Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-16, 14:25
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή φιασκο (;) με γαρίδες Red cherry

Το ενυδρείο μου μόλις έκλεισε είκοσι πέντε μέρες λειτουργείας. ;Eβαλα αρχικά , για πρώτη φορά, 5 γαρίδες red cherry που μου χαρίστηκαν από ενυδρείο που διαλυόταν. Ήξερα πως έπερνα ρίσκο, λόγω άστρωτου βυθού, αλλά δεν υπήρχε εναλακτική λύση. Τις έριξα στο ενυδρείο, τις έχασα για δύο μέρες και φοβήθηκα πως πέθαναν ή φαγώθηκαν από τα ψάρια. Τελικά με μία ταμπλέτα βυθού από σπιρουλίνα, επαναεμφανίστηκαν όλες. Από τότε, έγιναν λιγώτερο επιφυλακτικές και άρχισαν να κυκλοφορούν! Τα ψάρια δεν τους έδειναν καμία απολύτως σημασία, ακόμη και στη μικρή που ήταν κάτω του ενός εκατοστού που ''φώλιασε'' μάλιστα, ανάμεσα σε μία σχισμή και την έβλεπα για την επόμενη εβδομάδα,σε εκείνο το σημείο, σχεδόν καθημερινά!
Αυτό με έκανε να.... ''ξεθαρέψω''! Παρορμητικά μόλις πριν τρεις μέρες, αγόρασα 12 γαρίδες Amano και άλλες 12 red cherry καθώς είχα ''πατήσει'' το μήνα, που θεωρείται απαραίτητος για να στρώσει ο βυθός . Oι περισσότερες Amano ήταν 2.5cm και άνω, ενώ οι red cherry της τάξεως του 1 cm. Μετά τη προσαρμογή, όλα έδειχναν να βαινουν καλώς, και μάλιστα σε αντίθεση με τις πρώτες, αυτές φαίνονταν καταενθουσιασμένες και πολύ ενεργητικές, και δεν έκαναν τη παραμικρή προσπάθεια να κρυφτούν ή να αποφύγουν τα ψάρια, ακόμη και οι μικρές, που έδειχναν σαν να...χορεύουν! Αλλά ούτε και τα ψάρια έδειχναν ενδιαφέρον για αυτές! Το θέαμα ήταν συναρπαστικό, όπως και η επίθεση στις άλγες, που μόλις σε δύο μέρες μειώθηκαν εντυπωσιακά.
Χτες όμως, άρχισαν οι αναποδιές!
Το πρωί προς μεγάλη μου έκπληξη και για πρώτη φορά, βλέπω την ένδειξη στο θερμόμετρο 22.9 βαθμούς αντί της συνηθισμένης 24.1 πρωινής θερμοκρασίας! Επιλέον ο εφεδρικός μικρός εβδομηνταπεντάρης θερμαντήρας που συνήθως ανάβει, μόνο σε αλλαγή νερού, καθώς είναι ρυθμισμένος κάτω των 24 βαθμών, ήταν αναμένος!
Το ίδιο συνέβει και με τον τρακοσάρι, αμέσως μόλις τον σήκωσα από τη θέση του και έκτοτε φαίνεται να λειτουργεί κανονικά! Ανησύχησα όμως και άναψα τα φώτα για να δω τι συνέβαινε! ¨Ολα έδειχναν φυσιολογικά. Εβλεπα αρκετές red cherry και Amano να ''βόσκουν'' στις άλγες ζωντανές!
Το μεσημέρι που γύρισα, έριξα, αφου ξεπάγωσα και διέλυσα σε νερό ενυδρείου από ένα κυβάκι λάβρας λευκού κουνουπιού και άλλο ένα κριλ, που μόλις είχα προμηθευτεί για πρώτη φορά ,με διαφορά μεταξύ τους δύο ωρών! Επικράτησε πανδαιμόνιο και ενθουσιασμός και τις δύο φορές και για πρώτη φορά, είδα τους οτόκυκλους, να τρώνε τροφή, που έριξα εγώ! Το βραδάκι άλλη μία έκπληξη ακολούθησε! Τα columbian tetra που κυριολεκτικά είχαν καταβροχθήσει τη μερίδα του λέοντος από τις νέες τροφές έλαμπαν όσο ποτέ άλλωτε σαν ερυθρόδερμοι που είχαν...μακιγιαριστεί και φαίνονταν πολύ πιο ενεργητικοί αλλά και επιθετικοί, κάτι που είχα παρατηρήσει προηγουμένως και στα white cloud mirror ! Κατά αναλογία συνέβει και με τους οτόκυκλους, που για πρώτη φορά, είχαν και αυτοί διεκδικίσει τροφή από τα υπόλοιπα, πιο επιθετικά από ότι συνήθως ψάρια!
¨Ομως το μάτι μου έπεσε στη γνωστή σχισμή όπου σύχναζε η ''παλιά'' νεαρή red cherry που παρεπιπτόντως, ήταν άφαντη! Στη θέση της, ήταν μία από τις νεοφερμένες, που ξεχώριζαν από το πιο έντονο κόκκινο χρώμα τους. Ηταν όμως ''ξαπλωμένη'' και ακίνητη. Το γεγονός με ανησύχησε και άρχισα να ψάχνω για τις υπόλοιπες και κατάφερα να εντοπίσω τις παλιές redcherry, αλλά μόλις δύο καινούργιες! Επιπλέον εντόπισα πολλές από τις Αmano αλλά και κάτι ολοσδιόλου περίεργο. Μία Αμάνο εντελώς ''κούφια'' λες και κάποιος την ''έγδαρε'' με δεξιοτεχνία αφήνοντας σχεδόν ανέπαφο τον εξωσκελετό! Δε μπορώ να καταλάβω ποιοί και πως έφαγαν το εσωτερικό της, ή απλώς αν αυτή, άλλαξε ''πουκάμισο''! Επιπλέον η red cherry που ήταν ''ξαπλωμένη, άρχιζε να ξεθωριάζει και σύντομα βρέθηκε στο στόμα ενός columbian Tetra και αμέσως ακολούθησε μάχη για το άτυχο σώμα της! Εκτοτε δε μπορώ να εντοπίσω καμία από τις μικρές νεοφερμένες red cherry, ενώ οι Αμάνο φαίνονται μία χαρά. Έχουν μάλιστα και αυτές, πιο έντονο χρωματισμό στη ράχη τους! Τι διάλο συμβαίνει; Εφταιγε η πτώση θερμοκρασίας; H νέα τροφή που ξύπνησε τα δολοφόνικά ένστικτα των ψαριών ή όλα μαζί; Aραγε τη γλίτωσαν μερικές ή ξεκληρίστηκαν όλες οι νεοφερμένες redcherry; Ti πρέπει να κάνω από εδώ και στο εξής;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-16, 14:49
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

καλησπερα να σου πω εγω την γνωμη μου για καποια απο τα ερωτηματα που εθεσες
καταρχας ο βυθος ειναι αστρωτος ακομα για να στρωσει θελει πανω απο 2 μηνες
ο εξωσκελετος των αμανο η των red cherry θα τον δεις αρκετες φορες το κανουν συχνα μην τον αφαιρεις τον τρωνε μετα και τους κανει καλο, τωρα για τα ψαρια σου μπορει να τις τρωνε αφου ψοφισουν αλλα μπορει να μην ειναι συνβατα με γαριδες,
οσον αφορα την θερμοκρασια θα πρεπει να συνδεσεις τους θερμαντηρες με εναν controler για να εχεις σταθερη θερμοκρασια,
επισης μηπως εκανες μετρησεις? γιατι μπορει να εχει αμμωνια ακομα και γιαυτο να ψωφανε οι γαριδες πρωτες που ειναι πιο ευαισθητες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-16, 15:54
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Από όσα διάβασα, τα Ζebra Danio, Neon Tetra, White Cloud Mirrow, oι οτόκυκλοι και οι ροδόστομοι θεωρούνται ''ήμερα'' και κοινωνικά ψάρια και δεν πειράζουν συνήθως τις γαρίδες, αλλά ενδέχεται να φάνε το γόνο τους. Αντίστοιχα αναφέρουν για τα Columbian Tetra. Αλλά αυτά, τα είδα με τα μάτια μου να διαμελίζουν τη μικρή red Cherry, για την οποία, δεν είμαι σίγουρος, όταν της επετέθηκαν, ότι ήταν με βεβαιότητα νεκρή! Επιπλέον όλα τα παραπάνω ψαράκια, πλην ίσως των neon, έδειξαν καταφανή προτίμιση και αγάπη για το κατεψυγμένο kril που από ότι διάβασα, δεν είναι παρά ένα είδος θαλασσινής γαρίδας! Όσο για τις μετρήσεις, είναι πολύ καλές. Αμωνία, νιτρώδη και νιτρικά, είναι πρακτικά μηδενικά, παρά τα 50 ψαράκια, τις γαρίδες και κάμποσα σαλλιγγάρια ( σε 450 λτ βέβαια). Είναι μάλιστα μετρημένα, με δύο διαφορετικά τεστ, της jbl και της ΑΡΙ.
Ελπίζω δε, πως έχεις δίκιο για τον εξωσκελετό της Αμάνο. Αυτό που με προβληματίζει, είναι αν πρέπει να τα ξαναταίσω με kril παρά τα καταφανή ευεργετικά αποτελέσματα στα ψάρια και αν πρέπει να ξαναβάλω γαριδούλες, έστω και ένα μήνα μετά και σε τι μέγεθος. Πάντως αρκετοί αναφέρουν, πως για να στρωθεί ο βυθός, χρειάζεται ένας μήνας, ειδικά για ''ανθεκτικές'' γαρίδες όπως οι Αμάνο και οι red cherry. `Aναμεσά τους και το βιβλιαράκι, της Sera νομίζω. Επιπλέον οι πρώτες redcherry που μπήκαν στο ενυδρείο, πριν το μήνα, είναι μέχρι στιγμής, σώες και αβλαβείς. Παρότι μπήκαν κάπως ''άτσαλα'' με πολύ μικρότερο χρόνο προσαρμογής από τις νεώτερες. Hταν δε και πιο καταπονημένες, καθώς βρίσκονταν σε παραμελλημένο ενυδρείο. Παρόλα αυτά ζουν και βασιλεύουν, όπως μέχρι στιγμής και οι Αμάνο. Αυτό φυσικά δεν είναι κάποια αδειάσειστη απόδειξη,αλλά είναι μία ένδειξη, ότι ο βυθός, μπορεί να μην είναι το πραγματικό πρόβλημα!
-------------------------
¨Οσο για τον κοντρόλερ, τον ψάχνω στις Αγγελίες, ειδικά μετά το προχτεσινό πάθημα. Αλήθεια, μήπως ξέρει κανείς που μπορεί να αγοραστεί ένας τέτοιος κοντρόλερ, καινούργιος στην Ελλάδα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 18-11-16 στις 15:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-16, 15:55
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Γενικά για να βάλεις γαρίδες, λένε ότι πρέπει ο βυθός να είναι καλά στρωμένος (τουλάχιστον 6 μήνες ωρίμανση).
Εγώ που έβαλα πριν μερικές μέρες μερικές amano και ένα mexican dwarf lobster καραβιδάκι, πάνε μια χαρά αλλά το ενυδρείο είναι στρωμένο εδώ και 8 μήνες...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-11-16, 15:58
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

οι γαριδες που εχεις δεν εχουν προβλημα με το βυθο, τα αδεια κελυφη ειναι εκδυση που καναν οι γαριδες μονες τους δεν φαγωθηκαν(μπορει να φαγωθηκαν βεβαια μετα την εκδυση) ,αν το ενυδρειο ειναι βαρια φυτεμενο θα επιβιωσουν και θα αυξηθουν οι ρεντ τσερρυ. Τα ψαρια σου ολα εκτος απο τους οτοκινκλους της βλεπουν της γαριδες σαν πιτογυρα δεν τιθεται θεμα ηρεμων κοινωνικων η μη ψαριων.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-11-16, 16:17
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
οι γαριδες που εχεις δεν εχουν προβλημα με το βυθο, τα αδεια κελυφη ειναι εκδυση που καναν οι γαριδες μονες τους δεν φαγωθηκαν(μπορει να φαγωθηκαν βεβαια μετα την εκδυση) ,αν το ενυδρειο ειναι βαρια φυτεμενο θα επιβιωσουν και θα αυξηθουν οι ρεντ τσερρυ. Τα ψαρια σου ολα εκτος απο τους οτοκινκλους της βλεπουν της γαριδες σαν πιτογυρα δεν τιθεται θεμα ηρεμων κοινωνικων η μη ψαριων.
Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω μετά από όσα είδα με τα ίδια μου τα μάτια για την αγάπη των ψαριών μου για γαριδίσιο κρέας. Αλήθεια αυτά τα αυγά είναι γαρίδας.;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω μετά από όσα είδα με τα ίδια μου τα μάτια για την αγάπη των ψαριών μου για γαριδίσιο κρέας. Αλήθεια αυτά τα αυγά είναι γαρίδας.;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θεωρείται το ενυδρείο μου βαριάφυτεμένο;


Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 18-11-16 στις 16:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-11-16, 17:22
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Από όσα διάβασα, τα Ζebra Danio, Neon Tetra, White Cloud Mirrow, oι οτόκυκλοι και οι ροδόστομοι θεωρούνται ''ήμερα'' και κοινωνικά ψάρια και δεν πειράζουν συνήθως τις γαρίδες, αλλά ενδέχεται να φάνε το γόνο τους. Αντίστοιχα αναφέρουν για τα Columbian Tetra. Αλλά αυτά, τα είδα με τα μάτια μου να διαμελίζουν τη μικρή red Cherry, για την οποία, δεν είμαι σίγουρος, όταν της επετέθηκαν, ότι ήταν με βεβαιότητα νεκρή! Επιπλέον όλα τα παραπάνω ψαράκια, πλην ίσως των neon, έδειξαν καταφανή προτίμιση και αγάπη για το κατεψυγμένο kril που από ότι διάβασα, δεν είναι παρά ένα είδος θαλασσινής γαρίδας! Όσο για τις μετρήσεις, είναι πολύ καλές. Αμωνία, νιτρώδη και νιτρικά, είναι πρακτικά μηδενικά, παρά τα 50 ψαράκια, τις γαρίδες και κάμποσα σαλλιγγάρια ( σε 450 λτ βέβαια). Είναι μάλιστα μετρημένα, με δύο διαφορετικά τεστ, της jbl και της ΑΡΙ.
Ελπίζω δε, πως έχεις δίκιο για τον εξωσκελετό της Αμάνο. Αυτό που με προβληματίζει, είναι αν πρέπει να τα ξαναταίσω με kril παρά τα καταφανή ευεργετικά αποτελέσματα στα ψάρια και αν πρέπει να ξαναβάλω γαριδούλες, έστω και ένα μήνα μετά και σε τι μέγεθος. Πάντως αρκετοί αναφέρουν, πως για να στρωθεί ο βυθός, χρειάζεται ένας μήνας, ειδικά για ''ανθεκτικές'' γαρίδες όπως οι Αμάνο και οι red cherry. `Aναμεσά τους και το βιβλιαράκι, της Sera νομίζω. Επιπλέον οι πρώτες redcherry που μπήκαν στο ενυδρείο, πριν το μήνα, είναι μέχρι στιγμής, σώες και αβλαβείς. Παρότι μπήκαν κάπως ''άτσαλα'' με πολύ μικρότερο χρόνο προσαρμογής από τις νεώτερες. Hταν δε και πιο καταπονημένες, καθώς βρίσκονταν σε παραμελλημένο ενυδρείο. Παρόλα αυτά ζουν και βασιλεύουν, όπως μέχρι στιγμής και οι Αμάνο. Αυτό φυσικά δεν είναι κάποια αδειάσειστη απόδειξη,αλλά είναι μία ένδειξη, ότι ο βυθός, μπορεί να μην είναι το πραγματικό πρόβλημα!
-------------------------
¨Οσο για τον κοντρόλερ, τον ψάχνω στις Αγγελίες, ειδικά μετά το προχτεσινό πάθημα. Αλήθεια, μήπως ξέρει κανείς που μπορεί να αγοραστεί ένας τέτοιος κοντρόλερ, καινούργιος στην Ελλάδα;
Για δες εδω το δίνει 15 ευρω,αθηνα δυτικα λέει.
https://www.facebook.com/photo.php?f...8902428&type=3
και εδω 9 ευρω απο ebay με δωρεαν εξοδα αποστολης.καινουριος.απλα θα περιμενεις να ερθει.
http://www.ebay.com/itm/2X-Digital-S...PQhk9i9pJMO_NQ
και εδω
http://www.ebay.com/itm/Elitech-STC-...QAAOSwpDdU-pO-
και εδω
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-11-16, 17:46
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

αν ειναι να παρεις απο ebay παρε το τελευταιο που εχει τον πλαστικο αισθητηρα το προτελευταιο με τα 9 ευρω ειναι φθηνο γιατι εχει μεταλικο αισθητηρα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-11-16, 18:07
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

βαρια φυτεμενο ναι ,και με τα λιτρα σου θα γινουν πολλες οι γαριδες η εκδυση ειναι σημαδι οτι γονιμοποιηθηκαν και τα αυγα απο καποια ηδη.
οι αμανο θελουν υφαλμυρο νερο οποτε δεν θα πολλαπλασιαστουν.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Oι γαρίδες red cherry είναι γαρίδες αντοχής! lingistis Γαρίδες του γένους Neocaridina 17 07-01-15 10:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05845 seconds with 13 queries