Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-10, 11:59
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή Αφρικανοσχέδια

Φίλοι μου καλημέρα σας !Δημιουργό αυτό το θρεντ για να μιλήσουμε για τα μελοντικά σχέδια μου να μου πείτε τις απόψεις σας και για να κάνω διάφορες γένικές ερωτήσεις κάθε φορά ωστε να μην ανοίγω ξεχωριστό θέμα κάθε φορά και τελικώς να γίνει μία συγκεντρωτική παρουσίαση που θα αναφέρει τα πάντα. Το σχέδιο λοιπόν είναι το υπάρχον ενυδύο ένα σχεδόν 100 λιτρα μικτά να γίνει species tank με multies και εν συνεχεία να αγοραστει ενα JUWEL Trigon 350 το οποίο θα γίνει mbuna me 3-4 είδη.

Σήμερα θα αδειάσει και θα καθαριστεί το μικρό. Έχω αγοράσει και κάποια ξύλα για να κάνω κάποιες μετατροπές στο έπιπλο τις οποίες θα παρουσιάσω στην τελική παρουσίαση. Ο καθαρισμός θα γίνει με Aquaforte και πολύ καλό ξέπλημα στην συνέχεια.

Το ΣΚ θα πάω στο κτήμα του παππού να βοηθήσω με τις ελιές και να αρχίσω και αναζήτηση πέτρας αν βρώ κάτι που μου αρέσει. Ερώτηση; Τι μέγεθος πετρας χρησιμοποιήτε συνήθως στα ενυδρεία σας.Γύρω στα 10 εκατοστά χονδρικά είναι καλά;

Επίσεις θέλω να μαζέψω και άμμο από παραλία. Έχω ακούσει διάφορες μίξεις αλλά να πώ την αλήθεια δεν καταλαβαίνω ορισμένες από αυτές αν έξυπηρετούν κάποιον άλλο σκοπό πέραν του αισθητικού. Αφού η άμμος θαλάσσης είναι ασβεστολιθική γιατί την κάνουμε μίξη με αραγωνίτή.

Τέλος σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο όπως έιπα και σε άλλο θρεντ http://www.plantedtank.net/forums/di...-past-diy.html με κάποιες παραλαγές

για να διατηρώ τον βυθό καθαρό και στα 2 tanks.Σήμερα μετά την δουλειά λέω να πάω για ψώνια PVC ώστε πρίν καταλήξω στο τελικό στήσιμο να κάνω κανα πείραμα να δώ τι αποτελέσματα θα έχω στο μικρό τώρα που θα το έχω άδειο και εύκαιρο! H χρησιμότητα που βλέπω είναι η κυκλοφορία νερού σε όλη την επιφάνεια του ενυδρείου(ακόμα και ανάμεσα στις πέτρες για το mbuna) με ροή προς τα πάνω.η ροή παρασέρνει μαζί της όλες τις ακαθαρσίες των ψαριών με αποτέλεσμα έναν καθαρό βυθό αφού αυτές θα αιωρούνται και θα τις ρουφά το φίλτρο. Ακόμα το νερό περνόντας μέσα από την άμμο λογικά υπόκειτε σε μία ακόμα φίλτρανση ( ή τυπου φίλτρανση)Το φίλτρο που θα χησιμοποιηθεί στο μικρό είναι ένα sun sun 1000l/h. Το αν θα έχει καλά η όχι αποτελέσματα θα το δούμε!

Μέχρι στιγμής αυτά.Σίγουρα θα ακολουθήσουν και άλλα πολλά.:lol!: Ακούω σχόλια και προτάσεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-10, 12:46
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Φοβάμαι ότι αυτό που θέλεις να κάνεις θα σου ανακατώνει και τον βυθό και θα σηκώνει και άμμο. Ακόμα και αν έχεις μικρή πίεση για να μην σηκώνει άμμο είναι πιθανό κάποια στιγμή να βουλώσει!!!

Αλλά είμαι περίεργος να δω τα αποτελέσματα της δοκιμής σου!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-11-10, 13:11
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλη ιδεα,μενει να το δουμε στην πραξη πως λειτουργει.
Καλη ευκολια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-10, 13:30
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Και στο τύπο που το έκανε στο σιτε τα ίδια του έλεγαν αλλά αυτός γράφει ότι πιό καθαρό νερό δεν έχει ξαναδεί στην ζωή του.Φυσικά δεν είχε μέσα και τα κατερπίλαρ που είναι τα multieς και τα mbuna αλλά βλέπουμε.Ο τρόπος που σκέφτομαι να κάνω το τέστ είναι να δώ σε τι φάση θα έιναι το tank μετλα από μία δύο μέρες λειτουργίας και αν περάσουμε αυτό το τεστ μετά θα πσιλοανακατεύω τον βυθό με το χέρι για να βλέπω εξελίξεις.

Για τα υπόλοιπα τι έχετε να πείτε!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-10, 14:17
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Χωρίς να έχω διαβάσει όλο το ποστ του τύπου, έχω δυο παρατηρήσεις να κάνω:

1. Το χρησιμοποίησε για CO2, εσύ θέλεις να το χρησιμοποιήσεις για νερό.
2. Ο βυθός του ήταν χαλίκι, που επιτρέπει την κυκλοφορία αερίων. Εσύ σκοπεύεις να βάλεις άμμο, εντελώς διαφορετικό!!

Όπως και να έχει, μια δοκιμή θα μας πείσει όλους, οπότε προχώρα δυνατά!!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-10, 15:24
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ΣΚ θα πάω στο κτήμα του παππού να βοηθήσω με τις ελιές και να αρχίσω και αναζήτηση πέτρας αν βρώ κάτι που μου αρέσει. Ερώτηση; Τι μέγεθος πετρας χρησιμοποιήτε συνήθως στα ενυδρεία σας.Γύρω στα 10 εκατοστά χονδρικά είναι καλά; Οι μικρότερες πέτρες κάνουν το ενυδρείο να φαίνεται κάπως μεγαλύτερο.Για το Trigon θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και μεγαλύτερες από 10 εκατοστά.Θα χρειαστείς και μεγάλες και μικρότερες για να χρησιμοποιήσεις κάτω-κάτω τις πιο μεγάλες,αν και ούτε αυτό είναι απόλυτο.

Επίσεις θέλω να μαζέψω και άμμο από παραλία. Έχω ακούσει διάφορες μίξεις αλλά να πώ την αλήθεια δεν καταλαβαίνω ορισμένες από αυτές αν έξυπηρετούν κάποιον άλλο σκοπό πέραν του αισθητικού. Αφού η άμμος θαλάσσης είναι ασβεστολιθική γιατί την κάνουμε μίξη με αραγωνίτή. Η άμμος θαλάσσης είναι μια χαρά λειτουργικά.
Καλή συνέχεια με το project.Θα έχει ενδιαφέρον.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-10, 20:32
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Λοιπόν σχετικά με τις προηγούμενες απαντήσεις ο τυπος λέει ότι χρησιμοποιεί filter pool sand!!!!Για να μην σπρ'οχνει την άμμο το νερό που βγαίνει σε κάθε τρύπα αλλά και για αν μην μπαινει η άμμος μέσα στους σωλήνες και μπουκώνουν οι τρύπες γίνονται στην κάτω μερια. Ακόμα η αλλαγή που σκέφτομαι να κάνω εγώ είναι να προσθέσω μία βαλβίδα και έναν σωλήνα που θα ρίχνει νερό κανονικά από πάνω είτε με spray bar είτε με κανονική έξοδο φίλτρου για να μπορώ να ρυθμίζω τη ροή που θα έχει η κατασκευή χωρίε να κόβω ροή από το φίλτρο.τέλος ο τυπάς το δοκίμασε γοια CO2 παραυτα στο τέλος λέει ότι τελικά για CO2 δεν είδε τα αναμενόμενα αποτελέσματα αλλα αυτό που του έκανε εντύπωση είναι η καθαρότηατ ατου νερού.Ετσι το συστήνει για αυτό το λόγο.


Και τώρα το update της κατάστασης. Το ενυδρείο ξεστήθηκε αλλά δεν καθαρίστηκε γιατι ψώφησα σήμερα. Με τουε σωλήνες έχουμε πρόβλημα.Πήγα και leroy merlin kκαι practiker αλλά τζίφος. Ο πιο λεπτός σωλήνας που έχουν ήταν 33 χιλιοστά.Είχα τυπώσει μάλιστα μια φωτο της κατασκευής και ένας παλίκαρος στο practiker επέμενε ότι έχει γίνει από σιδεροσωλήνα και έχει βαφτεί!! !!!!!!!!!Λοιπόν τι κάνουμε.Που θα βρούμε προμήθιες;;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-10, 21:27
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Κοιταξε σε μαγαζια με κηπευτικα.Εχουν πλαστικους σωληνες ,βανες και αλλα διαφορα πλαστικα καλουδια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-10, 22:52
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Γνωρίζει κάποιος κάποιο τέτοιο κατάστημα ιδανικά κοντά στο Παγκράτι;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-10, 10:49
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Πλαστικούς σωλήνες (PVC) πιο μικρούς από Φ32 (υπάρχει σίγουρα Φ20 και μπορεί και μικρότερο) θα βρεις σε ηκεκτρολογικά, αλλά δεν νομίζω ότι θα βρεις διακλαδώσεις και σίγουρα δεν θα βρεις βάνες.

Οπότε θα σου έλεγα και εγώ να δείς σε είδη κήπου για σωλήνες αυτόματου ποτίσματος. Στο Παγκράτι έχει ένα στην αρχή της Φιλολάου και αν θυμάμαι καλά και ένα πάλι στην Φιλολάου αλλά πιο ψηλά, στο ύψος περίπου της Χρεμωνίοδυ. Κάνε ένα search στον ΧΟ.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-11-10, 11:42
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Να σε ρωτήσω φίλε. Τα σαλίγκαρια από που τα αγόρασες κ σε τι τιμή όλα αυτά;

Για την ροή σου λες δεν ξέρω αν φύγει η ποσότητα υλικών σου έχεις. Εγώ είχα ένα εσωτερικό της ίδιας εταιρίας στα 600 λίτρα την ώρα. Αν αυτό βγάζει 600 λαω εγώ είμαι ο σουπερμαν!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-11-10, 11:59
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

*Πιασε* με καποιο τροπο τον θερμοστατη ωστε να ειναι πιο ψηλα απο το φιλτρο και να μη το αναγκαζεις να στελνει πρωτα προς τα κατω το νερο και μετα να πηγαινει πανω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-11-10, 15:34
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
*Πιασε* με καποιο τροπο τον θερμοστατη ωστε να ειναι πιο ψηλα απο το φιλτρο και να μη το αναγκαζεις να στελνει πρωτα προς τα κατω το νερο και μετα να πηγαινει πανω...
Θα δοκιμάσω να κουρέψω λίγο τους σωλήνες για ν ακάτσει πιο όρθια και να περιορίσω-εξαλέιψω την πρώτη κούρμπα αλλά όπως έιπα είναι πού στενάχωρα!
-------------------------
Λοιπόν στο θέμα του φίλτρου θα επανέλθω το απόγευμα αφού προσπαθήσω να βρώ τι φταίει.Στην φώτο απου ακολουθεί βλέπεται τις τροφές που έχω στα χέρια μου αυτή την στιγμή.



Καλύπτουν τις ανάγες μου για τα μούλτι και για τα mbuna που σκοπεύω να αποκτήσω;Για τα mbuna νομίζω πως έχω καταλήξει σε yellow lab-acei white top-maingano αρκεί να τα βρώ φυσικά.θα ήθελα όποιος έχει όρεξη να προτείνει ένα διατροφολόγιο βασισμένο σε αυτές τις τροφές για τα 2 τανκσ ξεχωριστά και ενοείτε να προτείνει αν θέλει στην σύνθεσή του και κάποια άλλη τροφή που θεωρεί οτι χρειάζεται για να είναι η διατροφή πιο ολοκληρωμένη.Έχω σκοπό να ταίζω 2 φορές την ημέρα λίγο μετά το άναμα των φώτων και λίγο πρίν το σβήσιμο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Crazy_Beaver : 26-11-10 στις 15:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-11-10, 16:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

1η, 2η και 3η απο αριστερα για τα mbuna ειναι μια χαρα. απλα εφοσον θελεις και labs-mainngano ριχνε και λιγη γαριδα που και που

για τα μουλτι η tanganyika ειναι οτι πρεπει...και καμια φορα τη βδομαδα ριχνε και spirulina 36%. καλο κανει σε ολα η σπιρουλινα...(οπως και στον ανθρωπο, προσωπικα δινω σπιρουλινα σε ολα τα ψαρια μου)
η τελευταια τροφη δε μπορω να καταλαβω ποια ειναι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-11-10, 23:07
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
1η, 2η και 3η απο αριστερα για τα mbuna ειναι μια χαρα. απλα εφοσον θελεις και labs-mainngano ριχνε και λιγη γαριδα που και που

για τα μουλτι η tanganyika ειναι οτι πρεπει...και καμια φορα τη βδομαδα ριχνε και spirulina 36%. καλο κανει σε ολα η σπιρουλινα...(οπως και στον ανθρωπο, προσωπικα δινω σπιρουλινα σε ολα τα ψαρια μου)
η τελευταια τροφη δε μπορω να καταλαβω ποια ειναι....

Δλδ για mbuna ρίχνω εναλάξ τις 2 πρώτες, μια φορά την εβδομάδα spirulina και βάζω σπόντα μια δυο φορές την βδομάδα γαρίδα.Αυτή τη γαρίδα που λές τί ενοείς, για explaiin more γιατί είμαι αμπιστεφταμπλι ασχετος!!!!

Για τα μούλτάκια ρίχνω την τανγανίκα και πάλι μια φορά την εδομάδα σπιρουλίνα.

η ακριανή είναι αυτά τα πέλετσ που κολάνε στο τζάμι.Λογικά κάνουν και για τα 2 ε;

Καμια πρόταση για να γίνει πιο ολοκληρωμένη η διατροφή;Η είμαι καλυμένος με αυτά;
-------------------------
Καλησπέρα.Τα προβλήματα καλά κρατούν .Όχι που δεν θα κρατούσαν δλδ την γκαντεμιά μου μέσα.Το σωλήνα στο φίλτρο κατάφερα να τον κάνω να πηγαίνει ευθεία προς τα πάνω βγάζοντας τον θερμαντηρα έξω από το ντουλαπάκι αλλά η ροή και πάλι μου φαίνεται λίγη.Ήμουν από τους πιο θερμούς υποστηρηκτές των sun sun αλλά μου φέναιται θα ταχθώ εναντίον.Αποκλείεται αυτή η ροή να είναι 1000λίτρα την ώρα.Εκτός αν έχουν ποιο χονδρό σωλήνα από άλλα φίλτρα και η κυκλοφορία είναι η ίδια αλλά αυτό που βλέπεις στο σπραθ μπαρ να βγαίνει σε μπερδεύει.

Πρόβλημα δεύτερον

Σήμερα το απόγευμα που γύρισα πό την δουλεία είδα κάμποσα από αυτά τα σαλιγκάρια πουτ φαίνονται στην φώτο.Μάλον ήρθαν μαζί με τον αραγωνίτη και δεν τα πήρα πρέφα.Από το απόγευμα μέχρι τώρα έχω βγάλει καμπόσα αλλά είναι λές και τα γεννα η άμμος.Τι να κάνω;Είναι βλαβερά;Πώς τα ξεφορτωνομαι;


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Crazy_Beaver : 26-11-10 στις 23:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σχέδια για καπάκι ενυδρείου DIY KIRKMAN DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 27-04-10 15:53
Σχέδια για νέο ενυδρείο. parrot Γλυκό νερό - Γενικά 16 19-11-06 23:19
Προτάσεις για αυτοσχέδια φίλτρα. Anonymous DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 22-01-05 14:09
Σχέδια κατασκευής για θαλασσινό ενυδρείο Cristos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 27-09-04 13:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07193 seconds with 14 queries