Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ελλάδα και Ευρώπη > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ελλάδας - Ευρώπης

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ελλάδας - Ευρώπης Παρουσιάσεις ενυδρείων Ελλάδας - Ευρώπης, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-06-08, 09:43
sarcastic Ο χρήστης sarcastic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dizio Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου μήπως υπερβάλεις λίγο??? έκανε ΤΟΣΟ μεγάλη ζημιά μαζεύοντας 20 ψαράκια και 3 ρίζες φυτών??? εντάξει,δεν λέω αν ξεχυθούμε όλοι στις λίμνες και τα ποτάμια θα τα θερίσουμε όλα. αλλά δεν νομιζω πως γίνεται αυτό. Ή μήπως θέλεις να μου πείς πως και το aquarium της Κρήτης το οποίο σίγουρα έχει εχμαλωτίσει είδη από το φυσικό τους περιβάλον έχει κάνει τεράστιο κακό στη φύση??? να τους κάνουμε μύνηση τους ανθρώπους. επίσης να δω τι κακό θα κάνει στη φύση ο πάνος όταν τα ψαράκια αναπαραχθούν και επιστρέψει κάποια ψαράκια στο φυσικό τους περιβάλον. επίσης, αν είχε κάνει ζημιά, με το να σταματήσει το εγχείρημά του....πολύ απλά δεν γίνεται τίποτα...
Νομίζω το παράδειγμα σου είναι άστοχο... Εδώ δεν ξέρει τι ψάρια είναι και τι συνθήκες θέλουν...όχι οτι αν ήξερε θα τον δικαιολογόυσα... εκτος αν ψαχνουμε κάποια αλλα κακά παραδείγματα να μας απαλλάξουν απο τις τύψεις... και τα δάση του Αμαζονίου καταστρέφονται...αρά μπορώ να κάψω το δασάκι στη γειτονιά μου???
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-06-08, 09:45
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PeLeCaN Εμφάνιση μηνυμάτων
Η συγκεκριμένη τακτική εφαρμόζεται για πάρα πολλά είδη ύπο εξαφάνιση. Οργανώσεις τα παίρνουν όταν είναι μικρά και με πολύ μικρά ποσοστά επιβίωσης. Το να πάρεις 10 γόνους απο τους 5000 και να σιγουρέψεις την επιβίωση τους μόνο κακό δεν κάνει. Και εάν θες να μάθεις ποιος κάνει πραγματικά κακό σε αυτούς βιότοπους μάλλον κοίταξε τον εαυτό σου γιατί πολλές φορες μας διαφεύγει πόσο κακό κάνει ο καθένας μας στο περιβάλλον (αλλά τώρα θα μου πεις ότι εσύ δεν έχεις air-condition...)
έχεις απόλυτο δίκιο. Οργανώσεις σε συνεργασία με επιστημονικά ιδρύματα. έτσι ώστε να ξέρεις τι είναι αυτό που παίρνεις και τι μπορείς να του προσφέρεις. Κάτι αντίστοιχο πήγε να κάνει κάποια στιγμή και ο ΠΣΦΕ με το γκιζάνι της Ρόδου αλλά τελικά σταμάτησαν. Γιατί άραγε; Το γκιζάνι είναι ένα ψαράκι που το συνολικό τους μήκος δεν ξεπερνά τα 5 εκατοστά. Μήπως ο ΠΣΦΕ δεν ήξερε τι έπρεπε να κάνει; Ή μήπως παράτησαν το εγχείρημα γιατί ήξεραν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι έπρεπε να γίνει για τη διατήρηση αυτού του είδους;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-06-08, 09:50
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Μπράβο Πάνο!!! Κράτα σημειώσεις!!!! Με την ευκαιρία να ρωτήσω που υπάρχουν ελληνικά βιοτοπικά, δημόσια ή μη, ενυδρεία με ενδημικά (ή γενικά αυτά που ζουν στη χώρα μας) ψάρια και φυτά γλυκού νερού?
Διάβασα για τα ενυδρεία στη Δράμα, από το ποστ της επίσκεψης στη Δράμα (μπράβο σας παιδιά και την άλλη φορά ελπίζω να μπορέσω να έρθω και εγώ), έχω ακούσει για κάτι και στην Έδεσσα… υπάρχουν και αλλού?
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-06-08, 10:02
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Αν και δεν διάβασα όλων τις απαντήσεις, να σας ενημερώσω ότι τα φυτά μαζεύτηκαν από κανάλια -ποτήστρες και περιοχές που κάθε τόσο καθαρίζουν τα φυτά και τα αφήνουν να ξεραθούν και να καταστραφούν. Γιατί πειράζει που πήρε ο Πάνος 2 κλαδιάκια και δεν πειράζει που πάει ο εκσκαφέας και τα βγάζει με τον κουβά;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Και μένουν να ξεραθούν!!!!!

Αγώνα κάνουμε να φάμε ο ένας τον άλλο!

για δείτε κι αυτό:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23753
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-06-08, 10:02
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
...μετρησεις απο το ποταμι που πηραμε τα ψαρια....
gh=23 kh=13 ph=7.4
Επίσης το παράδειγμα με το ενυδρείο της Κρήτης δεν το έθεσα για το θεμα του αν περναν καλα τα ψαρακια στην αιχμαλωσια, αλλα για το ότι συλλέγοντάς τα κάναμε ζημιά στο φυσικό οικοσύστημα. δεν το είπα για το αν περνάνε καλά τα ψαράκια στα ενυδρεία....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-06-08, 10:08
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κάνε πρωτα μια έρευνα για την βιοποικιλότητα της περιοχής σου και δες τη ζημιία έχεις κάνει μέχρι τώρα...
Ο Πανος μαλλον ξερει πολυ περισσοτερα απο εσενα για την περιοχη του. Πριν σε πιασει η ψευτοοικολογικη σου εξαρση και κατηγορησεις ενα μελος του φορουμ ευθεως για καταστροφη του περιβαλλοντος, θα επρεπε να μιλησεις με αποδειξεις. Ποια ειδη ψαριων εναι και ποια ειδη φυτων αφαιρεσε απο την φυση που προστατευονται ; με λατινικες ονομασιες παρακαλω.
Παράθεση:
"Σημαντικός αριθμός των ειδών της ορνιθοπανίδας χαρακτηρίζεται ως προστατευόμενος. Το 25% αυτών περιλαμβάνεται στο παράρτημα Ι της οδηγίας 79/409/ΕΟΚ "περί διατηρήσεως των αγρίων πτηνών". Επίσης το 36% ανήκει στην κατηγορία SPEC 1, SPEC 2 και SPEC 3. Στον κόκκινο κατάλογο, καταγράφονται τα απειλούμενα είδη των πουλιών της Ελλάδος. Περιλαμβάνονται σ αυτόν 18 είδη, που ζουν στην περιοχή της Β.Ελλάδος, ενώ το 98% αυτών περιλαμβάνεται στο νόμο 1335/83 (Σύμβαση της Βέρνης) για τη διατήρηση της άγριας ζωής και του χρυσικού περιβάλλοντος της. Τέλος το 38% των ειδών περιλαμβάνεται στη σύμβαση της Βόννης για τη διατήρηση των μεταναστευτικών ειδών της άγριας πανίδας"
Εδω προφανως προσπαθεις να εντυπωσιασεις με τις γνωσεις σου.. αλλα αναφερεσαι στα...πουλια.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-06-08, 10:20
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Κάτι σχετικά με την προστασία της Φύσης…
Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με την αυθαίρετη και ανεύθυνη αιχμαλωσία «ζωής», και το πρόβλημα προκύπτει όταν η πράξη μας αυτή εκθέτη σε κινδύνους μη αναπαραγωγής και φυσιολογικής συνέχισης ενός είδους. Οπότε εάν αιχμαλωτίσω ένα μικρό γεράκι αυτό ίσως μεγαλώσει αλλά σίγουρα δεν θα ζευγαρώσει και εάν είναι απειλούμενο είδος θα δημιουργηθεί πρόβλημα στο status του είδους για την περιοχή (αφού ο ρυθμός αναπαραγωγής είναι μικρός – δηλαδή πόσα γεράκια θα μεγαλώσει ένα ζευγάρι κάθε έτος… 1 ή 2 ή 3). Στην περίπτωση μας όμως από τα ψαράκια που έπιασε ο Πάνος, εάν δεν τα έπαινε πόσα θα μεγάλωναν για να αναπαραχθούν τελικά 1 ή 2 ή 3 από τα 20? Από το ενυδρείο του Πάνου όμως εκτιμώ ότι τουλάχιστον τα μισά θα ενηλικιωθούν και θα αφεθούν πίσω στο φυσικό τους χώρο. Όσο για τα φυτά που μάζεψε ο Πάνος δεν νομίζω ότι θα εκλείψουν και ίσως πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπίσουμε σχετικά με τους υγροβιότοπους της χώρας μας είναι ο ευτροφισμός.

Υ.Γ. επείδη με βλέπω να μην παίρνω απάντηση στο προηγούμενο ποστ λόγο τροπής της συζήτησης… ορίστε και το relay

Με την ευκαιρία να ρωτήσω που υπάρχουν ελληνικά βιοτοπικά, δημόσια ή μη, ενυδρεία με ενδημικά (ή γενικά αυτά που ζουν στη χώρα μας) ψάρια και φυτά γλυκού νερού?
Διάβασα για τα ενυδρεία στη Δράμα, από το ποστ της επίσκεψης στη Δράμα (μπράβο σας παιδιά και την άλλη φορά ελπίζω να μπορέσω να έρθω και εγώ), έχω ακούσει για κάτι και στην Έδεσσα… υπάρχουν και αλλού?
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-06-08, 10:23
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την ευκαιρία να ρωτήσω που υπάρχουν ελληνικά βιοτοπικά, δημόσια ή μη, ενυδρεία με ενδημικά (ή γενικά αυτά που ζουν στη χώρα μας) ψάρια και φυτά γλυκού νερού?
Ενυδρείο Ρόδου
http://www.hcmr.gr/greek_site/aquaria/r ... ories.html

Ενυδρείο Έδεσσας
http://www.edessacity.gr/museum/watermu ... 0-5_el.htm

Ενυδρείο Ιερισσού Χαλκιδικής
http://www.stagira.gr/site.php?&PHPSESS ... &catid=104

Ενυδρείο Βυρώνειας
http://www.dimospetritsiou.gr/dimospetr ... imos4.html

Ενυδρείο Χερσονήσου
http://www.aquaworld-crete.com/indexgr.html

Εκδρομή ΚΒΕ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12039
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17475
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-06-08, 10:27
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

απο οτι εχω δει οσον αφορα το γκιζανι αφου εχω συλλεξει και ο ιδιος απο τον βιοτοπο του τα πραγματα δεν μου φαινονται καλα,θυμηθειτε τις χλωρινες που ριξαν καπιοι.

εχω μαζεψει και αλλα ελληνικα ειδη φετος και το μονο που εχω να πω ειναι οτι οικολογικη καταστροφη δεν κανεις με 40-50 ψαρια αλλα αν ο δρομος περναει διπλα ή καλυτερα κοβει στην μεση τον βιοτοπο,αν οπως σε αλλη περιπτωση τα ρυακια που κρυβεται ο γονος περνουν μεσα απο χωραφια κτλ.

επισης αυτοι δεν ξερουν τι κανουν;;; http://www.acp-database.org/db-start--77-0-en.htm
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-06-08, 10:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

συγνωμη μα εριξα πολυ γελιο με τα παραπανω...γιατι γελαω παντα οταν ο αλλος ειναι προβλεψιμος...(λουσυ εχεις δικιο σε οτι ειπες για το φαγωμα!)
δεν ειπα πολλα στο πρωτο ποστ γιατι "ποσα μπορει να πει κανεις?"..και περιμενα αντιδρασεις αλλα οχι τοσο συντομα ...χε χε
λοιπον....καθοτι μεγαλωσαμε σε ποταμια μεσα υπαρχουν απειροι φιλοι με αδεια αλιειας στα συνοριακα αναχωματα του εβρου και μπορω να σας προμηθευσω νομιμα και χωρις να κανω κακο στη φυση με οσα ψαρια θελετε....ειδη κοινα που δεν κινδυνευουν....γιαυτο υπαρχουν και οι αδειες αλιειας...
απο εκει και περα...τα ποταμακια αυτα εδω κοντα στην περιοχη ειναι ιδιαιτερα ρηχα και 20 ψαρακια απο τα χιλιαδες συλλεχθηκαν απο μικρες γουρνες με 2-3 εκατοστα νερο που μολις πιασουν πιο πολυ οι ζεστες θα ξεραθουν...τα ψαρακια αυτα καθως και αμετρητα ακομη απο το συνολο ειναι καταδικασμενα.....
για τα φυτα η λουσυ ενημερωσε και ευχαριστω....
προσπαθεια θα γινει να μεγαλωσουν τα ψαρια και να να αναπαραχθουν σε ενυδρειο...
φυσικα τα περισσοτερα απο αυτα θα επιστραφουν στη φυση μιας και το ενυδρειο ειναι μικρο και δε σηκωνει 20 ψαρια μεγαλυτερου μεγεθους...
εννοειται πως κανεις δεν παει οπου να ειναι και σηκωνει οτι του ερθει.....
η πολιτεια ενημερωνει τι ειναι υπο εξαφανιση και ποιες περιοχες υπο προστασια...και το ρυακι με τα μπαζα διπλα και ποιος ξερει ποσα χημικα αν εκανα μετρησεις νιτρικων φοσφωρικων δεν ειναι προστατευομενο...
ζω αναμεσα στο δελτα του εβρου και το δασος της δαδιας και ξερω καλα τι θα πει προστασια του περιβαλλοντος..και ας μου επιτρεπει να περηφανευτω για κατι...μακαρι ολοι να ειχαν την οικολογικη συνειδηση των μελων του φορουμ....θα ζουσαμε σε εναν καλυτερο κοσμο...
αυτα απο μενα!

υ.γ. ενα ποστ να ανοιξω ο ανθρωπος και να μη γινει το σωσε...!! χα χα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-06-08, 10:35
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο οτι εχω δει οσον αφορα το γκιζανι αφου εχω συλλεξει και ο ιδιος απο τον βιοτοπο του τα πραγματα δεν μου φαινονται καλα,θυμηθειτε τις χλωρινες που ριξαν καπιοι.

εχω μαζεψει και αλλα ελληνικα ειδη φετος και το μονο που εχω να πω ειναι οτι οικολογικη καταστροφη δεν κανεις με 40-50 ψαρια αλλα αν ο δρομος περναει διπλα ή καλυτερα κοβει στην μεση τον βιοτοπο,αν οπως σε αλλη περιπτωση τα ρυακια που κρυβεται ο γονος περνουν μεσα απο χωραφια κτλ.

επισης αυτοι δεν ξερουν τι κανουν;;; http://www.acp-database.org/db-start--77-0-en.htm
ενδιαφέρον site...αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. δεν μιλάω για οικολογική καταστροφή με το να πάρει κάποιος 20 ψάρια από κάπου αλλά για το αν έχει το δικαίωμα να το κάνει, ειδικά όταν δε γνωρίζεις οτιδήποτε γι αυτά τα είδη. και όλοι αυτοί οι προβληματισμοί γιατί η συζήτηση ανοίχτηκε σε ένα φόρουμ ενυδρειόφιλων κι ανθρώπων που ενδιαφέρονται για τη σωστή διατήρηση των ειδών που φιλοξενούν και γενικότερα με οικολογικές ευαισθησίες. αν μιλούσα στο σύνδεσμο βιομηχάνων τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-06-08, 10:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραια ιδεα
ελπιζω ο γοννος να ειναι απο ψαρακι που δν θα γινετε τεραστιο
και θα ταν καλη ιδεα να χεις ψαρια και φυτα απο ιδιο ποταμακι νομιζω θα νιωθανε πολυ ποιο ανετα
στο ψαρορυακο δεν υπηρχαν φυτα..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γουσταρω φουλ! Τρομερη ιδεα, το μονο που φοβαμαι ειναι οι θερμοκρασιες. Το ιδανικο ισως να ηταν 20 βαθμοι κελσιου. Το θεμα ειναι πως θα το κατεβασεις τοσο και αν πλακωσουν και οι καυσωνες???
η θερμοκρασια σημερα ειναι 21 βαθμοι.....δε θα πιστευα ποτε οτι ενα ανεμιστηρακι θα εκανε τετοια δουλεια...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 19-06-08 στις 10:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-06-08, 10:40
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

εννοείται ότι δεν θα έχουν τις ιδανικές συνθήκες αλλά σου και ότι αν δεν είναι στο φυσικό τους περιβάλον δεν θα είναι όσο πιο καλά γίνεται. σου ξαναλέω, έθεσα το εγχείρημα για τη ζημιά που προκαλείται στη φύση. (ε, εντάξει, αυτό με την οικογένεια ήταν λίγο τραβηγμένο)
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-06-08, 10:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως κατι τετοιες κινησεις σαν του Πανου, χρειαζονται και απο αλλους, ιδιως κοντα στις περιοχες που ζουν αυτα τα ψαρια.

(κρατα αρχειο)
μακαρι να αγαπηθει το ελληνικο βιοτοπικο (καταρχην να δουμε αν τρεξει..)
και να μπορεσουμε να αναπαραγουμε ψαρια και φυτα....ωστε χωρις καμια επεμβαση στη φυση..να γνωρισουμε τα ειδη μας και να τα αγαπησουμε/..και να προστατεψουμε το χωρο που ζουν...ισως παψουμε να ριχνουμε μπαζα οπου τα πλατανια κρυβουν τη θεα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarcastic Εμφάνιση μηνυμάτων

¶ντε σε αφήνω γιατι έχω αφήσει τη "μονάχους-μονάχους" ατάϊστη και τα έχει κάνει ρημαδίο στο ενυδρείο...
sarcastic ονομα και πραμα....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ περισσότερο όταν δεν ξέρουμε τι είναι αυτό που έχουμε πάρει, παίρνουμε γόνους (και αυτό μου κάνει τρομερή εντύπωση γιατί ο Πάνος είναι γενικώς ένας άνθρωπος με οικολογικές ευαισθησίες) και γενικά επεμβαίνουμε σε ένα περιβάλλον χωρίς να ξέρουμε τα αποτελέσματα των πράξεων μας.
μακη μου νομιζω οτι ξεκαθαριστικε πανω κατω το τοπιο με οσα εγραψα και με οσα ειπαμε τηλεφωνικα και μονο καλο θα μπορουσε να βγει απο μια τετοια προσπαθεια....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarcastic Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ δεν ξέρει τι ψάρια είναι και τι συνθήκες θέλουν...
τα ψαρια μολις μεγαλωσουν λιγο θα αποκαλυψουν το ειδος τους..και οι συνθηκες μετρηθηκαν στο ποταμι και ξερω τι θελουν...θελουν συνθηκες οπως στο σπιτι τους ...δε διαβασες απο το πρωτο ποστ λεω τι μετρησεις εκανα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 19-06-08 στις 10:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-06-08, 12:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τι εγινε βρε παιδια...ξυπνησα κι εξαφανιστηκαν ολοι?? καμια αλλη "απορια" να λυσω??

σημερα φαγανε ενα πλουσια γευμα με grindal...ειναι φοβερο να βλεπεις τις κοιλιες τους γεματες...πρεπει να ψιλολιμοκτονουσαν στις αποκομενες απο το ρυακι γουρνες...δεχονται και grouth food κανονικα......
μαλλον αυριο θα δωσω δαφνια και θα ενημερωσω.....
το μυριοφυλλο ηδη θελει κλαδεμα...ενδιαφερεται κανεις??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 19-06-08, 13:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε τώρα μην μου πεις ότι γενικά δεν μας αρέσει να τρωγώμαστε;;; ...γενικά ...
ω ναι...γενικα τρωγομαστε πολυ!!! και προφανως μας αρεσει...για να διαιωνιζεται το φαινομενο....

εδω να προσθεσω οτι οποιος θελει να επιχειρησει κατι παρομοιο να μου πει....να του δωσω φυτα απο τα κλαδεματα μου και ψαρακια....
μη φανταστειτε κανενα γαργαρο ρυακι μεσα σε πρασινη οαση μεχρι που πηγε το κ*λοπαιδο και ξεκληρισε το οικοσυστημα...
ειναι ενα μπαζομενο ρυακι που καταληγει σε ακομα χειροτερο και βρωμερο τοπιο πιο χαμηλα...και τα ψαρακια ειναι σε πολλα σημεια εγκλωβισμενα και καταδικασμενα....
και οποιος θελει να παρεμβει..οχι σε μενα...σε αυτους που ριξαν τα μπαζα και χαλασαν το οικοσυστημα...ισως και στο δημο που βλεπω χαμηλα να καταληγουν πολλα λυματα της πολης...
δεν πηγαμε εκει χαμηλα για κουνουποψαρα γιατι απλα...ΣΙΧΑΘΗΚΑΜΕ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-06-08, 14:05
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Αν είχες την δυνατότητα να ψαρέψεις άγριους δίσκους και να μαζέψεις εχινόδορους ,τώρα θα δεχόσουν συγχαρητήρια χαχαχαχα και το καλό θα ήταν ότι ορισμένοι θα σου ζητούσαν και πανίδα και χλωρίδα Αμαζονιου .Αντε περιμένω να σου τα χώσουν λίγο ακόμη για να διασκεδάσω όπως πάντα,
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-06-08, 15:24
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ο λογος που ο ΠΣΦΕ δεν προχωρησε με το γκιζανι ειναι καθαρα πρακτικος - δλδ στο χωρο του συλλογου δε γινεται γιατι παμε μια φορα τη βδομαδα, πρεπει λοιπον να βρεθουν καποιοι πεπειραμενοι χομπιστες (με πειρα απο αναπαραγωγες κυρπινοειδων και με καταλληλες υποδομες) να το αναλαβουν - μεχρι τοτε δεν υπαρχει λογος.
Να θυμισω οτι μελη του ΠΣΦΕ εχουν κανει το ιδιο με Aphanius fasciatus - εχουν παρει λιγα απο το φυσικο τους περιβαλλον, ταχουν αναπαραγει, εχουν επιστρεψει περισσοτερα απο οσα πηραν εκει που τα ψαρεψαν, κι εχουν στειελει - παει και στο εξωτερικο σε χομπιστες που ασχολουνται με τετοια ψαρια.

Επι του συγκεκριμενου, το να παρεις 20 ψαρακια απο το συγκεκριμενο βιοτοπο ειναι αμελητεα ποσοτητα και κακως γινεται ολη αυτη η συζητηση.
Απο την αλλη, αν δεν ξερεις τι ψαρακια πηρες, ειναι λιγο χωρις νοημα το ολο εγχειρημα - θα πρεπει να παρατηρησεις τον βιοτοπο, τι ενηλικα ψαρια ζουν εκει, να τα ταυτοποιησεις, ωστε να πληροφορηθεις για τις αναγκες τους.
Κι απο οτι βλεπω στις φωτο τουλαχιστον, προκειται για "γρηγορο" ψαρι που θελει μεγαλωνοντας πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο απο οτι εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-06-08, 15:28
Το avatar του χρήστη kwnstantina
kwnstantina Ο χρήστης kwnstantina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη<νεάπολη>
Μηνύματα: 165
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwnstantina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
και λεω εγω τι μου θυμιζει... καλα ειχε γραψει ο sir
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24501

πάνο, μην μασάς! το μονο σιγουρο είναι οτι μονο εσυ δεν κανεις κακο στο περιβάλλον που πηρες 20 ψαρακια, και κατι φυτα...

Κράτα μας ενημερους...


και εγω μαζι σου πανο καλα λεει ο aaaool μην μασας
__________________


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ .............
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-06-08, 15:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
...σημερα φαγανε ενα πλουσια γευμα με grindal...ειναι φοβερο να βλεπεις τις κοιλιες τους γεματες...πρεπει να ψιλολιμοκτονουσαν στις αποκομενες απο το ρυακι γουρνες...δεχονται και grouth food κανονικα......
μαλλον αυριο θα δωσω δαφνια και θα ενημερωσω.....
το μυριοφυλλο ηδη θελει κλαδεμα...ενδιαφερεται κανεις??
Μη τα καλομαθαινεις.
Ειπαμε προσομοιωση
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 19-06-08, 16:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarcastic Εμφάνιση μηνυμάτων
ε αφού μας ξενέρωσες...καμία αντίδραση τπτ...ούτε ένα μπινελίκι....!!!!ήρεμα και χαλαρά...(πφ!!)



οχι!!! ¶μα θέλουμε στέλνουμε τη Lusy (μία φίλη δεν τη ξες) με την μπουλντόζα να ξεριζώσει όσα θέλουμε...

αντε καλή σου μέρα....
δηλαδη το παραδεχεσαι οτι ψοφας για καυγα? για να ξερω να μην απαντησω σε αλλο ποστ σου...και να μην ασχοληθω μαζι σου γενικοτερα...
δεν ειναι τροπος αυτος να μιλας....και μπινελικια απο μενα δε θα ακουσει κανεις οσο και να θελει...οπως το ειπες.. "ηρεμα και χαλαρα"....εξαλλου το διασκεδαζω ιδιαιτερα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την αλλη, αν δεν ξερεις τι ψαρακια πηρες, ειναι λιγο χωρις νοημα το ολο εγχειρημα - θα πρεπει να παρατηρησεις τον βιοτοπο, τι ενηλικα ψαρια ζουν εκει, να τα ταυτοποιησεις, ωστε να πληροφορηθεις για τις αναγκες τους.
Κι απο οτι βλεπω στις φωτο τουλαχιστον, προκειται για "γρηγορο" ψαρι που θελει μεγαλωνοντας πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο απο οτι εχεις.
πηγαινα για κουνουποψαρα που ειχαν τα νερα αυτα αλλα δε βρηκα....μελετησαμε ομως το περιβαλλον που ζουν...ειδαμε περιπου τι διαθεσιμη τροφη υπαρχει..εκανα μετρησεις....ειδα λιγο πιο μεγαλα ψαρια ισως ενηλικα που δεν ηταν πανω απο 6-7 εκατοστα...δεν παυει να ειναι ρυακι και οχι ποταμι...κι εκβαλει στη θαλασσα οποτε ειναι ψαρια σε περιορισμενο χωρο ουτως η αλλως....ενηλικα δε ψαρεψα για να δω το ειδος...(εκει να δεις κραξιμο πουθα επεφτε)..οποτε ευελπιστω να μεγαλωσουν και να μαθω το ειδος....δεν νομιζω οτι ειναι χωρις νοημα το εγχειρημα....αν κριθουν ακατλληλα θα επιστρεψουν στο χωρο τους...
για την ωρα σουλατσαρουν κοπαδιαστα το ενυδρειο με γεματες κοιλιες...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είχες την δυνατότητα να ψαρέψεις άγριους δίσκους και να μαζέψεις εχινόδορους ,τώρα θα δεχόσουν συγχαρητήρια χαχαχαχα και το καλό θα ήταν ότι ορισμένοι θα σου ζητούσαν και πανίδα και χλωρίδα Αμαζονιου .Αντε περιμένω να σου τα χώσουν λίγο ακόμη για να διασκεδάσω όπως πάντα,
ασε στρατηγε μου......εκει δεν μιλανε γιατι ειναι πολυ "trendy" και "in" να ενισχυεις το εμποριο αγριων ψαριων...αγριοι δισκοι ..οτοκυκλοι που δεν αναπαραγωνται παρα μονο στη φυση...και σωρο αλλα αγρια ψαρια....
εκει κανουμε την παπια γιατι αυτοι που τα εχουν ειναι masters...
και μην ξεχασω...οι επαγγελματιες εκει ιθαγενεις που τα ψαρευουν με χημικες μεθοδους κι επιβαρυνουν τα οικοσυστηματα (οπως και με τα τροπικα θαλασσια-τα εχουμε δει σε ντοκιμαντερ...για να πιασεις ενα tang καταστρεφεις με χημικα εναν μικρο υφαλο)...κανουν πιο μικρη ζημια απο εμενα που επιασα με ενυδρειακη αποχη 20 ψαρακια που αργοπεθαιναν σε μια γουρνα...
τελικα αυτην την παροιμια την εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες εδω μεσα..."οι διυληζοντες τον κωνωπα και καταπινοντες την καμηλον!!"

επισης να προσθεσω οτι αρχιζω ψαξιμο στα ιθαγενη ειδη να δω ποια μπορουν καλυτερα να φιλοξενηθουν σε ενυδρειο εκτος απο κουνουποψαρα....
κι αν δεν ειναι διαθεσιμα στην περιοχη μου καλιστα το ενυδρειο μπορει να κατοικειται απο μικρα τους ειδους που εχω και οταν μεγαλωνουν να επιστρεφουν στη φυση και να αντικαθιστονται απο νεο γονο.....ολα αυτα ειναι ιδεες...γνωμες και προτασεις ομως δεν ακουω εκτος απο "παραπονα"..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 19-06-08 στις 16:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 19-06-08, 16:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalagio Εμφάνιση μηνυμάτων
Eλα τωρα που θες και προτασεις!Αμα δε τα γυρισεις εκει που τα βρηκες εγω δε ξαναγραφω στο φορουμ!
καλα γιωργο...αφου το λες εσυ θα τα επιστρεψω..αλλα επειδη η ζωη τους δεν εμεινε ακηλιδωτη απο την ανευθυνη υβριστικη αντιοικολογικη και αξια θανατικης ποινης πραξη μου...θα τα παω πρωτα σε ιχθυοψυχολογο να ξεπερασουν τη διαδικασια και μετα θα τα αμολησω....ακριβως εκει που τα βρηκα στη γουρνα που ξερενεται...θα βγαζω καθε μερα φωτο πως θα ψοφανε αργα αργα και θα ποσταρω για να ειναι μερικοι ικανοποιημενοι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 19-06-08, 16:38
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Απο ολη την συζητηση παντως το σιγουρο ειναι οτι μονο τα ψαρια δε θελουν ψυχολογο!Και γενικά τα 20 ψαρια μας μαραναν!Με τον αγωγο που ερχεται στα μερη μας υπαρχει κινδυνος να καταστραφει ενα απο τα πιο πλουσια οικοσυστηματα της Ευρωπης(98%των πουλιων που υπαρχουν βρισκονται καποια στιγμη του χρονου εδω) κι εμεις ασχολουμαστε με το ρυακι που θα "καταστρεψεις" εσυ.Ελεος!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 19-06-08, 16:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalagio Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο ολη την συζητηση παντως το σιγουρο ειναι οτι μονο τα ψαρια δε θελουν ψυχολογο!Και γενικά τα 20 ψαρια μας μαραναν!Με τον αγωγο που ερχεται στα μερη μας υπαρχει κινδυνος να καταστραφει ενα απο τα πιο πλουσια οικοσυστηματα της Ευρωπης(98%των πουλιων που υπαρχουν βρισκονται καποια στιγμη του χρονου εδω) κι εμεις ασχολουμαστε με το ρυακι που θα "καταστρεψεις" εσυ.Ελεος!
αστους να αγνοουν γιωργο μου...οι κοντοφθαλμοι παντα μονο οτι τους πας μπροστα τους θα δουνε...λιγο παραπερα δεν κοιτανε ποτε....ουτε θα ασχοληθουν ποτε με τα ουσιαστικα οικολογικα προβληματα..οπως ειναι ο αγωγος..τα χρυσορυχεια ..και σωρο αλλα....και δεν ρωτανε ποτε να μαθουν λεπτομερειες....εκτος απο τον τολη κανεις δεν ανεφερε τον το βιοτοπο...ολοι θεωρησαν οτι πηγα και τα πηρα απο τον ψαροπαραδεισο....

οπως και να εχει θα βαλω τα δυνατα μου με ψαξιμο και διαβασμα να πετυχει το ελληνικο βιοτοπικο και να το μεταδοσω σε οσους μπορεσω....το ενυδρειο της δραμας ηταν εμπνευση!!..θελω να γνωρισω τη φυση μας καλυτερα...τη φυση μας που χανεται!!! το ρυακι αυτο δε ξερω αν θα υπαρχει απο τα μπαζα σε λιγα χρονια!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 19-06-08, 17:32
Το avatar του χρήστη kwnstantina
kwnstantina Ο χρήστης kwnstantina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη<νεάπολη>
Μηνύματα: 165
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwnstantina
Προεπιλογή

Πάνο ΜΠΡΑΒΟ , συνέχισε γερά και την επόμενη φορά που θα πάς θα έρθω μαζί και θα φωνάξω και αυτόν που με έγραψε [/quote]


και εγω θα ερθω μαζι σας.
__________________


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ .............
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 19-06-08, 17:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο ντροπή σου!!!Αίσχος!!!!!Κατέστρεψες τον βιότοπο της Μαϊστρου!!

Καλά δεν ντρεπόμαστε λίγο??Πάντα δλδ θα πρέπει να υπάρχει κάποιος που να καταδικάζει - κράζει την αξιόλογη (για το 99%) κίνηση ενός χομπίστα??Τι κακό έκανε ο Πάνος με το να προσπαθήσει να αναπαραστήσει ένα Ελληνικό ποτάμι? Τα παιδιά που με πολύ κόπο προσπαθούν να φτιάξουν μεσογειακά συστήματα είναι το ίδιο "εγκληματίες"???Αυτά τα "οργισμένα" απο εμέ!!

Πάνο ΜΠΡΑΒΟ , συνέχισε γερά και την επόμενη φορά που θα πάς θα έρθω μαζί και θα φωνάξω και αυτόν που με έγραψε
ασε κωστα μου...ειμαστε ολοι εγκληματιες...και του γλυκου και του θαλασσινου....
τις προαλλες επιασαν καποιον στην παραλια αγ.παρασκευης που ειχε δεκα μυδια μαζι του...δε θα κρινω αν ειναι καλο η κακο...το μονο που ξερω ειναι οτι μολις δωσανε την αδεια στους επαγγελματιες...ρημαξε ο υφαλος και τελειωσαν τα μυδια...αλλα εμεις οταν παμε ταβερνα δε ρωταμε αν ειναι τα μυδια απο μυδοκαλλιεργειες...τα θελουμε αγρια και μυρωδατα να ικανοποιησουμε τον οισοφαγο μας....αλλα αυτον που μαζεψε δεκα μυδια (και οχι 3 σακια οπως ο "επαγγελματιας")..του βαζουμε προστιμο 300 ευρω..καλα του κανανε....αλλα ελεγξε και τους επαγγελατιες...οχι δωσαμε μια αδεια και ρημαξαν τον τοπο...
(αρα κωστα δεν εισαι μονο εσυ παραπονεμενος..χε χε)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwnstantina Εμφάνιση μηνυμάτων

και εγω θα ερθω μαζι σας.
θα σε παρουμε και σενα ντινα.....θα ρημαξουμε το οικοσυστημα-μπαζοσυστημα!!
------------------------------------------------------
αλλο ενα μαμημενο ποστ λοιπον..που αντι να γινει διαλογος και να ακουστουν προτασεις για βελτιωση το ξαναριχνουμε στην πλακα.....να δουμε τι θα γινει αν ολα τα ποστ καταληγουν ετσι...το gab θα καταληξει να δινει μονο συμβουλες για στρωσιμο με αμμωνια και αλλαγες νερου...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 19-06-08 στις 17:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-06-08, 18:32
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ένα πάρα πολύ μεγάλο μπράβο για το πολύ όμορφο εγχείρημα!

Απαντώντας σε ό,τι γράφτηκε παραπάνω, από τα όσα ελάχιστα ξέρω για τον Πάνο, είμαι σίγουρος, και νομίζω ότι όλοι όσοι τον ξέρουν καλύτερα θα το επιβεβαιώσουν, ότι έχει παρατηρήσει την περιοχή από όπου "ψάρεψε", έκανε μετρήσεις στο νερό, είδε πώς είναι το φυσικό περιβάλλον των ψαριών, και με την εμπειρία που έχει θα κάνει ό,τι είναι δυνατό για να παρέχει στα ψαράκια τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, σε όλους τους τομείς.. Και εύχομαι μάλιστα να προχωρήσει και σε αναπαραγωγή αυτών των ειδών! Είναι βέβαιο ότι αν τα ψαράκια μεγαλώσουν και είναι περιορισμένα στο χώρο που τους διαθέτει ο Πάνος, θα φροντίσει για μεγαλύτερο ενυδρείο, ενώ θα υπάρχει πάντα και η δυνατότητα επιστροφής ψαριών στο φυσικό τους περιβάλλον, κάτι που δε μπορεί να γίνει για άλλα ψάρια που έχουμε στα ενυδρεία μας, τα οποία μπορεί να διαταράξουν (αν μπουν σε ξένο οικοσύστημα) την ισορροπία της τροφικής αλυσίδας.. Θα έχει τη δυνατότητα να τα παρατηρήσει, να μάθει πράγματα, και θα χαρώ πολύ αν την επόμενη φορά που προσπαθήσει να τα μοιραστεί μαζί μας, δεν αντιμετωπίσει αυτή τη λυπητερή αντίδραση.. Για μένα, πάντως, αυτή η κίνηση του Πάνου δε λέγεται αγάπη, λέγεται έμπρακτη αγάπη για τη φύση και το περιβάλλον..

Είναι κρίμα πάντως που εξελίχθηκε έτσι η συζήτηση.. Και θα πρότεινα, Πάνο, να ξεκινήσεις ένα καινούριο θέμα, γιατί οι ερωτήσεις είναι πάρα πολλές.. Δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω!

- Μπορείς να μας περιγράψεις τις περιοχές όπου ζούσαν τα ψαράκια? Τι παρατηρήσεις έκανες και θεωρείς σημαντικές σαν παραμέτρους (εκτός από τις μετρήσεις του νερού)? Το βάθος? Τη ροή των νερών? Τον αριθμό ψαριών ανά όγκο νερού? Υπάρχουν φωτογραφίες ίσως?
- Είπες ότι είναι σε εκβολές? Υπάρχει περίπτωση το νερό να είναι υφάλμυρο? Το κοίταξες αυτό?
- Η θερμοκρασία στα νερά που ζούσανε τα ψάρια πόση ήταν? Θα μεταβάλλεται με το χρόνο προφανώς.. Και προφανώς τα ψαράκια θα μετακινούνται σε περιοχές με πιο υψηλές ή χαμηλές θερμοκρασίες, σωστά? ¶ρα χρειάζονται πολλές μετρήσεις, έτσι δεν είναι?
- Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν μπορείς να βάλεις φωτογραφίες (κοντινές) από τα φυτά και τα ψαράκια.. Να μάθουμε τι είδη είναι.. Με δεδομένη και την έρευνα της Lucy, και επειδή φαντάζομαι κι εσύ θα αρχίσεις το ψάξιμο, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μοιραστείς τα όσα μαθαίνεις (χωρίς πάντα να ξεσπούν τέτοιες αντιδράσεις..)
- Το υπόστρωμα που έβαλες τι είναι? Από την περιοχή αυτή?
- κι άλλα είναι.. αλλά τα ξεχνάω..

Τέλος, κάτι που με προβλημάτισε, είναι το εξής.. Μιλάμε για ψαράκια και φυτά από ελληνικά ποτάμια ή λίμνες, που πιθανότατα να είναι μολυσμένα.. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος να μεταφερθεί κάποια "ασθένεια" ίσως στο ενυδρείο? Ακολούθησες κάποια διαδικασία γι'αυτό το σκοπό? Θα έκανες φαντάζομαι απολύμανση των φυτών.. Θα έβρασες το χαλίκι.. Μπορείς να πεις και γι'αυτό δυο λογάκια?

Κλείνοντας το μικρούλι (για άλλη μια φορά ) ποστ, ξανα-προτείνω να ανοίξεις ένα νέο θέμα.. Ή να μεταφερθούν τα άσχετα ποστ από τους μοδεράτορες σε νέο thread.. Για να μπορείς να μοιραστείς τα όσα μαθαίνεις..

Μπράβο και πάλι!



Υ.Γ. Και ευχαριστούμε!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 19-06-08, 18:36
Το avatar του χρήστη PUF
PUF Ο χρήστης PUF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2008
Περιοχή: Athens City
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Ενα μπραβο και απο μενα για το εγχειρημα και ευχομαι να πανε ολα καλα και να βγουν χρησιμα συμπερασματα για ολους.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 19-06-08, 18:44
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος, κάτι που με προβλημάτισε, είναι το εξής.. Μιλάμε για ψαράκια και φυτά από ελληνικά ποτάμια ή λίμνες, που πιθανότατα να είναι μολυσμένα.. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος να μεταφερθεί κάποια "ασθένεια" ίσως στο ενυδρείο? Ακολούθησες κάποια διαδικασία γι'αυτό το σκοπό? Θα έκανες φαντάζομαι απολύμανση των φυτών.. Θα έβρασες το χαλίκι.. Μπορείς να πεις και γι'αυτό δυο λογάκια?

Σε αυτο θα σου απαντησω εγω: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ-ΦΥΤΑ ΣΤΑ ΤΡΟΠΙΚΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΣ.(ΞΕΡΩ ΕΓΩ....)

Ο Πανος εφτιαξε ενα καινουργιο μονο με αυτα τα ειδη.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 19-06-08, 18:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα πάρα πολύ μεγάλο μπράβο για το πολύ όμορφο εγχείρημα!ευχαριστω !!!

Απαντώντας σε ό,τι γράφτηκε παραπάνω, από τα όσα ελάχιστα ξέρω για τον Πάνο, είμαι σίγουρος, και νομίζω ότι όλοι όσοι τον ξέρουν καλύτερα θα το επιβεβαιώσουν, ότι έχει παρατηρήσει την περιοχή από όπου "ψάρεψε", έκανε μετρήσεις στο νερό, είδε πώς είναι το φυσικό περιβάλλον των ψαριών, και με την εμπειρία που έχει θα κάνει ό,τι είναι δυνατό για να παρέχει στα ψαράκια τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, σε όλους τους τομείς.. Και εύχομαι μάλιστα να προχωρήσει και σε αναπαραγωγή αυτών των ειδών! Είναι βέβαιο ότι αν τα ψαράκια μεγαλώσουν και είναι περιορισμένα στο χώρο που τους διαθέτει ο Πάνος, θα φροντίσει για μεγαλύτερο ενυδρείο, ενώ θα υπάρχει πάντα και η δυνατότητα επιστροφής ψαριών στο φυσικό τους περιβάλλον, κάτι που δε μπορεί να γίνει για άλλα ψάρια που έχουμε στα ενυδρεία μας, τα οποία μπορεί να διαταράξουν (αν μπουν σε ξένο οικοσύστημα) την ισορροπία της τροφικής αλυσίδας..
ετσι εχουν τα πραγματα..Θα έχει τη δυνατότητα να τα παρατηρήσει, να μάθει πράγματα, και θα χαρώ πολύ αν την επόμενη φορά που προσπαθήσει να τα μοιραστεί μαζί μας, δεν αντιμετωπίσει αυτή τη λυπητερή αντίδραση.. Για μένα, πάντως, αυτή η κίνηση του Πάνου δε λέγεται αγάπη, λέγεται έμπρακτη αγάπη για τη φύση και το περιβάλλον..

Είναι κρίμα πάντως που εξελίχθηκε έτσι η συζήτηση.. Και θα πρότεινα, Πάνο, να ξεκινήσεις ένα καινούριο θέμα, γιατί οι ερωτήσεις είναι πάρα πολλές.. Δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω!

- Μπορείς να μας περιγράψεις τις περιοχές όπου ζούσαν τα ψαράκια? Τι παρατηρήσεις έκανες και θεωρείς σημαντικές σαν παραμέτρους (εκτός από τις μετρήσεις του νερού)? Το βάθος? Τη ροή των νερών? Τον αριθμό ψαριών ανά όγκο νερού? Υπάρχουν φωτογραφίες ίσως?
αναμεσα σε 2 αναχωματα και πεταμενα μπαζα υψωνονται περηφανα πλατανια που αγλαλιαζουν ενα πολυ ρηχο ποταμακι...που τωρα το καλοκαιρι το λες ρυακι...η ροη μετρια...οχι χειμαρωδης αλλα ουτε στασιμα νερα....σε σημεια γινονται λιγο πιο βαθιες λιμνουλες με χαμηλη ροη και βαθος 30-40 ποντους...
στο μεγαλυτερο μερος το ρυακι εχει μολις λιγους ποντους νερο...καθολου βλαστηση ενω τα ψαρακια αυτα ηταν το μονο ειδος και ηταν σε καθε σημειο...και στις λιμνες οπου υπηρχαν ψαρια μεχρι 6-7 εκατοστα και σε ολα τα ρηχα σημεια...αποτελεσμα πολλα απο αυτα να εγκλωβιστουν σε μικρες λιμνουλες με στασιμο νερο που πρασινιζε απο την αλγη και εκει ειναι καταδικασμενα μιας και σιγουρα τις προσεχεις μερες θα αποξηρανθουν....
τα ψαρια απλως αμετρητα....
- Είπες ότι είναι σε εκβολές? Υπάρχει περίπτωση το νερό να είναι υφάλμυρο?
Το κοίταξες αυτό?οχι δεν ειναι υφαλμυρο...καταληγει στη θαλασσα το ρυακι αλλα εμεις πηγαμε κανα 2 χιλιομετρα απο τη θαλασσα προς τις πηγες...σε ολο το μηκος του ως τις εκβολες ειναι πολυ ρηχο
- Η θερμοκρασία στα νερά που ζούσανε τα ψάρια πόση ήταν?
πανω απο 20 βαθμους στα ρηχα σημεια...Θα μεταβάλλεται με το χρόνο προφανώς.. Και προφανώς τα ψαράκια θα μετακινούνται σε περιοχές με πιο υψηλές ή χαμηλές θερμοκρασίες, σωστά? ¶ρα χρειάζονται πολλές μετρήσεις, έτσι δεν είναι?δεν εχουν τη δυνατοτητα να μετακινηθουν ολα...γενικα για ρυακι χαρακτηριζεις το νερο ζεστο αυτη την εποχη...λογω χαμηλου βαθους...ισως και επειδη δεν εχουμε βουνα τριγυρω ωστε να προερχονται τα νερα απο λιωσιμο χιονιου η γενικως κρυες πηγες...επειδη το χειμωνα εχουμε γερα κρυα τα ψαρια εχουν προσαρμοστει προφανως σε μεγαλη διακυμανση θερμοκρασιας...
- Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν μπορείς να βάλεις φωτογραφίες (κοντινές) από τα φυτά και τα ψαράκια.. Να μάθουμε τι είδη είναι.. Με δεδομένη και την έρευνα της Lucy, και επειδή φαντάζομαι κι εσύ θα αρχίσεις το ψάξιμο, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μοιραστείς τα όσα μαθαίνεις (χωρίς πάντα να ξεσπούν τέτοιες αντιδράσεις..) φωτο θα βαλω κοντινες αφου επιθυμεις...διευκρινιζω οτι τα φυτα ειναι απο δραμα...
- Το υπόστρωμα που έβαλες τι είναι? Από την περιοχή αυτή? το υποστρωμμα ειναι αμμος...επειδη η πρωτη εικονα ηταν απο τη περιοχη της δραμας οπου υπηρχαν ποταμακια με αμμο και ποταμακια με πολυ χοντρο χαλικι...
- κι άλλα είναι.. αλλά τα ξεχνάω.να τα θυμηθεις...

Τέλος, κάτι που με προβλημάτισε, είναι το εξής.. Μιλάμε για ψαράκια και φυτά από ελληνικά ποτάμια ή λίμνες, που πιθανότατα να είναι μολυσμένα.. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος να μεταφερθεί κάποια "ασθένεια" ίσως στο ενυδρείο? Ακολούθησες κάποια διαδικασία γι'αυτό το σκοπό? Θα έκανες φαντάζομαι απολύμανση των φυτών.. Θα έβρασες το χαλίκι.. Μπορείς να πεις και γι'αυτό δυο λογάκια?
καμια ενεργεια.....το ενυδρειο εχει μονο φυτα ψαρια οργανισμους απο ελληνικα νερα...εννοειται οτι θα δημιουργουσαν τεραστιο προβλημα σε αλλο ενυδρειο..(πριν χρονια ...οντας παιδι...ενα ηλιοψαρο που μου χαρισε φιλος ψαρας με την παρουσια του και μονο σκοτωσε 2 χρυσοψαρα...την αλλη μερα ολα επεπλεαν..)..αν ποτε ξεστηθει αυτο το ενυδρειο θα πεταχτει το υποστρωμα και τα διακοσμητικα στοιχεια..(πετρες-ξυλα) και ο εξοπλισμος και το ενυδρειο θα ξεπλυθουν με διαλυμα χλωρινης και πολυ καλο ξεπλυμα...

Κλείνοντας το μικρούλι (για άλλη μια φορά ) ποστ, ξανα-προτείνω να ανοίξεις ένα νέο θέμα.. Ή να μεταφερθούν τα άσχετα ποστ από τους μοδεράτορες σε νέο thread.. Για να μπορείς να μοιραστείς τα όσα μαθαίνεις..
οι μοντς ας κανουν οτι κρινουν καλυτερο...οποιος θελει να ενημερωνεται για το ποστ θα πρεπει να διαβαζει και ολα τα παραπανω ισως...

Μπράβο και πάλι!



Υ.Γ. Και ευχαριστούμε!
εγω ευχαριστω εσενα και πολλα αλλα μελη για τη συμπαρασταση...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιοτοπικο με δισκους kanarini Δίσκοι 13 16-04-08 06:31
βιοτοπικο ενυδρειο steady Δίσκοι 24 01-07-07 12:49
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΣΕ 50 ΛΙΤ. georgetax Malawi 117 03-03-07 20:34
Κουνουποψαρο Ελληνικο. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ζωοτόκα 6 30-11-05 10:19
ΕΤΙΜΑΖΩ 10.000 λιτ. batza Malawi 33 06-05-03 18:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13661 seconds with 14 queries