Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-15, 11:18
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Ακριβώς αυτό... Με τη μοναδική διαφορά ότι δεν έχει το κουτάκι που φαίνεται πάνω από τα μπλε σφουγγάρια στο κάτω μέρος. Όλα τα άλλα τα έχει, και με αυτή τη διάταξη και θέση της αντλίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-15, 11:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πολύ ωραία, το γεμίζεις με σακουλάκια από τούλι με ελαφρόπετρα και στο πάνω μέρος αφήνεις σφουγγάρια και ενυδρειακό βαμβάκι και θα είσαι μια χαρά. Η σειρά που προτείνω και χρησιμοποιώ στα ενυδρεία μου είναι (από πάνω προς τα κάτω) . Σφουγγάρι χοντροτρυπο, σφουγγάρι μέτριο ή ψιλό , ενυδρειακό βαμβάκι και μετά βιολογικό υλικό. Τα σφουγγάρια δεν είναι απαραίτητο να έχουν τόσο πάχος όσο στη φωτογραφεία, 3 εκατοστά νομίζω πως θα είναι εντάξει. Έτσι θεωρώ πως πολύ εύκολα μπορείς να καθαρίζεις τακτικά τα σφουγγάρια και να αλλάζεις το ενυδρειακό βαμβάκι και δεν θα λερώνεται εύκολα το βιολογικό υλικό. Για βιολογικό υλικό μπορείς να βάλεις άνετα ελαφρόπετρα και θεωρώ πως θα είσαι μια χαρά στο θέμα φίλτρανση. Και αν μπορέσεις και έρθεις κάποιο Σ/Κ για μπόλι , να φροντίσω να βγάλω ελαφρόπετρα και απο τα 3 ενυδρεία και θα γεμίσει το φίλτρο, και ετσι δεν θα θες σχεδόν καθόλου στρώσιμο, θα είναι έτοιμο το φίλτρο σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-15, 11:58
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την καθοδήγηση και για το μπόλι! Λογικά το επόμενο ΣΚ (στις 12-13) θα μπορέσω να έρθω. Μια μόνο ερώτηση ακόμα: Μπορώ να το στήσω σήμερα-αύριο (χωρίς το φυτό), να του βάλω νερό και αντιχλώριο και να τοποθετήσω τα υλικά στο φίλτρο όταν πάρω το μπόλι; Ή πρέπει να περιμένω να το στήσω όταν έχω όλα τα υλικά του φίλτρου; Γιατί έχω το ξύλο και το χαλίκι σε λεκανίτσες πλυμένα και περιμένουν, και φοβάμαι να τα αφήσω έτσι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-15, 12:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βάλε τότε το ενυδρείο να δουλεύει κανονικό, να λειτουργεί η αντλία ,έστω και με άδειο το φίλτρο, και βάλε και ανθρακα αυτή τη περίοδο για να μαζέψει ότι τοξικό υπάρχει, αν το κάνεις έτσι θεωρώ πως το αντιχλώριο δεν χρειάζεται,ο ανθρακας θα τα καθαρίσει όλα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-15, 12:22
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

ΟΚ, αυτό θα κάνω. Προς το παρόν δεν έχω άλλες ερωτήσεις οπότε σταματάω να σας πρήζω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-15, 12:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οτι έχεις απορία ρώτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-09-15, 11:16
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι! Λοιπόν, πέρασε μια εβδομάδα που έχω βάλει το ξύλο και τις πέτρες στο ενυδρείο και απλά λειτουργεί το φίλτρο χωρίς όμως σφουγγάρια μέσα εκτός από τον άνθρακα. Σήμερα θα πάρω τα σφουγγαράκια του και έλεγα να πάρω και 1 ή 2 φυτά.
- Το σφουγγάρι άνθρακα μήπως το έχω αφήσει πολύ; Ξέρω ότι πετιέται, αλλά μήπως έπρεπε να το έχω ήδη πετάξει;
- Το νερό έχει κιτρινίσει, παρόλο που το ξύλο το είχα σε νερό 1 μέρα σχεδόν ολόκληρη πριν το βάλω μέσα, και το είχα βάλει και σε βραστό πιο πριν. Υποθέτω ότι όταν λειτουργήσει το φίλτρο με τα κανονικά του συστατικά θα αρχίσει να μειώνεται το φαινόμενο;
- Έχω τελικά ένα σετάκι με υγρά τεστάκια της ΑΡΙ για αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη. Μόνο που το έχω πολλά χρόνια, ίσως και πάνω από 5. Έχει αρκετό ακόμα μέσα και δε βλέπω ημερομηνία λήξεως. Να το χρησιμοποιήσω ή να πάρω καινούριο;
- Απόψε που θα βάλω τα φυτά, τί αλλαγή νερού να κάνω; 30-40% ή παραπάνω, και λόγω των τανινών του ξύλου;
- Έχω μπόλικο υαλοβάμβακα ενυδρείου που είχα πάρει χύμα τότε, παλιά. Κάποιο τμήμα έχει σκονιστεί. Αφαιρώντας αυτό, υποθέτω μπορώ να τον χρησιμοποιήσω κανονικά, έτσι;
Αυτά προς το παρόν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μετά από ένα χρόνο μελέτης στο gab nitroqqq Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 40 22-03-14 20:35
Ανακαινιση του rekord 70...!!! nondas Γλυκό νερό - Γενικά 3 18-02-14 23:33
Μετά από ενάμιση χρόνο.... το 90ρι μου... QS-Plan Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 24-03-11 10:15
ενάμιση χρόνο μετά... dimitris21 Δίσκοι 42 23-10-09 20:57
Μετά από ένα χρόνο!!! Xrysanthos Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 4 02-10-09 09:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03998 seconds with 14 queries