Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-03-09, 11:24
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή Επιμένει η σκούρη άλγη

Επιμένει η σκούρη άλγη.Μείωσα τη φωτοπερίωδο στισ 10 ώρες,καθάρισα και κλάδεψα τα φυτά,καθάρισα τα τζάμια και τα εσωτερικά φίλτρα.Σε 3-4 μέρες μαύρισαν πάλι τα φίλτρα(εξωτερικά) και τα τζάμια επιασαν ένα ανοιχτό καφέ χρώμα,το οποίο όμως φεύγει πολύ εύκολα με τον μαγνήτη.Στα φυτά όχι και τόσο μεγάλη επιβάρινση άπο άλγη.Μάλλον θα παω στην λύση των S.A.E. τα οποία παλαιότερα έκαναν πολύ καλή δουλειά και δεν ενοχλούσαν τους δίσκους μου.Φυσικά έκανα και τις μετρήσεις μου και είναι καλές.Ισως να φταίει το ότι αντικατέστησα όλες τις λάμπες μου με καινούριες και έτσι ίσως αυξήθηκε η φωτηνότητα.Αλαγές νερού κάθε εβδομάδα το 1/5 (100 lit).Tα Φώτα σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-03-09, 11:48
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Χρηστο αν θες συμπληρωσε την φορμα να εχουμε πληρη αποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-03-09, 17:52
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 600 130X60X80
Τυπος ενυδρειου :Φυτεμένο, ξύλα,ρίζες,Δίσκοι.
Χρονος λειτουργιας: New look 3 μήνες,αλλά βιολογία 4 χρόνια
Υποστρωμα και ποιο: marvellous sand ice k rosin red 2-3cm
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων):244W 3 X GROLUX/36W + 3 X AQUASTAR/36W + 1 X T5 STARLIGHT/39W
Φωτοπεριοδος:10 Ωρες -- ποτέ όλες μαζί (σπαστά)
Παροχη CO2: όχι
Χρηση excel: ναι
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: potassium+iron
Ταμπλετες λιπανσης: όχι
Προγραμμα λιπανσης: όχι
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): 100 lit/week A/O με ιχνοστοιχεία και καταλύτες.
Θερμοκρασια: 29
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 10+
ΡΟ4: 1,5
Fe: ----
ΡΗ: 6,8
KH: 5
GH: 10
Φιλτρανση:
2 x Eheim 2012 εσωτερικά,Eheim 2227 με φλωτέρ,Eheim 2213 βιολογικό, Fluval 403 βιολογικο.

Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων): 20 Δίσκοι 5-14cm---22 ροδόστομοι---15 cory---9 neon
Ειδη φυτων: Ανούμπιες-βαλισνέριες
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 4
Περιγραφη αλγης: Σκούρη καφεπράσινη(καθαρίζει εύκολα) και μαύρη(καθαρίζει πολύ δύσκολα).
Ποτε εμφανιστηκε: Πρίν 15-18 μέρες.
Αλλα σχολια:

Φωτο:
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-03-09, 18:34
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλησπερα και απο μενα!!
Θυμαμαι ειχες το ιδιο προβλημα πριν και νομιζω σου ειχε απαντησει ο Αλεξανδρος οσο αφορα τις αλγες!!
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: potassium+iron
πιστευω οτι εδω εντοπιζεται το προβλημα σου! Απο οσο ξερω οι ανουβιες δεν χρειαζονται ιδιαιτερη λιπανση!!Οτι μενει και δεν εχει "καταναλωθει" απο τα φυτα σου το επωφελουνται οι αλγες και ισως για αυτο επιμενουν τοσο πολυ! Επισης οι ανουβιες θα πρεπει να βρισκονται σε σκιερα σημεια κατω απο ξυλα!! Μια καλη λυση ειναι να βαλεις πιστια που κανει σκια και ταιριαζει κιολας πιο πολυ με δισκους!
Μπορω να σου πω οτι μου αρεσει το ενυδρειο σου αλλα με το χρονο θα διαπιστωσεις οτι δισκοι και φυτα ειναι δυσκολο πολυ να διατηρηθουν μαζι! Εχεις μεγαλο gh και με τα λιπασματα επηρεαζεται και αυτο! Στην ουσια "καταργεις" το μαλακο νερο που βγαζει η οσμωση σου!!
- Επισης εχεις παρα πολλα ψαρια μεσα! Στη θεση σου θα εδιωχνα ολα τα αλλα (ροδοστομους κ.λ.) οπως και θα αφαιρουσα γυρω στα 8 δισκακια!!
- Αν θυμαμαι ειχες προσωρινα καποιο προβλημα με τα δισκακια σου! Σε δισκοενυδρειο το να αφαιρουμε αλγη και να κλαδευουμε (μεσα - εξω χερια στο ενυδρειο) ειναι οτι το χειροτερο γιατι στρεσσαρονται και μετα αρχιζουν τα προβληματα (ειδικα εκεινοι που ειναι χαμηλα στην ιεραρχια που εχει διαμορφωθει στο ενυδρειο σου)!
- Τελος εχω να σου πω οτι ειναι δυσκολο να κρατησεις καποιες ισορροπιες αλλα προσπαθησε να σκεφτεις τι ειναι καλο για τα ψαρακια σου!

-------------------------
To σκεφτομουν αλλα ξεχασα να σε ρωτησω!!Γιατι kh 5??η οσμωση βγαζει περιπου 0...βαζεις σοδα???
ποσο καιρο εχεις την οσμωση?αν εχει περασει εξαμηνο εχεις αλλαξει προφιλτρα?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 31-03-09 στις 18:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-03-09, 19:11
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

- Επισης εχεις παρα πολλα ψαρια μεσα! Στη θεση σου θα εδιωχνα ολα τα αλλα (ροδοστομους κ.λ.) οπως και θα αφαιρουσα γυρω στα 8 δισκακια!!
- Αν θυμαμαι ειχες προσωρινα καποιο προβλημα με τα δισκακια σου! Σε δισκοενυδρειο το να αφαιρουμε αλγη και να κλαδευουμε (μεσα - εξω χερια στο ενυδρειο) ειναι οτι το χειροτερο γιατι στρεσσαρονται και μετα αρχιζουν τα προβληματα (ειδικα εκεινοι που ειναι χαμηλα στην ιεραρχια που εχει διαμορφωθει στο ενυδρειο σου)!
- Τελος εχω να σου πω οτι ειναι δυσκολο να κρατησεις καποιες ισορροπιες αλλα προσπαθησε να σκεφτεις τι ειναι καλο για τα ψαρακια σου!

-------------------------
To σκεφτομουν αλλα ξεχασα να σε ρωτησω!!Γιατι kh 5??η οσμωση βγαζει περιπου 0...βαζεις σοδα???
ποσο καιρο εχεις την οσμωση?αν εχει περασει εξαμηνο εχεις αλλαξει προφιλτρα?[/quote]
Φίλε γιώργο,το kh-5 το κάνουν τα ιχνοστοιχεία(discus preis mineralen + seathem discus trace).Την gh την κατεβάζω σιγά σιγά(πριν 2 μηνες ήταν 1.Η όσμωση είναι καινούρια.Το πρόβλημα που είχα με τα κλειστά πτερύγια των δίσκων(ευτυχώς έφυγε ) οφειλόταν στο κρύο νερό που έβαλα απότομα(εκεί κατέληξα).Το ότι βάζω χέρια μέσα και κλαδεύω δεν ενοχλεί καθόλου τους δίσκους,αφού είναι όλοι πάνω στο χέρι μου και με τσιμπολογάνε (άλωστε τις περισσότερες φορές τρώνε από το χέρι μου).Για την ιχθυοφόρτηση έχεις απόλυτο δίκιο,αλλά δε μου κάνει καρδιά να βγάλω ούτε ένα neon.Ισως μία θυλικιά(δίσκος 10-12cm) να τη δεις στις ''μικρες αγγελίες .Σίγουρα πάντως θα ψάξω για φυτά επιφανείας ξεκινόντας απ΄το φόρουμ .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-03-09, 19:32
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Φίλε christos, όπως βλέπω το πρόβλημα σου είναι η καφέ άλγη.
Μιλώντας γενικά, τα κυριώτερα αίτια τις καφές άλγης είναι :
- Περίσσεια σε φωσφορίκα και νιτρικά (όπως σε όλες τις άλγες)
- Ελλιπείς - χαμηλός φωτισμός
- Κακή κυκλοφορία με επακόλουθη έλειψη οξυγόνου
Αφού όπως αναφέρεις οι μετρήσεις σου έιναι καλές εκεί που θα εστίαζα εγώ είναι ο σχετικά χαμηλός φωτισμός ( 0.4 watt/lit ) σε συνδιασμό με πιθανή ανεπερκή κυκλοφορία.

Αυτά στην θεωρία, γιατί στην πράξη έσυ θα μας πεις αν ισχύουν στο ενυδρείο σου
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-03-09, 19:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

discus preis + seathem discus trace χρησιμοποιω και εγω με το νερο οσμωσης αλλα το kh μου ειναι 1!!!
μου φαινεται παραξενο!!!στην επομενη αλλαγη μετρα το νερο της οσμωσης για καλο και για κακο!!!
Το ξερω οτι δε σου παει καρδια να δωσεις τα ψαρακια σου αλλα ειναι λιγο υπερβολικος ο αριθμος των ψαριων που εχεις!!βαλε πιστια!!!ειναι πολυ ομορφα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-03-09, 19:43
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Θα σου απαντησω μονο σχετικα με τις αλγες μιας και στους Δισκους εχουμε "επιστημονες" εδω μεσα
Συμφωνα με τις μετρησεις τα φοσφωρικα σου ειναι ψηλα για ενυδρειο χωρις Co2 και με ευκολα φυτα. Το ΡΟ4 προσπαθησε να το κρατας γυρω στο 0,5 με λιγο συχνοτερες μικρες αλλαγες ( να μην στρεσσαρονται και τα δισκακια) και περισσοτερη προσοχη στο ταισμα.
Σχετικα με τα φυτα που εχεις, δεν θελεις τοσα φωτα και λιπασματα για να τα διατηρεις υγιη και χωρις αλγες. Εγω αν ημουν στην θεση σου θα εβαζα καθε 3 μηνες ταμπλετες στις ριζες των Vallisneria και θα προσθετα λιγο Potassium μια φορα την εβδομαδα. Αυτα μονο και τιποτα αλλο ! Αν εβλεπα σημαδια σιδηροπενιας στα φυλλα των φυτων τοτε μονο θα προσθετα λιγο σιδηρο.Μην ξεχναμε οτι τα φυτα ειναι πολυ αργης αναπτυξης και χαμηλου φωτισμου και σε ενα περιβαλλον με 29*C οπου τα περισσοτερα φυτα "φρεναρουν" τον μεταβολισμο τους.
Αν και τα 244Watt των Τ5 δεν θα το ελεγα χαμηλο φωτισμο για τα 600λιτρα μικτα. Μαλλον προς το μετριο/υψηλο παει
Οποτε προσοχη με το φως γιατι χωρις co2 ειναι ανωφελο να το παρεχεις φουλ για πολλες ωρες. Οπως πολυ καλα εκανες, ρυθμισε τις λαμπες σου ετσι ωστε να εχεις αρκετο φως αλλα οχι φουλ ,παρα μονο 2-3 ωρες την ημερα.
Η καφε αλγη δεν πρεπει να σε ανησυχει, μαλλον οφειλεται στο οτι μειωσες φωτοπεριοδο αποτομα. Θα φυγει μονη της ή και 2-3 σαλιγκαρια apple θα την ετρωγαν συντομα. Οι οτοκυκλοι επισης την θεωρουν λιχουδια αλλα θα εχουν προβλημα με την υψηλη θερμοκρασια των δισκων.
Για τους SAE τα ξαναπαμε και σε αλλο post.. δεν τους συνιστω μαζι με τους δισκους. Μπορει να φανε τις αλγες αλλα οι τσακωμοι τους και τα κυνηγητα τους ακομα κι αν δεν εκνευρισουν τους Δισκους σιγουρα θα εκνευρισουν εσενα.
Η μαυρη μακρυτριχη αλγη τωρα ειναι δυσκολοτερη περιπτωση. Σιγουρα κοβοντας της το φαι (επιπλεον σιδηρος και φοσφωρικα) θα σταματησει να εξαπλωνεται, αλλα δεν θα φυγει και τοσο ευκολα απο εκει που ηδη υπαρχει. Θελει μεγαλη υπομονη και ισως σου παρει μηνες να την ξεφορτωθεις απο τις ανουμπιες. Μπορεις να βγαλεις τα φυτα και να την αφαιρεσεις με εμβαπτιση σε οξυζενε ή excel , αλλη λυση με το οξυζενε ειναι με συριγγα μεσα στο ενυδρειο. Δεν συνιστω τιποτα απο ολα αυτα ομως. Πανω απ ολα προεχουν τα ψαρια και αυτες οι διαδικασιες απαιτουν χερια μεσα-εξω και μπορει να στρεσσαρουν πολυ τους Δισκους. Γι αυτο σου ειπα υπομονη, και οσο μεγαλωνουν τα φυτα αν κρατας σωστες τις παραμετρους θα βγαζουν υγιη φυλλα και θα αφαιρεις αυτα που εχουν πανω την τριχοειδη. Ισως παρει πολλες εβδομαδες αυτη η διαδικασια αλλα προεχει η υγεια των ψαριων.
Τα φυτα επιφανειας ειναι πολυ καλη λυση ! Απορροφουν πολλα οργανικα και κοβουν το φως στα σημεια που θελουμε δημιουργωντας εναν διαχυτο χαμηλο φωτισμο που αρεσει και στα Δισκακια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raven : 31-03-09 στις 20:01
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-03-09, 22:41
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

[quote=georgarask;345208]discus preis + seathem discus trace χρησιμοποιω και εγω με το νερο οσμωσης αλλα το kh μου ειναι 1!!!
μου φαινεται παραξενο!!!στην επομενη αλλαγη μετρα το νερο της οσμωσης για καλο και για κακο!!!

Φίλε george κάνω μέτρηση το νερό της Α/Ο σε κάθε αλλαγή και είναι kh-0 και gh-0.Τώρα για τη μείωση των ψαριών...... θα δώ.Αρα όπως συμφωνεί και ο φίλος ο raven, καταλήγουμε σε προσπάθεια μείωσης των φοσφωρικών(ίσως με seachem phosguard ???),σε αλγοφάγα σαλιγκάρια και βέβαια σε φυτά επιφανείας(ξεκινάω τώρα κιόλας αναζήτηση στις ''μικρές αγγελίες).Ευχαριστώ .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-03-09, 22:57
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Το phosguard της Seachem δεν το ξερω,δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε, αλλα μηπως απορροφησει ολα τα φοσφωρικα; Η ελλειψη καποιου στοιχειου δημιουργει χειροτερες και περισσοτερες αλγες απ οτι ο πλεονασμος του.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-04-09, 07:47
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε george κάνω μέτρηση το νερό της Α/Ο σε κάθε αλλαγή και είναι kh-0 και gh-0.Τώρα για τη μείωση των ψαριών...... θα δώ.Αρα όπως συμφωνεί και ο φίλος ο raven, καταλήγουμε σε προσπάθεια μείωσης των φοσφωρικών(ίσως με seachem phosguard ???),σε αλγοφάγα σαλιγκάρια και βέβαια σε φυτά επιφανείας(ξεκινάω τώρα κιόλας αναζήτηση στις ''μικρές αγγελίες).Ευχαριστώ .
Το νερό της όσμωσης πρέπει να το μετρήσεις με TDS για να δεις τι γίνεται.
To phosguard κάνει κάποια δουλειά δεν συμφέρει όμως, οι συχνότερες αλλαγές θα λύσουν το πρόβλημά σου για τα ΡΟΡ4 και ο περιορισμός τροφής! κοινώς μήπως παραταϊζεις ?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-04-09, 09:35
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νερό της όσμωσης πρέπει να το μετρήσεις με TDS για να δεις τι γίνεται.
To phosguard κάνει κάποια δουλειά δεν συμφέρει όμως, οι συχνότερες αλλαγές θα λύσουν το πρόβλημά σου για τα ΡΟΡ4 και ο περιορισμός τροφής! κοινώς μήπως παραταϊζεις ?
Το να κάνουμε συχνότερες αλαγές από 100 lit/week νομίζω είναι υπερβολή.Μη ξεχνάμε ότι στην Α/Ο 100lit σημαίνει και 400 lit νερό για πέταμα(το σκληρό) και το νερό δεν περισσεύει.Οσο για το τά'ι'σμα ίσως να είναι παραπάνω απ'το κανονικό(όπως όλοι μας νομίζω),αλλά το NO3 είναι χαμηλά.Θα το ελατώσω.Τώρα για το seachem phosguard δεν παύει να είναι χημικό και ίσως να κάνει καλό (τοποθετήται μέσα στο φίλτρο),ίσως να κάνει ζημιά αν εξουδετερώσει όλα τα φωσφορικά.(Δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζονται αυτά).Αν κάποιος φίλος το έχει χρησιμοποιήσει ας μας ενημερωσει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι έχω, άλγη; cobalt Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 27-11-08 11:57
άλγη KOKOBAS Malawi 2 05-06-08 22:39
άλγη bba thu vu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 31 17-05-08 07:13
άλγη? ALKAR Γλυκό νερό - Γενικά 26 18-06-07 18:29
ICK που επιμένει... ΑΚΗΣ_ΧΑΝΙΑ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 17-11-05 23:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15577 seconds with 15 queries