Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-10-12, 11:40   #1
ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
iordanisdr
Member
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος 31-10-12, 11:40
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα παιδιά. Είμαι ο Ιορδάνης από Δράμα και καινούργιος στο φόρουμ. Εχω ένα ενυδρείο 240 λίτρα με το οποίο γίνετε το εξής. Το είχα στο πατρικό μου 6 χρόνια με νερό και σε λειτουργία χωρίς ψάρια γιατί εγώ ζω σε άλλο σπίτι και οι γονείς μου ζουν στο εξωτερικό. Προ λίγου καιρού αποφάσισα να ξαναστήσω το ενυδρείο στο σπίτι μου. Το ενυδρείο έχει τα χάλια του άλγη όπου φαντάζεστε. Το άδειασα για να το μεταφέρω και από εκεί και πέρα το χάος, δεν ξέρω τι να κάνω. Θέλω να μου δώσετε οδηγίες.
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να βάλω οποσδήποτε για αρχή και τα προερετικά πιο μετά λόγο έλειψης ρευστού. Ευχαριστώ!!
Εμφανίσεις: 2806
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-12, 11:55
ilias ts Ο χρήστης ilias ts δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2012
Περιοχή: kozani
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Το ενυδρειο από ότι καταλαβαίνω τώρα είναι άδειο. Έτσι? Τα τζαμια του είναι ακόμη πράσινα από την αλγη που υπήρχε όταν ήταν ακόμη γεμάτο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-12, 11:56
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Για το καθάρισμα ξύστρα για τα τζάμια, με προσοχή μην φας τις σιλικόνες, και λίγο ξυδάκι για τα άλατα..
Εννοείται οτι άμμο ξύλα ότι έχεις βγάλσιμο και καθάρισμα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-12, 12:00
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Το φίλτρο νερού και βυθού τα καθαρίζω με νερό μόνο?

ναι τα τζάμια είναι ακόμα πράσινα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-12, 12:07
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Ξήλωσε τα πάντα και καθάρισε τα τζάμια για αρχή..
Το φίλτρο βυθού είναι λίγο ξεπερασμένο, και δεν έχεις την δυνατότητα να βάλεις φυτά..
Τι αλλο έχεις απο εξοπλισμό??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-10-12, 12:08
ilias ts Ο χρήστης ilias ts δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2012
Περιοχή: kozani
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Η αλγη θα στεγνωσει και, όπως λέει και ο φίλος κοτσος, με μία ξυστρα και προσεκτικά θα καθαρισουν τα τζαμιά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-10-12, 12:14
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

παιδιά έχω λίγα πράγματα. ουσιαστικά μόνο φίλτρο έχω και λάμπες που θα πρέπει να τις αλλάξω. τι θα χρειαστώ σε πρώτο χρόνο για τη σωστή λειτουργία του ενυδρείου?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-10-12, 12:45
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

νομίζω ότι θα καθαρίσουν πιο εύκολα και ανώδυνα με νερό μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-10-12, 12:50
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

είναι ηδη άδειο για την μεταφορά του. επίσης φανταζομαι πως θα ειναι προβλημα να βγάλω τα παντα απο μέσα (χαλικια πέτρες κλπ) αν ειναι γεματο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-10-12, 12:53
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

αν το καθαρίσεις χωρίς νερό πρόσεξε μην το χαράξεις, γιατί μετά κλάφτα
......................
μπορείς να τα βγάλεις πρώτα όλα και μετά να το γεμίσεις νερό και να το καθαρίσεις
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-10-12, 12:55
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

σωστό και αυτό. μαλλον αυτο θα κανω. ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-10-12, 12:59
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

πες και τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις για να ακούσεις προτάσεις για εξοπλισμό
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-10-12, 13:01
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

αυτο δεν το αποφασισα ακομα γιατί θα δω τι θα αρεσει και στον γιο μου. μαλλον καποια μικρα για να εχει μεσα πολλα. και σιγουρα για αρχη καποια σκληρα ψαρια για να αντεχουν στα λαθη που θα κανω σαν αρχαριος. το ίδιο ισχυει και για τα φυτα που θα βάλω μεσα.

μπορείτε να μου προτείνετε φυτά και ψάρια ανθεκτικά?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-11-12, 02:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες.αφου σε ενδιαφερει να γλυτωσεις χρηματα(οπως ολους μας)και να κανεις μια σωστη αρχη για τα ψαρια και για σενα,ξεκινα να διαβασεις τα υπομνηματα στους αρχαριους.ειναι ολα εδω.αφυ τα διαβασεις,οτι αποριες εχεις ρωτα.

ψαρια υπαρχουν πολλα για τα λιτρα σου.και μικρα και "μεγαλα".

τα απολυτως βασικα που θα χρειαστεις στην αρχη απο εξοπλισμο ειναι
1)βιολογικο υλικο για το φιλτρο σου(αν δεν εχει)
2)τεστ νερου(αμμωνια,νιτροδη,νιτρικα)για να ξερεις αν εχει στρωσει το φιλτρο σου,να κανονισεις τις αλλαγες ρουτινας σου,και να βλεπεις ανα πασα στιγμη αν το νερο ειναι καθαρο για τα ψαρια.
3)τεστ νερου (ph,kh,gh)για να ξερεις ποσο οξινο η αλκαλικο ειναι το νερο σου στη βρυση και στο ενυδρειο και ποσο σκληρο η μαλακο.αναλογα τα ψαρια που θα διαλεξεις/μπορεις να κρατησεις, θα χρειαζεσαι τις αναλογες συνθηκες γιαυτα.
4)θερμαντικο σωμα με θερμοστατη καταλληλο για τα λιτρα σου.αν δεν εχεις θα πρεπει να παρεις.
5)αντιχλωριο για να αποχλωριωνεις το νερο σε καθε αλλαγη.προτιμησε το prime Της seachem γιατι ειναι πιο οικονομικο στη δοσολογια του και κανει και αλλα πραγματα που θα τα μαθεις σιγα σιγα.(διαβασε τα υπομνηματα!)

ολο και κατι θα μου ξεφευγει τωρα,οποτε ας συμπληρωσουνε και οι υπολοιποι αναλογως.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iordanisdr Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο δεν το αποφασισα ακομα γιατί θα δω τι θα αρεσει και στον γιο μου. μαλλον καποια μικρα για να εχει μεσα πολλα. και σιγουρα για αρχη καποια σκληρα ψαρια για να αντεχουν στα λαθη που θα κανω σαν αρχαριος. το ίδιο ισχυει και για τα φυτα που θα βάλω μεσα.

μπορείτε να μου προτείνετε φυτά και ψάρια ανθεκτικά?
δεν θα σου προτεινω ψαρια γιατι θεωρω πιο σημαντικο να διαβασεις πρωτα τα υπομνηματα,και αφου τα διαβασεις μπορουμε να το συζητησουμε οσο θελεις
παντως εχε υποψη σου,οτι η λογικη του "καλυτερα μικρα για να βαλω πολλα" κρυβει κινδυνους.στο λεω γιατι οταν ξεκινησα ειχα την ιδια ακριβως λογικη και ητανε λαθος μου.
"πολλα ψαρια" (εστω και αν ειναι μικρα)σημαινει οτι πολυ ευκολα μπορει να δημιουργηθουνε προβληματα με υπερβολικους ρυπους,και και και...ειδικα για καποιον που ξεκιναει ειναι ρισκο τα πολλα μικρα ψαρια...
ειδικα δε,αφου το "πολλα" ο καθενας το αντιλαμβανεται διαφορετικα και ακομα περισοστερο οταν αυτος ο καποιος ξεκιναει τωρα.

ψαρια ανθεκτικα δεν υπαρχουνε.ολα τα ψαρια ειναι ευαισθητοι οργανισμοι.καποια περισσοτερο,καποια λιγοτερο.σκεψου οτι εχουν βγει απτο φυσικο τους περιβαλλον και αναγκαζονται να ζουνε σε γυαλα.αυτο απο μονο του επιβαρυνει πολυ την κατασταση και τα φερνει σε μειονεκτικη θεση.τωρα το ποσο θα πληρωσουνε τα ψαρια σου τα λαθη που θα κανεις στο ξεκινημα και ποσο εισαι διατεθειμενος να τους παρεχεις οτι καλυτερο μπορεις, για να "αντισταθμισεις" καπως το οτι θα τα κρατας στο σαλονι σου και δεν θα ειναι ελευθερα στη φυση,εξαρταται απτο ποσο χοντρα θα ειναι τα λαθη,και ποσο προετοιμασμενος θα εισαι για να τα αποφυγεις η εστω να τα διορθωσεις.επομενως,σου ξαναλεω,διαβασε τα υπομνηματα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 01-11-12 στις 02:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-11-12, 08:10
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές παιδιά. εχω διαβάσει ήδη αρκετά και συνεχίζω να διαβάζω. οτι απορίες θα έχω θα τις ρωτήσω αργότερα. ευχαριστώ πολύ και πάλι για τον χρόνο σας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-11-12, 08:14
Το avatar του χρήστη aquatropic
aquatropic Ο χρήστης aquatropic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2011
Περιοχή: Αθήνα-Μεταμόρφοση
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλωσόρισες φίλε. Βγάλε τα πάντα από μέσα .Αν έχεις αυλή ή μπαλκόνι βάλτο και γέμισε το με νερό και βαλε μπόλικο ξίδι. Όπως είναι γεμάτο θα μπορείς να το πλύνεις όπως σου είπαν τα παιδιά και ταυτόχρονα θα έχεις μια οπτική πλευρά από το αποτέλεσμα. Θέλει πολύ υπομονή. Στα λίτρα που έχεις θέλεις οπωσδήποτε εξωτερικό φίλτρο και τουλάχιστον ένα για αρχή με 1000lit/h περίπου για να έχεις καλή κυκλοφορία και βιολογικό υλικό. Αν θέλεις φυτεμένο υπολόγισε για ένα υπόστρωμα για βάση . Καλό είναι να διαβάσεις εδώ και κατέληξε τη ψάρια θέλεις και μετά συζήτησε το εδώ για να σου δώσουν λύσης και συμβουλές. Βαλε διαστάσεις του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-11-12, 11:28
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

θα βαλω φυτά μέσα. το ενυδρειο είναι 1,00χ0,60χ0,40. ερωτηση: τι λάμπες πρέπει να βάλω μέσα γιατί στα καταστήματα που είδα έχει πολλών τύπων και βατ και μπερδεύτηκα. επίσης θα πρέπει να στρώσω το ενυδρείο μου με τα φυτά μέσα ή θα το στρώσω και μετά θα βάλω τα φυτά?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-11-12, 12:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα φυτα εγω θα τα εβαζα αφου θα εστρωνε το φιλτρο ωστε να υπαρχουνε νιτρικα.αλλα δεν ειναι απαραιτητο,μπορεις να τα βαλεις και πιο πριν,αρκει αυτα να μην ειναι ταχειας αναπτυξης(πχ κερατοφυλλο) που θελουν νιτρικα.

το φωτισμο θα τον διαλεξεις αφου διαλεξεις τι ψαρια θες να κρατησεις,και ποσο δυσκολα φυτα θα βαλεις.

για να διαλεξεις ψαρια θα πρεπει να ξερεις τι τιμες εχει το νερο της βρυσης σου.(αρα πρωτη προτεραιοτητα ειναι τα τεστ)αν εχεις σκληρο νερο,θα πρεπει να διαλεξεις ψαρια που ζουνε σε αντιστοιχο νερο στη φυση.αν θες να κρατησεις ψαρια μαλακου νερου θα πρεπει να το μαλακωνεις με καποιο τροπο.(τυρφη η αντιστροφη οσμωση)εισαι διατεθειμενος να κανεις αυτα τα εξτρα εξοδα?
αν εισαι προχωρας.αλλιως διαλεγεις αλλα ειδη ψαριων.
ριξε μια ματια και εδω να παρεις μερικες ιδεες.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-11-12, 13:44
Το avatar του χρήστη aquatropic
aquatropic Ο χρήστης aquatropic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2011
Περιοχή: Αθήνα-Μεταμόρφοση
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Στο ενυδρείο για τα φυτά πρέπει να έχεις δυο λαμπτήρες. Για να επιτύχεις το φάσμα της φωτοσύνθεσης η λαμπτήρες πρέπει να μιμούνται το ηλιακό φως και αυτές είναι η Gro-Luxτέτοιες λάμπες θα βρεις σε εταιρίες με ενυδρειακα και όχι μόνο. Το φάσμα της μιας πρέπει να είναι 450-520nmπου περιλαμβάνει το ιώδες και το μπλε χρώμα .Ενώ η δεύτερη 610-720nmπου περιλαμβάνει την κόκκινη ζώνη που αυξάνει την ανθοφορία. Καλό είναι να διαβάσεις περί φωτοσύνθεσης για να καταλάβεις τη γίνετε στα φυτά. Όσο για τα watt να είναι λίγο πάνω από τα μισά λίτρα του ενυδρείου. Τώρα τελευταία παίζει πόλη και τα lidπου θα σε διευκολύνει σε χώρους αλά και σε θερμοκρασία για το καλοκαίρι.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-11-12, 21:02
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

δηλαδή 150 βατ για κάθε λαμπτήρα (μπλε - κόκκινο), ή στο σύνολο 150 βατ?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-11-12, 21:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μην τυχον και βαλεις τιποτα μπλε και κοκκινες λαμπες και το κανεις ντισκο!στο ποστ απο πανω αλλο πραγμα εννοει ο συμφορουμιτης.ουτε χρειαζεσαι πολυ δυνατο φωτισμο γιατι θα γεμισεις αλγες.η γνωμη μου ειναι να ασχοληθεις πρωτα με τα ψαρια που θα βαλεις και κινησου με βαση αυτα.αν αυτα θελουνε θερμο και χαμηλο φωτισμο,θα βαλεις τις αναλογες λαμπες.και κατεπεκταση και τα αναλογα φυτα.αν θελουνε ψυχρο και εντονο αντιστοιχα.

αν σε ενδιαφερει να κανεις το ενυδρειο σου φυτεμενο υψηλων απαιτησεων,αλλαζει το θεμα και υπαρχουνε πιο εμπειροι να σου απαντησουνε.αλλα εκει θα θες και απαραιτητο εξοπλισμο(και εξοδα).δεν ειναι το φως μονο που παιζει ρολο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-11-12, 21:41
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

ίσως δεν το ανάφερα σωστά. δεν εννοούσα στην κυριολεξία κοκκινη και μπλε λάμπα αναφερόμουν στο παλικάρι που μου έγραψε για τις δύο λάμπες με διαφορετικό φάσμα. αναφέρει οτι ο σωστός φωτισμός είναι λίγο πάνω απο τα μισά λίτρα του ενυδρείου (σε βατ) . αυτό ρωτάω συνολικά λίγο πάνω απο τα μισά λίτρα ή και τα δύο φάσματα συνολικά?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-11-12, 21:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

α οκδεν υπαρχει κανονας,εξαρταται απτο τι φυτα θα βαλεις.το ενυδρειο που εχεις τι λαμπες ειχε?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-11-12, 21:51
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

απλές λάμπες φθορίου είχε, αλλά πέρασαν και 6 χρόνια αχρησίας και θα αλλάξω τα πάντα στο ενυδρείο. μόνο τη γυάλα θα κρατήσω και θα το στήσω από την αρχή και σωστά αυτή τη φορά. το μόνο πράγμα που με περιορίζει είναι το κόστος γιατί με έναν μισθό γυναικα και παιδί δεν προλαβαίνω να πληρώνω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-11-12, 22:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ωραια.απο ψαρια εχεις καμια ιδεα τι θα βαλεις?λαμπες μπορεις να παρεις και απο μαγαζι με ηλεκτρολογικα,φωτιστικα κλπ.καποια εχουνε και Grolux λαμπες κλπ και μαλον θα σου βγει πιο φτηνα ετσι.αλλα και οι λαμπες της sera αν θυμαμαι καλα δεν ειναι πολυ ακριβες.εξαρταται βεβαια τι ζητας.αφου σε ενδιαφερουνε τα εξοδα,(και ποιον δεν ενδιαφερουνε τωρα αλλα τεσπα)υποθετω οτι θα βαλεις ευκολα φυτα που δε θελουνε και πολλα πολλα.κοιταξε ποσα βατ ειναι οι παλιες σου λαμπες,τι τυπος λαμπας ειναι και το μηκος τους,και αναλογα με τα ψαρια που θα διαλεξεις,πας στο μαγαζι και παιρνεις τις αναλογες λαμπες.θερμου η ψυχρου φωτος.οτι προτιμανε τα ψαρια.γιατι να παιδευεσαι?

περιμενε να παρεις και καμια γνωμη ακομα,αλλα εγω αυτο θα εκανα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-11-12, 22:12
iordanisdr Ο χρήστης iordanisdr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

αυτό που λες είναι το λογικότερο και πιο ευκολο για εμένα γιατί δεν γνωρίζω τίποτα και θα μπερδευτώ αν το ψάξω μόνος μου. μάλλον θα κάνω για αρχή ένα "ευκολο" στήσιμο για να εξοικειωθώ με το ενυδρείο και μετά θα ψαχτώ για πιο εξεζητημένα πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ph ενυδρειου ραφαηλ10 Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 11-08-11 09:23
διαχωριστικα ενυδρειου ErnieBall Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 14-12-09 00:47
αδειασμα ενυδρειου Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 6 13-06-09 20:04
ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ petros Γλυκό νερό - Γενικά 3 07-06-07 10:58
pH ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ KOKOBAS Γλυκό νερό - Γενικά 3 07-05-07 09:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07842 seconds with 15 queries