Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-06-11, 17:19
Το avatar του χρήστη Nikos3
Nikos3 Ο χρήστης Nikos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2010
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή FO vs MALAWI

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα και πάλι. Μετά από αρκετή καιρό χωρίς ενέργειες λόγω δουλειάς, μετακόμισης σε νέο σπίτι κτλ, λέω τέλος καλοκαιριού να στήσω το πρώτο μου ενυδρείο (διακαής μου πόθος από τα εφηβικά χρόνια). Φυσικά όλο αυτό το διάστημα διαβάζω ανελλιπώς το forumκαι νοιώθω σαν να ξέρω τους περισσότερους προσωπικά. Θέλω να στήσω ένα ενυδρείο (περί τα 200+ λτ) με χρώμα και κίνηση. Προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο και καταλήγω είτε σε Malawiείτε σε FO. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που να έχει ασχοληθεί και με τα δύο είδη, αν το κόστος του FOείναι αρκετά μεγαλύτερο, αν είναι εύκολο ένας αρχάριος να αρχίσει με FOκαι τέλος αν η συντήρηση του απαιτεί πολύ περισσότερο χρόνο. Ευχαριστώ και θα επανέλθω με αρκετά ερωτήματα ακόμη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-06-11, 18:56
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Καλως ηρθες στην παρεα μας,το οτι διαβαζεις πριν ξεκινησεις ειναι πολυ θετικο ..ακομα να πω οτι σαν τεως αφρικανος και πλεων θαλασσινος πως και τα δυο ειδη ειναι πολυ ενδιαφεροντα,ομως ενα πετυχημενο θαλασσινο δεν θα σε αφησει να ξανακοιταξεις αλλο ειδος αν εισαι διατεθημενος να τηρεις αυστηρα τις ρουτινες, να διαβασεις αρκετα ακομα και να διαθεσεις ενα σημαντικο ποσο για αρχη προχωρα δεν θα χασεις
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-06-11, 21:17
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

γεια σου φιλε Νικο , καταρχην επειδη ειχα σχεδον 6 με 7 χρονια γλυκο ενυδρειο με αρκετες αλλαγες σε ειδη ψαριων και πριν κανα χρονο το γυρισα σε θαλασσινο FO .
Δεν ετυχε να φτιαξω Μalawi ποτε αλλα το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι το θαλασσινο δεν μπορει να συγκριθει με τιποτα με του γλυκου , αλλη χαρη.. !!
Βεβαια για αρχαριος ειναι αρκετα δυσκολο να στησεις με την πρωτη θαλασσινο , θελει αρκετη εμπειρια γιατι το θαλασσινο δεν συνχωρει λαθη.
Θελει μελετη και προσοχη στον εξοπλισμο να ειναι σωστος .
Απο κει και μετα το FO απο θεμα συντηρησης καμια μα καμια σχεση με του γλυκου ,αμα στρωσει σωστα το FO απο κει και μετα δεν κανεις τιποτα , αν μαλιστα εχεις και κορυφαιο εξοπλισμο ( και αναφερομαι στο σκιμερ κυριως) , δεν κανεις τιποτα ... παει μονο του ., εγω ας πουμε κανω αλλαγες νερου μια φορα το διμηνο και τιποτε αλλο!!
Μονο αλατοτιτα μετραω που και που και τα ΝΟ3 , ( αν και ειναι παντα 0 λογο πολυ δυνατου σκιμερ που εχω)
Αν πας σε reef (ξεχνα το) εκει θες λιγακι φασαρια για τα κοραλια .
Μην βιαστεις να κανεις οτιδιποτε, σκεψου το, και αν πας σε θαλασσινο πρεπει να παρεις αρκετες συμβουλες για το πως θα στηθει σιγα σιγα.
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ !!
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-06-11, 09:00
Το avatar του χρήστη Nikos3
Nikos3 Ο χρήστης Nikos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2010
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Ευχαριστώ. Μία αλλαγή νερού κάθε δίμηνο??? Δεν το είχε ξανακούσει αυτό!! Πάντως εκτός από το κόστος του εξοπλισμού, για ΔΕΗ, αλλάτι κτλ χρειάζονται πολλά παραπάνω?? Πάντα για FO και όχι reef
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
rio 240 malawi tanalias Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 15 23-02-12 10:13
malawi παναθας Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 11 08-03-09 22:51
malawi for ever chris7gtir Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 08-01-09 21:29
(Malawi) Ενυδρειο malawi 300lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 18 11-07-08 15:46
(Malawi) Ενυδρειο malawi 240lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 06-05-08 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03410 seconds with 13 queries