Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-03-12, 22:04
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή Επιτελους λιμνη!!

Καιρο το ελεγα αλλα ποτε δεν το εκανα..(μεχρι τωρα)..Ειμαι πλεον ομως στην ευχαριστη θεση ,οπου μπορω να πω επιτελους...Οτι οι εργασιες ξεκινανε αυριο!

Σκεφτομαι να γινει για αρχη περιπου 10.000 λιτρα(5χ2χ1) κ απο σεπτεμβρη που θα εχουμε παρει μια ιδεα να την μεγαλωσω! το κυριως θεμα θελώ να ειναι τα φυτα που θα την περιβαλλουν....απο ψαρια λιγα κοϊ..μετα το καλοκαιρι ομως κ αυτα.

Η λιμνη γινετε για χαρη της μανας μου.Εγω τις εβαλα την ιδεα,εγω(κυριως) θα τα κανω ολα κ απο κατασκευη και απο συντηριση αλλα αυτη θα την χρηματοδοτησει κ θα την απολαμβανει περισσοτερο , μιας κ θα γινει στον κηπο της, οπου περναει μεγαλο μερος της ημερας της.

Το μερος!




Θα ηθελα στην πορεια κ αφου τελειωσει πρωτα βεβαια να την φυτεψω οσο παει!! Παραλληλα με τον τοιχο θα γινει ενα μεγαλο παρτερι (50-60 εκ) οπου λεω να γεμισει καλαμια κ παπυρους ωστε να καλυψω τον τοιχο.....Στην γωνια που κανει ο τοιχος θα ειναι το συντριβανι...Με το δεντρο εχω προβλημα?(Μουρια.Με τις ριζες της δλδ) Για τα φυλλα σκεφτομαι να βαλω 2-3 μεταλικες γωνιες στον τοιχο οπου το ''μπρατσο'' τους θα προεξεχει οσο το φαρδος της λιμνης ...ωστε να βαλω δυχτακι να μαζευει τα πολλα πολλα...Απο ηλιο εχω αρκετο απο το πρωι μεχρι τις 3 οπου κ αρχιζει να το πιανει η σκια...μετα τις 4:30 δεν το βλεπει καθολου φως.

Λεω να την κανω με λινερ.Βλεποντας την κατασκευη του μαστορα κ μοδερατορα in the pond δεν με βλεπω για να μπαινω σε τετοια ιστορια......θα ηθελα ομως να ρωτησω αν θα ηταν εφικτο να της δωσω σχημα με μπετον ωστε να ειναι ποιο σταθερη η κατασκευη κυριως στα παρτερια-επιπεδα δλδ (ή με κολλα που χρησιμοποιουν για τα πλακακια-για ποιο λεια επιφανεια)?

Η φιλτρανση με απασχολει αρκετα μιας κ δεν σκαμπαζω μια...βλεπω οτι στις μεγαλες και αρκετα φυτεμενες λιμνες το κυριως φιλτραρισμα ειναι μηχανικο μιας κ τον βιολογικο καθαρισμο τον κανουν τα φυτα, αν καταλαβα καλα δηλαδη....Βλεπω οτι οι περισσοτεροι πανε σε diy φιλτρα(βαρελια) κ λενε οτι ειναι κ ευκολο κιολας....Εχω βρει καποια videos στο youtube κ τα μελεταω προς το παρων....

Ελεγα για αρχη να ξεκινησω με καποιο ετοιμο φιλτρο μιας κ ειδα καποια γυρω στα 200ε οπου ελπιζω να με καλυπτουν...(λινκ μολις το ξαναβρω!)

Το bottom drain,skimmers etc κατα ποσο κρινονται απαραιτητα σε ενα τετοιο συστημα?


Ευχαριστω προκαταβολικα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-03-12, 22:45
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Το μέρος που έχεις για λίμνη μοιάζει φανταστικό..
Μπορείς να κάνεις πάρα πολλά πράγματα εκεί...

Θέλει πολύ μεράκι και αρκετά χρήματα.. αλλά.. μπορείς να κάνεις απίστευτα πράγματα.


Κι εγώ την μάνα μου περιμένω.. να γεράσει λίγο ακόμα..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-03-12, 13:37
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

καλη αρχη!
αυτο που θα πρεπει να σκευτεις απο την αρχη ειναι οι διαβαθμισεις στο σκαψιμο, γιατι εγω δεν το ηξερα και ανακαστηκα να την σκαβω αφου εχω βαλει το λινερ κι αλλο , πραγμα πολυ κουραστικο.
και γενικα το πλανο το να την μεγαλωσεις αργοτερα , μου φαινεται λιγο ταλαιπωρια, 2 φορες ανακατοσουρα και λασπες χωρις λογο.
πιστευω (η γνωμη μου δηλαδη), καλυτερα να παρετε απο την αρχη την αποφαση για το τελικο σχημα και μεγεθος για να γινει σωστη δουλεια.

χωρος υπαρχει αρκετος απ οτι βλεπω.

επεισης καλο ειναι να σκευτειτε απο την αρχη τον σωστη τοποθεσια γιατι εχω διαβασει για μεγαλα προβληματα αγλης σε λιμνες που δεν ειχε σκιαση απο καποιο δεντρο.

καλη επιτυχια!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-03-12, 19:44
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Καλησπερα.. Οι εργασιες ξεκινησαν κ οι προοπτικες αλλαξαν.....θα γινει μεγαλυτερη απο οτι φανταζομουν κ απο οτι βλεπω το "καλουπομα" δεν το γλυτωνω...οπως πολυ σωστα αναφερθηκε ηδη αυτο που ελεγα παραπανω για προεκταση αργοτερα Δεν....οποτε παμε επιτοπου για το τελικο μεγεθος το οποιο δεν μπορω να το πω ακομα με σιγουρια......θα ειναι παντως κατα πολυ μεγαλυτερη απο τον πρωτο υπολογισμο...
Το θεμα φιλτρανση με απασχολει αρκετα....

Ας παμε στις φωτο... γιατι δεν μπορω ουτε τα πληκτρα να πατησω! κοινος....μου εχει φυγει το κλαπετο!

Αφου ρουφηξα τα καφεδακια μου ξεχωρταριαζοντας ξεκινησα να σκαβω....



Σκλαβος του εαυτου μου......



Αραγμα για λιγο γιατι θα μας πεσει η μεση στο πατωμα...



Κ τελος για σημερα! Ψοφησα!



Η λιμνη θα παει οπως ειπαμε μεχρι τον τοιχο οπου θα γινει κ το συντριβανι(στην γωνια, κανα μετρο στον ενα τοιχο κ αλλο τοσο στον αλλο ) Ακομα θα παει κ προς τα αριστερα οπως το βλεπουμε στην τελευταια φωτο κανοντας "Γ"....

Βιαζομαι να τελειωσω το σκαψιμο κ να πεσουν τα οποια μπετα ωστε να μην με γυριζουν πισω οι βροχες!



Ευχαριστω ολους για την οποια βοηθεια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-03-12, 20:03
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Γνώμη για την λίμνη σου...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-03-12, 20:19
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Ωραιο το σχεδιο!!Ευχαριστω!Δεν ειχα σκεφτει για νησιδα αλλα γινεται ευκολα κ ειναι κ ωραιο!

Απλα θα εχει κυρτο σχημα η λιμνη....

Για το βαθος..... λεω προς το παρων να δωσω το σχημα που θελω κ μετα να παω "προς τα κατω"...τωρα ειμαι στους 40-50 ποντους... κ λεω για 1,20 τουλαχιστον στο ποιο βαθυ σημειο της λιμνης..

Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει να πεσει πολυ σκαψιμο ακομα!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-03-12, 20:22
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Θα σου στείλω πλήρες σχέδιο με διαστάσεις

Edit: η δουλειά μου είναι αυτή (Πολιτικός μηχανικός)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-03-12, 20:32
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

ο θεοσταλτος user..!! Ευχαριστω πραγματικα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-03-12, 20:40
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
ο θεοσταλτος user..!! Ευχαριστω πραγματικα!
Δεν κάνει τίποτα..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-03-12, 23:12
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Σημερα τα βρηκα λιγο σκουρα..αλλα κατι εκανα! Μου εσπασε το πελεκι στα μισα καθως κ οσο παω προς τον τοιχο τοσο κ ποιο πολλες πετρες βρισκω! Χθες δεν συναντισα ουτε μια!






Με τον ηλιο τι γινεται τελικα?! ειμαι οκ?! Η λακουβα που βλεπουμε καλυπτετε φουλ απο σκια μετα τις 3. Αλλα θα ηθελα οπως το κοιταμε σε αυτη την φωτο να παω κ δεξια μετα το δεντρο αλλα 4 μετρα περιπου!! οπου αυτο το καμματι(το μεγαλυτερο μερος του δλδ) θα το βλεπει ο ηλιος μεχρι κ τις 5.....Σχεδον ολη μερα δλδ! Αν ειναι υπερβολικο το φως σε σημειο που θα εχω μεγαλο προβλημα θα βαλω τεντα.Αυτο λυνει το οποιο προβλημα φανταζομαι,Αν κ θα προτημουσα να ηταν τελειως ανοιχτο απο πανω!\\



Καπως ετσι το σκεφτομαι........





Για τα βαθυ δεν το εχω σκεφτει ακομα αλλα φανταζομαι οτι απο την μερια του καταρακτη θα ξεκιναει το ρυχο σημειο (οπως στο σχεδιο του butterfly) θα βαθενει στην γωνια μεχρι την νησιδα περιπου κ ξανα ρυχα μπροστα στο τζαμι! Η νησιδα μαλλον θα γινει ποιο πισω......η λιμνη γενικοτερα θα σηκωθει απο την γη 3-4 τσιμεντολιθους για πολλους κ διαφορους λογους(φυλλα κ σκονες κυριως) αλλα για να μπει κ αυτο το τζαμι! κ μαλλον θα μπει κιαλλο αριστερα απο το δεντρο
-------------------------
Υπολογιζοντας το μηκος προχειρα λεω οτι θα ειναι περιπου 11 μετρα συνολικο μηκος με 3,5 μετρα περιπου το μεγιστο φαρδος,το ελαχιστο 2 μετρα κ μεγιστο βαθος το 1,20...Δεν ξερω ποσα λιτρα θα ειναι....γυρω στα 25.000 ισως?


Για την φιλτρανση ΤΙ προτεινεται!?

Θα μπορουσε να γινει ενα χτιστο σαμπ που να μπορουσε να με καλυψει?θα μπορουσα να το συνδεσω με τα bottom drains κ τα skimmer?

Αν οχι θα μπορουσα για αρχη να ξεκινησω με ενα τετοιο φιλτρο?

http://www.google.gr/imgres?um=1&hl=...0&tx=148&ty=58



Με το θεμα τις μονωσης...?! Τι κανουμε!? Οκ ριξαμε τα μπετα....μετα ?! Ειναι απαραιτητο το fiber glass etc?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Psytrancer : 17-03-12 στις 23:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-03-12, 23:26
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

φιλε μου καλο κουραγιο αλλα το τελος θα σε ανταμηψει οντως θεοσταλτος user χαχαχα παντως οπως το κοβω οταν τελιωσεις θα νε τελεια περιμενουμε εξελιξεις με αγωνια....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-03-12, 01:17
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου καλο κουραγιο αλλα το τελος θα σε ανταμηψει οντως θεοσταλτος user χαχαχα παντως οπως το κοβω οταν τελιωσεις θα νε τελεια περιμενουμε εξελιξεις με αγωνια....

Ευχαριστω Πολυ! Κοιτα ομως πως τα σχεδια για μια λιμνη 10.000 λιτρων με λαϊνερ μετατρεπεται επιτοπου σε αυτο που εχω καταληξει τωρα.......20-25.000 λιτρακια..μου εχει φυγει το μυαλο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-03-12, 01:27
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Ωπα, ειδα τζαμι στο σχεδιο, εδω ειμαστε...


...και πολυ θεοσταλτος user λεμε...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-03-12, 01:32
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωπα, ειδα τζαμι στο σχεδιο, εδω ειμαστε...


...και πολυ θεοσταλτος user λεμε...
LOL

Σε ειδα που το ειδες εκει που το ειδα κ ΝΑΙ θα το κανω.

Ξερεις τι λεω.


Απο οτι βλεπω το "θεοσταλτος user" κατλαβατε ολοι γιατι το ειπα-Αφου ποσταρα το δικο μου σχεδιο!!! χεχεχε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-03-12, 11:08
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Κ ενα λιγο ποιο καλο σχεδιακι μηπως κ καταλαβεται κ εσεις τπτ γιατι.... ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ ΜΟΥ!



Στον χωρο φιλτρανσης βαζω μεσα ετοιμα φιλτρα? Φτιαχνω ενα μεγαλο -σαν σαμπ-φιλτρο? Φτιαχνω diy? Τι προτεινεται?! Ξερω οτι εχω γινει κουραστικος αλλα μια μικρη βοηθεια του τυπου - imo αυτο σου κανει ή αυτο Δεν σου κανει- θα ηταν πολυ χρησιμη.

Συγνωμη κ ευχαριστω ταυτοχρονα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-03-12, 11:29
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Λοιπον, ξεχνα τα αγοραστα φιλτρα...πολυ λιγα και ακριβα για αυτα που προσφερουν.
Ειτε ειναι με βαρελια, ειτε ειναι ενας χτιστος χωρος τυπου sump, θα το φτιαξεις με τα χερακια σου.
Θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις και ενα μεγαλο φιλτρο αμμου βοηθητικα...
Αυτο που θα αγορασεις ειναι 2 μεγαλες αντλιες με παροχη 10 κηβικα η καθε μια μινιμουμ ΙΜΟ.
Αλλα εξοδα ειναι το bottom drain, skimmer επιφανειας (εγω θα εβαζα και πρωτεϊνης), μια μεγαλη αντλια αερα που παντα χρειαζεται σε πολλα και τα υπολοιπα εξοδα σου ειναι για τα υλικα.
Αλλα ο εξοπλησμος αυτος πιστευω σε βγαζει.

Αν η λιμνη γινει με liner ισως εχεις θεμα με το δεντρο που θα απλωνει τις ριζες του, κοιταξε το..

Επισης αν γινει με liner δεν θα καταφερεις να βαλεις τζαμι με τιποτα...

Στην γωνια του τοιχου εγω θα εφτιαχνα μια κατασκευη η οποια θα επιτρεπει στο νερο να εισχορει και εκει θα γεμιζα φυτα για να κρυφτουν και τα ντουβαρια, δες φωτο τι εννοω:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1390.JPG
Εμφανίσεις:  529
Μέγεθος:  133,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-03-12, 12:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλημένα σας,

Από όσα μπορώ να καταλάβω, η δεξαμενή που προτείθεσαι να κατασκευάσεις θα είναι ελαφρώς υπερυψωμένη έτσι? Επίσης θα ήθελα να γνωρίζω για ποια ψάρια έχεις αποφασίσει τελικά.

Τα 25,000 λίτρα απαιτούν ανάλογα μεγάλη φύλτρανση και υποστήριξη και δεν είναι καθόλου εύκολο έργο, όσων αφορά τουλάχιστον στον τομέα της συντήρησης και εξόδων ηλεκτρισμού. Για τόσα λίτρα, δεν θα σε καλύψουν με τίποτα δύο δεκάρες αντλίες. Θα σου έλεγα με σιγουριά 2 Χ15,000 λίτρα ώστε να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Το bottomdrain σου το συστήνω ανεπιφύλακτα, γιατί κάνει το έργο της καθαριότητας της λίμνης ασήμαντο, ανύπαρκτο. Προσωπικά έχω να αγγίξω (για καθαριότητα) τον πυθμένα της λίμνης μου, από τότε που την έφτιαξα, σχεδόν 2 χρόνια πριν.

Περιμένω της απάντηση σου φίλε σχετικά με τα ψάρια και τα όσα σε έχω ρωτήσει πιο πάνω, για να μπορώ να επεκταθώ πιο πολύ.

Από εμένα, καλή συνέχεια και σε θέλω το ίδιο "τρελλό" σαν κι εμάς τους ήδη κατέχοντες λιμνών.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-03-12, 20:11
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Καλησπερα σας!

Μολις γυρισα απο το σκαψιμο οποτε θα απαντησω σε αυτα που με ρωτατε πρωτα κ θα επανελθω με περισσοτερες πληροφοριες-αποριες που αφορουν κυριως το χτισιμο-καλουπομα κτλ μιας κ μιλησα σημερα με εναν μαστορα κ μου εκανε το μυαλο πουρε.


1) Η λιμνη ναι θα ειναι 3-4 τσιμεντολιθους πανω απο την γη.
2) Κοι θελω να διατηρησω.
3) Οσο αφορα τις αντλιες αν με καλυπτουν οντως 2χ15αρες ειμαι κ ευχαριστημενος μιας κ περιμενα να μου πειτε να γυριζω το νερο μου 2-3 φορες πχ σαν τα ενυδρεια μου!!
4)bottom drain θα μπει. Δεν νομιζω να χρειαστω 2 ετσι οπως τα εχω σχεδιασει σωστα? ΑΝ ηταν απαραιτητο θα αλλαξει τελειως η διαρυθμιση κ δεν μπορω να πω οτι θα μου αρεσε κ τοσο........να εκανα πχ 2 βαθεια σημεια-ενα στην μια ακρη κ ενα μπροστα απο τον καταρακτη οποτε να γινει το ρυχο σημειο κ η νησιδα στην στροφη πανω ,που κανει η λιμνη. Δεν ξερω γιατι αλλα κ τα 2 μου ακουγονται ωραια σχεδια κ ισως το δευτερο να ειναι κ ποιο εντυπωσιακο-αλλα προτιμω ομως το πρωτο γιατι θα ηθελα να εχω -τα σχετικα ρυχα-σημεια μπροστα στα τζαμια...(μην με ρωτησετε γιατι -Παλι δεν ξερω να σας απαντησω...) Γιαυτο βιαζομαι να τελειωσω το σκαψιμο σε αυτο το βαθος που δουλευω τωρα(40 ποντους) κ οταν δωσω το τελικο σχημα (κοντευω!) να αραξω κανα 2-3 μερες εκει χαζευοντας το κ να καταλληξω-εφοσον ειναι θεμα αισθητικο κ μονο! Αν ομως ειναι ζωτικης σημασιας κ μου το επισημανεται...αλλαζω "πορεια" επιτοπου......

5) Τα ντουβαρια εκτος απο το οτι θα εχουν παρτερι παραλληλο φουλ στα καλαμια κ τους παπυρους ,απο την μεση κ πανω περιπου(μπορει κ ολο αν με περνει) θα ντυθει με πετρα.

6) Για τα φιλτρα βλεπω πολλους να εχουν απλα ενα Μεγαλο σαμπ κ εκει λεω να παω κ εγω...ενα μεγαλο σαμπ χτιστινο με χωρο φουλ ωστε να χωρεσει τα παντα.....αυτο βεβαια μπορει να κοψει κ πολυ ροη αντιστοιχα οποτε θελει λιγο ψαξιμο....το οτι στο σχεδιο εχω βαλει το σημειο φιλτρανσης απεναντη απο τον καταρακτη δεν μου διμιουργει προβλημα μιας κ η ανλια (η μια λογικα θα πηγαινει στον καταρακτη κ η αλλη πισω απο την νησιδα οπως φαινεται στο σχεδιο...) θα ζοριζεται για να στελνει το νερο εκει?!

Καταρχην να ευχαριστησω ξανα για την βοηθεια σας μιας κ καταλαβαινω οτι θα μπορουσα να εχω διαβασει ολα τα θεματα πχ στις λιμνες κ να ειχα βρει τα παντα! Μεχρι τωρα εχω ξεφυλλησει τα μισα κ μπορω να πω οτι εχω μπερδευτει ολιγων... Κυριως στο τι υλικα βαζουν για το χτισιμο...(αλλοι με πληθρα,αλλοι με τειχιο(σκετο μπετο) αλλοι πετρα......etc



-------------------------
Καλησπερα κ παλι.

Συνεχισα κ σημερα κ πιστευω οτι αν οχι αυριο -μεθαυριο θα εχω δωσει το σχημα που θελω....μετα λεω να βαλω την φρεζα μεσα,για να μην σπαω τα χερια μου κ να παω αλλους 20-30 ποντους κατω , τουλαχιστον στο βαθυ σημειο...



Για το χτισιμο τωρα ο μαστορας που μιλησα μου ειπε οτι 2 επιλογες εχω (τσιμεντολιθους μου λεει τους ξεχνας...αντε απο την γη κ πανω με καλο σιδερωμα μου ειπε...αλλα δεν το προτιμαει) τοιχιο δλδ ολο.(μονο μπετο)....μου εκοψε λιγο την χαρα μιας κ δεν περιμενα οτι θα χρειαστω τοσα κυβικα αλλα μου ειπε οτι αν θελω μπορω να το κανω με πετρα.Να πεσει το σκυροδεμα δλδ κατω, αφου μπουν τα σιδερα κ το bottom drain (15-20 ποντους παχος) κ μετα το τοιχιο να σηκωθει χτιστινο με πετρα (μαζι με τα γυρισμενα σιδερα)...μετα μου ειπε οτι το 'σοβαντισμα' θα γινει με μπετο-αμμο θαλασσης κ συνεχιζουμε με τις ριτινες κτλ....

εσεις τι εχετε να πειτε για ολα αυτα ομως?!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Psytrancer : 20-03-12 στις 20:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-03-12, 20:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Με τόσα λίτρα και δύο 15άρες αντλίες δεν σε καλύπτει μόνο ένα bottom drain. θα χρειαστείς δυστυχώς δύο.
Αντλίες υπάρχουν οικονομικές και αυτές να προτιμήσεις, έστω και αν η αρχική τους τιμή είναι λιγάκι τσουχτερή.
Στη μια σου αντλία θα μπορεί να προστεθεί και το surface skimmer με βάνα ελέγχου ώστε να ελέγχεις την ροή που επιθυμείς.
Μην ξεχάσεις να σκάψεις και το χώρου που θα υποδεκτεί τα φίλτρα. Απαιτείται να καθοριστεί εξαρχής ο χώρος αυτός πριν πέσουν τα μπετά στη βάση της δεξαμενής.
Θα σου πρότεινα το ένα bottom drain να έχει θόλο αέρα.
Τελείωσε το σκάψημο, να υπολογίσουμε τον ακριβή όγκο και μετά μιλάμε με πιο πολλές λεπτομέριες σχετικά με τον εξοπλισμό που θα χρειαστείς.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-03-12, 20:31
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Συγνωμη.....ο μαστορας που μιλησες εχει ξανακανει τετοιου ειδους δουλεια???
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-03-12, 20:37
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

θα πρεπει να ειναι ωραιο συνασθημα να πρεπει να ανεβεις στον οροφο για να χωρεσει η εικονα στη φωτογραφια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-03-12, 20:46
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πρεπει να ειναι ωραιο συνασθημα να πρεπει να ανεβεις στον οροφο για να χωρεσει η εικονα στη φωτογραφια
Πού' σαι να βλέπεις συναίσθημα που ανοίγει ο φάκελος με το λογαριασμό της ΑΗΚ = ΔΕΗ...

Δεν έχω ρωτήσει σχετικά με το βάθος. Πώς προτείθεσαι να φτιάξεις τη βάση?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-03-12, 21:24
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Αντλίες υπάρχουν οικονομικές και αυτές να προτιμήσεις, έστω και αν η αρχική τους τιμή είναι λιγάκι τσουχτερή.
2)Μην ξεχάσεις να σκάψεις και το χώρου που θα υποδεκτεί τα φίλτρα. 3)Απαιτείται να καθοριστεί εξαρχής ο χώρος αυτός πριν πέσουν τα μπετά στη βάση της δεξαμενής.
4)Θα σου πρότεινα το ένα bottom drain να έχει θόλο αέρα.
5)Τελείωσε το σκάψημο, να υπολογίσουμε τον ακριβή όγκο και μετά μιλάμε με πιο πολλές λεπτομέριες σχετικά με τον εξοπλισμό που θα χρειαστείς.
1) Αυτο ειναι κ το μεγαλυτερο λαθος που κανουν αρκετοι! Πας να 'σωσεις' κανα φραγκο απο τον εξοπλισμο κ το πληρωνεις διπλα μετα! Εκει θα παω βεβαια!(low voltage)
2) Αφου τελειωσω με το σχημα της λιμνης θα γινει κ αυτο.
3) Για να πεσει πεσει σκυροδεμα κ σιδερο κ εκει μεσα το λες αυτο? θα γινει κ αυτο..
4) Δεν ηξερα οτι ειναι διαφορετικα..
5) Τον ογκο θα τον υπολογισω αυριο με μετρο μιας κ δεν ειχα μεχρι τωρα κ θα σας πω ακριβως.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη.....ο μαστορας που μιλησες εχει ξανακανει τετοιου ειδους δουλεια???
Οχι τετοιου ειδους δουλεια δεν νομιζω να εχει ξανακανει.Δουλευει με πετρα γενικοτερα κ επιδη τις βρισκουμε ευκολα μου ειπε οτι θα ηταν πολυ ποιο οικονομικο μιας κ θα χρειαστουμε λιγοτερα μπετα.Απο αντοχη θα ειναι "αθανατο" οπως το χαρακτηρισε. Δεν εχω ιδεα απο τετοια γιαυτο κ σας ρωταω...αν κ βλεποντας τοιχους στο νησι να κρατανε πλαγιες αλοκληρες φτιαγμενοι απο πετρα κ χωμα για χροοοοονια-πιστευω οτι οντως αν γινει σωστα-με μπετο κ σιδερο μαζι παιζει κ να ειναι οντως αθανατο...Δεν ξερω ομως...ικασιες κανω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πρεπει να ειναι ωραιο συνασθημα να πρεπει να ανεβεις στον οροφο για να χωρεσει η εικονα στη φωτογραφια


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Πού' σαι να βλέπεις συναίσθημα που ανοίγει ο φάκελος με το λογαριασμό της ΑΗΚ = ΔΕΗ...
2)Δεν έχω ρωτήσει σχετικά με το βάθος. Πώς προτείθεσαι να φτιάξεις τη βάση?

1) Να προετοιμαστω καταλληλος δλδ....
2) Πλεον αφου μου ειπες οτι θα χρειαστω 2 bottom drains θα γινει το ακριβως αναποδο απο αυτο που βλεπουμε στο τελευταιο σχεδιο που ανεβασα παραπανω.... θα γινουν δλδ τα βαθεια εκει που ειναι τωρα τα ρυχα κ τα ρυχα εκει που φαινεται τωρα το bottom drain.


Ευχαριστω ολους για τα σχολια κ την βοηθεια σας..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-03-12, 15:56
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Εγώ κάπως έτσι θα το έκανα...


Uploaded with ImageShack.us
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-03-12, 16:58
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ κάπως έτσι θα το έκανα...

Εξυπνο κ αυτο! απο την πισω μερια που θα γινει κ ο χωρος φιλτρανσης θα γινει ετσι...απο μπροστα που θα το χαζευω θα βαλω πετρα στον τοιχο...


οσο αφορα το μεγεθος θελω να πιστευω οτι οι καθαρες διαστασεις θα ειναι περιπου αυτες (σε μηκος κ πλατος τουλαχιστον ...για βαθος λεω 80εκ τα ρυχα 1,20-1,30 τα βαθεια.

Σημερα, αφου σταματησα τωρα για λιγο, βρισκομαι εδω:




Παω να ανοιξω τον χωρο φιλτρανσης. -Ντουυυυυυυυυυυ


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-03-12, 17:29
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Δηλαδή περίπου στα 33m3 θα είναι.. μια χαρά σε βλέπω...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-03-12, 18:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλα εχεις να ριξεις τρελλη δουλεια αποτι φαινεται σιγουρα θα σε ανταμειψει ομως! συνεχισε!

@butterfly:δεν παιζεσαι ρε george,μπραβο!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-03-12, 18:53
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
@butterfly:δεν παιζεσαι ρε george,μπραβο!
George απ' ότι έχεις καταλάβει μου αρέσει πολύ το "άθλημα"
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-03-12, 19:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Είναι ιδιαίτερα μεγάλη σαν δεξαμενή. Ανάλογος θα είναι και ο εξοπλισμός της και τα έξοδα της. Πάμε λοιπόν για 33,500 λίτρα. Σίγουρα πάμε για μεγαλύτερες αντλίες, τουλάχιστον 18,000 λίτρα την ώρα, δύο εντεκάρια bottom drain και εφαρμωσμένα σε αυτά air dome για παροχή αέρα. Θα χρειαστείς δηλαδή ακόμα δύο αεραντλίες. Επίσης, για μια τόσο μεγάλη δεξαμενή, δεν θα απόφευγα με τίποτα να προσαρμώσω και την ανάλογη υποστήριξη λάμπας UV. Τα κοι είναι ψάρια που πρέπει να τα χαζεύεις σε όλα τα μήκη, πλάτη και βάθη μιας λίμνης, οπότε απαιτείται διαύγεια νερού, χωρίς αιωρούμενη άλγη.

Ένας πολύ πρόχειρος υπολογισμός για αυτόν τον εξοπλισμό μόνο θα ανέλθει κάπου στα 3,500 ευρουλάκια τουλάχιστον, χωρίς να υπολογιστούν ακόμα τα φίλτρα και το υλικό στεγανωποίησης της δεξαμενής. Από ηλεκτρισμό, θα καίει αρκετά, άσχετα αν χρησιμοποιήσεις low voltage αντλίες.

Θα χρειαστείς τεράστιο χώρο φίλτρανσης με πολλά λίτρα βιολογικού υλικού, αλλά προπάντων πρέπει να δωθεί ιδιαίτερη σημασία στο θέμα της μηχανικής φίλτρανσης, που είναι ένα από τα ζητούμενα για μια τέτοια δεξαμενή με nishikigoi (koi).

Κάτι άλλο που πρέπει ταυτόχρονα να σκέφτεσαι είναι η στεγανωποίηση της δεξαμενής. Ήδη έχεις αρκετά μέτρα επιφάνειας, κάτι που επίσης θα σου ανεβάσει αρκετά τον προϋπολογισμό.

Φίλε, δεν θέλω να σε φοβήσω με αυτά που ανέφερα πιο πάνω, αλλά ωφείλω να καθοδηγήσω μήπως και μείνεις από "βενζίνη" πριν το τέλος. ¶λλωστε, για να βάλεις κοι σε μια δεξαμενή, χρειάζουνται όλα τα πιο πάνω, με ελάχιστες διαφοροποιήσεις. Πάντως φαίνεσαι διαθετημένος να δώσεις τις καλύτερες συνθήκες στα κόι σου και μπράβο.

Δύο χρόνια αργότερα θα ξεχάσεις τα πάντα και θα εργάζεσαι ακατάπαυστα στο χώρο εκεί προς δική σου ευχαρίστηση. Προσωπικά, είναι η καλύτερη επένδυση που έχω κάνει στη ζωή μου και την απολαμβάνω όποτε επιθυμώ!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-03-12, 20:37
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Εισαι σιγουρος φιλε μου οτι θελεις τοσα πολλα λιτρα???
Αν ναι ξεχνα τα DIY φιλτρα.....

Οπως και ναχει το πραμα, βλεπω παντως οτι αρχιζουμε σιγα σιγα να στηνουμε λιμνες με το σωστο τροπο και με το σωστο εξοπλισμο....

Εχουμε ανεβει επιπεδο και μπραβο μας!!!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιτελους B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 42 03-03-11 17:40
επιτελους ανεβασα της πρωτες φωτογραφιες μου απο την λιμνη apostolis veroia Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 221 12-09-10 11:22
επιτελους και γω platy Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 39 27-05-10 11:38
Επιτελους mentor50 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 17-01-10 17:09
Επιτελους petros Bettas 2 08-04-06 00:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11350 seconds with 14 queries