Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 20-10-08, 15:04
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή 2ο ενυδρείο

λοιπόν σήμερα ένας φίλος μου έκανε δώρο ενα 120λιτρο! Μην με ρωτησετε τι εσωτερικο φιλτρο έχει τι αντισταση, τι φωτισμο κτλ δεν το έχω δει ακόμα!! θα μου το φέρει σε 2 ωρίτσες. ασχολιόταν παλιά με το ένυδρείο και από ότι κατάλαβα τα παράτησε πριν 4-5 χρόνια λόγω λάθος καθοδήγησης απο καταστήματα εδώ στην κόρινθο. Ενα ενυδρειακό κατάστημα εχουμε και εμείς εδω και δεν λεει να περνας ούτε απ έξω!

Τελος πάντον, Σκεφτομαι να μεταφέρω το 180λ φυτεμένο που έχω στο 120αρι!! Δεν νομίζω να είναι και πολύ δύσκολη υπόθεση μιας και δεν έχει πάρα πολλα φυτά ακόμα! Απο ψάρια έχει 6 guppy 2 αρσενικά και 4 θυλικά και 1 common pleco! Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ασχόλιθώ με κιχλίδες που γουστάρω απο την αρχή που άρχισα να ασχολούμε με το ενυδρείο, αλλα κάποιες λάθος υποδείξεις (τα χω ξαναπεί στο παρελθόν) με οδήγησαν σαν άσχετο τότε να αγοράσω εξοπλισμό που θα μου ήταν άχρηστος με τις κιχλίδες (υποστρόματα, λιπάσματα, CO2 Α/Ο κτλ) Ετσι τώρα το καινούριο ενυδρείο μου ανοίγει το δρόμο να ασχολιθώ με αυτό που γούσταρα απο την αρχη. Απο όσο έχω διαβάσει κι όλας στις κιχλίδες πάει οσο περισσοτερα λίτρα τόσο καλύτερα γι αυτο θελω να χρησιμοποιήσω το 180αρι γι αυτη την δουλεια και όχι το 120αρι.

Γι αυτό ζητω βοήθεια τώρα! Τι στήσιμο να κάνω?? Μου αρέσει περισσότερο Malawi και μου αρέσει πέτρες και άμμος μόνο!!! Μετά τι είδος κιχλίδας για αρχάριο και σε τι αναλογία για τα λίτρα μου?? μου αρέσουν τα Neolamprologus olivaceous και τα pseudotropheus ka labido αλλα δεν γνωρίζω σημβατότητα μεταξύ τους και αναλογίες? οπότε κάθε πληροφορία για το στησιμο καθως και tips δεκτά

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04601 seconds with 14 queries