Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-04-08, 19:56
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή Πιθανότατα θα με βρίσετε, αλλά θα το ρισκάρω!

Λοιπόν.. Το Πάσχα θα ταξιδέψω στην Κω.. (επί τη ευκαιρία, υπάρχει κανείς στο forum από Κω?) Στην Κω λοιπόν, υπάρχει ένα ξενοδοχείο.. Και μέσα στο ξενοδοχείο, υπάρχει ένα ενυδρείο.. Μαγαλούτσικο νομίζω, πρέπει να είναι κάτι σαν 250Lt.. Βασικά το πήρανε σαν διακοσμητικό.. Κανένας δεν ξέρει, κανείς δεν ασχολείται.. Το έφερε κάποιο πετ-σοπ (στην αρχή ήταν 2, το ένα το κοπάνησε κάποιος και το έσπασε, και βάλανε τα ψάρια στο άλλο..) δεν έχω ιδέα τι έχει από φίλτρα, θερμοστάτες κ.τ.λ. Υποτίθεται ότι κάποιοι στο ξενοδοχείο έχουν αναλάβει το θέμα συντήρησης, και κάνουν κάτι αλλαγές νερού, ιδέα δεν έχω πότε και πόσο, ούτε καν αν ρίχνουν αντιχλώριο δεν ξέρω.. Μέσα έχει ένα παρδαλό χαλίκι (μίγμα από πράσινο, κόκκινο, κίτρινο και μπλε!), και 5-6 αρκετά μεγάλα ψάρια (από τα 100 που νομίζω του είχανε βάλει στην αρχή..), πρέπει τα 2-3 να είναι pleco.. Με άλλα λόγια, ό,τι να'ναι!

Η στάση σας υποψιάζομαι θα είναι να το πετάξουν.. Και θα με βρίσετε και που ρωτάω.. Αλλά η δικιά μου η θέση είναι γενικά πιο διπλωματική.. Πιστεύω πως θα καταφέρω να εξηγήσω 2-3 βασικά πραγματάκια για τις αλλαγές, το τάισμα και τη συντήρηση του φίλτρου, και να διατηρηθεί όπως-όπως το ενυδρείο.. Και μπορώ να φροντίσω να τηρηθούν αυτά.. Γιατί αν τους πω πετάχτε το, αποκλείεται να γίνει κάτι τέτοιο, απλά θα μείνει ως έχει, με τα ψαράκια να υποφέρουν..

Το ερώτημα είναι.. ΟΚ.. πάω εκεί.. διώχνω τα ψάρια (που υποψιάζομαι ότι θα είναι τεράστια και υπερβολικά πολλά για τα λίτρα..).. Φυτά δεν παίζει, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να τα περιποιείται.. Τι προτείνετε? Τι μπορεί να μπει μέσα?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-04-08, 20:17
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και μπορώ να φροντίσω να τηρηθούν αυτά.
Αν ισχυει αυτο, το πιο "ευκολο" ειναι πολλες πετρες και δυο ειδη μπουνα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-04-08, 20:36
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ισχυει αυτο, το πιο "ευκολο" ειναι πολλες πετρες και δυο ειδη μπουνα.
Toli, είμαι αρκετά αισιόδοξος, και πιστεύω πως θα τα καταφέρω να εξασφαλίσω ότι θα γίνονται οι σωστές διαδικασίες συντήρησης..

Πάνο, θα τα βολέψω και θα το γλιτώσω το βρίσιμο.. Σε θέματα "χειρισμού" τέτοιων καταστάσεων νομίζω ό,τι το'χω..

Διαβάζοντας και κάποια άλλα posts μάλλον για mbuna σκεφτόμουν κι εγώ.. Αν βέβαια καταφέρω να βρω στην Κω.. Θα πάρω από εδώ τα τεστάκια μου, για να κάνω τις σχετικές μετρήσεις (δεν το συζητάμε να κάνει μετρήσεις κάποιος εκεί..), φαντάζομαι, από γεώτρηση, θα είναι σίγουρα σκληρό το νερό.. Το φίλτρο θα θέλει σίγουρα καθάρισμα, ελπίζω τουλάχιστον να δουλεύει σωστά.. Λάμπα θα την αλλάξω, αλλά ούτως ή άλλως φυτά δεν παίζουν.. Να μπει χρονοδιακόπτης.. Να δω το θερμοστάτη.. Από ψύξη θα είναι οκ, γιατί ο χώρος είναι κλιματιζόμενος.. Τροφές, αντιχλώρια, κ.τ.λ. παίρνω, δεν είναι εκεί το θέμα.. Όπως επίσης από άμμο, η παραλία δίπλα έχει άφθονη και καθαρή.. Φελιζόλ θα βρω, πέτρες θα βρω.. Πώς τις βάζουνε είναι το θέμα! Πανικοβλήθηκα τώρα! Θέλω διάβασμα!

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ιδέα από κιχλίδες! Τί ψάρια διαλέγουνε.. Πώς ξεχωρίζουν αρσενικά θηλυκά.. Με ποια σειρά μπαίνουν.. Θερμοκρασίες, κ.τ.λ... Πανικός!

Ξεκινάω διάβασμα.. Και είναι βέβαιο ότι θα σας πρήξω, γιατί ο χρόνος είναι λίγος! Αν έχετε κάποιο πρόχειρο link με βασικά πραγματάκια (πέραν του malawicichlidhomepage), θα ήμουν ευγνώμων..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-04-08, 20:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλη επιτυχια!!! να μας ενημερωσεις οταν γυρισεις!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-04-08, 22:06
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Δεν μας είπες όμως τι σχέση έχεις με το συγκεκριμένο ξενοδοχείο και πως γνωρίζεις όλες αυτές τις λεπτομέρειες;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-04-08, 22:07
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Λοιπόν, χαζεύοντας λιγάκι, φαίνεται πως τα πιο διαδεδομένα mbuna (άρα και τα πιθανότερα να βρω στην Κω), είναι τα labido και τα acei.. Μάλιστα, είδα πως στην Κω υπάρχουν 3 άτομα από gab, οι 2 έχουνε malawi και ο 1 μάλιστα έχει λέει και πολλές γέννες labido, οπότε ακόμα και να μήν καταφέρω να έρθω σε επαφή, σίγουρα κάποιος πετ-σοπάς θα έχει από δαύτα! Επίσης, είδα ότι labido&acei είναι και από τους πιο κλασσικούς συνδυασμούς.. Οπότε συνεχίζω το ψάξιμο προς την κατεύθυνση αυτή.. (πόσα λίτρα θέλουν - για να δω πόσα θα χωρέσουν, πώς ξεχωρίζουν αρσενικά από θηλυκά, ποιο από τα δύο είδη πρέπει να μπει πρώτο, κ.τ.λ...)

Αν έχετε οποιαδήποτε άλλη πρόταση, θα με διευκολύνετε αφάνταστα!

Χαχαχα.. το καλύτερο το είδατε?? "στην Κω υπάρχουνε 3 άτομα από gab" αντί για "στο gab υπάρχουνε 3 από Κω"!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-04-08, 22:12
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Nα μας πεις τι έγινε στο τέλος,γιατί πιστεύω πως θα συμφωνίσουν απολύτως μαζί σου ,αλλά μόλις φύγεις δεν θα κάνουν τίποτε .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-04-08, 23:44
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

οταν ειναι μικρα δεν τα ξεχωριζεις, μεγαλα λογικα φαινεται το κυριαρχο αρσενικο,
συνηθως βαζουμε τα πιο ηρεμα πρωτα και μετα τα πιο επιθετικα
εχω την εντυπωση οτι εδω παει πρωτα το labido και μετα το acei
εχε υποψην σου οτι δεν μιλαμε για 1-2 ωρες μετα αλλα για μερες ωστε το πρωτο ειδος να μαθει τον χωρο και να τον θεωρησει δικο του

καλα εσυ διακοπες θα πας η για εθελοντικη εργασια;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, χαζεύοντας λιγάκι, φαίνεται πως τα πιο διαδεδομένα mbuna (άρα και τα πιθανότερα να βρω στην Κω), είναι τα labido και τα acei.. Μάλιστα, είδα πως στην Κω υπάρχουν 3 άτομα από gab, οι 2 έχουνε malawi και ο 1 μάλιστα έχει λέει και πολλές γέννες labido, οπότε ακόμα και να μήν καταφέρω να έρθω σε επαφή, σίγουρα κάποιος πετ-σοπάς θα έχει από δαύτα! Επίσης, είδα ότι labido&acei είναι και από τους πιο κλασσικούς συνδυασμούς.. Οπότε συνεχίζω το ψάξιμο προς την κατεύθυνση αυτή.. (πόσα λίτρα θέλουν - για να δω πόσα θα χωρέσουν, πώς ξεχωρίζουν αρσενικά από θηλυκά, ποιο από τα δύο είδη πρέπει να μπει πρώτο, κ.τ.λ...)

Αν έχετε οποιαδήποτε άλλη πρόταση, θα με διευκολύνετε αφάνταστα!

Χαχαχα.. το καλύτερο το είδατε?? "στην Κω υπάρχουνε 3 άτομα από gab" αντί για "στο gab υπάρχουνε 3 από Κω"!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-04-08, 20:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ερώτημα είναι.. ΟΚ.. πάω εκεί.. διώχνω τα ψάρια (που υποψιάζομαι ότι θα είναι τεράστια και υπερβολικά πολλά για τα λίτρα..).. Φυτά δεν παίζει, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να τα περιποιείται.. Τι προτείνετε? Τι μπορεί να μπει μέσα?
εμεις γιατι να σε βρισουμε??...εμεις θα σου πουμε και μπραβο ειλικρινα! αυτοι μηπως σε βρισουν...
τους εχεις θαρρος??
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αργα ή γρηγορα θα αφησεις την τυρφη και θα πας στην ΑΟ delta66 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 15-05-08 20:14
Θα αντέξει το μικρό ; oscar Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 15-07-04 13:34
Πάει το στρώσιμο η θα το σώσουμε? moogy Γλυκό νερό - Γενικά 10 15-04-04 01:32
Αυτό το χρυσόψαρο θα με τρελάνει! Simpethera Χρυσόψαρα 2 22-09-03 11:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05046 seconds with 14 queries