Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 02-01-07, 10:41
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή Συντήρηση "Μεγάλου" Ενυδρείου

Καταρχήν Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους!!

Το "μεγάλο" μέσα σε εισαγωγικά γιατί είναι μάλλον σχετική έννοια...
Σε σχέση με το 60άλιτρο που έχω αυτή την στιγμή ένα 200άλιτρο είναι μεγάλο!

Αφού εδώ και ενάμιση μήνα έχει ξεκινήσει την λειτουργία του το ενυδρείο, και όλα πάνε καλά μέχρι στιγμής, έχω αρχίσει τα όνειρα για κάτι μεγαλύτερο και εντυπωσιακότερο - ένα 200άλιτρο που είναι ότι μεγαλύτερο μπορώ να έχω από άποψη χώρου. Εχω όμως μερικές πρακτικές απορίες και θα παρακαλούσα κάποιους πιο έμπειρους να μου πουν πως δουλεύουν αυτοί.

Αλλαγή νερού κάνω κάθε εβδομάδα 30-40% που σε αντιστοιχούν περίπου σε 20 λίτρα. Για το σκοπό αυτό έχω βρεί 2 μεγάλες φιάλες από πόσιμο νερό (από αυτές που βάζουν σε γραφεία και δημόσιους χώρους με μηχάνημα - ψύκτη) βάζω καθαρό νερό από την βρύση στην μία φιάλη συν δύο βραστήρες με βραστό νερό (ώστε να έχω θερμοκρασία 26 βαθμούς τελικά) ρίχνω αντιχλώριο, γεμίζω την άδεια φιάλη και αμέσως βάζω το έτοιμο καινούριο νερό στο ενυδρείο από την άλλη - σε ίση ακριβώς ποσότητα.

Η πρακτική αυτή δουλεύει τέλεια στο 60άλιτρο, αναρωτιέμαι όμως τί γίνεται στην περίπτωση ενός 200άλιτρου όπου το 30-40% είναι 70-80 λίτρα! Τί γίνεται εκεί? Κάνουμε μικρότερες και συχνότερες αλλαγές?
Θα ήθελα την εμπειρία όσων έχουν τέτοια μεγάλα ενυδρεία
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
"Ανοιγμα" του ενυδρείου petran Γλυκό νερό - Γενικά 33 18-07-06 12:05
Στρώσιμο καινούριου ενυδρείου με "μπολιασμα" απο ήδη στρωμένο klime Γλυκό νερό - Γενικά 7 24-06-06 11:44
Βάση ενυδρείου "Carrefour" afrodite Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 19-04-06 00:48
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04706 seconds with 14 queries