω. Εχω υγρο τεστ Api. Υπ'οψην εχω κανει αλλαγη νερου πριν 5 μερες 40%.

Βασικα στην πολυσπερμα, βλεπω να μην ειναι τοσο ζωντανα ολα τα φυλλα της οπως πριν λιγο καιρο, πριν 1,5 - 2 βδομαδες ας πουμε. Οσα κλωναρια της πολυσπερμα ειχαν φτασει την επιφανεια τα κλαδεψα λιγο, ωστε να ειναι 3-4 εκατοστα παλι κατω απο την επιφανεια. Οχι, τα φυλλα που εχουν ψιλοκαφετιασει δεν ειναι κοντα στο φως, ουτε καν κοντα στην επιφανεια.

Το χρωμα της καμπομπα καρολιαννα ειναι καλο γενικος και πρασινο - πρασινο απλα μονο αυτο το ''καραφλιασμα'' εχει δειξει.

Τα φυτα τα εχω χωρις κανενα λιπασμα οπως ειπαμε και πηγαιναν μια χαρα 2 μηνες και παραπανω. Τεινω να πιστεψω πως ειναι απο την ανοδο της θερμοκρασιας, αλλα ποτε δεν ξερεις. Μπορει πολλα να παιζουν ρολο. Εδω που τα λεμε δεν ξερω αν για τα φυτα η ανωτερη θερμοκρασια που εχει φτασει το ενυδρειο οπως ειπα και πιο πανω (27,5 βαθμους) ειναι απαγορευτικη ή οχι. Αληθεια μεχρι ποσο αντεχουν τα φυτα? Μηπως παει και αναλογα με το ειδος?

Ελπιζω να βρουμε μια ακρη. Μπορει να θελουν Καλιο ή Σιδηρο οπως αναφερεται και πιο πανω. Θα δουμε. Ευxαριστω και παλι για τις απαντησεις και περιμενουμε....
-------------------------
Mολις εκανα τεστ no3 και το αποτελεσμα ηταν 5 mg/l. Τι λετε λοιπον να κανω αν συνεχιστει το προβλημα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 25-07-11 στις 13:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι στην ευχη εχει η Cabomba κ η Polysperma μου;;; Konstantin79 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 27 13-04-11 22:19
Cabomba caroliniana σε 0.5 w/l? zipo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 04-12-09 00:02
Cabomba caroliniana qstavrosq Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 06-03-09 09:47
Cabomba Caroliniana.... Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 17-01-08 08:46
Cabomba caroliniana thanosatha Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 14-01-07 23:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04152 seconds with 15 queries