Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-12-12, 17:39
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή Test αμμωνιας sera

Γεια σας κ παλι ειμαι στην διαδικασια στρωσιματος κ εβαλα την αμμωνια μου κανονικα στο ενυδρειο για 75 λιτρα περιπου 13-15 σταγονες μετα απο 2 ωρες περιπου εκανα το τεστ k μου βγηκε το τριτο στην σειρα δηλαδη ελαφρυ πρασινο ποση αμμωνια εχω? Δεν πολυκαταλαβα ο πινακας ειναι αυτος.. Προσπαθω τοση ωρα να ανεβασω την εικονα απο τον πινακα της σερα για αμμωνια αλλα δεν μπορω. Πως μπορω να ανεβασω εικονες?
Περιλαμβάνει
1. Ένα μπουκαλάκι 15ml με τον αριθμό 1 2. Ένα μπουκαλάκι 15ml με τον αριθμό 2 3. Ένα μπουκαλάκι 15ml με τον αριθμό 3 4. Ένα χρωματικό διάγραμμα




Διαβαθμίσεις mg/lt
a)
0
0.5
1
5
10
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-12-12, 18:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ok, η ποιοτητα της αμμωνιας δεν ειναι ΠΟΤΕ ιδια απο φαρμακειο σε φαρμακειο.
αν παιρνεις απο χημικαδικο που ειναι αν θυμαμαι καλα καπου 32 η 40% τοτε για 0 λιτρα νερου για 4 ppm θες -εμπειρικα παντα- γυρω στις 11 -12 σταγονες.
Τωρα απο κει και περα επειδη δεν ξερεις την ακριβη περιεκτικοτητα ουτε ποσο ξεθυμασμενη ειναι απλα ξεκινας απο τοσο περιπου, και αν δεις οτι θελει πολυ ακομα διπλασιαζεις, τριπλασιαζεις κτλ...
Τα νουμερα δεν ειναι κρισιμα αλλα καλο ειναι για σωστο στρωσιμο να κρατησεις λιγο ψηλα (μην πας και στρωσεις πχ με 0.5 η 1 ppm γιατι δε θα εχεις και τοσο ικανη βιολογια)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-12-12, 18:38
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Οποτε να την παω την αμμωνια στο 5mg/l??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-12-12, 18:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτο το διαβασες υποθετω?

1mg/l εχεις.

ο πινακας σου δειχνει σε συναρτηση με το ph,ποση απο την ολικη αμμωνια που μετρας ειναι ελευθερη και αρα αμεσα τοξικη.

προσεξε πως οσο πιο οξινο ειναι το νερο,τοσο λιγοτερη ποσοτητα αμμωνιας χρειαζεται για να δημιουργησει προβλημα,αφου μεγαλυτερο μερος της παραμενει σε ελευθερη μορφη και δεν μετατρεπεται σε αμμωνιο που ειναι λιγοτερο τοξικο.
κατα παρομοιο τροπο επηρεαζει κ η θερμοκρασια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-12-12, 18:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο το διαβασες υποθετω?

1mg/l εχεις.

ο πινακας σου δειχνει σε συναρτηση με το ph,ποση απο την ολικη αμμωνια που μετρας ειναι ελευθερη και αρα αμεσα τοξικη.

προσεξε πως οσο πιο οξινο ειναι το νερο,τοσο λιγοτερη ποσοτητα αμμωνιας χρειαζεται για να δημιουργησει προβλημα,αφου μεγαλυτερο μερος της παραμενει σε ελευθερη μορφη και δεν μετατρεπεται σε αμμωνιο που ειναι λιγοτερο τοξικο.
κατα παρομοιο τροπο επηρεαζει κ η θερμοκρασια.

???? στρωσιμο κανει, τι τον νοιαζει αν ειναι nh3 η nh4?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-12-12, 18:58
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Τι λετε να την παω 5mg/l? αν βαλω κ λιγη τροφη του ψαριου λες να επισπευσει την ολη διαδικασια? κ επι της ευκαιριας σε ευχαριστω πολυ νικο για ολα κ ολουσ αλλα ειδικα εσενα που σε εχω πριξει παρολο αυτο εσυ παντα με βοηθας πραγματικα μακαρι να υπηρχαν παντου τετοια ατομα οχι μονο στα φορουμ κ κυριως με αγαπη για αυτο που κανεις
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-12-12, 19:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η γνωμη μου ειναι αφου βαζεις αμμωνια,συνεχισε ετσι να ξερεις τι γινεται...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
???? στρωσιμο κανει, τι τον νοιαζει αν ειναι nh3 η nh4?
ε για να ρωταει για τον πινακα θα τον νοιαζει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 28-12-12 στις 19:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-12-12, 19:05
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

To υπομνοιμα λεει για 3mg/l αυτο το τεστ της sera εχει 1 κ μετα αμεσως 5 εγω πως θα υπολογισω για 3??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-12-12, 19:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
για 75 λιτρα περιπου 13-15 σταγονες
επι 3 θα σου δωσει κοντα στα 3mg.αλλα δε σε πολυνοιαζει αυτο.καντο 5 εσυ αν θες.ετσι κιαλλιως στρωσιμο κανεις κ ψαρια δεν εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-12-12, 19:11
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Θα βαλω αυριο επι 2 κ θα κανω παλι τεστ κ βλεπουμε αν ειναι.. Σε ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-12-12, 19:12
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
To υπομνοιμα λεει για 3mg/l αυτο το τεστ της sera εχει 1 κ μετα αμεσως 5 εγω πως θα υπολογισω για 3??
Βάλε 1ml νερό ενυδρείο και 4 ml απιονισμένο νερό. Το αποτέλεσμα κάντο Χ5
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-12-12, 19:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βρε παιδες ελεος, δεν ειναι τοσο κρισιμο...
στρωσε οπου νομιζεις, ειτε με 3, 4, 5 κτλ κτλ κτλ
αν σε βολεβει να κρατας 5 κρατα 5 (την τελευταια φορα που εστρωσα με την αργη μεθοδο εστρωσα με 8ρακι, βεβαια εκανα εναμισι μηνα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-12-12, 19:47
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Post

Απλα θελω να το κανω σωστα με τον αργο τροπο αλλα οχι να κανω κ 2 μηνες θα παθω μονομαχικη κριση.. το νερακι ειναι στους 27-28 βαθμους ολα δουλευουν ρολοι.. μετα απο 2 εβδομαδες θα δοκιμασω να κανω τεστ κ για ν02 να δω που βρισκομε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-12-12, 20:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

στο 5 αν το κρατησεις στη χειροτερη να κανει ενα μηνα.
Μην ξεχνας πως οσο χρονο δινεις στο ενυδρειο τοσο ωιμαζει καλυτεα και γινεται καταλληλοτερο για τους οργανισμους που θα φιλοξενησει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-12-12, 07:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατα παρομοιο τροπο επηρεαζει κ η θερμοκρασια.
Εγω παντως δεν εχω καταλαβει πως μετραει η Sera μονο με pH και ΝΗ3.
Aφου αν εγω μετρησω ολικη αμμωνια 5 ppm και εχω 6.5 pH και θερμοκρασια 25, η ελευθερη αμμωνια (τοξικη) θα ειναι 0.0089 ppm.
Eνω καποιος με ιδια ολικη αμμωνια 5 ppm, και pH 6.5, αν εχει θερμοκρασια 30C, θα εχει 0.0126 ppm ελευθερη αμμωνια.
http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html

Εγω θα ειμαι ασφαλης κι αλλος θα εχει μπει στα "κιτρινα".


Παράθεση:
Μπορούμε (ανάλογα και με την ευαισθησία του κάθε ψαριού) να ορίσουμε μια γενική άποψη ότι:
Από 0 - 0.01 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία είναι ακίνδυνη για τα ψάρια.
Από 0.01 - 0.2 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία προκαλεί προβλήματα στα ψάρια σε μακρόχρονη έκθεση τους σε αυτή.
Από 0.2 ppm (mg/L) και πάνω, η ελεύθερη Αμμωνία μπορεί να προκαλέσει μέχρι και άμεσο θάνατο.
Μη πουμε για ενυδρειο κρυου νερου, οπου με ολικη αμμωνια 10 ppm, pH 7.5, θερμοκρασια 15, θα εχω ελευθερη 0.0857 ppm
και ο αλλος με ολικη αμμωνια 10 ppm, pH 7.5, θερμοκρασια 30, θα εχει ελευθερη 0.2482 ppm. Τσαο μπελα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-12-12, 08:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σπυρο κιεμενα μου φαινεται παραξενο,αλλα ειχα παντα την εντυπωση πως απλα δεν αναφερουνε τη θερμοκρασια για να "απλοποιησουνε" τον πινακα.εκτος αν το υπολογιζουνε με αλλο τροπο καπως...

αυτο που δεν ειναι ξεκαθαρο σ'εμενα εντελως αυτη τη στιγμη, ειναι πως ακριβως επηρεαζει η θερμοκρασια την αμμωνια.ξερω δηλαδη οτι παει κιαυτη αντιστροφως αναλογα κ εχω διαβασει για τον ιονισμο της αμμωνιας κλπ λογω ph, αλλα αυτη τη στιγμη δε θυμαμαι ναχω δει κατι για τη θερμοκρασια συγκεκριμενα.

η θερμοκρασια δηλαδη επηρεαζει με τον "ιδιο" τροπο κ "επιδινωνει" το αποτελεσμα του ph στην αμμωνια,η υπολογιζεται κιαυτη γιατι επηρεαζει την οξυγονωση και αρα εμμεσα αυξανει την τοξικοτητα?

ρωταω γιατι δε θυμαμαι τωρα τι εχω διαβασει.πρεπει να ξαναδιαβασω μαλον

απτο ιδιο λινκ που εβαλες:

"This relationship is, unfortunately, quite complex, but the 'calculator' given at the top of this page will make things a lot simpler in terms of determining the actual free ammonia concentration relative to pH, temperature (degrees Celsius) and the total ammonia (i.e., free plus ionized) nitrogen concentration (in mgs per liter). You will note that NH3 is much more dependent on pH than temperature."
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-12-12, 16:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εξαρταται οπωσδηποτε περισσοτερο απο το πεχα, αλλα οπως ειδες πιο πανω στα παραδειγματα και η θερμοκρασια παιζει το ρολο της.

Υποθετω οτι το τεστ της sera (και νομιζω χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια, οτι το ειχα διαβασει παλιοτερα) οτι οι μετρησεις αυτες αντιστοιχουν σε μια δεδομενη θερμοκρασια 25C, δλδ ενα μεσο ορο θερμοκρασιας στα τροπικα ενυδρεια.

Εδω ομως θελουμε ακριβεια.
Με αμμωνια εχουμε να κανουμε.

Αυτος που εχει χρυσοψαρα θα πανικοβληθει τσαμπα, και αυτος που εχει δισκους θα τους χασει αμεσα, με την ιδια μετρηση.
-------------------------
Επισης θελει προσοχη στη μετρηση πεχα

Παράθεση:
Temperature has a number of significant effects on pH measurement. Analysts must have an appreciation of these effects so that they can improve and maximise the accuracy of their pH measurements. Automatic Temperature Compensation (ATC) should always be utilised during calibration to correct for the non-Nernstian slope of electrodes. For pH meters that feature automatic buffer recognition, the correct calibration buffers, as specified by the instrument manufacturer, must always be used as the meter has the temperature profile for these buffers stored in memory. Additional sources of error include the calibration isopotential point, thermal or chemical equilibrium effects on the electrode and the temperature coefficient of variation on buffers and samples. To reduce these potential errors, instrument calibration and sample measurement should be performed at the same temperature ideally using a water bath. Also, as the pH of solutions is temperature dependent, the measurement temperature should always be recorded.
Implementation of these simple guidelines will lead to either a reduction or elimination of the problems associated with temperature. This will result in improved accuracy in pH results thus giving the user greater confidence in their pH measurements. Depending on the decisions made based on the pH readings the consequences of inaccurate pH measurement can be more than just a waste of the analysts’ time.
http://www.reagecon.com/pdf/technica...-_TSP-01-2.pdf
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 29-12-12 στις 16:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-12-12, 19:57
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Ενταξει νομιζω τα παρακανα λιγο με την αμμωνια σημερα αντι για 5 mg/l την πηγα 10 αλλα ενταξει ειναι δευτερη μερα στρωσιματος αυριο θα ριξω την μιση απο οση εριξα σημερα κ θα ειμαι κομπλε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τεστ αμμωνιας sera poet Αρχάριοι γλυκού νερού 3 02-08-12 16:18
Τεστ αμμωνιας sera mmamatsis Γλυκό νερό - Γενικά 8 12-05-12 18:34
Sera CO2 Test kill_bill Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 20-02-08 22:58
Προβλημα (Test Αμμωνιας) ΡΑΠΤΗ Αρχάριοι γλυκού νερού 6 04-12-06 22:07
TEST αμμωνιας dpan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 01-09-03 10:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13032 seconds with 13 queries