Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #26  
Παλιά 24-12-12, 00:04
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
sps ακομα δεν μας εχεις πει που θα στιριξει την βιολογια του ?του προτινεις να μη βαλει βραχο να μη βαλει αντιφως. ας το αφησει με νερακι σκετο λοιπον και να περιμενη με μπουκαλακια να ριξει την αμμωνια του. μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι ο αραγωνιτης του ειναι νεκρος βεβαια να μην περνει αλλες γνωμες γιατι ολοι οι αλλοι του τα ειπαν λαθος
Πρώτον τι σχέση εχει το αντιφώσφορο με την αμμωνία; Ισα ισα αν βγάλει άλγη ο βράχος θα καταπολεμήσει την αμμωνία.
Δεύτερον βακτηρίδια αναπτύσονται σε όλες τις επιφάνεις.Το ξέρω ότι είναι νεκρός και μάλιστα αν άνοιγες το link που έβαλα θα έβλεπες ότι νεκρό του προτείνω να βάλει.
Τρίτον με μπουκαλάκια λέω να τη ρίξει αλλά να μην τη μηδενίσει για να δώσει χρόνο στα βακτήρια να πολλαπλασιαστούν χωρίς να στρεσάρει πολύ τα ψάρια.
Τέταρτο ποιοι είπαν λάθος είναι στην άποψη του καθενός.αλλά βλέπω να μπαίνουν πολλοί, να λένε διαφορετικά πράγματα και ένα άνθρωπο που "τρέχει" να ακολουθήσει κάποιες συμβουλές. Αυτό είναι λάθος και πρέπει να σχηματίσει άποψη μόνος του και κυρίως να μάθει γιατί κάνει αυτό που κάνει.
Πέμπτο ο τόνος και το ύφος σου είναι λίγο ακραίο και καλό είναι να το αλλάξεις. Και τα καλό θα ήταν να τα σκέφτεσαι πριν τα βάλεις.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα ολα αυτα αλλα την αμμωνια πως την ριχνω;; Οταν λες βακτηριδια εννοεις το μπλε μπουκαλακι που ηδη εχω;;;κ οταν λεμε λιγοτερα εννοουμε για παραδειγμα τη μιση δοσολογια απο οτι θελουν τα λιτρα μου;;.
Δεν ξέρω τι προιον που έχεις. Εγώ σου είπα ποιο θα έβαζα. Αντε και το prodibio. Για τα άλλα σε αλμυρό δεν ξέρω δεν εκφράζω άποψη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
γτ μπορει να σε βοηθησει το προσωπικο αν σε γνωρισει, εκτος αν ειναι εντελως απατεωνας και το καταλαβεις οποτε οκ δεν το συζηταμε.
Δεν είναι θέμα απατεώνας. Αλλά ο καλός καταναλωτής είναι ο ενημερωμένος καταναλωτής. Αν περιμένεις από το μαγαζάτορα να σε βοηθήσει είσαι λάθος. Σκέψου απλά ότι μπορεί να σε ενημερώσει μόνο για τη γκάμα προιόντων που ξέρει ο ίδιος.
Μπήκες στα βαθιά απότομα, όπως δυστυχώς οι περισσότεροι και προς τιμή σου το ψάχνεις και ενεργείς. Το λάθος το έκανες. Πάρε ανάσα και σκέψου πριν κάνεις το επόμενο βήμα.Ηδη τη πρώτη θετική ενέργεια την έκανες.Αναβάθμισες τα λίτρα σου.
Εχεις και ενα διήμερο μπροστά να αλλάξεις το νερό και να στήσεις το καινούργιο.
Πιες λίγο αλκοολ να χαλαρώσεις και σκέψου τα επόμενα βήματα. Απλά, ξαναλέω, μην δέχεσαι τα λεγόμενα οποιουδήποτε σαν δεδομένα. Ψάξε και μελέτησε τα επόμενα βήματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sps4ever(niktso) : 24-12-12 στις 00:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ενα μικρο tip που μπορει να βοηθησει!!! B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 11 23-03-11 18:26
καποιος να με βοηθησει sugarias Αρχάριοι γλυκού νερού 4 21-02-11 15:59
Bατραχος-ξερει κανεις να με βοηθησει? kounelaki ¶λλα ζώα 2 09-10-09 15:30
ας με βοηθησει καποιος! gangster95 Αρχάριοι γλυκού νερού 76 14-09-09 15:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15686 seconds with 15 queries