Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-03-12, 01:11
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή Τα 10 ενυδρεια μου!

Kαλησπερα σε ολους!

Ηρθε η ωρα επιτελους, να σας δειξω κ εγω ,τι ετοιμαζω τους τελευταιους μηνες..
Ασχολουμαι απο τα τελη του 07 με το σπορ αλλα ακομα Δεν εχω καταλληξει στο ΤΙ επιτελους θελω!(Δεν ειμαι ο μονος..το ξερω..)

-Θελω Αφρικη?
-Θελω Αμαζονιο?
-Θελω Ασια?
-Τι στο &^%$# θελω?!?!?!?

Αφου λοιπον εφτασα σε αυτο το σημειο απογνωσης καταλαβα οτι τα θελω ΟΛΑ. Καλος ή κακως ομως Δεν ειχα την δυνατοτητα αυτη μεχρι τωρα,μιας κ ημουν φοιτητης στην Αθηνα, οποτε οτι κ να ηθελα...δεν γινοταν να πραγματοποιηθει.Πλεον ομως τελειωσα κ βρισκομαι παλι στο πατρικο μου......οποτε τα σχεδια πηραν μπροστα για τα καλα-τελειωσαν-αδειασε η αποθηκη- κ το ονειρο μου περνει πλεον σαρκα κ οστα!

FishRoom Λοιπον!
-Αυτο θελω!


Ο περισσοτερος εξοπλισμος (φιλτρα,θερμοστατες,ενυδρεια,λαμπες-φωτα κτλ)υπηρχε ηδη οποτε το μονο που εμενε ηταν να παρω κ την συγκαταθεση του πατερα μου.Ο οποιος,οπως κ πολυ αλλοι απο εμας, σκαλωνε στο ενα κ μοναδικο προβλημα...την καταναλωση....Βρηκα ομως-εν μερη την ακρη-* κ τον καταφερα -οποτε ....
Το δωματιο αυτη την στιγμη εχει 8 ενυδρεια κ εναν κουβα απο το ικεα!!!
Αναλυτηκες πληροφοριες για την φιλτρανση κ φωτογραφιες απο αυτα θα μπουν οταν σχεδον τελειωσουν....προς το παρων.. κατι λιγες...

1)
13λ: Κυριως μεγαλωμα κλαδεματων .Προς το παρων glossostigma k eleocharis.(Στο μελλον Γαριδες)

2) 18λ: Κυριως μεγαλωμα κλαδεματων.Προς το παρων αδειο.(Στο μελλον Γαριδες)

3) 35λ(κουβας): "Γεννηστρα".μεγαλωμα γοννου.Προς το παρων αδειο.

4) 50λ: "Γεννηστρα".μεγαλωμα Endlers+Male Endlers.

5) 54λ : Στο μελλον Γαριδες ( Treescape-Περιμενω να βουλιαξουν τα ξυλα.... ) .

6) 54λ : "Γεννηστρα" -Μεγαλωμα γοννου-Αυτη την στιγμη 10 Μικρα λιφαλιλι.

7) 120λ Ζωοτοκα: Female Endlers.
160l Ταγκανικαwant to be) julidochromis Transcriptus + Neolamprologus Multifasciatus.

Προς το παρων εχει λιγα μωρα ενλτερς για να μην χαθει η βιολογια απο το φιλτρο μιας κ ειναι στρωμμενο απο πριν.

9) 220λ Tαγκανικαwant to be)Altolamprologus Calvus (Black) + Cyprichromis Leptosoma (Μπορει κ julidochromis Marlieri Αν χωρανε.......)

Προς το παρων φιλοξενει 3 Nibochromis venustus(1m+2f) κ 2 Pseudotropheus? -Aπο το ενυδρειο του ξαδελφου μου.

Μια φωτο απο την πρωτη μερα που ξεκινησε.



Μια μετα απο την πρωτη βδομαδα...



κ μια απο τα 7 κ 9 της λιστας.(120 κ 220 λιτρα)




*Η ακρη στο θεμα της καταναλωσης βρισκεται απο την στιγμη που το δωματιο δεν ειναι πολυ μεγαλο(2,20 x 3,5μ μαξιμουμ)οποτε θελω να πιστευω(?) οτι με ενα 12αρι aircondition (a class) που πηρα φευγοντας απο το φοιτητικο μου σπιτι θα την κανει μια χαρα την δουλεια του, κρατοντας το στους 22-24 τον χειμωνα(μιας κ θερμενει κιολας) κ 28-29 το καλοκαιρι(ψυξη).....Οποτε να δουλευουν ελαχιστα οι θερμοστατες -Αν χρειαζονται-(?) αλλα κ να μην χρειαστω eliwel-ανεμηστηρακια για καθε ενυδρειο.Αν κ το χειμωνα, μαλλον με ενα αεροθερμακι ,μπορω να κανω την δουλεια μου- με λιγοτερη καταναλωση...θα το κοιταξω λιγο...

Εκτος αυτου αλλος ξαδερφος ,ο οποιος τελειωσε ηλεκτρολογος πριν λιγο καιρο εφτιαξε ενα diy φωτοβολταϊκο συστηματακι το οποιο σηκωνει τα φωτα του σπιτιου του τωρα + την τηλεοραση το καλοκαιρι..(οχι ολη την ημερα) με περιπου 500 ευροπουλα.... Οποτε σκεφτομαι μεχρι το καλοκαιρι να εχω φτιαξει κ εγω ενα παρομοιο κ ελαφρως αναβαθμισμενο ωστε να σηκωνει τουλαχιστον τα φωτα του fishroom.(+οτι αλλο-ΑΝ-με περνει[κανα θερμοστατη ή φιλτρο]) πανω κατω 500w.Αν οχι ολη μερα,τουλαχιστον για το μεγαλυτερο μερος της.(με την προοπτικη για περισσοτερα watt παντα αλλα λεμε τωρα-βλεποντας κ κανοντας με αυτο..)

Στο σαλονι μου επισης εχω:
Ριο 300



Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 120x50x60
Συνολικά Λίτρα: 360
Φυτά: cabomba caroliana,vellisneria,anubias bartieri,nana,cafeofolia,moss,lemna minnor,pteropus,κρυπτοκορινες,εχινοδορους,κερατοφυ λλο. κ κανα 2 ακομα....(δεν θυμαμαι names)
Ψάρια: Αυτη την στιγμη εχει μεσα καμια 20αρια Enlders, 5 Danios κ 13 ιριαθερινες.

Τα 2 πρωτα τα βγαζω σιγα σιγα γιατι σκεφτομαι ,προς το παρων, να βαλω τα εξης ειδη ψαριων:

1) Tateurndina Ocellicauda (Peakok Gadgeon)
2)Scarlet Badis (Dario Dario)
3)Pseudomugil Furcatus

Αργοτερα θα μεταφερθουν σε diy ενυδρειο με τις ιδιες σχεδον διαστασεις με 10 ποντους λιγοτερους σε υψος κ πλατος.(αφου ολοκληρωθει το fishroom)Την θεση τους θα παρουν......καποια μεγαλυτερα....αγγελοψαρα ή δισκοι.....το σκεφτομαι ακομα...........μπορει κανα ροδοστομο με νεον..

¶λλα είδη: Blue pearl.(wanted)
Διάρκεια φωτισμού: 7 ωρες-2x54w-το ενα απο τα 2 μαμισια φωτιστικα του ενυδρειου με τις δικες του λαμπες(με αντανακλαστηρες)
Φίλτρανση: Sera 1400lt/h full siporax,ενα σφουγγαρι πανω κ ενα κατω+το εσωτερικο μισο σφουγγαρι μισο siporax+substrat pro.
Θέρμανση/ Ψύξη: eheim jager 300w , ψυξη ακομα Δεν υπαρχει αλλα θα λυθει κ αυτο μεχρι το καλοκαιρι.(Μπορει να μπει κ εδω aircondition....θα δω τι θα κανω στην πορεια)
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):

Μέση Θερμοκρασία (°C): 24 χειμονα , 28 καλοκαιρι.
Συντήρηση Αλλαγές νερού: Καθε εβδομαδα 30-40% ή 2 φορες απο 20%.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Βαρελι για ερθει στην καταλληλη θερμοκρασια-λιγο prime κ μπλουμ....
¶λλες ρουτίνες συντήρησης: Σκουπα- 'σιφωναρισμα' μια φορα την εβδομαδα περιπου...


Το καρφουρισιο 96αρι.

Εδω εχω τα Cpds μου!



Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80x30x40
Συνολικά Λίτρα: 96
Φυτά: Polysperma,tenellus,rotala,pteropus,εχινοδορους,mo ss κ κανα 2 ακομα....(δεν θυμαμαι names)
¶λλα είδη: Red Cherrys , Amano , 1 Helena + Λαθρεπιβατες Σαλιγγαρια!
Διάρκεια φωτισμού: 7 ωρες-2x24w(1 Slvania Gro lux κ μια aqualight 10000k)
Φίλτρανση: Eheim 2213 full siporax+substrat pro
Θέρμανση/ Ψύξη: eheim jager 75w , ψυξη ακομα Δεν υπαρχει αλλα θα λυθει κ αυτο μεχρι το καλοκαιρι.(εχω ηδη τον eliwel απλα δεν εχω αξιωθει ακομα να τον βαλω)
Λίπανση: -
Παροχή CO2: Diy 1L(1 φυσ/2 δευτ.)


Τι αλλο να πω Δεν ξερω.....μονο οτι μου εχει φυγει το κλαπετο που λενε κ ακομα δεν ειμαι ουτε στα μισα....βεβαια δεν με κυνηγαει κ κανενας αλλα......ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!!!!! Εχω τρελαθει ολιγον! Οτι βλεπεται εχει γινει μεσα σε 20 μερες...

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!! Τι λετε εσεις για ολα αυτα?!



TIP: Το Νο.5 (treescape)...(οι πετρες εχουν φυγει κ εχει μπει μια αλλη....)


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-03-12, 01:23
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Τι να πουμε εμεις για ολα αυτα???

Το καλο κουραγιο αρκει!!!

Μερικα απο τα aquascape σου ειναι εξαιρετικα!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-03-12, 01:54
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Εγω θα σου πω ενα μεγαλο μπραβο.
Κ μια ερωτηση.Ποιο φωτιστικο ειναι αυτο που εχεις στο 96αρι με τα cpd?Της aqualight?
Καλη συνεχεια....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-03-12, 03:01
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

θες να μας τρελανεις βραδιατικα? αυτο με τα φωταβολταικα ψαξτο αξιζει τον κοπο. τα φυτεμενα που εχεις ειναι απιστευτα, το πρωτο εχει ωραια ξυλα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-12, 09:08
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Mε της αλλαγες νερου τι γινεται ,ξεκινας το πρωι και τελειωνης το βραδυ.
Παντως αφου αντεχεις και δεν εχεις αλλες υποχρεωσεις μπραβο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-03-12, 09:12
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Fish room !!! Να τα χαίρεσαι φίλε. Τα ενυδρεία που έδειξες είναι πολύ όμορφα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-03-12, 09:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή


Βλέπω μεγάλη τρέλα και μ' αρέσει!
Κρίμα που είσαι μακριά και δεν μπορούμε να βάλουμε ένα χεράκι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-03-12, 10:12
Το avatar του χρήστη Nektamen
Nektamen Ο χρήστης Nektamen δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: Χαιδάρι
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Υπεροχο το ενυδρειο που εχεις στο σαλονι σου , μου αρεσε παρα πολυ
οστοσο χαρα στο κουραγιο σου που συντηρεις τοσα πολλα ενυδρεια σε δυσκολη περιοδο .
Μερικοι δινουν πολυ αγαπη στο χομπυ και αξιζουν συγχαρητηρια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-03-12, 10:15
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Psytrancer να σου ευχηθώ καλή δύναμη και να κάνεις ένα fishroom πιο ωραίο απότι φαντάζεσαι.
Τώρα επειδή είσαι και Endler-ας και επειδή το έχω ψάξει λίγο το θέμα, δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζουμε και το κόστος πολλές φορές είναι πολύ μεγαλύτερο απόσο φανταζόμαστε. Θα σου γράψω κάποια πράγματα που θα στα έλεγα από την αρχή… δηλαδή πριν αρχίσεις.

1. Ποιος είναι ο σκοπός του fishroom. Αυτήν την ερώτηση μην την απαντάς αμέσως… θέλει να σκεφτείς όλη την φάση ύπαρξης του fishroom και πως θα ήθελες να είναι μετά π.χ. 5 χρόνια.
2. Αφού έχεις απαντήσει στην παραπάνω ερώτηση όλες σου οι ενέργειες κατευθύνονται προς το σχεδιασμό ΠΡΩΤΑ με χαρτί και μολύβι. Θα γράψεις πως θα τα ήθελες όλα να είναι με το fishroom τελειωμένο.

Έχεις παρουσιάσει ένα ενυδρείο που με ενθουσίασε… το PIO 300… εξαιρετικό. Οπότε και με βάση αυτά που γράφεις σχετικά με τα ενυδρεία που έχεις και τι θα ήθελες να έχουν συνεχίζω…

3. Ξήλωσε τα όλα μέσα στο δωμάτιο και κάνε εσωτερική μόνωση παντού. Αν δεν μπορείς τώρα παντού κάνε τουλάχιστον στα τοιχία που έχουν τις μεγαλύτερες απώλειες και θα βάλεις ενυδρεία.
4. Βλέπω έχεις νερό, δες μήπως πρέπει να μεταφερθεί σε άλλο σημείο που σε βολεύει περισσότερο.
5. Σκέψου σοβαρά να αλλάξεις κάποια ενυδρεία αλλά και τον τρόπο που είναι στημένα. Το πιο σωστό είναι να μπούνε πάνω σε σεξιον (racks). Υπάρχουν πολλές ιδέες σου δείχνω μία που μου έχει αρέσει http://ozreef.org/gallery/albums/sta...0002.sized.jpg

Από εδώ και πέρα υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις… φαντασία να έχεις. Και κάποιες γνώμες μου για την λειτουργεία…

6. Τα ενυδρεία που θέλουν πιο δροσερό νερό να πάνε κάτω και τα άλλα πάνω. Ο ζεστός αέρας πάει πάνω. Μια άλλη πρακτική είναι να είναι μαζεμένα σε ένα rack και να περιοριστούν μέσα στο δωμάτιο με ναυλον-κουρτίνα και το κλιματιστικό να βαράει πρώτα εκεί, οπότε θα έχει ένα ακόμα πιο δροσερό τμήμα μέσα στο ήδη δροσερό fishroom.
7. Τα γαριδοενυδρεία με αερόφιλτρα, τροφοδοσία από μία κοινή αντλία. Υπόψη θερμοκρασία όχι πάνω από 26C (για κάποια είδη και πιο κάτω)
8. Μόνωσε πάτους, πίσω πλευρές και εκτεθειμένα πλαϊνά ενυδρείων.
9. Ένα κόλπο (ιδίως για το χειμώνα) είναι να έχεις ένα βαρέλι με βάνα για λάστιχο όπου θα ρίχνεις μέσα το νερό από τις αλλαγές. Το χειμώνα το νερό του ενυδρείου είναι ζεστό… θα το αφήνεις εκεί μέσα ώσπου να κρυώσει ελευθερώνοντας την θερμότητα του στο χώρο σου. Μετά χρήση αλλού… Ακόμα και για την ετοιμασία του νερού αν το ετοιμάζεις σε βαρέλι, το αφήνεις να κάτσει μια μέρα στη θερμοκρασία του δωματίου πριν αρχίσεις να το θερμαίνεις. Θα εντυπωσιαστείς πόσο οικονομία προσφέρουν αυτές οι πρακτικές.
10. Φωτισμός ενυδρείων εναλάξ. Δηλαδή ένα που θέλει πολύ δίπλα σε ένα που θέλει λίγο. Το εφάρμοσα μεταξύ φυτεμένου Endler και νταμάρι mbuna… μια χαρά φωτισμός πάει στα mbuna χωρίς να καίω την λάμπα τους.

Τώρα μπορούμε να γράφουμε σελίδες για πολλά… απλά κάποιες ιδέες έγραψα που ελπίζω να σε βοηθήσουν… και δεν χρειάζεται βιασύνη… χόμπι κάνεις δεν το πείρες εργολαβία!!!

Υ.Γ. Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να μας πεις λεπτομέρειες για το diy φωτοβολταϊκο σύστημα…
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-03-12, 11:10
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μπραβο ρε Γιαννη...
Πολυ χρησιμες πληροφοριες!
Κανε ενα αναλυτικο τετοιο κολπο να το κανουμε υπομνημα ρε φιλε.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-03-12, 11:59
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Ωραία πραγματα βλέπω!
Καλή αρχή και καλή δύναμη να ευχηθώ με τη σειρά μου.
Όσα αναφέρει ο Γιάννης παραπάνω ισχύουν και θα ανακαλύψεις κι εσύ πολλά περισσότερα στη πορεία.
Κατά την γνώμη μου και από προσωπική πείρα το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι να αυτοματοποιησεις τις αλλαγές νερου(αν υπάρχει αποχέτευση). Μετά από ένα διάστημα καταντάει πολύ κουραστικό και άχαρο.

Περιμένουμε την εξέλιξη του και τις εμπειρίες σου.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-03-12, 12:12
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Καταρχην να ευχαριστησω ολους για τα καλα σας λογια αλλα κ για την πολυτιμη βοηθεια σας η οποια ποτε δεν μου ελειψε ακομα κ οταν βρισκομουν μακρια απο το φορουμ.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλο κουραγιο αρκει!!!
Κιομως αυτο χρειαζεται περισσοτερο απο ολα........υπομονη κ κουραγιο....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
θες να μας τρελανεις βραδιατικα?
Εδω τρελανα εμενα...εσας θα λυπηθω!?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε της αλλαγες νερου τι γινεται ,ξεκινας το πρωι και τελειωνης το βραδυ.
Παντως αφου αντεχεις και δεν εχεις αλλες υποχρεωσεις μπραβο σου.
ΧΑ ΧΑ ΧΑ. Το οτι δεν εχω αλλες υποχρεωσεις....αστο...καλυτερα!
Αλλαγες νερου ωστοσο κανω σε 3 ενυδρεια μεσα σε μιση ωρα. Οποτε σε 3 με 4 χαλαρες ωριτσες τα εχω σενιαρει ολα...αν κ το σπαω σε 2 μερες οποτε να μην μου φευγει η μεση....Παντως ειναι 2 καφεδακια υποθεση!( Τα πινω κ γρηγορα!)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων

Βλέπω μεγάλη τρέλα και μ' αρέσει!
Κρίμα που είσαι μακριά και δεν μπορούμε να βάλουμε ένα χεράκι.
Ειμαι μιση ωρα με το αεροπλανο κ 5 ωρες με το καραβι(το γρηγορο) σε ενα απο τα ποιο ομορφα νησια του κοσμου.Ε λοιπον...εγω σας δινω αλλον εναν λογο για να ερθετε! (Με ενα τηλεφωνο καμια 20αρια μερες νωριτερα σας βρισκω κ φθηνο [σε λογικα πλαισια] δωματιο.)Για διακοπες κ ψυχολογικη υποστηριξη κ μονο!



@ lingistis :


Ευχαριστω για τις πληροφοριες! κ απαντω(σε οσα μπορω!)

1+2) Δεν εχω να σκεφτω τιποτα νομιζω! Το εχω σκεφτει ΠΑΡΑ πολυ 4,5 χρονια σαν φοιτητης στην Αθηνα , χωρις να εχω την δυνατοτητα να φτιαξω οτι ηθελα μιας κ παντα ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου οτι καποια μερα "ολα αυτα θα ξεστηθουν κ θα μεταφερθουν χιλοοοοομετρα μακρια"... οποτε απλα εμενα στα ονειρα..στις σκεψεις κ απλα προσπαθουσα να βολεψω τις επιθυμιες μου με 3-4 μικροτερα ενυδρεια που ειχα-εχω μεχρι να ερθει αυτη η ωρα....Η ωρα που θα γυριζα σπιτι μου κ θα μπορουσα να ξεκινησω κατι μονιμο κ σωστο! Βεβαια αυτο που βλεπουμε ολοι στις ποιο πανω φωτο ΔΕΝ ειναι -το σωστο- μιας κ το περιβαλει μια προχειροτητα (σε ολο της το μεγαλειο) αλλα εχει προοπτικες.....Το οτι ξεκινησα με οτι βλεπεται ειναι γιατι αυτα ειναι οτι ειχα! κ απλα προσπαθησα να τα αξιοποιησω οσο το δυνατων καλυτερα μπορω στην παρουσα φαση....

3+4+5) Το Νο3 κ το Νο5 Θα γινουν την ιδια μερα. Οταν αρχισα να αδειαζω την αποθηκη ελεγα οτι με το που την καθαρισω το πρωτο πραγμα που θα κανω ειναι να παρω εναν γνωστο μου αλουμινα να ερθει να μετρησουμε ολο το δωματιο περιμετρικα ωστε να δουμε σε τι διαστασεις θα πρεπει να φτιαχτει η ραφιερα-σεξιονς οπως λες....Αλλα δεν ειχα υπολογισει οτι για να το κανω αυτο θα πρεπει να ειμαι κ σε θεση να τον πληρωσω τον ανθρωπο!!! Κ δεν ειμαι ακομα. Οποτε ειπα να βαλω τα 2 μεγαλυτερα που βλεπεται στην φωτο-στην δεξια μερια για να ξεθυμανω καπως μεχρι να φτιαξω το ενα τμημα της αλουμινοκαταστασης στην αριστερη μερια.......αλλα βλεποντας οτι επιπλα υπαρχουν κ λεφτα για επιπλεον πραγματα Δεν.....ειπα να το προχωρισω οπως το βλεπεται μεχρι 'να τα χωσω' για τα φωτοβολταϊκα κ για την εγκατασταση του air condition οπου κρινεται ποιο απαραιτητη πιστευω απο οτι να τελειωσω το αισθησιακο κομματι πρωτα κ αργοτερα...ισως τελη καλοκαιριου που θα χαλαρωσουμε απο τις δουλειες μας εδω στο νησι κ θα εχουμε κ κανα ρευστο....να το προχωρισω....θα ειναι τραβηγμα αλλα το εχω σκεφτει αρκετα*.......Οσο για τον τροπο που ειναι στημενα τα ενυδρεια τι εννοεις?! γιατι τιποτα δεν εχει τελειωσει εκει μεσα! Ουτε aquascapes, ψαρια δεν εχω φερει ακομα....προς το παρων απλα το σουλουπωνω οσο μπορω....

* Υπαρχει χωρος ακριβως διπλα απο το fishroom οπου οταν ειναι να μονωθει το δωματιο κ να μπει η αλουμινοβαση θα μεταφερθουν 2 σχετικα μεγαλα ενυδρεια για τα ψαρια κ κανα 2 βαρελια κ κανα 2 δεξαμενουλες ωστε να τα φιλοξενησω ολα εκει μεσα για κανα 2 μερες ωστε να στηθουν οι βασεις κ να στεγνωσει το δωματιο. Μετα ΔΕΝ θα μεταφερθουν παλι τα ιδια ενυδρεια εκει μεσα. Θα φτιαχτουν τετραδες μαλλον με κοινο σαμπ στην πλατη. Θα φτιαξω 2 ή 3 τετοιες "τετραδες" απο 35λιτρα (για να αντικατασταθουν οι σκορπιες γεννηστρες), 70 λιτρα για μικροψαρα κ γαριδες. Κ μαλλον ενα λιγο μεγαλυτερο με 120αρια.....εχω καιρο ακομα να το δουλεψω περισσοτερο μεχρι να γινει(στο μυαλο μου κ εδω μαζι σας)....

5-6-7-8-9-10) Πολυ Πολυ σωστος κ Ξαναματαευχαριστω κ παλι! Θα τα βαλω στο μυαλο μου ολα αυτα,θα τα αφησω λιγο εκει μεσα να τα επεξεργαστει ο -οποιος εγκεφαλος-εχει μεινει εκει μεσα κ θα σας μεταφερω τις οποιες σκεψεις μου ξανα....Προς το παρων παω για τριτο καφε κ παω στο Εν λογο δωματιο να αυτοσυγκεντρωθω!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία πραγματα βλέπω!
Καλή αρχή και καλή δύναμη να ευχηθώ με τη σειρά μου.
Όσα αναφέρει ο Γιάννης παραπάνω ισχύουν και θα ανακαλύψεις κι εσύ πολλά περισσότερα στη πορεία.
Κατά την γνώμη μου και από προσωπική πείρα το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι να αυτοματοποιησεις τις αλλαγές νερου(αν υπάρχει αποχέτευση). Μετά από ένα διάστημα καταντάει πολύ κουραστικό και άχαρο.

Περιμένουμε την εξέλιξη του και τις εμπειρίες σου.
Ευχαριστω Αλεξ! Υπαρχει μεσα στο δωματιο κ αποχετευση κ νιπτηρας ο οποιος τραβαει νερο απο δεξαμενη με βροχινο........ Το θεμα νερου-αλλαγων-επεξεργασιας ειναι μεγαλο κ επιδη δεν θα περιοριστω σε μια ηπειρο(=διαφορετικες χημειες νερου σε καποια ενυδρεια) θα το αναλυσω στην πορεια οπου θα εξοπλιστω καταλληλος....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Psytrancer : 07-03-12 στις 12:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-03-12, 12:17
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Με όσα έγραψες είσαι σε καλό δρόμο... και καλά κάνεις και το κανεις στο πατρικό... οι παντρεμένοι ξέρουν

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για τον τροπο που ειναι στημενα τα ενυδρεια τι εννοεις?! γιατι τιποτα δεν εχει τελειωσει εκει μεσα! Ουτε aquascapes, ψαρια δεν εχω φερει ακομα....προς το παρων απλα το σουλουπωνω οσο μπορω....
Όχι για aquascapes, αλλά τύπος ενυδρείων, ομοιογένεια, λίτρα τους, τοποθέτηση κλπ, μια και αυτά που έχεις είναι διαφορετικά μεταξύ τους.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-03-12, 12:49
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα σου πω ενα μεγαλο μπραβο.
Κ μια ερωτηση.Ποιο φωτιστικο ειναι αυτο που εχεις στο 96αρι με τα cpd?Της aqualight?
Καλη συνεχεια....
ΩΠ!! εσενα σε ξεχασα πριν! Ναι αυτο ειναι....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο σου και χαρά στο κουράγιο σου.Θα γίνει τέλειο, είμαι σίγουρος.

Ευχαριστωωωωωωωω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-03-12, 13:13
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

πολλά μπράβο και από μένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-03-12, 15:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σε χαιρομαι!!!
καλη επιτυχια στο εγχειρημα σου!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-03-12, 22:27
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Μπορει το θεμα να βρισκεται στις παρουσιασεις ενυδρειων αλλα οταν θα ειναι ετοιμα τα ενυδρεια θα παρουσιαστουν αναλυτικα κ ενα ενα ξεχωριστα.

Ανεβασα απο τωρα το ολο εγχειρημα για να παρω γνωμες πρωτα απο ολα αλλα κ για να βλεπω την εξελιξη του μαζι σας...

Υπαρχουν πολλες αποριες οσον αφορα τις ψαροσυνθεσεις που αναφερω παραπανω...(ειναι σωστες συμφωνα με τα λιτρα που διαθετω?)


Πριν λιγο με πηρε τηλ ο πετσοπας της περιοχης μου κ μου ειπε οτι βρεθηκαν τα παρακατω ειδη ψαριων:

1)Tateurndina ocellicauda (peakok gadgeon)
2)Pseudomugil furcatus
3)Julidocromis transcriptus
4)Dario Dario (scarlet badis)

Οπως εγραψα κ στην αρχη εχω σκοπο να βαλω τα julis στο 160αρι κ τα υπολοιπα στο 300αρι μαζι με τις ιριαθερινες(θα βγαλω τα ντανιο κ τα ενλτερ οταν καταφερω να τα πιασω)

Σημερα μου ηρθε στο μυαλο,για να μην παραφορτωνω το ριο να βαλω κανα 2 ειδη απο αυτα σε αλλα ενυδρεια..Τι τα στηνω τοσες μερες!!?ετσι κιαλλιως αδεια ειναι!πχ...

Στο 96αρι με τα cpd(5) κ τις γαριδες(πολλες) θα μπορουσα να βαλω τα peakok?(5-6).Θα αραιωσω αρκετα τις γαριδες πρωτα βεβαια...Τι σχεση εχουν με τα γαριδακια ξερουμε!?φυσιολογικες-τυπου ενλτερ ή σαν τα cpd k dario dario?(=δολοφονικες imo) Με την διατροφη τους κανα νεοτερο εχουμε ή μονο ζωντανες τροφες?Λεω να παραγγειλω αρτεμια για αρχη κ μετα καμια κατεψηγμενη αν την τρωνε...αλλιως?! τι αλλο?

Τα dario dario θα ηταν ενταξει με ενα 54αρι?! (το treescape ισως...) ή οι ιριαθερινες?! ξερω οτι τα πρωτα ειναι ποιο μικρα αλλα βλεπω σε πολλα μικρα ενυδρεια να υπαρχουν προτασεις κ για τα δευτερα....

Γενικοτερα σκοπος μου ειναι να τελειωνω οσο το συντομοτερο με:

1) Φιλτρανση&φωτα
2) Αquascape&ψαροσυνθεση
3) Air condition(υπαρχει ηδη)
4) Φωτοβολταϊκα(πληροφοριες οταν μου τις δωσει ο ξαδερφος)

Για τον φωτισμο κοιταω οπως μου ειπαν ποιο πανω να φωτισω με μια λαμπα 2 ενυδρεια ή κ 3... Στην δευτερη φωτο του θεματος βλεπεται οτι τα 4 κατω ενυδρεια εχουν ραφι απο πανω τους.Το πρωτο απο αριστερα εχει ηδη μια 24αρα πιασμενη στο ραφι...οποτε σκεφτομαι οτι με μια 54αρα σιγουρα φωτιζω κ τα 3 50λιτρα μαζι...Τα 2 πρωτα (απο αριστερα προς τα δεξια-κατω) θελω να τα φυτεψω ελαφρος βαρια..Δεν νομιζω να εχω προβλημα βεβαια αν βαλω 54αρα μιας κ 54w/2 ενυδρεια=27w ανα ενυδρειο οπου 27w/54λ που ειναι το καθε ενυδρειο=0,5w/λ......το τριτο θα εχει μονο moss οποτε δεν με ενοχλει που η λαμπα δεν θα φτανει απο πανω του(μιας κ ειναι 1,10εκ περιπου),φτανει ομως ανετα για να καλυψει τα 2 πρωτα οπου συνολικα εχουν μηκος 1,10εκ! Θα την παλευει η moss ετσι? γιατι ο μονος λογος που θα με συμφερε να το κανω ετσι ειναι να μην εχω λαμπα στο τριτο ενυδρειο μιας κ με 2x24w στα 2 πρωτα ειμαι κ 6w ποιο κατω απο οτι με την 54w!
Θα μπορουσα την μοσσ να την βαλω στην συγγεκριμενη ακρη του ενυδρειου, οσο ποιο κοντα γινετε στην λαμπα...

Θα την βαλω αυριο αν βρω χρονο προσωρινα κ προχειρα να δω πως θα ειναι κ βλεπουμε....


Ευχαριστω ολους κ παλι!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-03-12, 22:54
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Στο 96αρι μπορεις να βαλεις τα τετερντινια,δεν θα πειραξουν γαριδες,ισως κανα γονο αλλα σπανια.

Στο 54αρι τα dario ειναι μια χαρα.

Στην αναγκη μπορουν να μπουν και οι αθερινες αλλα εφοσον υπαρχει επιλογη για περισσοτερα λιτρα ας μπουν εκει.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-03-12, 23:20
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Στο 96αρι μπορεις να βαλεις τα τετερντινια,δεν θα πειραξουν γαριδες,ισως κανα γονο αλλα σπανια.
2) Στο 54αρι τα dario ειναι μια χαρα.
3) Στην αναγκη μπορουν να μπουν και οι αθερινες αλλα εφοσον υπαρχει επιλογη για περισσοτερα λιτρα ας μπουν εκει.
Οποτε 1+2 εκλεισαν! Για τις ιριαθερινες ελεγα για μονες τους στο 54αρι κ οχι μαζι με τα dario...το σκεφτομαι γιατι οπως διαβαζω ειναι δυσκολο να βρεθουν θυληκα dario dario οποτε παιζει να πεφτει πολυ ξυλο στο 54αρι στην περιπτωση που μου ερθουν μονο αρσενικα,αν γινει ετσι θα τα βαλω στο 300αρι κ θα βαλω τις ιριαθερινες στο 54αρι Με κανα ζευγαρι το πολυ απο τα dario αν προκυψει...


Απο φιλτρανση ελεγα στο συγγεκριμενο 54αρι,αργοτερα, να βαλω ενα απο τα 2 εξ.φιλτρακια...

1) Eheim classic 2211

ή

2) Dennerle Nano External Skimfilter

Το δευτερο με προβληματιζει γιατι φαινεται αρκετα μικρο κ το πρωτο ολιγον μεγαλο (?) ....Εχω βεβαια εσωτερικο το οποιο με καλυπτει αλλα ΔΕΝ θελω να το βλεπω....!!


Ευχαριστω για την αμεση απαντηση!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-03-12, 23:39
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Το 2211 ειναι μια χαρα.
Εγω το εχω στο 30αρι της Dennerle.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-03-12, 00:36
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Ευχαριστω κ παλι!! Θα επανελθω συντομα με νεες ερωτησεις....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-03-12, 02:35
Το avatar του χρήστη spartac
spartac Ο χρήστης spartac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

ωραίος! και καλό κουράγιο όπως αναφέρθηκε και παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-03-12, 10:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γεια σου ψυχακια pcy. Ονομα και πραμα.

Εχεις ανοιξει θεμα με πολλα σκελη και ειναι δυσκολο να αναγνωστει και να παρεις πολλες απαντησεις μαζι.

Για το fishroom φυσικα πρεπει να οργανωθεις για να ειναι και πιο εμφανισιμο και πιο λειτουργικο.
Λυσεις υπαρχουν και μπορεις να εχεις φανταστικο αποτελεσμα και στο θεαμα και στη λειτουργικοτητα, αρκει να γινει σωστη μελετη του χωρου σε σχεση με τα ενυδρεια που πρεπει να συντηρηθουν και τις παροχες (διαθεσιμο εξοπλισμο, παροχη νερου και αποχετευση).
Πρεπει να διευκρινιστει επισης ο σκοπος του fishroom.
Ειναι χομπιστικο fishroom (που εχει σκοπο κυριως το θεαμα και την παρατηρηση σε ενα χωρο "ψυχαγωγιας") ή ... "ημι-επαγγελματικο" (που δεν εχει σκοπο το θεαμα και την ανεση του χωρου αλλα κυριως τις αναπαραγωγες, αλλα και την παρατηρηση)?
Η απαντηση θα επηρεαζε κατα την αποψη μου το σχεδιασμο.

Για τα ενυδρεια καθεαυτου, επρεπε κατα την αποψη μου να ανοιξεις ξεχωριστο θεμα για το καθενα, να λυσεις πρωτα αυτα και μετα να οργανωσεις αναλογα το fishroom.

Οπως και να'χει, συγχαρητηρια για τον τροπο που αντιμετωπιζεις το χομπι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-03-12, 15:33
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου ψυχακια pcy. Ονομα και πραμα.

Εχεις ανοιξει θεμα με πολλα σκελη και ειναι δυσκολο να αναγνωστει και να παρεις πολλες απαντησεις μαζι.

Για το fishroom φυσικα πρεπει να οργανωθεις για να ειναι και πιο εμφανισιμο και πιο λειτουργικο.
Λυσεις υπαρχουν και μπορεις να εχεις φανταστικο αποτελεσμα και στο θεαμα και στη λειτουργικοτητα, αρκει να γινει σωστη μελετη του χωρου σε σχεση με τα ενυδρεια που πρεπει να συντηρηθουν και τις παροχες (διαθεσιμο εξοπλισμο, παροχη νερου και αποχετευση).
Πρεπει να διευκρινιστει επισης ο σκοπος του fishroom.
Ειναι χομπιστικο fishroom (που εχει σκοπο κυριως το θεαμα και την παρατηρηση σε ενα χωρο "ψυχαγωγιας") ή ... "ημι-επαγγελματικο" (που δεν εχει σκοπο το θεαμα και την ανεση του χωρου αλλα κυριως τις αναπαραγωγες, αλλα και την παρατηρηση)?
Η απαντηση θα επηρεαζε κατα την αποψη μου το σχεδιασμο.

Για τα ενυδρεια καθεαυτου, επρεπε κατα την αποψη μου να ανοιξεις ξεχωριστο θεμα για το καθενα, να λυσεις πρωτα αυτα και μετα να οργανωσεις αναλογα το fishroom.

Οπως και να'χει, συγχαρητηρια για τον τροπο που αντιμετωπιζεις το χομπι.
Για σου κ σε εσενα φιλε δελτα!

Το τοπικ ανεβηκε αρκετα νωριτερα απο οτι υπολογιζα κυριως λογο του ενθουσιασμου μου για το ολο πραγμα που ετοιμαζω...
Καταλαβαινω οτι ειναι λιγο κουραστικο κ δεν γινεται να μου λυθουν ολες οι αποριες μου μια κ εξω...Περισσοτερο την ψυχολογικη υποστηριξη αναζητω προς το παρων μιας κ για ποιο συγγεκριμενα πραγματα θα μιλησω οταν τελειωσουν αυτα τα-προσωρινα-ενυδρεια, οταν δλδ θα βρισκομαι στην φαση να τα αντικαταστησω με τα diy που θα ειναι τετραδες (με κοινο σαμπ στην πλατη-κοινα φωτα,θερμοστατες κτλ)

Ακομα κ τωρα παντως μου δινονται ιδεες κ λυσεις οπου θα με βοηθησουν να τελειωσω ισως κ ποιο γρηγορα μιας κ το μυαλο μου πελαγωνει ωρες ωρες με ολα αυτα μπροστα μου, σε συνδιασμο κιολλας με την βιασυνη μου....καταλαβαινεις!!-Βιασυνη λογο ξεροκεφαλιας βεβαιως αλλα κ γιατι θα ηθελα να τελειωσω με τα πολλα πολλα πριν την εναρξη της καλοκαιρινης σεζον οπου δεν θα προλαβαινω ουτε να φαω!


Να πω οτι το fishroom εχει σκοπο να ειναι ΧΟΜΠΙΣΤΙΚΟ, για την δικη μου ευχαριστηση κ μονο! Βεβαια το οτι θα υπαρχουν γεννες ειναι ενα θεμα.....κ γιαυτο εχω κ τις γεννηστρες! Δεν ξερω γιατι αλλα δεν θελω να απομονωσω αρσενικα κ θηλυκα ξεχωριστα..το εχω κανει στο παρελθον αλλα δεν μπορω πω οτι το ευχαριστηθηκα κιολας..οποτε η φυση θα κανει αυτο που ξερει να κανει.......Εγω ομως απο εκει κ περα τι κανω?! Τα πεταω ή τα αφηνω στην μοιρα τους? Εγω λεω σε πρωτη φαση να γεμισω 6-7 ενυδρεια φιλων που προς το παρων εχουν ενλτερς.Μετα?! "τα σταματαω?!" τους περνω προφυλακτικα ή τα χωριζω εν ολιγης!?Δεν ξερω τι θα ηταν το σωστο πραγματικα.
Το οτι εχω σκοπο μερος απο τις γεννες να τις παω σε συγγεκριμενο* μαγαζι με οφελως καποια εκπτωση κτλ ΝΑΙ υπαρχει τετοιος σκοπος.Αλλα το να χαρακτηριστω "ημι-επαγγελματιας" ΟΧΙ αυτο Δεν το εχω σκοπο.

Βεβαια αν μπορουσα να πω με σιγουρια οτι Θα ΠΟΥΛΑΩ ψαρια κ ΘΑ Περνω ΧΡΗΜΑΤΑ απο τα ντοπια καταστηματα πχ απο αυτα τα 10-15 ειδοι που θα διατηρω - μπορει κ να το σκεφτομουνα (οχι οτι δεν το εχω σκεφτει δλδ ) Ποιος δεν θα ηθελε να κανει το χομπυ του -εργασια του κιολλας?!?!

Αλλα με την προϋποθεση παντα να γινουν ολες οι νομιμες διαδικασιες κ να γινει επιχειρηση κανονικη. Μολις τελειωσα τις σπουδες μου κ ειμαι ανεργος οπως κ πολλοι αλλοι.Δουλεια το καλοκαιρι εχω...τον χειμωνα οχι....... Αλλα Δεν νομιζω οτι μπορει να δουλεψει,σε τοσο λιγο κοινο, οποτε Δεν το σκεφτομαι πλεον καν.(Για εκτροφειο.....για κανα ενυδρειαδικο(οχι πετσοπ-πετσοπ) θα ψηνομουν αλλα....πολυ δυσκολες μερες περναμε κ δεν με βλεπω....)

Ελπιζω να μην παρεξηγηθω....λεω τις σκεψεις μου οπως ακριβως ειναι στο μυαλο μου...Σεβομαι τα ζωντανα που διατηρω κ δεν ειμαι απληστος.Στο μαγαζι θα πανε μονο οσα ψαρια μπορουν να φιλοξενηθουν στα ενυδρεια του-Αξιοπρεπως.Μεχρι να φυγουν κ απο εκει.

*Δεν καναμε μαζι φανταροι με τον τυπο αλλα ειμασταν μαζι σχολειο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-03-12, 15:46
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
....Περισσοτερο την ψυχολογικη υποστηριξη αναζητω προς το παρων....
Ενας ιδιοκτητης 100τ.μ.+ Fishroom σου λεει οτι τα σπας και το πας μια χαρα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-03-12, 15:47
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Μπράβο φίλε μου για το όλο εγχείρημα.
Καλή συνέχεια με τις εργασίες και φυσικά να μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις για να παίρνεις εσύ κουράγιο και εμείς λίγο μάτι…
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-03-12, 15:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος δεν θα ηθελε να κανει το χομπυ του -εργασια του κιολλας?!?
Αυτος που το εχει δοκιμασει και ξερει.
Κατι ξερω περι αυτου.

Να βγαζεις τα εξοδα του χομπι σου χωρις να μπλεξεις με το εμποριο, ειναι μια ανετη ψυχολογικα διαδικασια.
Ετσι θα παραμεινει χομπι σου και μαλιστα θα αναβαθμιστει.
Τεσπα, ας τα αφησουμε αυτα.
Κανε πρωτα τα σχεδια σου και τη μελετη σου, κανε και καμια συζητηση εδω και θα ερθουν ιδεες.

Το πιο σημαντικο για μενα ειναι να μπορει καποιος να εχει δωρεαν ή τουλαχοστον οικονομικη πηγη ηλεκτρικης ενεργειας και προσβαση σε καθαρο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-03-12, 18:16
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενας ιδιοκτητης 100τ.μ.+ Fishroom σου λεει οτι τα σπας και το πας μια χαρα!!!!!
Εσυ monsterfishkeeper Εγω littlefishkeeper! Ευχαριστω φιλε Κωστα....Εχω καιρο να δω την πισινα σου! θα ψαξω αργοτερα τωρα που σε ειδα κ το θυμηθηκα να της ξαναριξω ενα βλεφαρο....... Ωραια φαση!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο φίλε μου για το όλο εγχείρημα.
Καλή συνέχεια με τις εργασίες και φυσικά να μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις για να παίρνεις εσύ κουράγιο και εμείς λίγο μάτι…
Ευχαριστω φιλε μου....ματι θα παρουμε σε καμια βδομαδα ολοι μαζι που θα βγαλω φωτο απο την οποια εξελιξη του....προς το παρων πασπατευω το treescape κ το 18λιτρο....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Να βγαζεις τα εξοδα του χομπι σου χωρις να μπλεξεις με το εμποριο, ειναι μια ανετη ψυχολογικα διαδικασια.
Ετσι θα παραμεινει χομπι σου και μαλιστα θα αναβαθμιστει.
2) Κανε πρωτα τα σχεδια σου και τη μελετη σου, κανε και καμια συζητηση εδω και θα ερθουν ιδεες.
3)Το πιο σημαντικο για μενα ειναι να μπορει καποιος να εχει δωρεαν ή τουλαχοστον οικονομικη πηγη ηλεκτρικης ενεργειας και προσβαση σε καθαρο νερο.
1) Στα λογια μου ερχεσαι....
2) Απο ιδεες αλλο τιποτα! το θεμα ειναι τι ειναι υλοποιησιμο κ λειτουργικο...αυτα ψαχνω κυριως...
3) Οπως το ειπες.....η καταναλωση κυριως ειναι ενα βαρβατο θεμα....εχω μεγαλη περιεργεια να δω τι θα μπορει να σηκωσει αυτο το φωτοβολταϊκο που εχουμε στα σκαρια.....

Οταν παω σπιτι του θα βγαλω κ καμια φωτο το δικο του να το δειτε κ εσεις...


Παω τωρα για αλλαγες στο ριο κ στο 96αρι! Καλη μου συνεχεια!

(κ σε εσας παντα!)
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-03-12, 21:06
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

μπραβο φιλε μου...καλη συνεχεια....το θεμα με το φωτοβολταικο το περιμενουμε με αγωνια....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΟΥ greekgr Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 6 27-02-11 21:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13183 seconds with 13 queries