Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 13-04-13, 10:43
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Απο κολλα την εχω πατησει και εγω, οποτε εβαζα μου φουσκωνε το σκιμμερ για καμια ημερα(δουλευε σαν τρελο!!).
τσιπουρινε επρεπε να μας γραψεις την μερα που ειχες το προβλημα, μπορουσες να κανεις αλλαγη με ΑΟ νερο μονο εως και 30% του νερου σου(απλα θα σου εριχνε λιγο την αλατοτητα) και θα τα εσωνες τα ψαρακια σου....τεσπα τωρα εγινε, ομορφο το νεο σου στησημο και καλη συνεχεια σου ευχομαι
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 13-04-13, 13:28
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο κολλα την εχω πατησει και εγω, οποτε εβαζα μου φουσκωνε το σκιμμερ για καμια ημερα(δουλευε σαν τρελο!!).
τσιπουρινε επρεπε να μας γραψεις την μερα που ειχες το προβλημα, μπορουσες να κανεις αλλαγη με ΑΟ νερο μονο εως και 30% του νερου σου(απλα θα σου εριχνε λιγο την αλατοτητα) και θα τα εσωνες τα ψαρακια σου....τεσπα τωρα εγινε, ομορφο το νεο σου στησημο και καλη συνεχεια σου ευχομαι
30% δεν θα έριχνε λίγο την αλατότητα. Θα την βύθιζε. Ίσως και κάτω του 1020 και φαντάσου απο το 1025 ας πούμε που είχε να πέσει 5+ μονάδες κάτω!!
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 14-04-13, 00:28
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
30% δεν θα έριχνε λίγο την αλατότητα. Θα την βύθιζε. Ίσως και κάτω του 1020 και φαντάσου απο το 1025 ας πούμε που είχε να πέσει 5+ μονάδες κάτω!!

εισαι σιγουρος οτι θα γινονταν αυτο?Η εμπειρια μου δεν μου λεει κατι τετοιο... Απο 1028 που μου ανεβαινει καμια φορα με την εξατμιση, μςεπροσθηκη μονο ΑΟ στο 30% του συνολικου ογκου τις δεξαμενης πεφτει ΜΟΝΟ δυο μοναδες - στο 1026 δηλαδη.
Ας εκανε 15-20% εαν φοβοταν. Τωρα που τα εχασε ειναι καλυτερα δηλαδη??
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 14-04-13, 13:03
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk Εμφάνιση μηνυμάτων
εισαι σιγουρος οτι θα γινονταν αυτο?Η εμπειρια μου δεν μου λεει κατι τετοιο... Απο 1028 που μου ανεβαινει καμια φορα με την εξατμιση, μςεπροσθηκη μονο ΑΟ στο 30% του συνολικου ογκου τις δεξαμενης πεφτει ΜΟΝΟ δυο μοναδες - στο 1026 δηλαδη.
Ας εκανε 15-20% εαν φοβοταν. Τωρα που τα εχασε ειναι καλυτερα δηλαδη??
Δεν είπα ότι είναι καλύτερα τώρα. Αν πούμε ότι το καθαρό γλυκό νερό έχει αλατότητα 1000, για να ανέβει 26 μονάδες πάνω θέλει πόσο αλάτι ανάλογα και με τα λίτρα βέβαια. Δεν νομίζω πάντως να πέφτει μόνο 2 μονάδες και ειδικά στα 100 λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 14-04-13, 14:44
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή Απ: 100 λιτρα θαλασσα!τα φωτα σας!

Όταν το ενυδρείο τρέχει για πάνω από 2 μήνες δημιουργείται το λεγόμενο depot εναπόθεσης αλατιού στην δεξαμενή και η αλατοτητα μεταβάλλεται ποιο δύσκολα από ότι στο πρώτο στήσιμο γι'αυτό και έχει μεγαλύτερες ανοχές...
Φιλικα και χωρίς παρεξήγηση
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 14-04-13, 20:55
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν το ενυδρείο τρέχει για πάνω από 2 μήνες δημιουργείται το λεγόμενο depot εναπόθεσης αλατιού στην δεξαμενή και η αλατοτητα μεταβάλλεται ποιο δύσκολα από ότι στο πρώτο στήσιμο γι'αυτό και έχει μεγαλύτερες ανοχές...
Φιλικα και χωρίς παρεξήγηση
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 18-04-13, 15:22
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

οπως εχεται καταλαβει σε αυτο το ποστ εχω γεμισει τις αποριες μου και την πορεια του ενυδρειου!μπηκαν τα τρια πρωτα φραγκακια και μια γαριδουλα cleaner!αγοραστηκε ρεφρακτομετρο επιτελους απο συνχομπιστα σε πολυ καλη τιμη!τωρα μετα απο καιρο βεβαια θελω να με βοηθησεται με το φωτισμο!μαλλον θα επρεπε να το ειχα ρωτησει νωριτερα αλλα οπως εχουμε ξαναπει καλιο αργα παρα ποτε,οσο ζεις μαθαινεις κτλ...
Χθες που πηρα τα φραγκακια απο ενα συνχομπιστα μου εδειξε στο ενυδρειο του στο οποιο εχει led φοτισμο,πως φαινονται τα κοραλακια με τα μπλε φωτακια του και μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα γτ ηταν σαν να φωσφοριζαν!!λοιπον αυτο που θελω τωρα να μαθω ειναι ποιες λαμπες πρεπει να βαλω για να αναβουν μια ωρα νωριτερα και να σβηνουν μια ωρα αργοτερα απο τις αλλες (ανατολη-δυση)εχοντας το αποτελεσμα που σας προανεφερα και αν δεν ειναι καποια απο αυτες που ηδη εχω ποια ειναι καλυτερα ν αλλαξω!ο φωτισμος μου για οσους δεν θυμουνται ειναι 4 τ5 25 watt με δυο φωτιστικα glo!που σημαινει οτι οι λαμπες αναβουν ανα δυο!οι λαμπες που εχω αυτη τη στιγμη ειναι : μια ati aquablue special και μια arcadia marin white στο ενα φωτιστικο και μια ati coral plus με μια arcadia marin blue actinic(η οποιοα και μαλλον δινει το αποτελεσμα που θελω)!
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 18-04-13, 15:39
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

τα ονοματα ακριβως δεν τα ξερω ακομα αλλα θα τα βρω ευκολα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-04-18 16.26.02.jpg
Εμφανίσεις:  194
Μέγεθος:  51,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-04-18 16.24.53.jpg
Εμφανίσεις:  280
Μέγεθος:  87,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-04-18 16.24.46.jpg
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  65,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-04-18 16.24.37.jpg
Εμφανίσεις:  260
Μέγεθος:  52,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 21-04-13, 03:06
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ονοματα ακριβως δεν τα ξερω ακομα αλλα θα τα βρω ευκολα!
Μεγια το ρεφαρκτομετρο!
το πρωτο σιγουρα ζωοανθος και μαλλον και το τριτι αλλα η φωτο ειναι χαλιαhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69549
το τριτο σιγουρα ξενια http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69486

Τα soft θελουν 0,5 με 1 βατ για να αναπτυχθουν.οποτε εισαι καλα.Εχεις 2 μπλε και 2 ασπρες?
Το φως ειναι βασικο για την ζωη του λογο τις συμβιωτικης αλγης zooxanthellate που εχουν.
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 21-04-13, 09:45
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή 100 λιτρα θαλασσα!τα φωτα σας!

Ναι οι δυο μπλεδιζουν κ οι αλλες δυο ασπρες!το δευτερο ειναι ζωανθους,το τριτο σταρ πολυπς και το πρωτο παλι ζωανθους αλλα πιο μεγαλο! :P
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 22-04-13, 16:25
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

souper!
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 22-04-13, 16:27
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Αν θέλεις να γεμίσει ο βράχος σου βάλτα πάνω στο βράχο σου και όχι στα πλαγκάκια που είναι. Θα γεμίσουν τα πλαγκακια και μετα δεν θα έχουν που να πάνε.
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 22-04-13, 16:47
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

μονο το ζωανθους ειναι σε πλαγκ το σταρ ειναι αραγωνητη κ μου ειπαν να το αφησω εκει γτ αλλιως θα γεμισει οπου το βαλω και το button ειναι σε ενα κομματακι βραχο και ειναι κολλητα σε αλλο βραχο!Το ζωανθους πως θα γινει να πολλαπλαιαστει??
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 22-04-13, 17:36
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

αν σε παιρνει με πατεντα βαλε μια ακομη ασπρη και θα εισαι κομπλε!
Το τριτο ειναι xenia, αν μεγαλωσει λιγο θα το δεις.
Τους ζωανθους βαλτους πανω στον Ζωντανο βραχο για να πεταξουν νεα κεφαλια πανω σε αυτα!
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 22-04-13, 18:00
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
μονο το ζωανθους ειναι σε πλαγκ το σταρ ειναι αραγωνητη κ μου ειπαν να το αφησω εκει γτ αλλιως θα γεμισει οπου το βαλω και το button ειναι σε ενα κομματακι βραχο και ειναι κολλητα σε αλλο βραχο!Το ζωανθους πως θα γινει να πολλαπλαιαστει??
Θα πολλαπλασιαστούν όταν νιώσουν άνετα στο ενυδρείο. Συνήθως δεν αρχίζουν αμέσως, αλλά τους παίρνει λίγες μέρες. Για τα σταρ πολυπς μην σε ανησυχεί. Και να εξαπλωθούν τα φραγκάρεις.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk Εμφάνιση μηνυμάτων
αν σε παιρνει με πατεντα βαλε μια ακομη ασπρη και θα εισαι κομπλε!
Το τριτο ειναι xenia, αν μεγαλωσει λιγο θα το δεις.
Τους ζωανθους βαλτους πανω στον Ζωντανο βραχο για να πεταξουν νεα κεφαλια πανω σε αυτα!
Νίκο δεν είναι ξένια. Φαίνεται καθαρά ότι είναι σταρ πολυπς. Πράσινες άκρες, κεφάλια άσπρα και κοντά σαν γκαζόν τα οποία βγαίνουν απο μωβ μυτούλες που είναι σαν κοραλίνη:
http://www.google.gr/search?hl=el&si...mg.7jpNv4E5NBA

Καμία σχέση με ξένια.
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 22-04-13, 18:07
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

οντως ειναι σταρ πολυπς...το ξερω δλδ!οκ δεν διαφωνω για τοτ οτι θα πολλαπλασιαστουν οταν νιωσουν ανετα απλα επειδη ειναι στο αραγωνητη το λεω!η πολλαπλασιαζονται και εκει?
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 22-04-13, 18:48
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
οντως ειναι σταρ πολυπς...το ξερω δλδ!οκ δεν διαφωνω για τοτ οτι θα πολλαπλασιαστουν οταν νιωσουν ανετα απλα επειδη ειναι στο αραγωνητη το λεω!η πολλαπλασιαζονται και εκει?
Στον αραφωνίτη δεν πάει τίποτα. Ή σχεδόν τίποτα. Είχα δει ξένια να φυτρώνει στον αραγωνίτη.
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 22-04-13, 19:05
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

ωραια!αντε να μαθω τπτ γτ με το τσιγκελι σας τα βγαζω!!!
αρα εγω που θελω να ανθισουνε κ αλλα λουλουδακια τετοια πω θα βαλω το ζωανθους πανω στο βραχο?θα κολησω το πλαγκ με κολλα?εντομεταξυ αυτο εχει σχημα μανιταριου και οχι δισκου!μαθετε με δυο πραγματακια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 22-04-13, 19:12
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια!αντε να μαθω τπτ γτ με το τσιγκελι σας τα βγαζω!!!
αρα εγω που θελω να ανθισουνε κ αλλα λουλουδακια τετοια πω θα βαλω το ζωανθους πανω στο βραχο?θα κολησω το πλαγκ με κολλα?εντομεταξυ αυτο εχει σχημα μανιταριου και οχι δισκου!μαθετε με δυο πραγματακια!!!
Μην το κολλάς, γιατί αν θέλεις να το πάρεις απο εκεί δεν θα μπορείς.
Τοποθέτησε το κάπου που να θέλεις να εξαπλωθεί και άστο να κάνει την δουλειά του.
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 22-04-13, 19:16
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

τελεια!και αν θελω σε εκεινο το σημειο να μην βγαλει αλλα κεφαλακια τι κανω?επισης πως φραγκαρουμε???ξερω ειναι μακρυνο αυτο π ρωταω αλλα θελω να εχω μια ιδεα!
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 22-04-13, 20:25
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
τελεια!και αν θελω σε εκεινο το σημειο να μην βγαλει αλλα κεφαλακια τι κανω?επισης πως φραγκαρουμε???ξερω ειναι μακρυνο αυτο π ρωταω αλλα θελω να εχω μια ιδεα!
Αν δεν θέλεις να προχωρήσει άλλο(ανάλογα το κοράλι), ή βγάζεις τον βράχο απο τα υπόλοιπα βράχια και τον απομονώνεις, ή σπας τον βράχο στο σημείο που είναι το κοράλι και πάλι το απομονώνεις στον αραγωνίτη.
Φτάσε πρώτα σε αυτό το σημείο και τα ξαναλέμε για φραγκάρισμα.
Τα κοράλια σου να φουντώσουν και να τουμπανιάσουν πιο γρήγορα αν οι τιμές σε ασβέστιο(450+), μαγνησιο(1350+) και κεχα(8,5+) είναι ιδανικές. Αλλιώς θα έχουν μια νορμάλ ανάπτυξη.
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 23-04-13, 01:21
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πολλαπλασιαστούν όταν νιώσουν άνετα στο ενυδρείο. Συνήθως δεν αρχίζουν αμέσως, αλλά τους παίρνει λίγες μέρες. Για τα σταρ πολυπς μην σε ανησυχεί. Και να εξαπλωθούν τα φραγκάρεις.

Νίκο δεν είναι ξένια. Φαίνεται καθαρά ότι είναι σταρ πολυπς. Πράσινες άκρες, κεφάλια άσπρα και κοντά σαν γκαζόν τα οποία βγαίνουν απο μωβ μυτούλες που είναι σαν κοραλίνη:
http://www.google.gr/search?hl=el&si...mg.7jpNv4E5NBA

Καμία σχέση με ξένια.
Μαλλον με μπερδεψε η φωτο που δεν ειναι καθαρη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
τελεια!και αν θελω σε εκεινο το σημειο να μην βγαλει αλλα κεφαλακια τι κανω?επισης πως φραγκαρουμε???ξερω ειναι μακρυνο αυτο π ρωταω αλλα θελω να εχω μια ιδεα!
για ριξε μια ματια εδω https://www.youtube.com/watch?v=dw1PFQpTIHw
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolaosbouk : 23-04-13 στις 01:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 29-05-13, 18:49
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

σημερα αγορασα tds meter και μου ειπαν οτι πρεπει η Α/Ο να μου δειχνει εως 12 αυτο μου δειχνει 23!χρειαζεται ν αλλαξω καποιο απο τα φιλτρα?επισης εκτος απο tds μετραει και θερμοκρασια την οποια μου δειχνει να ανεβηκε κανα δυο βαθμους,δλδ 29 ενω το θερμομετρο μου (κλασικο γυαλινο ενυδρειου) μου δειχνει 28!σε αυτο το σημειο ειναι που θελω να μου δωσεται τα φωτα σας για ψυξη,κατι οικονομικο αλλα παραληλα να μην με βγαλει μονο για αυτο το καλοκαιρι!αυτο που ειχα στο μυαλο μου ειναι για μια τετραδα ανεμηστηρακια!ειμαι ανοιχτος σε προτασεις απλα θελω να μου πειτε φνωμες και να με μορφοσεται!
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 29-05-13, 20:41
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

4άρα ανεμιστήρακια να βάλεις με κοντρολερ. Μάλλον καμία μεμβράνη θέλει αλλαγή αλλα ξαναμετρα για καλό βάζοντας το σε ένα ποτήρι και κάνοντας ελαφριά αναδευση
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 29-05-13, 21:33
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

λοιπον λοιπον 1-1! ανεμιστηρακια βρηκα στο μαγαζι που ψωνιζω την 4αδα 69 ευρω,οχι κινεζικα!σκεφτομαι να τα παρω αλλα μου ειπε ενας φιλος να κανω πατεντα με ανεμιστηρακια απο υπολογιστη...και μαλλον για εκει με κοβω μιας κ απο μια ματια που εριξα υπαρχουν παμφθηνα ανεμηστηρακια!επειτα για τη μεμβρανη εψαχνα να βω τι ειναι το tds και τι μετραει και με βοηθησε ο φιλος Γιωργος με ενα θεμα που ανεβασε!το εξης: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48265 στο τελος λοιπον χαρακτηριζει αναλογα τα ppm ποσο σκληρο ειναι το νερο.αν λοιπον αφησω την οσμοση μου να φτασει το 75 και αλλαξω μετα και τα 3 φιλτρα υπαρχει προβλημα??
-------------------------
αν μπορεις πες τιποτα για το κοντρολερ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tsipourinos : 29-05-13 στις 21:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 30-05-13, 00:24
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Το stc1000 να πάρεις
Για την όλη κατασκευή δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25558
Η οσμωση για να δουλεύειπρέπει να έχει πολύ χαμηλό tds. Μέχρι 20 το πολύ, αλλιώς άλλη μεμβράνη από την waterwaves.gr που τις δίνει πολύ φτηνά
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 30-05-13, 10:12
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
σημερα αγορασα tds meter και μου ειπαν οτι πρεπει η Α/Ο να μου δειχνει εως 12 αυτο μου δειχνει 23!χρειαζεται ν αλλαξω καποιο απο τα φιλτρα?επισης εκτος απο tds μετραει και θερμοκρασια την οποια μου δειχνει να ανεβηκε κανα δυο βαθμους,δλδ 29 ενω το θερμομετρο μου (κλασικο γυαλινο ενυδρειου) μου δειχνει 28!σε αυτο το σημειο ειναι που θελω να μου δωσεται τα φωτα σας για ψυξη,κατι οικονομικο αλλα παραληλα να μην με βγαλει μονο για αυτο το καλοκαιρι!αυτο που ειχα στο μυαλο μου ειναι για μια τετραδα ανεμηστηρακια!ειμαι ανοιχτος σε προτασεις απλα θελω να μου πειτε φνωμες και να με μορφοσεται!
Η όσμωση δεν είναι στάνταρ ότι το νερό θα στο βγάλει κάτω απο 20 ppm. Οι Οσμώσεις συνήθως καθαρίζουν κατα 90-99% το νερό σου.
Δηλαδή αν η βρύση σου σου βγάζει 250 ppm και η όσμωση στο κατεβάζει κατα 90% τότε το tds θα σου δείξει 25 ppm.
Να σου δώσω να καταλάβεις, εμένα η δική μου το νερό της βρύσης το βγάζω 260, και η όσμωση το καθαρίζει κατα 98-99% και μου το βγάζει 3 το tds.
Αν δεν μετρήσεις πρώτα της βρ'υσης δεν θα καταλάβεις.
Επίσης έχει να κάνει και με την όμσωση που θα πάρεις, την μεμβράνη και το νερό του δυκτίου σου.


Για ψύξη εγώ σου προτείνω 3 τέτοια:
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.809151
Φθηνά και με καλή απόδοση. Αν δεις ότι κάνουν θόρυβο τα βάζεις στα 9 βολτ και δουέύουν σε χαμηλότερες στροφές σαν silent.
Παίρνεις και ένα τροφοδοτικό πολλαπλής τάσης και είσαι μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 30-05-13, 10:22
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ή πάρε από δω...στην μισή τιμή!

http://www.futurestore.com.gr/p.Case...mm.819624.html

Edit : Ένα σχόλιο που μεχρι χθες δεν το ειχα προσεξει. Η ροή αέρα στα 120αρια ανεμιστηράκια ειναι 3 φορές περισσότερη απ ότι στα 80αρια!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 30-05-13, 14:20
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

παιδια ειδα τιμες απο ανεμηστηρακια και γενικα ειναι πολυ φθηνα!νικολα παρακολουθησα το θεμα που μου εστειλες το οποιο ηταν πολυ ενδιαφερον και μακαρι να μας παρουσιαζουν ολοι τοσο καλα τις διμιουργιες τους,αλλα η τιμη που εβγαινε στο τελος ηταν στα 100 ευρωολα μαζι πλην του θερμοστατη που οκ εχω εξαλου,απο κει και περα 45 περιπου κανει το κντρολερ οπου το stc ειδα στο ebay στα 25 και 55 κανουν τα ανεμηστηρακια μαζι ομως με καλωδια τρυπες κ.α τα οποια εγω βρηκα ετοιμα με 41 ευρω τα 4,χθες που ειπα για 69 ευρω ειχα κανει λαθος και ηταν τα 6,οποτε μαλλον θα καταληξω στην 4αδα τωρα για να κανω τη δουλεια μου μες το μηνα θα παρω κ το κοντρολερ το οποιο μπορω και παλι να συνδεσω!συνολικα 65 ευρω!αν μου διαφευγει κατι παρακληση ενημερωστε με!
-------------------------
παναγιωτη συγνωμη αλλα τωρα ειδα το μηνυμα σου το ειχα μετρησει το νερο της βρυσης μου και μου το εβγαλε 130 το οποιο μου φαινεται και καλο,απο κει και περα λεω να αφησω ακομα την οσμωση μου ως εχει και οταν κοντευει στι 50αρι να αλλαξω και τα προφιλτρα και τη μεμβρανη!μηπως ξερουμε περιπου κατα ποσο θ ανεβει η εξατμιση με τους ανεμιστηρες??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tsipourinos : 30-05-13 στις 14:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
30 Λιτρα θαλασσα!! Οποιος πιστος βοηθησει!! Tsipourinos Nano Reef 38 20-01-13 03:10
αντε αλλη μια απο τα ιδια...λιτρα..λιτρα..και ξανα-λιτρα. nOmOreAbuse Γλυκό νερό - Γενικά 83 07-10-11 12:35
Θελω τα φωτα σας για τη βαση του ενυδρειου 455 λιτρα. ntak DIY . Φτιάχτο μόνος σου 38 28-03-11 00:15
Παρακαλώ τα φωτα σας για τα φωτα μου StamatisK Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 30-11-09 14:34
τα φωτα σας για τα φωτα παιδια...!!! Πάνος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 12-02-08 18:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09871 seconds with 14 queries