Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 10-01-03, 12:54
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Φωτισμός και φυτά - Αρχικά αποτελέσματα kai απορίες

Σιγά - σιγά θα ήθελα να αρχίσω να αναφέρω τα αποτελέσματα από το 200λτ που στήνω.

Πρώτα από όλα (και για τους ακόμη πιο νέους από εμένα), σημειώνω ΑΚΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΤΕ (πάνω σε αυτά δουλεύω ακόμη).

Λοιπόν, καταρχήν ο φίλος BILAS είχε δίκιο ως προς της τιμές.
Αγόρασα το AQUARIUS AQUA DREAM 100X40X50 (200 ΛΙΤΡΑ) 240 ευρώ με 2 λάμπες 30w και στεγανά ακροφύσια.
Τζάμια 7μμ.
Καθαρό μετά από υπόστρωμα περίπου 150 λιτρα.

Θα έπρεπε να πάρω το AQUARIUS GENESIS 100 101X41X50(200 λίτρα) 150,00 χωρίς λάμπες. Με την διαφορά των 90 ευρώ μπορείς να αγοράσεις ΠΟΛΛΕΣ λάμπες και μετασχηματιστές.

Anyway. Σε ένα κατάστημα πίσω από το ΙΚΑ στην Πειραιώς βρήκα GRO-LUX και οτιδήποτε άλλο θελήσετε για φθορισμό. Ένας πολλή καλός κύριος, έτοιμος να εξυπηρέτηση. Στεγανά ακροφύσια δεν είχε, όμως μου έδωσε κάτι μπριζούλες (μικρές άσπρες για φθορίου λάμπες). επίσης πήρα και clips για τις λάμπες.

Στα ενσωματωμένα ακροφύσια έβαλα τις daylight OSRAM που είχε το ενυδρείο. Έκανα τρυπούλες στο καπάκι και στερέωσα με βιδούλες τα clips για τις extra λάμπες (μια σε κάθε πλευρά). Οι έξτρα λάμπες είναι μία GROLUX SYLVANIA πίσω και μια coolwhite SYLVANIA μπροστά. Λάμπες, μετασχηματιστές, ακροφύσια, και καλώδια αν θυμάμαι καλά έκανα καμιά 20ευρώ.

Τις ενώσεις τις τράβηξα όλες μακριά από το καπάκι, και τους μετασχηματιστές τους έχω στο πάτωμα. Οπτικά μόνο οι 4 βίδες φαίνονται στο καπάκι και τα καλώδια φεύγουν από πίσω και σε πλεξούδα προς τα κάτω. Τα στάρτερς είναι στο αέρα λίγο πριν το πάτωμα.

Οι ανακλαστήρες του ενυδρείου ήταν για κλάματα (άσπρο πλαστικό) τους οποίους επικάλυψα με αλουμινόχαρτο, όπως επίσης και κάθε άλλη επίπεδη επιφάνεια που μπορούσα.

Φυτά: Από το δεύτερο meeting του GAB είχα πάρει κορυφές από :
Ceratophyllum το οποίο πάει πολύ καλά και πολύ γρήγορα
Lemna minor (μάλλον κατά λάθος ) που και αυτή πάει πολύ καλά.
Hygrophila polysperma με mixed results. Αναπτύσσεται μεν , όπου θέλει δε. Θα την ήθελα να πηγαίνει προς τα πάνω αντί για δεξιά αριστερά και να ψάχνει να χώσει νέες ρίζες.
Hydrocotyle leucocephala (μία ρίζα), την έχω πιάσει στο υπόστρωμα και μεγαλώνει αρκετά καλά.

Είμαι λίγο μπερδεμένος με τις Limnophila ( πια είναι πια). Η μία ανοίγει φύλλα κάθε 4 cm περίπου διαμετρήματος 3-4cm. Πρέπει να είναι η aquatica. Μεγαλώνει πιο γρήγορα από τις άλλες. Τα νέα φύλλα στην αρχή ροδίζουν λίγο.

H δεύτερη (μία μόνο ρίζα) είναι πιο αργή, έχει πιο γνήσιο πράσινο, τα φύλλα βγαίνουν πιο πυκνά καθέτως και το βράδυ κλείνουν. Αυτή μου κάνει για sessiflora.

Τέλος, έχω μία ρίζα από μάλλον australis. Φουντωτή, πράσινη ανοικτή, πιο αργή, με μεγαλύτερο διάμετρο στα φύλλα 6-7 cm.

Οι φίλοι που τα έφεραν ας βοηθήσουν.

Από τον φίλο λουλουδά τις γειτονιάς μου, πήρα 4 γλαστράκια (τζάμπα, τα κρατάει σε μεγάλα πλαστικά ποτήρια και μάλλον τα είχε για πέταμα).Σημειώνω ότι τα γλαστράκια ήταν και πήλινα που βυθίζονται!!!!!
Το ένα είναι Bacopa monnieri, πάει πολύ καλά (έφτασε στην κορυφή ).
To δεύτερο πρέπει να είναι Hygrophila polysperma sunset. Έχει το ίδιο φύλλο με την Hygrophila polysperma σε σχήμα και μέγεθος, αλλά τα φύλλα που βγαίνουν τώρα στην κορυφή είναι κατακόκκινα. Άλλη μια διαφορά είναι ότι ο μίσχος είναι κάθετος σε αντίθεση με την Hygrophila polysperma που πάει όπου θέλει. Όποιος ξέρει κάτι ας μας το πει.

Τα άλλα δύο γλαστράκια ακόμη δεν έχω καταφέρει να τα εξακριβώσω.

Στο ενυδρείο έχω ακόμη valisneria, cryptokoryne και anubia απο το παλιό 15λτ ενυδρείο (το οποί έγινε νοσοκομειακό). Και το μόνο που αγόρασα είναι ένα γλαστράκι java fern.

Φωτογραφίες μόλις είμαι αφενός ικανοποιημένος, αφετέρου δανειστώ ψηφιακή.

Για CO2 έγραψα σε άλλο post.

Για φυτά και φωτος, όλο αναφέρουμε την tropica, αλλά εμένα μου αρέσουν οι φώτος εδώ:

http://www.dennerle.de/pflanzen/Pflanzensuche_e.asp
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07049 seconds with 13 queries