Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-07-11, 12:40
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή diy co2 ποσες φυσαλιδες?

οπως ελεγα και χuες εφτιαξα ενα diy co2 με επιτυχια.το θεμα ειναι ότι το εβαλα στο μικρο σε μισολιτρο μπουκαλακι για να δω και λειτουργει μια χαρα αν και εχω 4-5 φυτα μεσα βγαζει περιπου 4-5 φυσαλιδες το δευτερολπετο στο 60λιτρο που εχω σκεφτομαι να βαλω ενα μπουκαλι 750 μλ και να δω τι θα κανει περιπου ποσες φυσαλιδες χρειαζετε να βγαινουν σε ενα full φυτεμμενο 60 λιτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-07-11, 13:18
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως ελεγα και χuες εφτιαξα ενα diy co2 με επιτυχια.το θεμα ειναι ότι το εβαλα στο μικρο σε μισολιτρο μπουκαλακι για να δω και λειτουργει μια χαρα αν και εχω 4-5 φυτα μεσα βγαζει περιπου 4-5 φυσαλιδες το δευτερολπετο στο 60λιτρο που εχω σκεφτομαι να βαλω ενα μπουκαλι 750 μλ και να δω τι θα κανει περιπου ποσες φυσαλιδες χρειαζετε να βγαινουν σε ενα full φυτεμμενο 60 λιτρο?
με το "σπιτικό" διοξείδιο η παροχή είναι ικανοποιητική μεν
αλλά ανεπαρκής για "σοβαρές" φυτεύσεις

το δε αποτέλεσμα μετρούμενο σε φυσαλίδες είναι ημιαβέβαιο και σίγουρα καθόλου σταθερό
σήμερα τόσο
αύριο περισσότερο
και μετά απο δέκα μέρες όλο και λιγότερο

εν ολίγοις το βάζεις εκεί-και όσο βγάζει ....λές κι ευχαριστώ

βέβαια
μπορείς με υπερβολική προσπάθεια
να πετύχεις αρκετά υψηλή παροχή
αλλά θα πρέπει να έχεις πολλά μπουκάλια ταυτόχρονα να παρακολουθείς στενά τις μετρήσεις-να αλλάζεις συχνά μέρος των μπουκαλιών-να παίζεις με την αναλογία ζάχαρης μαγιάς κλπ κλπ κλπ

τελικά
και η ζάχαρη τα έχει τα λεφτάκια της
και νομίζω ότι αν το πάρεις απόφαση για φούλ φυτεμένο καλά είναι να μαζέψεις σιγά σιγά ένα ποσό να πάρεις μιά μικρή μπουκάλα διοξείδιο να κάνεις την δουλειά σου

αλλιώς κράτα το σπιτικό σου και ότι βγάζει βγάζει

(τα δοκίμασα τα παραπάνω........και τελικά αγόρασα μπουκάλα και ησύχασα_)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-07-11, 14:30
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Διαχυση πως κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-07-11, 15:32
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

διαχυση κανω μεσω αεροπετρας και εχω ενα μπουκαλακι 500 μλ τελικα το κουνησα λιγο και βγαζει παραπανω φυσαλιδες..υπαρχουν αλλοι τροποι διαχυσης? εγω διαλεξα αυτον τον πιο οικονομικο γιατι πηγα να παρω μια σκαλα και μου λεει 27 ευρω ΕΛΕΟΣ επισης ειδα κατι αλλες αεραντλιες που καναν και αυτες καμια 30αρα και κατεληξα στην αεροπετρα! καποια αλλη συμβουλη?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-07-11, 17:25
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Με αεροπετρα δεν προκειτε να κανεις δουλεια.Θα βαλεις η σκαλα η θα κανεις την διαχυση μεσω κυκλοφορητη,μονο αυτα δουλευουν με diy γιατι τα αλλα θελουν πολυ πιεση για να βγαλουν φυσαλιδες και το diy δεν εχει τοση πιεση
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-07-11, 17:38
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

αν κάθεσαι και το κουνάς συνέχεια ή κάνεις καμιά πατέντα και κάτι το κουνάει συνέχεια όντως βγάζει πολλές φυσαλίδες
αλλά θα τελειώσει πολύ νωρίτερα

ίσως τελικά με 3-4 μπουκάλια που θα τα αλλάζεις με καινούργια ένα ένα με κάποιο πρόγραμμα που θα σου προκύψει μετά απο πολλαπλές μετρήσεις και όλη η συστοιχία μπουκαλιών πάνω σε μία συσκευή δόνησης μπουκαλιών
να μπορεί να αποδώσει αρκετό διοξείδιο για ένα μικρό αλλά full planted ενυδρείο

διάχυση με αερόπετρα δεν έχεις

διάχυση έχεις αν σε έναν κυκλοφορητή δώσεις στην είσοδό του το σωληνάκι και οι φυσαλίδα γίνεται χιλιάδες φυσαλίδες μικρές που θα εκσφενδονίζονται με φόρα σε όλο το ενυδρείο

σκάλα δεν έχω δουλέψει-αλλά πιστεύω πως με έναν κυκλοφορητή κάνεις καλύτερη δουλειά
και έχει 6 ευρώ ο ένας (δεν χρειάζεσαι κανέναν μεγάλο)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-07-11, 18:28
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

πολυ χρησιμες συμβουλες παιδια ευχαριστω!! κατι τελευταιο μηπως μπορεις να μου δωσει καποιο λινκ με τον κυκλοφορητη που λες? αμα κανει 6 ευρω θα παω να τον παρω την δευτερα..αλλιως σκεφτομουν ενα http://www.aquatic-store.com/en-us/dept_27.html το τεταρτο στην φωτογραφια κανει δουλεια?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-07-11, 18:34
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

sun sun στο water inn ή και σε άλλο κατάστημα
ο μικρότερος έχει απο 5,5 μέχρι 7

τα άλλα που δείχνεις δεν τα έχω χρησιμοποιήσει

κυκλοφορητή που χρησιμοποιώ με την μπουκάλα διοξείδιο που έχω σε δύο ενυδρεία
μιλάμε για σχεδόν αόρατο το αέριο
την πιάνει η προπέλα μέσα στην αντλία και την κάνει "τ αλατιού'" την φυσαλίδα
σχεδόν δεν φαίνονται τα φυσαλιδάκια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-07-11, 18:48
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

δηλαδη ειναι λαθος να φαινονται οι φυσαλιδες?εχω τοποθετησει την αεροπετρα πολυ κοντα στην εξοδο του φίλτρου και διασκορπιζει τις μικρες φυσαλιδες στο ενυδρειο..μεχρι τωρα καλα τα πηγα οποτε θα παω να παρω και αυτην την αντλια που μου λες να ειμαι σιγουρος..παντως αυτες οι σκαλες τι διαφορετικο εχουν απο τις απλες αεροπετρες? αφου δεν εχουν καποια προπελα να τα κανει ''τ ΄αλατιου'' οπως λες και εσυ?μαλλον αυτες πρεπει να ειναι μονο για μπουκαλες..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-07-11, 06:14
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

σκάλες και αερόπετρες δεν ξέρω τίποτα στην πράξη
ο κυκλοφορητής πάντως με τα 6 ευρώ σου δίνει και έξτρα κυκλοφορία που έτσι κι αλλιώς χρειάζεται και σου κάνει και μιά χαρά διάχυση

απλά ακούγεται κάπως ενοχλητικά ίσως-κάπως ψ ψ ψ ψ σαν να ανοίγεις κουνημένη σπράιτ ας πούμε...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-07-11, 11:45
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Οι σκάλες (αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα) λειτουργούν με το να συμπιέζουν τις φυσαλίδες σε όλο και ποιο μικρό μέγεθος. Ένα παράδειγμα από το ebay:
http://cgi.ebay.co.uk/CO2-Injection-...item3a476a5731

Την αερόπετρα τοποθέτησέ την κοντά στην είσοδο του φίλτρου, έτσι ώστε να "χτυπάει" κι άλλο το διοξείδιο. Το γενικό πνεύμα, για να καταλάβεις, είναι να φαίνονται όσο λιγότερο γίνεται οι φυσαλίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-07-11, 18:14
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Με την αεροπετρα δεν θα κανεις δουλεια γιατι θελει πιεση για να δουλεψει,οσο το μειγμα θα ειναι καινουριο θα σου βγαζει οσο περνουν οι μερες ομως δεν θα βγαζει τιποτα.Για τις σκαλες που ρωτας αυτες στην αρχη βγαζουν μεγαλες φυσαλιδες και οσο ανεβαινει η φυσαλιδα προς τα πανω μικραινει,ετσι μενει περισσοτερη ωρα μεσα στο νερο,με την αεροπετρα παει γρηγορα στην επιφανεια και ετσι δεν κανεις τιποτα.Η σκαλα επεισης δεν χρειαζεται καθολου πιεση και θα δεις οτι ακομα και μετα απο 1-1,5 βδομαδα ακομα βαγαζει αλλα λιγοτερες.Οι καλητερες λυσεις για diy ειναι σκαλα η κυκλοφορητης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-07-11, 19:38
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rastafarian Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την αεροπετρα δεν θα κανεις δουλεια γιατι θελει πιεση για να δουλεψει,οσο το μειγμα θα ειναι καινουριο θα σου βγαζει οσο περνουν οι μερες ομως δεν θα βγαζει τιποτα.Για τις σκαλες που ρωτας αυτες στην αρχη βγαζουν μεγαλες φυσαλιδες και οσο ανεβαινει η φυσαλιδα προς τα πανω μικραινει,ετσι μενει περισσοτερη ωρα μεσα στο νερο,με την αεροπετρα παει γρηγορα στην επιφανεια και ετσι δεν κανεις τιποτα.Η σκαλα επεισης δεν χρειαζεται καθολου πιεση και θα δεις οτι ακομα και μετα απο 1-1,5 βδομαδα ακομα βαγαζει αλλα λιγοτερες.Οι καλητερες λυσεις για diy ειναι σκαλα η κυκλοφορητης
ωραια αυτο θα κανω..παντως χαρηκα που πετυχα το μειγμα περιμενα οτι δεν θα το πετυχαινα και θα ηταν πιο δυσκολο..τα αλλα γινονται τωρα που μαθαμε το κολπο..παντως εχω τοποθετησει ετσι την αεροπετρα που βγαινουν μικρες φυσαλιδες μετα πηγαινουν πανω στην εξοδο του εσωτερικου φίλτρου γινονται μικροτερες και μετα πεταγονται με πιεση μεσα στο ενυδρειο και σκανε πανω στο τζαμι..οποτε κατι ειναι και αυτο..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-07-11, 21:02
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή


Παράθεση:
Την αερόπετρα τοποθέτησέ την κοντά στην είσοδο του φίλτρου, έτσι ώστε να "χτυπάει" κι άλλο το διοξείδιο. Το γενικό πνεύμα, για να καταλάβεις, είναι να φαίνονται όσο λιγότερο γίνεται οι φυσαλίδες.
Αν περνάει διαμέσου του φίλτρου είναι ακόμη καλύτερη η διάχυση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ποσες BEE μπορω να βαλω σε 20 λτ? panos tsokas Γαρίδες του γένους Caridina 3 10-03-11 18:16
ποσες μερες να περιμενω? DIMITRIUS Αρχάριοι γλυκού νερού 6 29-06-10 18:45
ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ??? douran_p Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-08-09 16:41
Ποσες μερες καραντινα? Andros Χρυσόψαρα 9 21-10-08 12:59
Labidochromis ποσες μερες grkts Malawi 1 05-03-08 21:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05938 seconds with 15 queries