Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-05, 00:40
ΑΝΤΩΝΗΣ Κ Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Melanochromis joanjohnsonae

Γειά σας φίλοι. Χαιρετώ την κοινότητα των αφρικανόφιλων στην Ελλάδα.

Μετά από ένα χρόνο τυχαίας ενασχόλησης με τα ενυδρεία και διατηρώντας ένα κοινωνικό ενυδρείο με αρκετή επιτυχία αποφάσισα να ασχοληθώ και'γω με τις αφρικάνες και ιδιαιτερα με τα mbuna.

Λόγω περιορισμένου χώρου στο σπίτι που μου απαγορεύει προς το παρόν την αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου αποφάσισα να φιλοξενήσω στο μικρό μου ενυδρείο Jewel 60 ένα είδος κιχλίδων.

Αφού διάβασα αρκετά στο forum, έβαλα φελιζόλ, άμμο λευκή, πέτρες από την Πειραική, έριξα και τα σχετικά αλάτια μου για να φτιάξω σκληρότητα και PH αποφάσισα να αγοράσω pseudotropheus saulosi ή pseudotropheus lombardoi.

Έψαξα την περίοδο των γιορτών σχεδόν όλα τα petshop της Αθήνας για να τα βρω, αλλά τζίφος, ώσπου σε γνωστό κατάστημα (δεν ξέρω εάν πρέπει να το αναφέρω δημοσίως) βρήκα ένα tank το οποίο φιλοξενούσε κάτι πολύ όμορφα ψαράκια κιτρινομπλε μεγέθους 3-4 εκ. και ετικέτα με την ένδειξη pseudotropheus saulosi.

Tρελαμένος αγόρασα 3 από αυτά. Αφού τα έβαλα στο σπίτι τα χρώματα άρχιζαν να ψιλοαλλάζουν και υποψιάστηκα. Οι φωτογραφίες που έβλεπα στα sites δεν μου ταίριαζαν και αποφάσισα να ψάξω τι αγόρασα τελικά φοβούμενος ότι αγόρασα υβρίδια. Μετά από σχετική δημοσίευση στο cichllidforums.com (διότι το δικό μας ήταν "κατω" εκείνες τις ημέρες) οι φίλοι εξΆμερικής μου απαντήσαν ότι πρόκειται για melanochromis joanjohnsonae.

Ως νέος στο χόμπι θα ήθελα την άποψη σας :
1. επιτρέπεται καταστήματα με τέτοιο μέγεθος να μας παραπλανούν τόσο χοντρά ;;; Μήπως θα πρέπει να απαιτήσουμε περισσότερη υπευθυνότητα απόο τους καταστηματάρχες;;;
2. Τα ψαράκια είναι πολύ όμορφα αλλά δεν ξέρω εάν πρέπει να τα αλλάξω (επειδή το ενυδρείο είναι μικρό και είναι αρκετά επιθετικά)
3. Εάν τα κρατήσω υπάρχει πιθανότητα να ζευγαρώσουν;;;

Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα αλλά καταλαβαίνεται την ζοχάδα μου....

ΥΓ. Στο ενυδρείο έχω βάλει και μικρά labidos αφού είναι σίγουρο ότι σε μερικούς μήνες με το "μικρόβιο" που κόλλησα πάω για μεγάλο ενυδρείο....

Μερικές φωτογραφίες από τα μικρά μου....




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-05, 01:05
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Δεν ξερω τι σου απαντησαν αλλου... αλλα τα συγκεκριμενα δεν ειναι Ps.saulosi ουτε με σφαιρες Εγω θα τα πηγαινα πισω προκειμενου να ξερουν οι ''μαγκες και πονηροι'' καταστηματαρχες οτι δεν ειμαστε ηλιθιοι που βαζουμε στο ενυδρειο μας οτι να ναι απλα και μονο επειδη εχει ωραια χρωματα Και μια υποσημειωση... το ενυδρειο που εχεις ειναι πολυ μικρο ακομη και για 3-4 Lab. caeruleus μονο και εσυ εχεις ακομη περισσοτερα ψαρια εκει μεσα αν δεν κανω λαθος Αρχισε να ετοιμαζεσαι για αγορα ενος μεγαλυτερου ενυδρειου

Υ.Γ Υπαρχει μονο η περιπτωση να αγορασες μονο θηλυκα Ps.saulosi τα οποια ειναι πορτοκαλι-κιτρινα αλλα οταν υπαρχει απουσια αρσενικου περνει ΕΝΑ απο αυτα σταδιακα τα χρωματα του αρσενικου και μαλιστα συμπεριφερεται και σαν αυτον! Αλλα ακομα και αυτην την περιπτωση την αποκλειω γιατι την εχω βιωσει προσωπικα και το χρωμα που παιρνει η θηλυκια φτανει το μπλε μαυρο του αρσενικου και δεν εχει καμια σχεση με αυτο που βλεπω στις φωτο που εστειλες! Ασε που αυτο συνεβει μονο σε ενα ψαρι και οχι σε ολα μαζι
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-05, 01:45
ΑΝΤΩΝΗΣ Κ Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Στέφανε σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου και τις συμβουλές σου. Το νεό ενυδρείο θα είναι έτοιμο σε λίγο καιρό....(όταν θα πείσω τη γυναίκα μου)

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πρόκειται για Melanochromis joanjohnsonae μετα το ψάξιμο που έκανα και στο internet. Οι φωτογραφίες ταιριάζουν απόλυτα.

Από τα τρία ψάρια το ένα συμπεριφέρεται σαν αρσενικό, βολτάρει συνεχώς το ενυδρείο, έχει μόνιμη σπηλιά δική του, έχει εμφανή eggspots, κυνηγά τα άλλα δύο και μια φορά μάλιστα το είδα να κάνει γύρω γύρω με το άλλο ένα που νομίζω ότι είναι θηλυκό.
Αυτό που νομίζω ότι είναι θηλυκό και το άλλο κρύβονται σχεδόν όλη την ημέρα και βγαίνουν είτε την ώρα του φαγητού είτε μόλις κλείσω τα φώτα για λίγη ώρα.

Σκέφτομαι να τα κρατήσω για να τα βάλω στο καινούριο ενυδρείο.

Αλλά κάτι πρέπει να κάνω με αυτόν τον μαγαζάτορα....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-01-05, 09:33
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟΝ ΜΗΝ ΤΟΝ ΛΥΠΗΘΕΙΣ
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03524 seconds with 14 queries