Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-07-11, 11:16
Το avatar του χρήστη NIKOUK
NIKOUK Ο χρήστης NIKOUK δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΛΙΜΝΗ 30,000 ΛΙΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΒΟΗΘΕΙΑ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑΝ ΩΡΑΙΟ ΚΗΠΟ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΓΕΩΠΟΝΟ.ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΛΙΜΝΗ ΟΠΟΥ ΣΥΜΠΤΟΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΑΜΕΣΑ ΛΟΓΟ ΜΙΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΛΙΜΝΟΔΕΞΑΜΕΝΕΣ.ΕΤΣΙ ΒΡΕΘΗΚΑ ΜΕ ΜΙΑ ΛΙΜΝΗ 30,000 ΠΕΡΙΠΟΥ ΛΙΤΡΩΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΣΗ.ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΝΟΥΦΑΡΑ ΠΑΠΥΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΦΥΤΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ.ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΦΕΝΕΤΕ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΑΡΑΧΘΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΟ ΣΤΑ 100.ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΦΟΤΟ ΣΥΝΤΟΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-07-11, 11:53
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Με μια λιμνη τοσων λιτρων μπορεις να κανεις θαυματα!Ειναι αρκετα μεγαλη και αυτο σε εσωσε απο απωλειες τοσο καιρο.Περιμενουμε φωτογραφιες οπωσδηποτε!
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-07-11, 13:06
Το avatar του χρήστη xristoss
xristoss Ο χρήστης xristoss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-07-2011
Περιοχή: Νέα Μάκρη- Χολαργό
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

βάλε καμιά φοτό
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-07-11, 13:24
Το avatar του χρήστη johnyfy
johnyfy Ο χρήστης johnyfy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

βαλε και καμια πεστροφα.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-07-11, 16:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!!

Περιμενουμε φωτογραφιες σου!!!

Γραφε μονο με μικρους χαρακτηρες και οχι ΚΕΦΑΛΑΙΟΥΣ γιατι ειναι σαν να ΦΩΝΑΖΕΙΣ!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-07-11, 17:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NIKOUK Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑΝ ΩΡΑΙΟ ΚΗΠΟ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΓΕΩΠΟΝΟ.ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΛΙΜΝΗ ΟΠΟΥ ΣΥΜΠΤΟΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΑΜΕΣΑ ΛΟΓΟ ΜΙΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΛΙΜΝΟΔΕΞΑΜΕΝΕΣ.ΕΤΣΙ ΒΡΕΘΗΚΑ ΜΕ ΜΙΑ ΛΙΜΝΗ 30,000 ΠΕΡΙΠΟΥ ΛΙΤΡΩΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΣΗ.ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΝΟΥΦΑΡΑ ΠΑΠΥΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΦΥΤΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ.ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΦΕΝΕΤΕ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΑΡΑΧΘΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΟ ΣΤΑ 100.ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΦΟΤΟ ΣΥΝΤΟΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ
Η μη ύπαρξη φίλτρου όλο αυτό τον καιρό δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα, γιατί τα λίτρα είναι όντως πάρα πολλά, μεγάλη επιφάνεια και πολύ μικρή ιχθυοφόρτωση σε σχέση πάντα με τα λίτρα. Σε τόσα πολλά λίτρα με φυτά και μόνο χρυσόψαρα μπορεί να αποφύγεις εντελώς το φίλτρο, αν και δεν θα το πρότεινα προσωπικά.

Μια σχετικά καλή κυκλοφορία, ιδιαίτερα αντλώντας νερό από το βαθύτερο σημείο της δεξαμενής, σε συνδυασμό με ένα φίλτρο ανοικτού τύπου πιστεύω ότι επιβάλλεται, πρώτα για να σου αποδευμεύει τη λίμνη από τη λάσπη που θα κατακάθεται στον πυθμένα όπως επίσης να απορροφάται το νερό από το βάθύτερο σημείο προς οξυγόνωση και βιολογικό καθαρισμό του.

Θα ήθελα όντως να δούμε κάποιες φώτο, όπως και μερικές επιπλέον πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο κατασκευής, το μέγιστο βάθος, αν υπάρχει ήδη κυκλοφορία με κάποια αντλία κ.λ.π.

Καλώς όρισες στο φόρουμ, καλή διαμονή...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-07-11, 17:19
Το avatar του χρήστη NIKOUK
NIKOUK Ο χρήστης NIKOUK δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή οι πρωτες φωτο της λιμνης μου!!!!





Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-07-11, 17:33
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Jesus Christ, αυτό δεν είναι λίμνη η μικρή Πρέσπα είναι !!!
Έχει και μώλο να δένει το καράβι.
Καλώς ήρθες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-07-11, 17:36
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή





''Εχει και μωλο για το καραβι''...χαχαχαχαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-07-11, 17:36
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Jesus Christ, αυτό δεν είναι λίμνη η μικρή Πρέσπα είναι !!!
Έχει και μώλο να δένει το καράβι.
Καλώς ήρθες
χεχε
Καλώς ήρθες .. Πολυ ωραία ..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-07-11, 18:52
Το avatar του χρήστη NIKOUK
NIKOUK Ο χρήστης NIKOUK δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μη ύπαρξη φίλτρου όλο αυτό τον καιρό δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα, γιατί τα λίτρα είναι όντως πάρα πολλά, μεγάλη επιφάνεια και πολύ μικρή ιχθυοφόρτωση σε σχέση πάντα με τα λίτρα. Σε τόσα πολλά λίτρα με φυτά και μόνο χρυσόψαρα μπορεί να αποφύγεις εντελώς το φίλτρο, αν και δεν θα το πρότεινα προσωπικά.

Μια σχετικά καλή κυκλοφορία, ιδιαίτερα αντλώντας νερό από το βαθύτερο σημείο της δεξαμενής, σε συνδυασμό με ένα φίλτρο ανοικτού τύπου πιστεύω ότι επιβάλλεται, πρώτα για να σου αποδευμεύει τη λίμνη από τη λάσπη που θα κατακάθεται στον πυθμένα όπως επίσης να απορροφάται το νερό από το βάθύτερο σημείο προς οξυγόνωση και βιολογικό καθαρισμό του.

Θα ήθελα όντως να δούμε κάποιες φώτο, όπως και μερικές επιπλέον πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο κατασκευής, το μέγιστο βάθος, αν υπάρχει ήδη κυκλοφορία με κάποια αντλία κ.λ.π.

Καλώς όρισες στο φόρουμ, καλή διαμονή...
Φιλε μου Βασιλη(διορθωσε με αν κανω λαθος το ονομα)καλως σας βρηκα.Οτι πληροφορια θελεις,αρκει να μου δοσεις τα φωτα σου.
Για τον τροπο κατασκευης δεν ξερω τι εννοεις.Εσκαψε το μηχανημα βαση σχεδιου,χτισαμε το νησι,στρωσαμε τα χωματα μεσα,καθαρισαμε απο πετρες,και μετα συνεργειο εστρωσε γεωυφασμα και εβαλε ενα σχετικα χοντρο υλικο σκληρο και το κολουσαν με ενα μηχανημα που εκανε κατι σαν ραφη.Το συνεργειο αυτο εχει φτιαξει τεραστιες λιμνοδεξαμενες συλογης νερου σε ολη την κρητη και η δικη μου τους φαινοταν αστεια.Την τελειωσαν σε μια μερα.Το μεγιστο βαθος ειναι 80 εκατοστα (εκ των υστερων διαβασα οτι ειναι λιγο οπως επισης μεγα λαθος οτι δεν εχουμε κανει διαβαθμισεις σε επιπεδα).Αντλια δεν εχω βαλει ακομα αν και εχω αγορασει μια πανω απο χρονο αλλα δεν εβρισκα καποιον να μου πει τι και πως πρεπει ακριβος να φτιαξω.η αντλια που εχω για να συνδεσω με το φιλτρο ειναι μια ανοξειδωτη wilo με 4500 λιτρα την ωρα στα 34 μετρα μανομετρικο.Σχετικα με το φιλτρο,βρηκα καποιον που εχει pet shop και μου προτεινε να κανω ενα φιλτρο της sera που εχει σε μεγενθυση.Ετσι λοιπον πηρα ενα πλαστικο βαρελι 200 λιτρων,του εβαλα μια μουφα πανω και μια κατω,μετα μου ειπε να βαλω διχτυ ελαιοσυλογης στον πατο σαν κουβαρι περιπου 30 εκατοστα,μετα μου εδωσε ενα υλικο της sera σαν μακαρονακι που το εμποτιζεις με ενα αλλο υλικο που λεγετε biostarter.Απο αυτο εβαλα 10 σακουλακια του λιτρου και απο πανω μια στρωση υαλοβαμβακα της sera.Δεν το εχω δουλεψει ακομα γιατι περιμενω τον ηλεκτρολογο αυριο να μου συνδεσει την αντλια.Ελπιζω να μην σε κουρασα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-07-11, 18:55
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Φιλε μου εισαι πολυ τυχερος.Η λιμνη σου μπορει να γινει οαση,Θα σου πουν περισσοτερα οι γνωστες...Να την χαιρεσαι και καλως ορισες.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-07-11, 19:16
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Το φιλτραρισμα μιας τετοια λιμνης δεν μπορει να το αναλαβει ενα βαρελι 200 λιτρων και μια αντλια 4.500l/h.
Θα ειναι σαν να μην εβαλες τιποτα οποτε μην πεδευεσαι, αφησε το ετσι!
Ο εξοπλησμος που θα χρειαστεις θα πρεπει να ειναι πολυ βαρβατος.
Μιλαμε για μια αντλια η οποια να γυρναει τουλαχιστον μια φορα τον συνολικο ογκο του νερου σου.
Δηλαδη 30.000l/h.
Αυτο πιστευω θα ηταν το ελαχιστο.
Απο εκει και πανω μονο μπορουμε να συζηταμε, τιποτα λιγοτερο.

Ο χωρος φιλτρανσης τωρα θα μπορουσε να ειναι ενα καταλληλα διαμορφωμενο σημειο ακομη και μεσα στη λιμνη, σε καποιο σημειο της, η και υπεργεια οπου το νερο θα επιστρεφει σαν καταραχτης.
Ετσι κι αλλιως θα εχεις μεγαλη ροη οποτε ο καταραχτης σου θα μοιαζει με το Angel Fals!

Κατι αλλο που εχω να σου προτεινω ειναι να πρασινησει ολος ο τοπος!!!
Πολυ πρασινο ομως!!
Καποιους διαδρομους περιμετρικα απο ξυλο, θα εδειχνε μια ωραια εικονα στο τελος.
Αλλα αυτα αργοτερα...

Παντως μια λιμνη χωρις φιλτρανση θα μπορουσε ανετα να εχει πολυ χειροτερη εικονα.
Ο μεγαλος ογκος νερου σε εσωσε και λειτουργησε η φυση.
Το συστημα με τον τροπο του βρηκε μια ισοροπια και αυτοσυντηρηται.
Αληθεια, μονο συμπληρωνεις νερο που εξατμιζεται και ταϊζεις τα ψαρια?
Τιποτα αλλο δεν κανεις ποτε?

Θελει πολυ δουλεια..
Ειναι τεραστια εκταση.
Ελπιζω να εχεις καποιον να σε βοηθαει!
Φυσικα δεν μιλαμε για τωρα αμεσα, δεν ειναι καιρος αυτος για τετοιες δουλειες...απο Σεπτεμβρη, μετα παυση, και μετα ξανα δουλεια απο Απριλιο.
Ολη η ανακατασκευη του χωρου πιστευω θα διαρκεσαι χρονια για να φτασεις σε ενα σημειο οπου θα το βλεπει ο αλλος και θα λεει ''ΟΑΣΗ''!!
Σιγα σιγα, με ορεξη και δουλεια θα τα φτιαξεις ολα.
Και θα φτιαξεις και τα περισσοτερα πραγματα μονος σου εαν ασχοληθεις.
Καλο κουραγιο ολοψυχα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-07-11, 21:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Το βάθος, ο τρόπος και το υλικό με μεταφέρουν σε μια λίμνη άγριας ζωής, χωρίς βέβαια να αποκλείεται το ενδεχόμενο χρήσης ακομα και των χρυσοψάρων, λόγω του τεράστιου της μεγέθους.

Όντως, θα χρειαστεί αρκετός καιρός και κόπος να τη φέρεις στα νερά σου, αλλά είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι το τελικό αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει στο ακέραιο.

Πράγματα που βλέπω για την ώρα σημαντικά να ακολουθήσεις είναι:
1. Αντλία, όχι οποιαδήποτε και βέβαια όχι αυτή που αναφέρεις, γιατί πρόκειται για πολύ ενεργοβόρα. Υπάρχουν στην αγορά μεγάλης δυναμικότητας αντλίες πολύ χαμηλότερης κατανάλωσης. Αντλία των 30,000 λίτρων και με προϋποθέσεις μια λίγο μικρότερη μπορεί να υποστηρίξει μια τέτοια λίμνη χαμηλής βέβαια ιχθυοφόρτωσης.

2. Φίλτρο θα χρειαστείς, όχι τόσο για το βιολογικό καθαρισμό, αλλά για το μηχανικό, ώστε να μαζεύονται όσο το δυνατόν περισσότερα στεραιά από τον πυθμένα. Φίλτρα θα πρέπει να συνδέσεις και 3 και 4 σε συνεχόμενο κύκλωμα, αντλώντας νερό από το κάτω τους μέρος και αδειάζοντας από πάνω. Αν βρω λίγο χρόνο αύριο, ίσως μπορέσω και σου φτιάξω ένα μικρό σχεδιάγραμμα σχετικό με τα φίλτρα σου.

3. Φυτά, πλούσια σε ριζώματα είναι πολύ σημαντικά για ένα τόσο μεγάλο κύκλωμα. Βοηθούν πάρα πολύ το βιολογικό καθαρισμό του νερού, περιορίζοντας ταυτόχρονα τα νιτρικά που διαφορετικά ίσων να δημιουργηθεί πρόβλημα με την ανάπτυξη αιωρούμενης άλγης. Αυτό το αναφέρω, γιατί βλέπω εντελώς ασύμφορη τη χρήση UV λάμπας για τόσο πολλά λίτρα, που θα πρέπει, εκτός των πολλών watt να χρειαστούν και ανάλογα μεγάλη/ες αντλία/ες να την υποστηρίξει.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-07-11, 18:07
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ακόμα ένα τέτοιο μέγεθος να δω, θα πάω να γεμίσω με χώμα την γούρνα μου!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-07-11, 18:34
Το avatar του χρήστη NIKOUK
NIKOUK Ο χρήστης NIKOUK δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φιλτραρισμα μιας τετοια λιμνης δεν μπορει να το αναλαβει ενα βαρελι 200 λιτρων και μια αντλια 4.500l/h.
Θα ειναι σαν να μην εβαλες τιποτα οποτε μην πεδευεσαι, αφησε το ετσι!
Ο εξοπλησμος που θα χρειαστεις θα πρεπει να ειναι πολυ βαρβατος.
Μιλαμε για μια αντλια η οποια να γυρναει τουλαχιστον μια φορα τον συνολικο ογκο του νερου σου.
Δηλαδη 30.000l/h.
Αυτο πιστευω θα ηταν το ελαχιστο.
Απο εκει και πανω μονο μπορουμε να συζηταμε, τιποτα λιγοτερο.

Ο χωρος φιλτρανσης τωρα θα μπορουσε να ειναι ενα καταλληλα διαμορφωμενο σημειο ακομη και μεσα στη λιμνη, σε καποιο σημειο της, η και υπεργεια οπου το νερο θα επιστρεφει σαν καταραχτης.
Ετσι κι αλλιως θα εχεις μεγαλη ροη οποτε ο καταραχτης σου θα μοιαζει με το Angel Fals!

Κατι αλλο που εχω να σου προτεινω ειναι να πρασινησει ολος ο τοπος!!!
Πολυ πρασινο ομως!!
Καποιους διαδρομους περιμετρικα απο ξυλο, θα εδειχνε μια ωραια εικονα στο τελος.
Αλλα αυτα αργοτερα...

Παντως μια λιμνη χωρις φιλτρανση θα μπορουσε ανετα να εχει πολυ χειροτερη εικονα.
Ο μεγαλος ογκος νερου σε εσωσε και λειτουργησε η φυση.
Το συστημα με τον τροπο του βρηκε μια ισοροπια και αυτοσυντηρηται.
Αληθεια, μονο συμπληρωνεις νερο που εξατμιζεται και ταϊζεις τα ψαρια?
Τιποτα αλλο δεν κανεις ποτε?

Θελει πολυ δουλεια..
Ειναι τεραστια εκταση.
Ελπιζω να εχεις καποιον να σε βοηθαει!
Φυσικα δεν μιλαμε για τωρα αμεσα, δεν ειναι καιρος αυτος για τετοιες δουλειες...απο Σεπτεμβρη, μετα παυση, και μετα ξανα δουλεια απο Απριλιο.
Ολη η ανακατασκευη του χωρου πιστευω θα διαρκεσαι χρονια για να φτασεις σε ενα σημειο οπου θα το βλεπει ο αλλος και θα λεει ''ΟΑΣΗ''!!
Σιγα σιγα, με ορεξη και δουλεια θα τα φτιαξεις ολα.
Και θα φτιαξεις και τα περισσοτερα πραγματα μονος σου εαν ασχοληθεις.
Καλο κουραγιο ολοψυχα
Ευχαριστω για της συμβουλες και για το κουραγιο που μου δινεις.Ναι το μονο που εκανα τωρα 2 χρονια ειναι νερο(εχω γεωτρηση)και ταισμα οχι και πολυ συχνα.Μια τετοια αντλια που λες ποσο κανει περιπου και ποια προτηνεις ? πως περιπου θα ειναι ενα φιλτρο που πρεπει να εχω?Λεω παντος να τα βαλω αυτα που εχω και οτι κανουν μια και τα εχω αγορασει.Επισης θα ηθελα καποιες συμβουλες για την κατασκευη καταρακτη για να μην κανω καμια πατατα.Αντε και αν τα καταφερω να την κανω ΟΑΣΗ οπως λετε ειστε ολοι καλεσμενοι για ρακες και μεζε.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βάθος, ο τρόπος και το υλικό με μεταφέρουν σε μια λίμνη άγριας ζωής, χωρίς βέβαια να αποκλείεται το ενδεχόμενο χρήσης ακομα και των χρυσοψάρων, λόγω του τεράστιου της μεγέθους.

Όντως, θα χρειαστεί αρκετός καιρός και κόπος να τη φέρεις στα νερά σου, αλλά είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι το τελικό αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει στο ακέραιο.

Πράγματα που βλέπω για την ώρα σημαντικά να ακολουθήσεις είναι:
1. Αντλία, όχι οποιαδήποτε και βέβαια όχι αυτή που αναφέρεις, γιατί πρόκειται για πολύ ενεργοβόρα. Υπάρχουν στην αγορά μεγάλης δυναμικότητας αντλίες πολύ χαμηλότερης κατανάλωσης. Αντλία των 30,000 λίτρων και με προϋποθέσεις μια λίγο μικρότερη μπορεί να υποστηρίξει μια τέτοια λίμνη χαμηλής βέβαια ιχθυοφόρτωσης.

2. Φίλτρο θα χρειαστείς, όχι τόσο για το βιολογικό καθαρισμό, αλλά για το μηχανικό, ώστε να μαζεύονται όσο το δυνατόν περισσότερα στεραιά από τον πυθμένα. Φίλτρα θα πρέπει να συνδέσεις και 3 και 4 σε συνεχόμενο κύκλωμα, αντλώντας νερό από το κάτω τους μέρος και αδειάζοντας από πάνω. Αν βρω λίγο χρόνο αύριο, ίσως μπορέσω και σου φτιάξω ένα μικρό σχεδιάγραμμα σχετικό με τα φίλτρα σου.

3. Φυτά, πλούσια σε ριζώματα είναι πολύ σημαντικά για ένα τόσο μεγάλο κύκλωμα. Βοηθούν πάρα πολύ το βιολογικό καθαρισμό του νερού, περιορίζοντας ταυτόχρονα τα νιτρικά που διαφορετικά ίσων να δημιουργηθεί πρόβλημα με την ανάπτυξη αιωρούμενης άλγης. Αυτό το αναφέρω, γιατί βλέπω εντελώς ασύμφορη τη χρήση UV λάμπας για τόσο πολλά λίτρα, που θα πρέπει, εκτός των πολλών watt να χρειαστούν και ανάλογα μεγάλη/ες αντλία/ες να την υποστηρίξει.
Βασιλη σε ευχαριστω για την απαντηση και της συμβουλες και περιμενω εναγωνιος το σχεδιο.Θα ηθελα να μου πεις επισης ποια αντλια προτεινεις ποια ψαρια μπορω ακομα να βαλω και τι αλλα φυτα.Θα ηθελα επισης να με καθοδηγησεις στην κατασκευη καταρακτη.Λαμπα UV ?Αυτα που εχω να μην τα βαλω και να συμπληρωσω οτι αλλο μου προτεινετε ?Σας ευχαριστω παντος ολους γιατι μεχρι τωρα ειμουν στα σκοταδια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NIKOUK : 26-07-11 στις 18:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-07-11, 12:01
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Εσύ το λες λίμνη εγώ το λέω ιχθυοκαλλιέργεια . Καλή συνέχεια φιλαράκο
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-07-11, 20:32
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

καλη συνεχεια και απο μενα!!!!
ειναι μια πανεμορφη λιμνη που λογου μεγεθους την κανει να φαινεται οτι εχει και φιλτρο και σκια. συμφωνω με τα παραπανο παιδια και με αυτο που ειπε ο βασιλης οτι αν καποτε κανεις ενα φιλτρο θα το κανεισ ποιο πολυ για να τραβα απο τον πυθμενα τη λασπουρα. βαλε φυτα και δεντρα γυρο γυρο οπως πορτοκαλιες, λεμονιες και μουσμουλιες κανενα φοινικα ακομα και κανα αλμυρικι. αλλα οχι φικους οι ριζες του ειναι υπουλες! και απο φυτα καλαμους και παπυρους καθως και γερανια που στη κρητη γινονται ολοκληροι θαμνοι!!! θα βαζα φραγκοσυκια και σπορους απο ανεμονες σε ολο το μερος!!!! καμια πικροδαφνη και βοτανια ( θυμαρια, ριγανες, λεβαντες ) για να διωχνει τα ακινδυνα φιδια της κρητης! οπως το λιμνοφιδο η κυβοφιδο οπως το λετε εσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-07-11, 21:18
Το avatar του χρήστη NIKOUK
NIKOUK Ο χρήστης NIKOUK δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

[QUOTE=apostolis veroia;610761]καλη συνεχεια και απο μενα!!!!
ειναι μια πανεμορφη λιμνη που λογου μεγεθους την κανει να φαινεται οτι εχει και φιλτρο και σκια. συμφωνω με τα παραπανο παιδια και με αυτο που ειπε ο βασιλης οτι αν καποτε κανεις ενα φιλτρο θα το κανεισ ποιο πολυ για να τραβα απο τον πυθμενα τη λασπουρα. βαλε φυτα και δεντρα γυρο γυρο οπως πορτοκαλιες, λεμονιες και μουσμουλιες κανενα φοινικα ακομα και κανα αλμυρικι. αλλα οχι φικους οι ριζες του ειναι υπουλες! και απο φυτα καλαμους και παπυρους καθως και γερανια που στη κρητη γινονται ολοκληροι θαμνοι!!! θα βαζα φραγκοσυκια και σπορους απο ανεμονες σε ολο το μερος!!!! καμια πικροδαφνη και βοτανια ( θυμαρια, ριγανες, λεβαντες ) για να διωχνει τα ακινδυνα φιδια της κρητης! οπως το λιμνοφιδο η κυβοφιδο οπως το λετε εσεις![/QUOTE
Καλησπερα Αποστολη,ευχαριστω και εσενα για τις συμβουλες σου.Θα ηθελα αν μπορεις να μου πεις λεπτομερειες για την αντλια και την κατασκευη φιλτρου που χρειαζεται για αυτο το μεγεθος λιμνης.Εχω ηδη φυτεψει ολα τα παραπανω εκτος απο γερανια και σπορους ανεμωνας.Απλα ειναι απλωμενα επειδη ο κηπος ειναι πολυ μεγαλος(5 στρεμματα).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NIKOUK Εμφάνιση μηνυμάτων





-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NIKOUK : 30-07-11 στις 21:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-07-11, 13:15
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Αρχικα αν μπορεις ανεβασε το σχεδιο σε μια καλητερη αναλυση γιατι δεν καταλαβαινω σχεδον τιποτα.
Απο τα λιγα που φενονται....υπαρχει λιμνη και απο την κατω μερια του δρομου?!
Βλεπω κατι σαν ρυακι που περναει κατω απο δρομο-γεφυρα!!!

Δεν την αφηνεις ετσι καλητερα?
Μια χαρα δεν παει τοσα χρονια?
Που να μπλεκεις τωρα....δεν ξερω απο που να αρχισω και που να τελειωσω!!

Λοιπον...ας σοβαρευτω...

Μια αντλια που εχω να σου προτεινω ειναι αυτη σε πολυ καλη τιμη και πολυ δυνατη.


Τωρα οσων αφορα τη φιλτρανση, εγω θα εφτιαχνα κατι με μερικα μεγαλα πλαστικα βαρελια.
Θα τα ενωνα σε σειρα και με 2 τρυπες στο καθε ενα πανω-κατω θα διοχετευα νερο.
Το δυσκολο της υποθεσης θα ειναι να τα κρυψεις μονο!
Κατι τετοιο εχω στο μυαλο μου:



...απλα σκεψου το σε μεγαλητερη κλιμακα με περισσοτερα βαρελια.
Να εχεις ενα τετοιο αποτελεσμα:



Πιστευω θα ηταν η πιο αξιοπιστη προταση για φιλτρανση σε τοσο μεγαλη λιμνη και μπορεις και ευκολα να το κατασκευασεις μονος σου.
Θα το κανεις στη μια πλευρα της λιμνης.
Αν δες οτι δεν σε καληπτει περνεις μια δευτερη αντλια και φτιαχνεις το ιδιο απο την αλλη μερια, σε λιγο μικροτερη κλιμακα ισως.

Δεν ειναι απαραιτητα και σωστο αυτο που λεω, ειναι απλα η προταση μου!
Κατσε να δουμε τι λεει και ο billy's ομως...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-08-11, 07:30
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

ο κωστας σου προτεινει μια πολυ καλη ιδεα για φιλρο! εγω θα σου ελεγα μια προλιμνη που θα λειτουργει σαν φιλτρο, κατι που δεν εχω κανει εγω αλλα το ειδα στη φλωρινα. δηλαδη η αντλια ριχνει το νερο στη προλιμνη που ειναι 100 της 100 γεματη με καλαμους και παπυρους και με υπερχειλιση το ξανα ριχνει στη μεγαλη λιμνη.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-08-11, 11:20
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Αυτός είναι ο κήπος σου και η λίμνη σου;;;;;;

Έμεινα άφωνη η καημένη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-08-11, 13:48
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Επισης ξεχασα να σου πω να κοιταξεις αυτο που σου λεει και ο Βασιλης σε σχεση με τα φυτα για να αποφυγεις την χρηση UV.
Ειναι πολυ σημαντικο και μιας κα θα φτιαξεις πολλα πραγματα κοιτα να προνοησεις και για πολλα παρτερια περιμετρικα....

Παππυρο και καλαμια τιγκα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-08-11, 21:58
Το avatar του χρήστη NIKOUK
NIKOUK Ο χρήστης NIKOUK δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης ξεχασα να σου πω να κοιταξεις αυτο που σου λεει και ο Βασιλης σε σχεση με τα φυτα για να αποφυγεις την χρηση UV.
Ειναι πολυ σημαντικο και μιας κα θα φτιαξεις πολλα πραγματα κοιτα να προνοησεις και για πολλα παρτερια περιμετρικα....

Παππυρο και καλαμια τιγκα
Καλησπερα Κωστα,αυτο που ειδες στο σχεδιο απεναντι απο τη λιμνη ειναι ενας βραχοκηπος με ενα καταρρακτη που νοητα συνδεεται με τη λιμνη αλλα δεν εχει γινει ακομα.Το σχεδιο θα προσπαθησω να το ανεβασω σε μεγαλυτερη αναλυση.Μεσα στα βαρελια τι υλικα μπαινουν?Απο πανω θα ειναι ανοικτα?Θα βαλω οσα περισοτερα φυτα μπορω μια και κανουν τοσο καλο.Τη χρηση uv γιατι να την αποφυγω?Και παλι ευχαριστω για τις συμβουλες σου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
ο κωστας σου προτεινει μια πολυ καλη ιδεα για φιλρο! εγω θα σου ελεγα μια προλιμνη που θα λειτουργει σαν φιλτρο, κατι που δεν εχω κανει εγω αλλα το ειδα στη φλωρινα. δηλαδη η αντλια ριχνει το νερο στη προλιμνη που ειναι 100 της 100 γεματη με καλαμους και παπυρους και με υπερχειλιση το ξανα ριχνει στη μεγαλη λιμνη.
Πιστευεις οτι με αυτον τον τροπο θα εχω αποτελεσμα στη φιλτρανση της λιμνης?(επειδη ειναι μεγαλη).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NIKOUK : 01-08-11 στις 21:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-08-11, 23:34
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

θα εχεις. περα απο αυτο που σου λεει ο κωστας που ειναι πολυ καλο και μια προλιμνη σχεδον κανει την ιδια δουλεια! αν τη κανεις και σαν καναλι δηλαδη στενομακρη και το γεμισεις ολη με σκληροπυρηνικα φυτα οπως παπυρους που το ριζομα τους ειναι καλυτερο απο καθε σφουγαρι τοτε θα εχεις αποτελεσματα το παιδι απο την φλωρινα ειχε βουρλα αλλα πολυ πυκνα βουρτσα! και μεσα σε αυτη τη προλιμνη σαλιγκαρια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-08-11, 20:53
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Για φίλτρο θα σε παρέπεμπα στη δεύτερη φώτο που παρουσίασε πιο πάνω ο Κώστας. Τύπος φίλτρου Vortex. Αντλείς από τα κάτω και αδειάζεις από ψηλά στο επόμενο και με τον ίδιο τρόπο στο επόμενο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-09-11, 22:37
Το avatar του χρήστη NIKOUK
NIKOUK Ο χρήστης NIKOUK δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Για φίλτρο θα σε παρέπεμπα στη δεύτερη φώτο που παρουσίασε πιο πάνω ο Κώστας. Τύπος φίλτρου Vortex. Αντλείς από τα κάτω και αδειάζεις από ψηλά στο επόμενο και με τον ίδιο τρόπο στο επόμενο.
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.Ελπιζω να περασατε ολοι καλα.BACK TO REALITY.Βασιλη τι υλικα μπαινουν μεσα σε αυτα τα φιλτρα ?Αλλο ενα προβλημα που αντιμετοπιζω ειναι καποια διαροη ψηλα ,δηλαδη χανω περιπου 20 εκατοστα και μετα μενει εκει.Πως θα βρω τη διαροη και αν τη βρω τι πρεπει να βαλω?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αντλια και φιλτρο για 1000 λιτρα λιμνη Αντωνης Πατρα Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 14 11-07-11 08:42
Βοηθεια αρχαριος giorgos_kst Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 29-03-09 13:49
50 λιτρα(ΑΡΧΑΡΙΟΣ) apolonistis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 4 12-02-09 21:18
βοηθεια για λιμνη asteris_veroia Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 58 31-08-08 17:44
λιμνη 10000 λιτρα gutsi Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 09-09-07 20:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10080 seconds with 15 queries