Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-04, 17:27
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Να' μαι κι εγώ!! Τα τελευταία νέα από το μέτωπο...

Χάθηκα γιατί το pc μου ειναι τόσο αργό που μου έσπασε τα νεύρα... θα αλλάξω μόντεμ τώρα.. Λοιπόν το ενυδρείο μου επιτέλους έστρωσε και σταμάτησαν οι χασούρες. Τώρα έχω μέσα στους 24 βαθμούς που είναι το minimum safe 4 χρυσοψαροειδή, 5 ενήλικα Γκάπι, τα 3 red eye που αποδείχτηκαν πολύ ανθεκτικά μιας και είναι από την αρχή και άντεξαν, 2 corydoras albino και 3 Neon. Έβγαλα δύο χρυσόψαρα όπως είχα ξαναπεί και τα έχω σε ένα δεκαπεντάλιτρο ενυδρειάκι. Τα άλλα θα τα κρατήσω ως έχουν στους 24. Διάβασα ότι δεν υποφέρουν, απλά δεν μεγαλώνουν άλλο πράγμα που δεν με πειράζει. Αν και εγώ είδα ότι μεγάλωσαν από τότε που τα είχα βάλει. Πάντως είναι πολύ ζωηρά! Εχω και τα 11 μικρά μου Γκάπι που μεγαλώνουν και θα τα βγάλω όταν γίνουν 3 μηνών από την γεννήστρα. Τότε θα χαρίσω για όποιον ενδιαφέρεται. Το ένα μικρό δυστυχώς χάθηκε σε μια αλλαγή νερού... Ένα δεύτερο που ξέφυγε κι αυτό, το είδα και περιμάζεψα με την απόχη. Έχω πάρα πολύ άλγη ρε παιδιά και συνέχεια καθαρίζω... Έχω κάτι διαφημιστικά βιβλιαράκια της Tetra που διαφημίζουν ένα υγρό που περιορίζει την άλγη. Λέγεται Tetra Easy Balance. Περιορίζει και τις αλλαγές νερού σε δύο φορές τον χρόνο λέει. Το έχει δοκιμάσει κανείς σας; Τι λέτε να το πάρω; Ήθελα να ρωτησω και για το αλάτι. Πρέπει να βάλω κι εγώ από αυτό το ειδικό αλάτι; Κάνει καλό στα ψαράκια; Πήρα και μια σκούπα βυθού, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη. Εκτός από εκείνα τα σιχαμένα τα γατόψαρα, τα καφέ, που τα λένε γλύφτες και καθαρίζουν τα τζάμια δεν έχει κανένα άλλο είδος πιο χαριτωμένο που να κάνει την ίδια δουλειά; Δεν τα μπορώ εκείνα! Αυτά τα νέα από το ενυδρείο μου... Καλό απόγευμα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-03-04, 11:13
PIRANHA Ο χρήστης PIRANHA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Πρίν προσθέσεις αλατάκι να μετρήσεις το νερό της βρύσης σου ,
το easy balance δεν το εμπιστεύομαι ( σαν τις αλλαγές του νερού ,
κατά τη γνώμη μου , δεν υπάρχει ) . Οσο για γλύφτη δοκίμασε
τον γυρινόχειλο ή απλώς "γλύφτη" .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-03-04, 16:18
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

1) Πολλα ψαρια και ασυμβατα μεταξυ τους.

2) Αλατι δεν χρειαζεσαι. To easy balance ειναι μια ιστορια που συζητηθηκε παρα πολυ. "Ισως" (με παρα πολλα εισαγωγικα) βοηθαει, εαν τηρουνται δεκαδες άλλες παραμετροι (παρα πολλά φυτά, ελαχιστα ψαρια κι ελαχιστο ταισμα κλπ) που δεν παιζουν εδω περα. Γενικως μην μπαινεις στην διαδικασια να ψαχνεις για θαυματουργα υγρα, δεν υπαρχουν.

3) O Gyrinocheilus aymonieri (chinese algae eater) ειναι προς αποφυγην. "Χαριτωμενος" οσο ειναι μικρος, γινεται αγριος κι επιθετικος οταν μεγαλωνει. Προτιμησε ενα κοπαδακι ottocinclus affinis ή τα "σιχαμενα" αλλά συμπαθεστατα Ancistrus species.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-03-04, 21:56
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αλάτι με corydoras και neon στο ενυδρείο; ΟΧΙ.
Για να καταπολεμήσεις την άλγη καλό θα ήταν να βάλεις και κάποια εύκολα φυτά γρήγορης ανάπτυξης μια που έχεις μόνο "αργά" φυτά (αν θυμάμαι καλά).
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=397
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-03-04, 23:01
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Εφη οταν πας στο petshop για αγορες παρε και μερικα test για να δουμε που βρισκεται το ενυδρειο σου(ph,γενικη σκληροτιτα,ανθρακικη σκληροτιτα),και πρεπει να επιλεξεις πια απο τα ψαρια σου θελεις ειναι τελιος ασυμβατα.Σου προτινω τα gubakia μιας και ειναι και ευκολα μαζι με καπια αλλα ζωοτοκα.
Για καθαριστη ακουσε την συμβουλη του Τoli μια ομαδουλα ottocinclus affinis ειναι οτι πρεπει,ειναι και χαριτομενα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-03-04, 23:17
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Μα σοβαρομιλάτε οτι τα (κινεζάκια) ειναι αγρια οταν μεγαλώσουν, και πρέπει να αποφεύγονται, αχ που να ήξερα και έχω πάρει 4 γιατί δεν εύρισκα οττος να αγοράσω και μονο αυτά υπήρχαν ..... τι να κάμω τώρααααα πές τε μου ... και έχω αγοράσει ακόμα 3 αλπίνο κορυς μαζί με τα 5 τα δικά μου θα γίνουν όμορφο κοπαδάκι......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-03-04, 01:39
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
O Gyrinocheilus aymonieri (chinese algae eater) ειναι προς αποφυγην. "Χαριτωμενος" οσο ειναι μικρος, γινεται αγριος κι επιθετικος οταν μεγαλωνει.
Ως παθών, το επιβεβαιώνω 5 μήνες το έχω και ήδη άρχισε να έχει άγρια συμπεριφορά... Συν το ότι φτάνει τα 20-25 εκατοστά σε μήκος (το πήρα γιατί ήταν όντως χαριτωμένο, αλλά κατόπιν εορτής έμαθα τα δυσάρεστα )

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pani
..... τι να κάμω τώρααααα πές τε μου ...
Και γω την ίδια απορία έχω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-03-04, 10:15
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ετσι για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη, δώστε στοιχεία της άγρια συμπεριφοράς τους.... τι κάμνουν δηλαδή δώστε λεπτομέρειες για να μπορούμε να αντιληφθούμε τι εννοείται και να προσέχουμε αν δούμε παρόμοια συμπεριφορά...... πάντως μονο ομαδικά δεν είναι γιατί δεν τα είδα να λειτουργούν ομοδικά εγώ πάντως ..... εκτός και αν κάνω λάθος στην έννοια ομαδικά..... ευχαρηστώ για τις απαντήσεις που θα πάρω...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-03-04, 10:49
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Πανιτσα δεν ειπε κανενας οτι τα chinese algae eater ειναι ομαδικα.Ομαδικα ειναι τα ottocinclus affinis μαλον τα μπερδεψες.
Τα chinese algae eater οταν ειναι μικρα δεν θα δεις καμια αγρια συμπεροφορα,αργοτερα ομως θα καταλαβεις.Την βεντουζα που εχουν την χρησιμοποιουν σαν οπλο στα αλλα ψαρια.Εχω δει chinese algae eater να κυνηγαει ενα γκουραμι μεχρι θανατου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-03-04, 11:15
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ωχ φιλε ΤΑΝ μου έκαμες την ψυχή περιβόλι.... ομαδικά μου τα είπαν στο μαγαζί απο το οποία τα έχω πάρει οκ αλλά αυτό που λές ότι κινηγάνε μετά τα άλλα ψάρια μέχρι θανάτου ε αυτό δεν μου κάθεται άρα πρέπει να τα πάω πίσωωωωωωωωωω η να παρακαλώ να πάνε στον αγύριστο μόλις ανεβούνε οι θερμοκρασίες δεν θα ήθελα με τίποτε να χάσω τα γκάπυς μου....... είμαι λίγο ιδιότροπη τι να κάμω ...... Αρα λοιπόν η μοναδική λύση που έχω ειναι να τα πάω πίσω αν τα πέρνουν πίσω στο μαγαζί διαφορετικά δεν ξέρω τι να τα κάνω.... μήπως ξέρετε εσείς κάποια άλλη λύση..... για πές τε σε αυτές τις περιπτώσεις τι γίνεται.... περιμένω να ακούσω τα νέα σας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-03-04, 11:28
ΓιαγκΤ Ο χρήστης ΓιαγκΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2003
Περιοχή: ΝΕΑΠΟΛΗ ΝΙΚΑΙΑΣ
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Είναι υποχρεωμένοι να τα πάρουν πίσω. Στα πούλησαν για ομαδικά και φιλήσυχα. Αν σου έλεγαν ότι είναι ο «Θωμάς Τορκουεμαδας» σε ψάρι δεν θα τα έπαιρνες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-03-04, 13:20
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Πανίτσα άστα να μεγαλώσουν και άμα γίνουν επιθετικά τα παίρνω εγώ για το ενυδρείο με τα kribs οφού τίποτε δεν επιζεί μαζί τους (ο αρσενικός σκότώνει ότι μπεί στο ενυδρείο).
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-03-04, 13:26
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Τό λοιπόν έχω πάρει τηλ. στο μαγαζί και μου είπαν οκ να τα πάρω πίσω φυσικά δεν τους άρεσε αλλά εντάξυ μου έχουν πεί οτι αυτό το είδος που είναι σε πορτοκαλλι χρώμα δεν μεγαλώνει πολύ και τα βάζουν σε όλα τα ενυδρεία. Εν πάσει περιπτώσει την δευτέρα τα πάνε πίσω οπωσδήποτε ... σας ευχαρηστώ για την άμεση απάντηση....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-03-04, 13:31
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ελα Μιχάλη γράφαμε ταυτόχρονα μου φαίνεται...
Αν τα θέλεις να τα αφήσω ..... για λίγο μέχρι να έρθεις Λευκωσία...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-03-04, 15:11
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Πανίτσα αν τα πέρνουν πίσω πάρε τα. Εγώ έχω μικρά σε άλλο ενυδρείο και όταν μεγαλώσουν θα τα βάλω εκείνα στα kribs.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-03-04, 19:47
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Γειά σας παιδιά! Τι έγινε ψηφίσατε; Ποιά ψαράκια ακριβώς είναι ασύμβατα και με ποιά; Γιατί εγώ τώρα βλέπω ότι τα πάνε μια χαρά μεταξύ τους! Δεν θα βάλω αλάτι τότε. Αυτά τα ottocinclus affinis πως θα τα ζητήσω (κοινό όνομα); Υπάρχει καμιά φωτογραφία να μου στείλετε; Το Easy balance λέω να το δοκιμάσω όχι για να μην αλλάζω νερό μια φορά τον μήνα (θα αλλάζω) αλλά επειδή γράφει ότι μειώνει την άλγη. Δεν φαντάζομαι να βλάπτει ε; Τα ψαράκια μου είναι πολλά ίσως αλλά είναι και μικρούλικα. Καλό βράδυ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-03-04, 11:48
ΓιαγκΤ Ο χρήστης ΓιαγκΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2003
Περιοχή: ΝΕΑΠΟΛΗ ΝΙΚΑΙΑΣ
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi
Αυτά τα ottocinclus affinis πως θα τα ζητήσω (κοινό όνομα); Υπάρχει καμιά φωτογραφία να μου στείλετε;
Κάνης αντιγραφή και επικόλληση τις λέξεις ottocinclus affinis σε μια μηχανή αναζήτησης ( πχ Google ) και επιλέγεις εικόνες .
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-03-04, 12:29
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi
Αυτά τα ottocinclus affinis πως θα τα ζητήσω (κοινό όνομα);
Οτόκυκλους ή ότο'ς τα λένε στα μαγαζιά
Φωτογραφία εδώ
http://www.tolibra.com/fish/temppics.htm
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-03-04, 15:10
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi
Το Easy balance λέω να το δοκιμάσω όχι για να μην αλλάζω νερό μια φορά τον μήνα (θα αλλάζω) αλλά επειδή γράφει ότι μειώνει την άλγη.
εχω την εντυπωση οτι στο εχουμε ξαναπει στο παρελθον

αλλαγη νερου καθε εβδομαδα και οχι καθε μηνα
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-03-04, 16:03
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koulio
εχω την εντυπωση οτι στο εχουμε ξαναπει στο παρελθον
Εγώ πάλι έχω την εντύπωση πως τα έχουμε πει αρκετές φορές
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-03-04, 22:55
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koulio
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi
Το Easy balance λέω να το δοκιμάσω όχι για να μην αλλάζω νερό μια φορά τον μήνα (θα αλλάζω) αλλά επειδή γράφει ότι μειώνει την άλγη.
εχω την εντυπωση οτι στο εχουμε ξαναπει στο παρελθον

αλλαγη νερου καθε εβδομαδα και οχι καθε μηνα
παρα πολλες φορες!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-03-04, 03:14
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Αντε πάλι...

Ευχαριστώ lasal. Παιδιά να διευκρινήσω κάτι.. δεν είμαι ηλίθια, ούτε πάσχω από Αλτσχάιμερ... Τα θυμάμαι όλα όσα μου είπατε (και σούρει)... Απλά άλλα τα ακολουθώ και άλλα όχι κατά γράμμα. Δεν είναι δικαίωμά μου; Αν σας ενοχλώ, μην μου γράφετε! Είναι πολύ απλό! Πολύ καταπιεστικοί γίνεστε.. Εγώ άλλα ρώτησα. Καλό βράδυ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-03-04, 04:54
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi
Γειά σας παιδιά! Τι έγινε ψηφίσατε; Ποιά ψαράκια ακριβώς είναι ασύμβατα και με ποιά; Γιατί εγώ τώρα βλέπω ότι τα πάνε μια χαρά μεταξύ τους!
Τα χρυσόψαρα με τα υπολοιπα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi
Το Easy balance λέω να το δοκιμάσω όχι για να μην αλλάζω νερό μια φορά τον μήνα (θα αλλάζω) αλλά επειδή γράφει ότι μειώνει την άλγη.
Δεν βλαπτει αλλά δεν θα σου κανει τιποτα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi
Αν σας ενοχλώ, μην μου γράφετε! Είναι πολύ απλό! Πολύ καταπιεστικοί γίνεστε.. Εγώ άλλα ρώτησα.
Ρωτησες για την αλγη - πολλά ψαρια στο ενυδρειο και αραιες αλλαγες νερου = αλγη (και άλλα δεινά). Μειωνοντας την ιχθυοφορτιση (και ως εκ τουτου και την τροφη), και κανοντας συχνοτερες αλλαγες νερου, μειωνεις τα θρεπτικα που βρισκονται σε μεγαλη συγκεντρωση στο νερο, και που τρεφουν την αλγη (και παραλληλα βλαπτουν και τα ψαρια σου).

Ρωτας - απανταμε
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-03-04, 05:10
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Ναί βρε Τόλη αλλά είναι κι ο τρόπος ορισμένων... Εγώ εξαρχής είμουνα φιλική με όλους. Για τα χρυσόψαρα ξέρω... νόμιζα ότι μου λέγατε και για τα άλλα ψάρια τώρα. Καληνύχτα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-03-04, 13:39
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

πρωτα πρωτα δεν σε θεωρουμε ηλιθια απλα... ρωτας για καποια πραγματα και σου απανταμε πως να τα λυσεις .

αλλαγες νερου επιβαλονται καθε εβδομαδα και στην περιπτωση σου ποιο συχνα. το ξερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να αλλαζεις νερο συνεχεια
(πολλοι το θεωρουν βαρετο) αλλα ειναι το μονο που θα σε γλυτωσει απο αλλα προβληματα και θα δεις και τα ψαρια σου να τους αρεσει.

απλα βρες ενα τροπο να κανεις μικρες και γρηγορες αλλαγες
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-03-04, 21:55
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

ΕΦΙ μην ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΡΑΒΑ..
Δεν σου κανει κανενας πρωσοπικη επιθεση .....απλα τα ποστ τα διαβαζουν και αλλοι ,,η θα τα διαβασουν στο μελλον....(( αρχαριοι)) γαιτυο τονιζουμε και λεμε καποια πραγματα αρκετες φορες για να προλαβουμε τυχον λαθος ξεκινηματα.....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-03-04, 19:33
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Γειά σας! Εντάξει παιδιά απλά ας μην το παρακάνουμε. Αυτό λέω μόνο. Δεν μπορώ να αλλάζω το νερό συνέχεια διότι έχω κι άλλες δουλειές. Πριν πάρω ενυδρείο ρώτησα και μου είπανε ότι 1-2 φορές τον μήνα είναι οκ. Αν μου λέγανε ότι θα πρέπει να το αλλάζω κάθε εβδομάδα υποχρεωτικά δεν θα είχα πάρει ενυδρείο! Τέλος πάντων σας είπα ότι όλα τώρα πάνε πολύ ΚΑΛΑ.... Χθές έκανα και μετρήσεις αμμωνίας και νιτρήτη και ήταν πάλι μηδενικές. Όταν μου περισεύουν φράγκα θα πάρω σιγά σιγά και τα άλλα τεστ. Ποιό να πάρω μετά αλήθεια; Καλό απόγευμα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-03-04, 02:09
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή

2 φορες το μηνα ειναι οι μισες απο οτι χρειαζεται.
Δενειναι και τοσο μεγαλη ταλαιπωρια.
Φαντασου τις διαδρομες που θα κανεις μεχρι το μαγαζι
για να αγορασεις καινουργια ψαρακια ...


:P
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-03-04, 02:33
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi
Γειά σας! Εντάξει παιδιά απλά ας μην το παρακάνουμε. Αυτό λέω μόνο. Δεν μπορώ να αλλάζω το νερό συνέχεια διότι έχω κι άλλες δουλειές.
όλοι έχουμε δουλειές .Το ενυδρειο χρειάζεται αγάπη και μεράκι.Η κύρια απασχόληση είναι η αλλαγή νερού.
Δεν θυμάμαι ποτέ καταστηματάρχη να προτίνει αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα.Μην ξεχνάς ότι αν τα ψάρια σου χαίρουν άκρας υγείας και δεν υπάρχουν συχνοί θάνατοι αυτοί δεν πουλούν τίποτε.Δεν θυμάμαι επίσης να στενοχωρήθηκε ποτέ κανεις όταν τους ανακοίνωνα κάποιο θάνατο.Παίρνουν τη σακούλα και σε ρωτούν πόσα να βάλουν για αντικατάσταση λες και πωλούν σαρδέλα στη ψαραγορά.

Και εγώ είχα παραξενευτεί όταν άπειρος διάβαζα εδώ για συχνές αλλαγές νερού.Ακόμα θεωρώ τον εαυτό μου αδαή σε πολλά θέματα.
Οι παλιοί όμως κάτι ξέρουν
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-03-04, 02:47
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi
Όταν μου περισεύουν φράγκα θα πάρω σιγά σιγά και τα άλλα τεστ. Ποιό να πάρω μετά αλήθεια; Καλό απόγευμα
Test GH/KH efi
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08107 seconds with 12 queries