Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-07-16, 00:56
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

να σαι καλα τακη.Μπορει να μην εχετε κηπους αλλα εχετε ταρατσες και τις εχετε τζιτζι. παντως να σου πω την αληθεια εμενα Αθηνα 16 χρονια εχω επαρχια τα τελευταια 3 χρονια και η ποιοτητα ζωης μου εχει ανεβει κατα πολυ αισθανομαι πιο ξεκουραστος πανε ολα πιο αργα.θα κατεβω αθηνα μονο για την εκθεση δεν θελω να ερχομαι καθολου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-07-16, 07:28
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Θηρίο γι αυτό με έψαχνες εεε ?? Να την χαρείς Γιάννη μου !! Θα έχεις και βοήθεια (σε σωλήνες) αυτά είναι
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-07-16, 12:36
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Αντε με το καλο!
Αν και βλεπω εχεις κι αλλο χωρο για σκαψιμο
Παντως βλεπω , το λουζει ο ηλιος το σημειο , αν την εσκαψες στα χωραφια στην μεση του πουθενα ,θα πρεπει να φτιαξεις κι ενα σκεπαστρο.
Α! Και χτυπα κι αυτην απο τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-07-16, 13:31
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

ειναι κατω απο την αυλη μου ακριβως για την uv το αφεντικο λεει να περιμενω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-07-16, 16:45
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Εχεις σκια εκει καποιες ωρες;
Εχει κανενα υποστεγο,δεντρο κατι;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-07-16, 22:19
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

εχει μουρια ναι αλλα και παλι εχει αρκετη ηλιοφανεια.Γιαννη καπου ειχε παρει το ματι μου οτι εχεις φιαξει ενα φιλτρο απο βαρελι για ελιες μηπως εχεις οδηγειες η κανενα θεμα εδω για τον τροπο που το εφιαξες?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-07-16, 22:27
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Κοιταξε το αυτο , δες ποσες ωρες χτυπαει τι θερμοκρασια μπορει να πιασει , μην σου βραζει το νερο.


Ναι ,εδω
Δεν χρειαζεσαι φυσικα αντλια με στομιο γιατι θα την εχεις μεσα στην λιμνη.
Βαλε εισοδο νερου απο κατω ,εξοδο απο πανω... Καλο θα ηταν να εβαζες αν εβρισκες και μια ανεπιστροφη βαλβιδα για τις διακοπες ρευματος η καμια πατεντα με κανενα μπαλακι ,οπως εχουν καποια εξ. Φιλτρα
Κανε μεγαλη τρυπα για την εξοδο του νερου η ακομα καλυτερα δυο και ενωσε τες με Υ .
Οτι χρειαστεις ,με ενοχλεις
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-08-16, 21:45
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
να σαι καλα τακη.Μπορει να μην εχετε κηπους αλλα εχετε ταρατσες και τις εχετε τζιτζι. παντως να σου πω την αληθεια εμενα Αθηνα 16 χρονια εχω επαρχια τα τελευταια 3 χρονια και η ποιοτητα ζωης μου εχει ανεβει κατα πολυ αισθανομαι πιο ξεκουραστος πανε ολα πιο αργα.θα κατεβω αθηνα μονο για την εκθεση δεν θελω να ερχομαι καθολου.
Και εγω Αθηνα σπουδασα , και πραγματικα αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος δεν ξαναπαω...
Ειναι σκετη τσιμενουπολη, χαλια μαυρα...
Ψαξε απο Κρητη για λαινερ...
Την κανεις που την κανεις ρε συ κανε την μεγαλυτερη... μην ανυσηχεις για την βιολογια, ενας γνωστος μου εχει , χρονια χωρις καν φιλτρο...
Αλλα βρες σημειο οπου να εχει σκια το καλοκαιρι ή φυτεψε καμια μουρια διπλα στην λιμνη, μεγαλωνει γρηγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-08-16, 22:19
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

ευχαριστω παιδια Αρτεμις μπηκα στον πειρασμο!!!Νικο την εκανα ηδη την λιμνη οποτε τωρα ειναι αργα ειναι πανω απο 2.5 κυβικα οποτε για χρυσοψαρακια θα ειναι καλη.τωρα για κοι κοιταω ελεγα μηπως βαλω 1 την ανοιξη αλλα δεν νομιζω να το κανω.τελος να σου πω οτι ειναι ενα στρεμμα ο κηπος οποτε ποτε δεν ξερεις...ο πατερας μου παντως οταν την εσκαβα με εβριζε τι βλακειες κανεις και τετοια σημερα εφιαξε καφε και τον επινε στην λιμνη και μου λεει πρεπει να φιαξουμε τραπεζακι να καθομαστε εδω!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-08-16, 02:38
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Αχχχχ γιατί κανείς δεν κάνει παρουσίαση στα φίλτρα του? Τουλάχιστον να κάνεις παρουσίαση στο σπιτάκι των φίλτρων όταν το κάνεις.
Σωστός με την διπλάσια έξοδο που έκανες
Κάπως ετσι ήταν το 1ο μου φίλτο. Καθε φορά που το καθάριζα, γέμιζαν τα παπούτσια μου λάσπη χεχε Θα δεις τα πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα και σίγουρα το επόμενο φίλτο σου θα είναι ποιο σωστό.
Δεν καταλαβα καλά. Το πλαστικό διάτρητο εμποδίζει το ελαιόδυχτο να μπλεχτεί με την βάνα της εξόδου και να μην σου κλείνει η βάνα?
Με τα φυτα θα δείξει ακόμα ποιο πολύ.
Θα σου πρότυνα να μην παρασιρθείς και βάλεις ΚΟΙ. Δώστης χρόνο με τα φυτά και τα χρυσόψαρα και δεν θα μείνεις απογοητευμένος. Μετά θα σκάψεις για την επέκταση μαζί με τον πατέρα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-08-16, 03:22
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

θα βαλω αυριο φωτογραφια του φιλτρου.ακριβως το πλαστικο στον πατο εμποδιζει το ελαιοδυχτο να παει στην εισοδο του νερου ετσι ωστε να κυκλοφορει καλυτερα το νερο.τα σχεδια πεφτουν ηδη για το δευτερο βαρελι σε πρωτη φαση θα βαλω ιαπωνικη ψαθα 120 x 100 x 3,5 και μετα θα βαλω και δευτερο φιλτρο.ειμαι ψυχαναγκαστικος θελω η φιλτρανση να ειναι οτι καλυτερο.κοι θελω να συγκρατηθω και να μην βαλω καθολου (ελεγα να βαλω 1 την ανοιξη).εχω μπερδευτει με τα φιλτρα το δικο σου δεν ειναι με ytong και ειναι θαμενα?το ενα πιο ψηλα το αλλο πιο χαμηλα?ετσι θα το κανω .εχω διαβασει τοσα για λιμνες που εχω μπερδευτει.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-08-16, 03:54
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ναι. Αυτος με το ytong ειμαι.
Στα ytong εβαλα την δικια τους κολλα. Στις γωνιες που ενωνα τα ytong εβαζα τσερκια με προκες για να μην ανοιξουν. Τελικα μου ανοιξαν στο σημειο που εχω κανει ευθεια. Παλι καλα που κρυβεται με τις καλαμιες, οποτε δεν το εχω διωρθώσει.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-08-16, 09:02
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

αυτος ο τροπος μου αρεσε πολυ.σου ανοιξε απο το χωμα που εβαλες?εγω απο εξω απο το ytong λεω να βαλω και πετρα να ταιριαζει με την λιμνη.οταν ερθει η ωρα θα σε ενοχλησω.εχεις κανει πολυ καλη δουλεια παντως με την φιλτρανση
-------------------------
α να πω οτι θα χω λιγα ψαρακια. το πολυ 10 χρυσοψαρα τα οποια θα μπουν σταδιακα γιατι θελω να γινουν τερατακια και δεν θελω να γινετε χαμος μεσα.δεν ξερω αν εχει την ιδια φιλοσοφια με τα ενυδρεια αλλα λεω να το κανω ετσι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη odin79 : 14-08-16 στις 09:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καταστρεψα τον κηπο μου για να τον ομορφυνω GIORGOSKARA Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 77 06-07-13 17:48
ενυδρειο στον κηπο! janickrules Αρχάριοι γλυκού νερού 12 12-12-12 17:37
Ειδατε στον ALPHA για την λιμνη??? tonisgr Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 4 24-04-09 22:50
σχεδιο για την νεα μου λιμνη-κηπο help αν μπορειτε POURITANOS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 15 13-05-08 17:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07948 seconds with 15 queries